Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αντε να δουμε και το ραδιο ρε παιδια!

η συσκευη ειναι κορυφη...ειναι η μονη παραλειψη νομιζω...

και ισως το μοναδικο touch smartphone με τετοια μπαταρια...

 

αναμενετε screenshot με τις ημερες σε κατασταση αναμονης...θα εκπλαγειτε!:shock:

 

Πόσες ημέρες σου έβγαλε τελικά και με τι χρήση ? Εμένα με 15-20 λεπτά ομιλία καθημερινά, λίγο να δω τα εμαιλ...μου βγάζει χοντρικά 3 ημέρες... Το φορτίζω στις 2.5 μέρες και ακόμα έχει 20% η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πόσες ημέρες σου έβγαλε τελικά και με τι χρήση ? Εμένα με 15-20 λεπτά ομιλία καθημερινά, λίγο να δω τα εμαιλ...μου βγάζει χοντρικά 3 ημέρες... Το φορτίζω στις 2.5 μέρες και ακόμα έχει 20% η μπαταρία.

 

περιμενω να τελειωσει η μπαταρια και θα ανεβασω screenshot.

Link to comment
Share on other sites

Smartphone που δεν το χρησιμοποιεις ως smartphone τι νόημα έχει ; Απλα για να μετράς την αναμονή ;

Το ζήτημα είναι ο χρόνος που το χρησιμοποείς ενεργά να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερος.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γνωριζει κανεις καποιο προγραμμα-τροπο που να απενεργοποιειται το wifi ευκολα?

καθε φορα θα πρεπει να πηγαινουμε απο τα settings->internet connection και να το απενεργοποιουμε?λιγο χαζο μου φαινεται...

 

το bluetooth πχ μπορεις να το απενεργοποιησεις απο την πανω γραμμη καταστασης.

 

- Απο τη μπάρα κατάστασης απενεργοποιείται κι αυτό!!! ... γιατί να πας στα settings????? :blink:

- Μπάρα κατάστασης/wifi (name)/disconnect ...

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Απο τη μπάρα κατάστασης απενεργοποιείται κι αυτό!!! ... γιατί να πας στα settings????? :blink:

- Μπάρα κατάστασης/wifi (name)/disconnect ...

 

απο εκει κανει disconnect αλλα το wifi παραμενει σε θεση ON.

Μπορεις να το ελεγξεις απο τις ρυθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

απο εκει κανει disconnect αλλα το wifi παραμενει σε θεση ON.

Μπορεις να το ελεγξεις απο τις ρυθμίσεις...

- Χοντρικά θα το πω. Ο διακόπτης στα settings είναι όπως .... ο γενικός στον πίνακα ηλεκτρισμού του σπιτιού σου. Έτσι το αντιλαμβάνομαι.

- Οπότε επό την μπάρα έχεις την δυνατότητα να ελέγχεις αν θα συνδέεσαι με wifi or with data, ή με κανένα από τα δύο ... χειροκίνητα ή αυτόματα (όταν χάνει την σύνδεση του wifi να μεταπηδά σε data).

- Σκέψου ότι έχεις κάποια φώτα στο σπίτι σου αναμένα και προκειμένου να πας να κλείνεις κάθε διακόπτη ξεχωριστά, αντ' αυτού ,να κατεβάζεις τον γενικό και να κλείνουν τα πάντα όλα!!!

- Συνοψίζοντας σου συνιστώ να κλείνεις κάνονικά από την μπάρα τις ασύρματες επικοινωνίες ... νομίζω ότι είναι το πιο λογικό ... άλλωστε γι' αυτό το έβαλαν εκεί!! :)

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Χοντρικά θα το πω. Ο διακόπτης στα settings είναι όπως .... ο γενικός στον πίνακα ηλεκτρισμού του σπιτιού σου. Έτσι το αντιλαμβάνομαι.

- Οπότε επό την μπάρα έχεις την δυνατότητα να ελέγχεις αν θα συνδέεσαι με wifi or with data, ή με κανένα από τα δύο ... χειροκίνητα ή αυτόματα (όταν χάνει την σύνδεση του wifi να μεταπηδά σε data).

- Σκέψου ότι έχεις κάποια φώτα στο σπίτι σου αναμένα και προκειμένου να πας να κλείνεις κάθε διακόπτη ξεχωριστά, αντ' αυτού ,να κατεβάζεις τον γενικό και να κλείνουν τα πάντα όλα!!!

- Συνοψίζοντας σου συνιστώ να κλείνεις κάνονικά από την μπάρα τις ασύρματες επικοινωνίες ... νομίζω ότι είναι το πιο λογικό ... άλλωστε γι' αυτό το έβαλαν εκεί!! :)

 

Νομιζω οτι το wifi συνεχίζει να σκανάρει απο μονο του κατα διαστηματα.Ετσι ειπε κι ενας φιλος πιο πανω.

Εξάλλου απο τις settings->internet Connection->Internet Connection->on/off φαινεται ->On

Βέβαια μπορούμε να το τσεκάρουμε σε περιοχη με wifi, αν οντως λειτουργεί και συνδέεται, η απλως φαινεται ως On.

