Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:lol::lol:

Την κατέβασα σε .deb για meego όπως φαίνεται παραπάνω στο βιντεάκι....Τώρα το που θα την εγκαταστήσω θα σου πω στα μέσα σεμπτεμβρίου:p

 

μα λες κι εγω.....:lol::lol::lol::lol:

που την κατεβασε???

 

σε ολες τα βιντεο δειχνει οτι εχει εικονιδιο market.ισχυει θα εχει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατέβασα την πρώτη εφαρμογή για meego!!

 

Δεν γνωρίζω αν θα υπάρχει υποστήριξη απο την Nokia πάντως αρκετοί devs έχουν ήδη κυκλοφορήσει εφαρμογές...;)

 

 

ρε συ..μου τρεχουν τα σαλια...

 

Ν950 ειναι αυτο

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πολύ άσχημα μαντάτα...

 

Preorder στο nokia.ru με τιμή 23990 ρούβλια για το 16Gb......Που σημαίνει 600ευρώ:cry::cry:

Ελπίζω να είναι λόγω pre-order η τιμή γιατί αλλιώς.....

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη κίνηση της Nokia είναι που έδωσε τόσο νωρίς τις συσκευές στους developers. Με το που βγει στην αγορά θα έχει ήδη ό,τι χρειάζεται κάποιος όχι όπως με το Ν900.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

 

Πραγματικά υπέροχο ... Με ανησυχεί λίγο το γεγονός ότι παγώνει τις εφαρμογές από πίσω, αλλά κατά τα άλλα είναι απλά ένα κινητό που δικαιολογεί 750 για την μεγάλη έκδοση !!!!!...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη κίνηση της Nokia είναι που έδωσε τόσο νωρίς τις συσκευές στους developers. Με το που βγει στην αγορά θα έχει ήδη ό,τι χρειάζεται κάποιος όχι όπως με το Ν900.

Να πω την αληθεια αμφιβαλλω για αυτο που λες. Μακαρι να ειναι ετσι αλλα οταν η ιδια η ΝΟΚΙΑ λελει οτι ειναι η πρωτη και η τελευται Meego συσκευη που βγαζει, ποιος developer θα χασει χρονο για κατι με αμεση ημερομηνια ληξης;;;; Δυστηχως οπως εχει αναφερθει η ΝΟΚΙΑ σκοτωσε το ιδιο της το παιδι....

Δεν ειναι περιεργο που οποιο site το εχει κανει preview εχει πει τα καλυτερα και ο Elop το θαβει;;;; Το πραγμα ειναι φως-φαναρι του τι θα γινει απο εδω και περα....

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως ο Εlop λεει πως δεν θα υποστηριξουν το meego,ωστε οι καταναλωτες να εστιασουν στα windows phone 7.Aν ομως,η συσκευη πουλησει x εκατομμυρια κομματια,ποιος ειναι ο Elop να πει οχι σε κατι που θελουν οι καταναλωτες.Εγω πιστευω πως ολα θα κριθουν στην απηχηση που θα εχει η συσκευη στους καναναλωτες.Και αν κρινω,απο το pre-release hype,αλλα και τα reviews,η συσκευη θα εχει καλες πωλησεις.
Link to comment
Share on other sites

Σωστα αυτα που λες αλλα η ιδια η ΝΟΚΙΑ το θαβει. Εδω δεν θα κυκλοφορησει καν στις μεγαλες ευρωπαικες χωρες γιατι φοβουνται μηπως κανει περισσοτερο ντορο απο τα WP7 που ετοιμαζουν. Μιλαμε για τραγικη στρατηγικη....

Το ιδιο ισχυει και για την Ελλαδα. Δεν ξερουν αν θα το φερουν λογω αυτου του φοβου που υπαρχει οτι μπορει να παει καλα και να μην πουλησουν οσο θελουν τα WP7...

Πραγματικα αυτον τον τυπο τον Elop πως τον αφηνουν ακομα επανω....;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σωστα αυτα που λες αλλα η ιδια η ΝΟΚΙΑ το θαβει. Εδω δεν θα κυκλοφορησει καν στις μεγαλες ευρωπαικες χωρες γιατι φοβουνται μηπως κανει περισσοτερο ντορο απο τα WP7 που ετοιμαζουν. Μιλαμε για τραγικη στρατηγικη....

Το ιδιο ισχυει και για την Ελλαδα. Δεν ξερουν αν θα το φερουν λογω αυτου του φοβου που υπαρχει οτι μπορει να παει καλα και να μην πουλησουν οσο θελουν τα WP7...

