Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για ταινίες με υπότιτλους εγώ έκανα τα εξής :

- Εγκατέστησα mplayer από ΕΔΩ

- Εγκατέστησα Kmplayer από ΕΔΩ

Και τέλος για υπότιλους έδωσα την "γνωστή" config εντολή στον mplayer

Στο τερματικό ως χρήστης

echo "subfont-encoding=ISO-8859-7" > /home/user/.mplayer/config

 

Εννοείται πως όλα είναι νόμιμα και δωρεάν.

 

μπορεις να με βοηθησεις λιγο εδω? κατεβασα mplayer kai kmplayer... μετα τι κανω...? μονο το km player μου πεταξε στο home screen..

 

 

Γενικα αν ξερει καποιος πως μπορω να δω ταινια με υποτιτλους να μ πει,,Εβαλα μια divx και δεν την επαιζε... :s

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

βασικα δεν μου παιζει ο ηχος στο kmplayer ενω οταν το ανοιγω με το κανονικο player toy kinhtoy εχει ηχο..Το θεμα ειναι οτι αν δεν εχει ενσωματωμενους υποτιτλους τι κανουμε και ειναι ξεχωριστοι σε srt?
Link to comment
Share on other sites

απο τις ρυθμισεις του kmplayer πατηστε select player gstreamer or mplayer.. για τους υποτιτλους πρεπει το srt να εχει ακριβως το ιδιο ονομα με το video και να ειναι στον ιδιο φακελο
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Haki ημουν και εγω αναμεσα σε αυτο και το Atrix και δεν εχω μετανοιωσει την επιλογη μου.

Δεν θα σου πω οτι το κινητο ειναι απροβληματιστο, ειναι ομως γοητευτικος ο τροπος που κανει καποια πραγματα.

Μεγαλο μειον για μενα μεχρι τωρα η απροβλεπτη μπαταρια και ο ηχος του ηχειου.

 

Μεγαλο μεγαλο μεγαλο συν τα swipe gestures και ο τροπος που δουλευει το multitasking.

 

Επειδη μου αρεσει να ειμαι αντικειμενικος, αν το ειχα πληρωσει 645 οσα ειχε δωσει το παιδι που το πηρα θα προτιμουσα να ειχα παρει iPhone.

 

Αυτο με το Lumia που λες το ζω καθημερινα!!!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Eχει κάποιος να υποδείξει τρόπο εισαγωγής των επαφών απο το GMail γιατί από όλους τους διαφορετικούς που γουγλάρισα, κανένας δε λειτουργεί!

 

Σετάρεις το gmail σαν mail for exchange. Δεν ξέρω αν το δοκίμασες ήδη αλλά λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

απο τις ρυθμισεις του kmplayer πατηστε select player gstreamer or mplayer.. για τους υποτιτλους πρεπει το srt να εχει ακριβως το ιδιο ονομα με το video και να ειναι στον ιδιο φακελο

λειτουργει με avi αρχεια και με divx?

επισης με το default player του κινητου δεν μπορουμε να δουμε ταινια με υποτιτλους? (εκτος απο ενσωματωμενους) divx πχ...κατι...?

 

επισης μπορει καποιος να μ δωσει οδηγιες πως να αλλαξω το bakground στο home screen αλλα κι πως να το επαναφερω μετα??

 

κατι βρηκα αλλα δεν μου λειτουργησε..

 

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

λειτουργει με avi αρχεια και με divx?

επισης με το default player του κινητου δεν μπορουμε να δουμε ταινια με υποτιτλους? (εκτος απο ενσωματωμενους) divx πχ...κατι...?

 

επισης μπορει καποιος να μ δωσει οδηγιες πως να αλλαξω το bakground στο home screen αλλα κι πως να το επαναφερω μετα??

 

κατι βρηκα αλλα δεν μου λειτουργησε..

 

Ευχαριστω..

 

avi ναι.divx δεν εχω δοκιμασει. στον default δεν παιζουν οι υποτιτλοι.

για το background δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=323101

 

@haki μεγιες!

Link to comment
Share on other sites

για το background δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=323101

 

 

ακολουθησα το λινκ και εχω το ιδιο προβλημα με τον συγκεκριμενο στο ποστ #36,,πορτοκαλι οθονη ενω κανω τα βηματα σωστα... ξερει κανεις τι παιζει..?πως μπορω να γυρισω στο default τουλαχιστον πως κανω αντικατασταση το original?