Αν είναι οπως τα λες ειναι Λογικοτατο. Διαφορετικα, ειναι εντελώς χαζό να πρέπει απαραίτητα να μπάινεις στα settings για απενεργοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

παιδες ανοιξα το developer mode μου βγηκε το τερμιναλ στο home screen ..το ετρεξα κανονικα και μολις βγηκα απο αυτο δεν υπαρχει στο home screen ενω παω στο search και το βρισκει απο εκει και το λειτουργω κανονικα.. τι μπορω να κανω για να εμφανιστει παλι και στο home screen ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Όσοι μου στείλατε pm για την οθόνη ΔΕΝ σας ξέχασα απλά τρέχω διοτι με τρακαραν... $#)&%)@@! (Γυναικες+σημανση STOP=Κόλαση!)

 

Απλά να σας tease-άρω λίγο με πράγματα που ήδη λειτουργούν σε PR 1.2 στο Developer αδερφάκι του Ν9

Ναί, καλά καταλάβατε .... Live Wallpapers ;)

Θα πάρουμε εμείς άραγε αυτό το feature;

Edited by sugardad

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Φακέλους, landscape mode παντού μια χαρά! Να αρχίσουμε να περιμένουμε τέλη Φλεβάρη την 1.2 ε; :D
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Eχω 2 ερωτησεις... 1) πως μπορουμε να διαγραψουμε το ιστορικο στο web και 2) πως μπορουμε να διαμοργωσουμε εμεις την σειρα η και τα sites που μπαινουν στα top sites στην σελιδα μολις ανοιξεις το web....
Link to comment
Share on other sites

το ιστορικο στο web για να το διαγραψεις πας settings-->applications-->web-->clear private data

 

για το δευτερο που ρωτησες δεν ξερω..

 

Να ρωτησω και εγω κατι ξερει κανεις πως διαγραφω το ιστορικο αναζητησης στο search sto home screen?

Και επισης ενα καλο browser που χρησιμοποιειτε εκτος του web? Δοκιμασα το mozilla αλλα ειχα κολληματα γενικως!

Επισης τα maps και το drive λειτουργουν χωρις ιντερνετ px σαν gps για το αμαξι και αν ναι πως? :s

Link to comment
Share on other sites

το ιστορικο στο web για να το διαγραψεις πας settings-->applications-->web-->clear private data

 

για το δευτερο που ρωτησες δεν ξερω..

 

Να ρωτησω και εγω κατι ξερει κανεις πως διαγραφω το ιστορικο αναζητησης στο search sto home screen?

Και επισης ενα καλο browser που χρησιμοποιειτε εκτος του web? Δοκιμασα το mozilla αλλα ειχα κολληματα γενικως!

Επισης τα maps και το drive λειτουργουν χωρις ιντερνετ px σαν gps για το αμαξι και αν ναι πως? :s

Oσον αφορα τη δευτερη ερωτηση σου απλα μεσα απο τα settings των maps απενεργοποιεις την online ''κατασταση'' και απο το drive στο connection να ειναι offline και εισαι ετοιμος.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

στο settings-->device--> gps and positioning τις επιλογες πρεπει να τις εχουμε ενεργες? παιζει καμια χρεωση απο εκει?

Επισης ξερει κανεις γιατι μου ζηταει παντα να συνδεθει στο ιντερνετ ...ακομα πχ και οταν μπαινω στις ρυθμισεις μου πεταει ποπ απ για να συνδεθω..(εχω κλειστο το connection apo ta settings)

Link to comment
Share on other sites

Eχω 2 ερωτησεις... 1) πως μπορουμε να διαγραψουμε το ιστορικο στο web και 2) πως μπορουμε να διαμοργωσουμε εμεις την σειρα η και τα sites που μπαινουν στα top sites στην σελιδα μολις ανοιξεις το web....

 

κατεβασε το mytopsites(αν το θυμαμαι σωστα) απο το store

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον: Συμπεράσματα διάρκειας μπαταρίας στο Ν9 μετά σπο χρήση σε κατάσταση αναμονής

με 5 λεπτά ομιλία τη μέρα , λίγο σκάλισμα, και 5 λεπτά wifi.

 

Διάρκεια μπαταρίας 7 ημέρες μέχρι να φτασει στο 5%.

Τι κινητό κλειστό 8 ωρες το βράδυ.

Αυτονομία 112 ωρες!

 

Βέβαια αν το κινητο λειτουργήσει καθημερινά σε full ρυθμούς, με πολλες ωρες wifi αναμένεται να διαρκέσει 2 περίπου ημέρες.

 

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε αυτη η αναβαθμιση ποτε θα βγει?με τα ελληνικα η meego θα κανει κατι να τα βγαλει σε ελληνικο μενου?ξερει κανεις καποιο καλο site με προγραμματα παιχνιδια?
Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει να το δουλέψω σαν smartphone δηλαδή ? Για εξήγησε μας ?