Πραγματικα αυτον τον τυπο τον Elop πως τον αφηνουν ακομα επανω....;;;;

 

H ιδια η Νοκια δεν πολυαχοληθηκε με το Ν900 επισης (εβγαλε μεν 3 updates αλλα μπορουσε και πολυ καλυτερα)

 

μπορεις ομως απο τον app manager να βρεις ο,τι θελεις. εχουν φτιαχτει για αυτο και μπορει να κανει φοβερα πραγματα (αν σκεφτεις και ποτε βγηκε η συσκευη)

 

κατι τετοιο γινεται και με το Ν9 αφου τεχνογνωσια και ορεξη φαινεται να υπαρχει.

 

 

σκεψου και το αλλο, γιατι να ασχοληθει και να μοιρασει σε σοβαρους προγραμματιστες τα Ν950? υπαρχει καποιος λογος

 

 

***ολο κανενας δεν ασχολειται με το Maemo και ομως... υπαρχει απο το 2005 ;) και συνεχως εξελίσσεται.

 

τωρα αν θες fart-apps λαθος OS διαλεξες

 

 

**** το Ν9 θα εχει και κανονικο Nokia Maps ;)

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

To N9 ειναι μαγικο, οποιος το δει απο κοντα θα αισθανθει το hype που δημιουργησε το ios οταν πρωτοπαρουσιαστηκε το 2g (εγω ετσι ενιωσα παντως).

Πλεον, διχως αμφιβολια, το Ν9 κι η πλατφορμα WebOS ειναι κατ'εμε πολυ μπροστα απο τον ανταγωνισμο, κατι που καθιστα ακομα πιο παραλογη την αποφαση να αφησουν αυτο το λειτουργικο για τα 7αρια.

Αναζητηστε το video του Αγγελου (Σφακιανακη) στο digitallife.gr (δεν ξερω αν ανεβηκε ηδη)...

Link to comment
Share on other sites

H ιδια η Νοκια δεν πολυαχοληθηκε με το Ν900 επισης (εβγαλε μεν 3 updates αλλα μπορουσε και πολυ καλυτερα)

 

μπορεις ομως απο τον app manager να βρεις ο,τι θελεις. εχουν φτιαχτει για αυτο και μπορει να κανει φοβερα πραγματα (αν σκεφτεις και ποτε βγηκε η συσκευη)

 

κατι τετοιο γινεται και με το Ν9 αφου τεχνογνωσια και ορεξη φαινεται να υπαρχει.

 

 

σκεψου και το αλλο, γιατι να ασχοληθει και να μοιρασει σε σοβαρους προγραμματιστες τα Ν950? υπαρχει καποιος λογος

 

 

***ολο κανενας δεν ασχολειται με το Maemo και ομως... υπαρχει απο το 2005 ;) και συνεχως εξελίσσεται.

 

τωρα αν θες fart-apps λαθος OS διαλεξες

 

 

**** το Ν9 θα εχει και κανονικο Nokia Maps ;)

 

Καλα το οτι θα εχει κανονικο NOKIA Maps δεν λεει τιποτα φιλε μου.

Αν εσυ θεωρεις επιτυχια μια συσκευη να πουλησει 100.000 κομματια παγκοσμιως τοτε παω πασο.

Εγω αυτο που λεω ειναι οτι το Ν9 εχει ολα τα φοντα να γινει η flagship συσκευη της ΝΟΚΙΑ για τον επομενο χρονο αν την υποστηριξουν κανονικα. Κατι τετοιο ομως δεν θα γιενι γιατι δεν το θελεο ο προεδρος της με τιποτα....

 

Τωρα αν μετα απο λιγουε μηνες βρισκεις καποιες εφαρμογες και παιχνιδια σε καποια dev site τοτε οκ. Αλλα για να γινεις νουμερο 1 πρεπει να δωσεις ενα ολοκληρωμενο πακετο στον τελικο χρηστη. Με πληρες μαρκετ και οχι να πρεπει ο καθενας που παιρνει την συσκευη να ψαχνει απο εδω και απο εκει. ΚΑι μην εχις στο μυαλοσου εσενα ή εμενα που εχουμε την ορεξη-χρονο-γνωση να το κανουμε αυτο.

Μακαρι να αλλαξει την πολιτικης της (απιστευτο να γινε με τον Ελοπ στο τιμονι) και να στηριξει το Ν9 οπως πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

To N9 ειναι μαγικο, οποιος το δει απο κοντα θα αισθανθει το hype που δημιουργησε το ios οταν πρωτοπαρουσιαστηκε το 2g (εγω ετσι ενιωσα παντως).

Πλεον, διχως αμφιβολια, το Ν9 κι η πλατφορμα WebOS ειναι κατ'εμε πολυ μπροστα απο τον ανταγωνισμο, κατι που καθιστα ακομα πιο παραλογη την αποφαση να αφησουν αυτο το λειτουργικο για τα 7αρια.