 

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=81665&page=4

Link to comment
Share on other sites

οκ,εβαλα το original και επαναφερθηκε...απλα οποιος μπορει να μου πει τι ακριβως πρεπει να κανω για να βαλω allo background ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ακολουθω τις οδηγιες ακριβως μου βγαζει πορκοκαλι οθονη...οποιος εχει βαλει αλλο back και λειτουργει κανονικα ας μου στειλει.
Link to comment
Share on other sites

ακολουθησα το λινκ και εχω το ιδιο προβλημα με τον συγκεκριμενο στο ποστ #36,,πορτοκαλι οθονη ενω κανω τα βηματα σωστα... ξερει κανεις τι παιζει..?πως μπορω να γυρισω στο default τουλαχιστον πως κανω αντικατασταση το original?

 

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=81665&page=4

 

και εμενα μου το εκανε την πρωτη φορα..πρεπει να ειχα κανει βλακεια με το resize της εικονας...μου εβγαλε πορτοκαλι background και στο gallery μου εβγαζε broken file κατι τετοιο..να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι τι ειχα κανει ακριβως και το πετυχα(οταν την εβλεπα κανονικα ομως στο gallery δουλεψε και σαν background)..δοκιμασε να βαλεις την εικονα που ανεβασα στο link που σου εδωσα, δεν θυμαμαι πως την ειχα φτιαξει..ειχα κανει δοκιμες εκει την στιγμη αλλα τις ξεχασα :p

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

Kάτοχος και 'γω από σήμερα ενός μαύρου 16GB. Το βρήκα σφραγισμένο με σημερινη απόδειξη σε καλή τιμή και αποχαιρέτησα το υπέροχο Atrix απλά επειδή βαρέθηκα το Android. Είναι made in Finland, για τη Ρουμάνικη αγορά, αλλά πριν το πληρώσω, η Nokia, αφού έδωσα το ΙΜΕΙ, με διαβεβαίωσε ότι δεν έχει διαfορά με το ελληνικό και ότι το καλύπτει πλήρως. Ακόμη και τις ρυθμίσεις της Wind τις έβαλε μόνο του. Mόλις το αναβάθμισα (πολύ ώρα κάνει), το πάτησα και ένα reset (πάλι πολύ ώρα) και ξεκινάω την εξερεύνηση! Πολύ ξεχωριστό εργαλείο με ένα μόνο τρομακτικό μειονέκτημα....θα το βλέπουν όλοι και θα μου λένε "Αααχ, τι ωραίο το...Lumia"! :angry:

 

εχεις δικιο για το τελευταιο!!!!ηδη εχω αρχισει και τα περνω!!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για το τελευταιο!!!!ηδη εχω αρχισει και τα περνω!!!

 

δεν χρειαζεται..θα τους λες ειναι το N9..δες το..ειναι πολυ καλυτερο και ωραιοτερο απο το lumia..η καλυτερη διαφημιση..το δινεις και το βλεπει και μονος του!

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι που μου έχει σπάσει τα νεύρα ? Είμαι στο δίκτυο της Vodafone. Μου στέλνουν MMS έρχεται κανονικά...το βλέπω κανονικά και μετά από λίγο τσουπ sms από Vodafone ότι μπορώ να δω το MMS στο ίντερνετ και μου δίνουν και ένα κωδικό. Έβαλα την κάρτα, μου που έχει τις original ρυθμίσεις της Vodafone, σε άλλο κινητό και δεν συμβαίνει αυτό όταν έρχεται MMS. Συμβαίνει μόνο στο Ν9. Το ίδιο συμβαίνει και σε εσάς ?
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι που μου έχει σπάσει τα νεύρα ? Είμαι στο δίκτυο της Vodafone. Μου στέλνουν MMS έρχεται κανονικά...το βλέπω κανονικά και μετά από λίγο τσουπ sms από Vodafone ότι μπορώ να δω το MMS στο ίντερνετ και μου δίνουν και ένα κωδικό. Έβαλα την κάρτα, μου που έχει τις original ρυθμίσεις της Vodafone, σε άλλο κινητό και δεν συμβαίνει αυτό όταν έρχεται MMS. Συμβαίνει μόνο στο Ν9. Το ίδιο συμβαίνει και σε εσάς ?

 

εγω εχω cosmote και δεν μου το κανει. νομιζω οτι αυτο το μηνυμα ερχεται μονο αν δεν μπορεσεις να λαβεις το mms.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά έρχεται εάν ΔΕΝ μπορείς να λάβεις το MMS. Εγώ όμως λαμβάνω το MMS και μου έρχεται και το μήνυμα. Στην Vodafone που είπαν να απενεργοποιήσω τα ανώνυμα MMS και τις διαφημίσεις. Έχει το N9 τέτοια ρύθμιση ? Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι....
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βγηκε αυτη η εφαρμογη για fm radio.