 

Το να χεις ένα κινητό σαν το n9 απλά για 5 λεπτά ομιλία και 5 λεπτά WiFi δείχνει ότι θα μπορούσες να κάνεις την δουλειά σου και μ'ένα κινητό 120 ευρώ και απλά πήρες ένα εργαλείο που δεν το χρησιμοποιείς .. Ως μελλοντικός αγοραστής δεν έχω διαβάσει πάρα πολλά πράγματα εδώ που θα θελα να μάθω, όπως τι μορφής αρχεία αναπαράγει, βίντεο και ήχου, αν φτιάχνεις εύκολα playlists, αν βλέπεις άνετα ταινίες ή σκαλώνει, τι browsers είναι διαθέσιμοι, αν καταναλώνει πολλά data, αν έχει δικό του μετρητή επίσης ... Δεν μιλάω για εφαρμογές και παιχνίδια γιατί αυτά έχουν δικό τους θέμα ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται οτι δεν το χρησιμοποιείς για 5 λεπτα ομιλίας...Με μία μέση χρηση σε βγάζει γύρω στις 2 μέρες. Αρχεία ηχου αναπαραγει σχεδόν τα πάντα. Δεν έτυχε να βρω αρχειο που να μην παίζει. Playlist φτιάχνεις ευκολα. Τανίες θα δεις από το κινητό ????? Πάρε λάπτοπ καλύτερα. Ο μαμα browser ειναι αρκετα καλος. Υπάρχει firefox και Οπερα. Μετρητες εχει
Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται οτι δεν το χρησιμοποιείς για 5 λεπτα ομιλίας...Με μία μέση χρηση σε βγάζει γύρω στις 2 μέρες. Αρχεία ηχου αναπαραγει σχεδόν τα πάντα. Δεν έτυχε να βρω αρχειο που να μην παίζει. Playlist φτιάχνεις ευκολα. Τανίες θα δεις από το κινητό ????? Πάρε λάπτοπ καλύτερα. Ο μαμα browser ειναι αρκετα καλος. Υπάρχει firefox και Οπερα. Μετρητες εχει

 

Με 64Gb και 10 ώρες αναπαραγωγή και ταινίες και σειρές βλέπω ... Ειδικά όταν ταξιδεύω, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα ...

Το κινητό φοράει πολύ καλό επεξεργαστή, κυκλοφορούν codecs ή κάποιος άλλος media player για να μπορεί κάποιος να βλέπει "απαιτητικά" AVIs & MKVs ή πρέπει να κάτσει να τα μετατρέψει και μετά να τα περάσει ???

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει να το δουλέψω σαν smartphone δηλαδή ? Για εξήγησε μας ?

Εννοω συνεχεια συνδεμενο στο Web Vodafone, να παιρνω τα mails μου, να σερφαρω που και που με 3G, ισως και λιγο chat και φυσικα τηλεφωνα να βαρανε.

 

Δεν κατηγορω την μπαταρια του, απλα λεω οτι δεν εχει καποια τρελη αυτονομια σε σχεση με αλλα τηλεφωνα.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Εννοω συνεχεια συνδεμενο στο Web Vodafone, να παιρνω τα mails μου, να σερφαρω που και που με 3G, ισως και λιγο chat και φυσικα τηλεφωνα να βαρανε.

 

Δεν κατηγορω την μπαταρια του, απλα λεω οτι δεν εχει καποια τρελη αυτονομια σε σχεση με αλλα τηλεφωνα.

 

Ρε σταμάτη επιχειρηματίας είσαι?:lol::lol::lol:

Συγκριτικά με τα άλλα τηλέφωνα έχει καλύτερη μπαταρία και καλύτερη διαχείρηση πόρων.

Ωστόσο, τα smartphones, με γεμάτη χρηση ,παιζει να μην κρατησουν πανω απο μια ημέρα και το Ν9 δεν αποτελεί εξάιρεση.

Εγω ενημέρωσα για τη λειτουργία του κινητού σε κατάσταση αναμονής με μια λιτη χρήση πράγμα που απασχολεί αρκετούς.

7 ημέρες αναμονης δεν κρατάει κανένα κινητο με αυτα τα χαρακτηριστικα.;)

 

Ι Love my Nokia N9!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε σταμάτη επιχειρηματίας είσαι?:lol::lol::lol:

Συγκριτικά με τα άλλα τηλέφωνα έχει καλύτερη μπαταρία και καλύτερη διαχείρηση πόρων.

Ωστόσο, τα smartphones, με γεμάτη χρηση ,παιζει να μην κρατησουν πανω απο μια ημέρα και το Ν9 δεν αποτελεί εξάιρεση.

Εγω ενημέρωσα για τη λειτουργία του κινητού σε κατάσταση αναμονής με μια λιτη χρήση πράγμα που απασχολεί αρκετούς.

7 ημέρες αναμονης δεν κρατάει κανένα κινητο με αυτα τα χαρακτηριστικα.;)

 

Ι Love my Nokia N9!!!

 

Δεν είναι 7 ημέρες γιατί είπες οτι το έκλεινες 8 ώρες κάθε ημέρα. Άρα 7 x 8 = 56 ώρες = 2 ημέρες και 8 ώρες μείον από τις 7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...