Αναζητηστε το video του Αγγελου (Σφακιανακη) στο digitallife.gr (δεν ξερω αν ανεβηκε ηδη)...

 

Συμφωνω 100%. Επειδη το δουλεψα και εγω για λιγα λεπτα οντως ειναι κατι πολυ πρωτοποριακοτο ολο στησιμο του μενου.

 

Δυστηχως ομως ο president of NOKIA εχει αλλα σχεδια. Θελει τα πλακακια και τιποτα αλλο....

Link to comment
Share on other sites

δεν με νοιαζει ποσο θα πουλησει. δεν μιλησα για επιτυχια στο ποστ μου.

δεν ειμαι μετοχος κατ'αρχας. δεν παει να πατωσει.

με νοιαζει να την παρω και να κανει αυτο που θελω.

το Ν900 πατωσε. και??

 

 

οσο για το ovi maps , μη το λες, το Ν900 δεν ειχε πληρη εκδοση ovi maps, to N9 θα εχει. κατι ειναι και αυτο.

δειχνει πως το κινητο θα ειναι ακομα πιο πληρες εξ αρχης.

 

 

Τωρα αν μετα απο λιγουε μηνες βρισκεις καποιες εφαρμογες και παιχνιδια σε καποια dev site τοτε οκ..

 

κανενα dev site. απο τον application manager του κινητου θα βρισκεις αυτο που θελεις. οπως και με το Ν900 δηλαδη.

 

δεν ψαχνεις απο δω και απο εκει.

πιστεψε με , Ν900 εχω

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

δεν με νοιαζει ποσο θα πουλησει. δεν μιλησα για επιτυχια στο ποστ μου.

δεν ειμαι μετοχος κατ'αρχας. δεν παει να πατωσει.

με νοιαζει να την παρω και να κανει αυτο που θελω.

το Ν900 πατωσε. και??

 

 

οσο για το ovi maps , μη το λες, το Ν900 δεν ειχε πληρη εκδοση ovi maps, to N9 θα εχει. κατι ειναι και αυτο.

δειχνει πως το κινητο θα ειναι ακομα πιο πληρες εξ αρχης.

Ουτε εγω ειμαι μετοχος. Απλα το ανεφερα ως παραδειγμα.

 

Μακαρι το κινητο να εχει επιτυχια και να πουλησει ωστε να αναγκασει το management να αναθεωρησει το θαψιμο του Meego και να το δουμε να εξελισσεται.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω ειμαι μετοχος. Απλα το ανεφερα ως παραδειγμα.

 

Μακαρι το κινητο να εχει επιτυχια και να πουλησει ωστε να αναγκασει το management να αναθεωρησει το θαψιμο του Meego και να το δουμε να εξελισσεται.

 

αυτο σου λεω, 6 χρονια λειτουργικο ειναι στην ουσια. και εχει φτασει στην 6η εκδοση του

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια αμφιβαλλω για αυτο που λες. Μακαρι να ειναι ετσι αλλα οταν η ιδια η ΝΟΚΙΑ λελει οτι ειναι η πρωτη και η τελευται Meego συσκευη που βγαζει, ποιος developer θα χασει χρονο για κατι με αμεση ημερομηνια ληξης;;;; Δυστηχως οπως εχει αναφερθει η ΝΟΚΙΑ σκοτωσε το ιδιο της το παιδι....

Δεν ειναι περιεργο που οποιο site το εχει κανει preview εχει πει τα καλυτερα και ο Elop το θαβει;;;; Το πραγμα ειναι φως-φαναρι του τι θα γινει απο εδω και περα....

 

Κι όμως είναι η καλύτερη της κίνηση, αν δε σε καλύπτει αυτό βάλε κ το μοναδική μπροστά. Όσο για τα άλλα που λες είναι ήδη γνωστά. Να ξέρεις ότι η συσκευή θα υποστηριχτεί έτσι κι αλλιώς γιατί υπάρχουν τα στάνταρ άτομα που ασχολούνται με τον ανοικτό κωδικά και τώρα με τέτοια συσκευή θα ψηθούν κι άλλοι να μπούνε στο παιχνίδι.

 

Sent from my Nook Color

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

κανενα dev site. απο τον application manager του κινητου θα βρισκεις αυτο που θελεις. οπως και με το Ν900 δηλαδη.

 

δεν ψαχνεις απο δω και απο εκει.

πιστεψε με , Ν900 εχω

Οκ δεν το ηξερα. Ας ελπισουμε να ειναι ετσι και καλυτερα και με το Ν9. Γιατι ειναι φοβερη συσκευη!