Την εγκατεστησα αλλα δεν παίζει. Μηπως πρεπει να ενεργοποιησω το developer mode?

Το δοκιμασε κανεις?Στο βιντεο λειτουργει τελεια!

 

***************************************

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η ανάρτηση link προς site που διακινούν παράνομο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

Παιδες παιζει τελεια:w00t::w00t::w00t:.

Επιτελους ραδιοφωνακι στο Ν9! Και οι δυο εφαρμογες fm radio που βγηκαν παιζουν. Η παραπανω ειναι καλυτερη αφου σωζει σταθμους, και κανει αυτοματη αναζητηση.

Καντε εγκατασταση το αρχειο. μετα ενεργοποιηστε το developer mode. Βαλτε το να παιξει.

Μετα μπορειτε να απενεργοποιησετε το developer mode.

Link to comment
Share on other sites

Το ελληνικό πληκτρολόγιο το έφτιαξε ένα παιδί και όχι η Νοκια. Οπότε ευχαριστώ πρέπει να του πούμε :)
Link to comment
Share on other sites

^^Πολύ καλά νέα! Την βάζω άμεσα και θα ενημερώσω κιεγώ!

 

Αυτή η τελευταία που έδωσες είναι η καλύτερη λες?

 

Αυτη που εδωσα πιο πανω ειναι ολοκληρωμενη. Παιζει και με ηχειο(χωρις ακουστικα) και χωρις ηχειο, αποθηκευει σταθμους, κανει αυτοματη αναζητηση αλλα και manual με 2 τροπους.

 

Η προηγουμενη, απλως αλλαζει σταθμους manual, χρησιμοποιει bluetooth (δεν ξερω το λογο) και το interface ειναι πολυ απλο.

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η εφαρμογη για ραδιο? απο που την κατεβαζω?

 

http://www.youtube.com/watch?v=_ESWPafVQA4

 

ελπιζω να μην εννοεις αυτη...γιατι αυτη λεγεται fm radio..,,,η συγκεκριμενη ειναι χαλια,ουτε σταθμους αποθηκευει (και εμενα κανει και παρασιτα χωρις ακουστικα)

 

η αλλη ποια ειναι που λες οτι λειτουργει τελεια και αποθηκευει σταθμους κλπ?

Edited by m4rvel
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Αυτη που εδωσα πιο πανω ειναι ολοκληρωμενη. Παιζει και με ηχειο(χωρις ακουστικα) και χωρις ηχειο, αποθηκευει σταθμους, κανει αυτοματη αναζητηση αλλα και manual με 2 τροπους.

 

Η προηγουμενη, απλως αλλαζει σταθμους manual, χρησιμοποιει bluetooth (δεν ξερω το λογο) και το interface ειναι πολυ απλο.

 

Και κατι ακομα που ρωτησε κι ο φιλος marvel. Αν θελουμε να ακουμε ραδιο απο το ηχειο μπορουμε να βαλουμε το βυσμα των ακουστικων μεχρι τη μεση, ωστε να λειτουργουν ως κεραια αλλα να μην κοβουν τον ηχο απο το ηχειο.

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα δεν συμβαινει αυτο δυστυχως.. το βγαζω οσο αργα γινεται (για να πεις οτι ειναι αρκετα μεσα) και χανεται ο ηχος σε καποιο σημειο τελειως απο τα ακουστικα αλλα δεν μεταφερεται στο ηχειο!!..

 

Αυτο που λες γινεται μονο στην εφαρμογη την αλλη για το ραδιο που ομως δεν ειναι "καλη" καθως δεν αποθηκευει σταθμους και ανοιγει το bluetooth..

 

Στην αλλη εφαρμογη δεν μπορω να ακουσω απο το ηχειο καθολου... βλακεια αυτο..! πρεπει να εχεις τα ακουστικα παντα μαζι σου... :s:s:S

Edited by m4rvel
Link to comment
Share on other sites

παιδια βρηκα προγραμματακι για να αλλαζεις τα backgrounds και για portrait mode kai gia landscape mode χωρις terminal και αλλα ,

απλη εφαρμογη που απλα επιλεγεις την εικονα που θες και με ενα reboot ειναι ολα οκ! ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ KAI ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ..

και μπορεις να βαλεις και διαφορετικες εικονες σε καθε οθονη και σε καθε mode... δλδ μεχρι και 6 διαφορετικες εικονες...

οποιος ενδιαφερεται να μου στειλει πμ γιατι απαγορευεται εδω να δωσω λινκ εδω..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...