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεν το ηξερα. Ας ελπισουμε να ειναι ετσι και καλυτερα και με το Ν9. Γιατι ειναι φοβερη συσκευη!

 

http://i193.photobucket.com/albums/z196/hellasisgreece/images-1.jpg

 

ναι φυσικα, για να παρεις μια γευση , ετσι ειναι στο Ν900. κατι παρομοιο θα εχει και το Ν9.

 

χωρια το ovi store οπου και εκει θα υπαρχει συμβατο περιεχομενο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να πω μια κουβέντα.....

 

Είμαι λάθος όταν θεωρώ παραλογισμό να ζητούν 700+€ για μια συσκευή για την οποία ο ίδιος ο ceo μας ενημερώνει, πριν καν βγει στην αγορά, πως είναι απλά ένας πειραματισμός στην πλάτη του πελάτη?

Η στάση του Elop με κάνει να αισθάνομαι πολύ περίεργα.

Και ειλικρινά, δεν θυμάμαι ποτέ τόσα χρόνια, να βγαίνει ένας ceo και να θάβει το προϊόν της εταιρίας που διοικεί, πριν καν βγει στην αγορά!!!

Σα να βγει ο Marchionne τα Χριστούγεννα και να πει πως η νέα Julia που θα βγει το 2013 θα είναι απλά ένα μεταβατικό προϊόν για τις πολύ καλύτερες Alfa του 2014.....

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει βγει τέτοια κατάσταση στον αέρα!!!!

 

Για να μην παρεξηγηθώ, είμαι ήδη κάτοχος του Ν900 από την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας του και πιθανότατα να ξαναγίνω «κορόιδο» αγοράζοντας το Ν9.

Ίσως όμως, αυτή τη φορά, να σπάσω την κακιά συνήθεια που έχω να προπαραγγέλνω τις «επαναστατικές» συσκευές της Nokia για να τις έχω στα χέρια μου την 1η μέρα της κυκλοφορίας τους.

Η στάση των «μυαλών» στη Nokia με έχει κάνει επιφυλακτικό.

Σε τελική ανάλυση, πέρα από την φαγούρα στα χέρια, δε θα χάσω τίποτα με το να την αγοράσω 6 μήνες μετά!

 

Τον Οκτώβρη έχω τις επιδοτήσεις μου.

Θα διαβάσω εδώ, σε περιοδικά ή σε άλλα sites για το τι παίζει και θα αποφασίσω.

Ειλικρινά, ενώ μου αρέσει πάρα πολύ η συσκευή, είναι η πρώτη φορά που αισθάνομαι πως πρέπει να φρενάρω.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου
Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θέλω να έχει για να το αποκτήσω χωρίς δεύτερη σκέψη είναι επιλογή για "περιορισμένη υποστήριξη χαρακτήρων" στα sms! Με το Ν900 έχουμε καταχρεωθεί τόσα χρόνια! Έλεος δηλαδή! Πόσο δύσκολο πια να μπει μια τόσο απλή επιλογή σε κινητό του 2011;;;
Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να πω μια κουβέντα.....

 

Είμαι λάθος όταν θεωρώ παραλογισμό να ζητούν 700+€ για μια συσκευή για την οποία ο ίδιος ο ceo μας ενημερώνει, πριν καν βγει στην αγορά, πως είναι απλά ένας πειραματισμός στην πλάτη του πελάτη?

Η στάση του Elop με κάνει να αισθάνομαι πολύ περίεργα.

 

Αν κανει τοσα λεφτα θα ειναι τραγικο λαθος και κλεψια. κανενα κινητο δεν αξιζει τοσα λεφτα.

κανενα

 

Και ειλικρινά, δεν θυμάμαι ποτέ τόσα χρόνια, να βγαίνει ένας ceo και να θάβει το προϊόν της εταιρίας που διοικεί, πριν καν βγει στην αγορά!!!

Σα να βγει ο Marchionne τα Χριστούγεννα και να πει πως η νέα Julia που θα βγει το 2013 θα είναι απλά ένα μεταβατικό προϊόν για τις πολύ καλύτερες Alfa του 2014.....

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει βγει τέτοια κατάσταση στον αέρα!!!!

 

Θυμασαι ...πως δεν θυμασαι... και εσυ και εγω και οσοι εχουμε το 7710

να θυμισω? "Το 7710 θα ειναι το πρωτο και τελευταιο Symbian Series 90 κινητο" :cry:

το εχει ξανακανει λοιπον η Νοκια το θαυμα της...

 

Για να μην παρεξηγηθώ, είμαι ήδη κάτοχος του Ν900 από την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας του και πιθανότατα να ξαναγίνω «κορόιδο» αγοράζοντας το Ν9.

Ίσως όμως, αυτή τη φορά, να σπάσω την κακιά συνήθεια που έχω να προπαραγγέλνω τις «επαναστατικές» συσκευές της Nokia για να τις έχω στα χέρια μου την 1η μέρα της κυκλοφορίας τους.

Η στάση των «μυαλών» στη Nokia με έχει κάνει επιφυλακτικό.

Σε τελική ανάλυση, πέρα από την φαγούρα στα χέρια, δε θα χάσω τίποτα με το να την αγοράσω 6 μήνες μετά!

 

Και εγω θα γινω "κοροιδο" και θα το αγορασω αλλα πιο μετα και μαλλον μτχ (καλως η κακως)

πολλα τα λεφτα για καινουργιο

 

Ειλικρινά, ενώ μου αρέσει πάρα πολύ η συσκευή, είναι η πρώτη φορά που αισθάνομαι πως πρέπει να φρενάρω.

 

Κατι μου λεει πως αν ηταν το Ν950 στην αγορα αντι για το Ν9 δεν θα σκεφτοσουν τιποτα. σωστα?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν κανει τοσα λεφτα θα ειναι τραγικο λαθος και κλεψια. κανενα κινητο δεν αξιζει τοσα λεφτα.

κανενα

 

Εγώ πιστεύω πως τόσο θα το φέρουν στην αρχή. Και επειδή δε θα πουλήσει (όπως και το Ν900) θα κρατήσει την τιμή του.

Διάβαζα πως η Nokia θέλει να κατεβάσει τις τιμές της.

Ε, ακόμα κι αν το κάνει, δε θα το δοκιμάσει στο Ν9.

Κανένα κινητό δεν αξίζει 700+€

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για οθόνη οριακά κάτω από τις 4" (δεν κατάλαβα γιατί 3.9 και όχι 4" αλλά τέλος πάντων), για μονοπύρηνο επεξεργαστή και κάμερα 8Mp.

Και συμφωνώ πως τρέχει υπέροχα και οι παραπάνω προδιαγραφές είναι παραπάνω από υπερπλούσιες για το 95% των αγοραστών (συμπεριλαμβάνω και εμένα στη λίστα). Και πως το λειτουργικό είναι τόσο ελαφρύ που πάει νερό....

Ευτυχώς που έβαλαν 1GB ram γιατί αλλιώς θα γελούσαν όλοι.

 

Αλλά μια ναυαρχίδα εταιρίας, των 700€, οφείλει να φέρει κάτι ανεβασμένο σε σχέση με κινητά που υπάρχουν εδώ και ένα χρόνο στην αγορά!!

Για τον Σεπτέμβρη που θα κυκλοφορήσει, όφειλε να παίξει με 2πύρηνο (ή 1,3+ μονοπύρηνο) επεξεργαστή, καθαρές 4" οθόνη, hdmi, microSD.

Και το νέο λειτουργικό δεν είναι δεκτή απάντηση για τον προφανή λόγο πως μιλάμε για ένα λειτουργικό που λειτουργεί ως αντεπιχείρημα στην αγορά της συσκευής: φρόντισε ο Elop να το κάνει έτσι.....

 

 

 

 

Θυμασαι ...πως δεν θυμασαι... και εσυ και εγω και οσοι εχουμε το 7710

να θυμισω? "Το 7710 θα ειναι το πρωτο και τελευταιο Symbian Series 90 κινητο" :cry:

το εχει ξανακανει λοιπον η Νοκια το θαυμα της...

 

Και βέβαια το θυμάμαι.

Τα έχουμε ξαναπεί άλλωστε.

«Επαναστάσεις» από τα γραφεία του ουρανοξύστη και μέχρι να κατέβουν στο ισόγειο τις έχουν ξεχάσει.

Ούτε 1η τους ούτε τελευταία τους.

Με τα W7 mobile να δείτε γέλιο.....

 

 

 

 

 

Και εγω θα γινω "κοροιδο" και θα το αγορασω αλλα πιο μετα και μαλλον μτχ (καλως η κακως)

πολλα τα λεφτα για καινουργιο

 

Δεν έχω πάρει ποτέ μεταχειρισμένο κινητό.

Και ούτε θέλω να το κάνω για πολλούς λόγους.

Προτιμώ να μείνω με το Ν900 (όσο αντέξει), έχω και το 5800 μαζί φορτισμένο (ξέρεις γιατί :lol: ) και όλα ΟΚ.

 

 

Αλλά όταν υπάρχει τέτοια ύφεση στην αγορά οφείλουν να ρίξουν νερό στο κρασί τους! Με τέτοια προβλήματα εκεί έξω, η αγορά των hi end smartphones δεν μπορεί να μείνει στα ίδια ποσοστά.

Αν σκεφτούμε πως υπάρχουν tablets 10" με κόστος στο 500άρικο, τι στοιχίζει τόσο ακριβά στη Nokia και μας κοπανάει στο κεφάλι?

Δείτε τις προδιαγραφές για το Archos 70 στα 323€!!!

Ή του Dell Streak που είναι και τηλέφωνο, με 2πύρηνο και 7" οθόνη, στα 400€

Ή του Asus TF101 με 2πύρηνο στα 10" οθόνη στα 450€

 

Δεν αντιλέγω.

Δεν βολεύουν ως κινητά με τέτοιες διαστάσεις.

Αλλά εστιάζω στο κόστος παραγωγής στο εργοστάσιο!

Εκτός και αν η multitouch 3.9" οθόνη, ο μονοπύρηνος επεξεργαστής και ο δέκτης GSM και η κάμερα 8Μp κοστίζουν τα ίδια με το υπερτιμημένο iPAD2

 

Ντροπή πια.....

Στα 700€ με τις σημερινές συνθήκες έπρεπε να σου λένε παίρνεις το Ν9 και άλλο ένα κινητό δώρο (κόστους 150€ τουλάχιστον, ένα C5-03 πχ) ή το Ν9 να είναι υπερόπλο ως προς τις προδιαγραφές.

Και βεβαίως να μην έχει «πεθαμένο» λειτουργικό με την σφραγίδα του Elop....

 

 

 

 

 

Κατι μου λεει πως αν ηταν το Ν950 στην αγορα αντι για το Ν9 δεν θα σκεφτοσουν τιποτα. σωστα?

 

Κοίτα, το ιδανικό για μένα θα ήταν ένα Ν950 ως περίβλημα αλλά με οθόνη και κάμερα και «εσωτερικό» κόσμο από το Ν9.

Αφού θα πληρώσουμε σαν κερατάδες, ας τα έχει τουλάχιστον

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποιος σας ειπε οτι θα εχει 700 ευρω???? Εγω παντου σε ξενα site διαβαζω για 500. Τα 700 που τα ειδατε?
Link to comment
Share on other sites

... Κανένα κινητό δεν αξίζει 700+€

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για οθόνη οριακά κάτω από τις 4" (δεν κατάλαβα γιατί 3.9 και όχι 4" αλλά τέλος πάντων), για μονοπύρηνο επεξεργαστή και κάμερα 8Mp.

 

Αλλά μια ναυαρχίδα εταιρίας, των 700€, οφείλει να φέρει κάτι ανεβασμένο σε σχέση με κινητά που υπάρχουν εδώ και ένα χρόνο στην αγορά!!

Για τον Σεπτέμβρη που θα κυκλοφορήσει, όφειλε να παίξει με 2πύρηνο (ή 1,3+ μονοπύρηνο) επεξεργαστή, καθαρές 4" οθόνη, hdmi, microSD.

Και το νέο λειτουργικό δεν είναι δεκτή απάντηση για τον προφανή λόγο πως μιλάμε για ένα λειτουργικό που λειτουργεί ως αντεπιχείρημα στην αγορά της συσκευής: φρόντισε ο Elop να το κάνει έτσι.....

 

Μα πραγματικά αυτό το ανέκδοτο, αυτή την τελείως εσφαλμένη αντίληψη, που την έχετε κληρονομήσει όλοι ???? Δεν είναι το hardware αυτό που μετράει, είναι τόσο δύσκολο να το καταβοήσουμε ???? Αυτή η άποψη, του να βλέπουμε τα χαρακτηριστικά και να κρίνουμε δείχνει ημιμάθεια !!!! Και για να σου δείξω πόσο πολύ σφάλεις, σκέψου το πιο απλό παράδειγμα .. Η Lotus Elise έχει κινητήρα 1600 & 1800 αλλά βάζει κάτω αυτοκίνητα των 4000 κυβικών ...

 

Σημασία δεν έχει πόσους πόρους έχεις μόνο, αλλά επίσης και πως τους χρησιμοποιείς ... Το Sensation για να μιλήσω με παραδείγματα, ούτε με 2Gb RAM δεν θα δούλευε όπως το n9 !!!! Πάνε πάρτο στην ίδια τιμή με διπύρηνο, και σκάσε άλλα 100 για να έχεις την ROM του n9 !!! Είναι αστείο να κρίνουμε έτσι μονόπλευρα ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποιος σας ειπε οτι θα εχει 700 ευρω???? Εγω παντου σε ξενα site διαβαζω για 500. Τα 700 που τα ειδατε?

 

 

Και για το Ν900 έλεγαν στην αρχή για 450€ και έσκασε στα nokia shops στα 570.01€.

Λογικά θα βγει κάπου στα 600€ το 16GB και στα 700€ το 64GB.

Μακάρι να βγω ψεύτης, αλλά μάλλον δύσκολα.....

Και δυστυχώς δεν το λέω μόνο εγώ.

Εδώ πχ, και μη χαμογελάσεις επειδή αναφέρεται σε $ και μέσω ισοτιμίας τα € θα φαίνονται λιγότερα. Ό,τι κάνει 100€ στην Αμερική φθάνει στα 100€ στην Ευρώπη.

Δείτε πχ τα προϊόντα της Apple.....

 

 

 

 

 

 

 

 

Μα πραγματικά αυτό το ανέκδοτο, αυτή την τελείως εσφαλμένη αντίληψη, που την έχετε κληρονομήσει όλοι ???? Δεν είναι το hardware αυτό που μετράει, είναι τόσο δύσκολο να το καταβοήσουμε ???? Αυτή η άποψη, του να βλέπουμε τα χαρακτηριστικά και να κρίνουμε δείχνει ημιμάθεια !!!! Και για να σου δείξω πόσο πολύ σφάλεις, σκέψου το πιο απλό παράδειγμα .. Η Lotus Elise έχει κινητήρα 1600 & 1800 αλλά βάζει κάτω αυτοκίνητα των 4000 κυβικών ...

 

 

 

Όταν πάω στο κατάστημα να αγοράσω οποιοδήποτε προϊόν, με εύρος τιμής από 150 μέχρι 700€ και ο/η υπάλληλος μου ζητήσει 700€ (παραπάνω από τον βασικό μισθό 8ωρης+ απασχόλησης στην Ελλάδα του 2011) περιμένω το προϊόν να είναι top of the top στα περισσότερα πράγματα που θα κληθεί να εκτελέσει.

Ακόμα και αν το δούμε με παρωπίδες, δηλαδή σκέτους αριθμούς προδιαγραφών, στα 700€ που είναι σχεδόν το άνω όριο τιμολόγησης αντίστοιχων προϊόντων, πρέπει οι τεχνικές προδιαγραφές (hardware) να βγάζουν μάτια.

Αν οι προδιαγραφές είναι ίσες ή χαμηλότερες άλλων αντίστοιχων προϊόντων, τότε είτε ψωνίζεις συναισθηματικά, είτε ρίχνεις νερό στο κρασί σου, είτε δεν ψωνίζεις.

Όλες οι συσκευές έχουν μια rom, καλή κακή ή μέτρια που σε τελική ανάλυση ραφινάρεται σιγά σιγά.

Υπάρχει πολύ παιχνίδι με τις rom εκεί έξω.

 

Οι βασικές τεχνικές προδιαγραφές όμως είναι κλειδωμένες αφού δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγών.

Συνεπώς το Ν9 θα σκάσει στην αγορά στο top3 των ακριβών συσκευών με καλές προδιαγραφές (αλλά όχι τις καλύτερες) και ένα λειτουργικό που ξεκινά με μια ταφόπλακα στην πλάτη του.

Δεν ξέρω αν είμαι ημιμαθής ή όχι.

Αλλά απαιτώ η Nokia και κάθε nokia να μη με αντιμετωπίζει ως...ημιμ@λ@κα.

Από τη στιγμή που βγαίνει στην αγορά και απαιτεί ζεστό χρήμα, και μάλιστα πολύ, οφείλει είτε να μου δώσει top υλικό είτε να ρίξει τις τιμές της!

 

Έχω ξανακαεί από αυτή την πολιτική.

Φαντάσου πως το Ν900, τον Δεκέμβρη του '09 (11/12/09 για την ακρίβεια) βγήκε στην αγορά με τρομερές προϋποθέσεις επιτυχίας.

Καλούσε η nokia developers, έβγαζε ερωτηματολόγια για να φτιάξει το maemo5 όσο μπορεί καλύτερα και 5 μήνες μετά μας είπε ότι....σταματά το maemo5!!!!

Σήμερα, ένα μήνα ΠΡΙΝ την τοποθέτηση του Ν9 στα ράφια, ξέρουμε ήδη αυτό που έκανε η Nokia στο Ν900 5 μήνες μετά!

Ξέρουμε ήδη, πριν καλά καλά βγάλουμε τα € από την τσέπη μας, πριν καλά καλά φθάσουμε στο ταμείο του nokia shop με το μαγικό κουτί στα χέρια, πως το meego έχει μετρημένους μήνες μπροστά του και πιθανότατα να μας δώσουν και κηδειόχαρτο όταν πάρουμε τη συσκευή.

 

Όχι kaluas.

Δεν είναι ημιμάθεια η αντίδρασή μου.

Σεβασμός στους κόπους μου για να βγάλω τα 700€ είναι.

Σεβασμός για μένα απέναντι σε μια εταιρία που κατ' επανάληψιν δεν σεβάστηκε τους πιστούς πελάτες της.

Μιας εταιρίας που πριν από κάποια χρόνια μου ζητούσε 600€ για το 7710 με την σούπερ ντούπερ symbian S90 (την οποία εγκατέλειψε επίσης ταχύτατα) και την πρώτη touch οθόνη σε Nokia, μας πούλησε στο καπάκι και ήρθε μετά από μερικά χρόνια να μας δείχνει πως το ότι μας ξέχασε ήταν προδιαγεγραμμένο!!

Διαφήμιζε το 5800 σαν το πρώτο της touch κινητό!!!!

Τα ίδια και με το Ν900.

Αλλά τουλάχιστον σε αυτά τα δύο, για το πρώτο 5μηνο (σχεδόν) είχαμε ελπίδες ότι προχωρούσαμε.

Εδώ, στο Ν9, μιλάνε για θανάτους ΠΡΙΝ την γέννηση.

Μάλλον αυτό εννοεί ως επανάσταση η Nokia.

Σκοτώστε το παιδί πριν καν βγει στην θερμοκοιτίδα :X

 

 

Και κάτι ακόμα μια και το ανέφερες.

Η Elise δεν βγήκε ποτέ με μοτέρ 1600cc

Πάντα 1800 ήταν (είτε rover είτε toyota).

Η δε νοοτροπία σχεδίασης και πώλησης τέτοιων οχημάτων στοχεύει σε πολύ εξειδικευμένο κοινό. Κάτι σα να μιλούσαμε για vertu στα κινητά.

Το δε σχόλιο περί νίκης απέναντι σε οχήματα των 4000cc το προσπερνώ, ιδιαίτερα για τις πρώτες φουρνιές Elise.

Και αν συνέβαινε (λέμε τώρα) μιλάμε για πολύ σφικτές πίστες όπου η μικρή αναλογία κιλών/ίππο έδιναν καλούς χρόνους. Σε ανοικτές πίστες αλλάζουν πολύ τα δεδομένα, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για την elise που είναι απίστευτα απαιτητική στο όριο.

Και επειδή ψάχνω πολλά χρόνια τα θέματα αυτοκινήτων/μοτοσυκλετών θα σου μιλήσω με αριθμούς γιατί δε θέλω να λέω λογάκια του αέρα:

Tsukuba, Japan (2070 m)

Nordschleife, Germany (20600 m)

Hockenheim Short, Germany (2604 m)

Top Gear Track, Great Britain (2820 m)

Bedford Autodrome West Circuit, Great Britain (2896 m)

 

Είδες τις θέσεις της Elise?

 

 

 

 

 

 

 

Σημασία δεν έχει πόσους πόρους έχεις μόνο, αλλά επίσης και πως τους χρησιμοποιείς ... Το Sensation για να μιλήσω με παραδείγματα, ούτε με 2Gb RAM δεν θα δούλευε όπως το n9 !!!! Πάνε πάρτο στην ίδια τιμή με διπύρηνο, και σκάσε άλλα 100 για να έχεις την ROM του n9 !!! Είναι αστείο να κρίνουμε έτσι μονόπλευρα ...

 

Δε νομίζω πως κρίνω μονόπλευρα.

Το ότι μου αρέσουν κάποια δεδομένα κατασκευαστικά και σχεδιαστικά δεδομένα της Nokia δε σημαίνει πως a priori θα δεχθώ τα πάντα, χωρίς να τα δω και να τα κρίνω. Ιδιαίτερα σε προϊόντα τεχνολογίας που σε καμία περίπτωση δεν είναι επένδυση και που ένα σούπερ προϊόν του σήμερα μπορεί ακόμα και σε ένα μήνα να θεωρηθεί ξεπερασμένο μέσα στον ανταγωνισμό!

Και δεν κάνω χιούμορ.

Κανόνες της αγοράς είναι.

Μιας αγοράς που η Nokia κρατούσε τόσα χρόνια αλλά δες που βρίσκεται σήμερα εξαιτίας της αγκύλωσης που έχει πάθει....

 

Κοιτάξτε τι θα συμβεί όταν σκάσει στην αγορά το iphone5 (και με τι προδιαγραφές) και ελάτε να το συζητήσουμε

(και για να φθάσω εγώ να φέρνω ως παράδειγμα πολιτικές του Jobs, μάλλον μου έχει γυρίσει το...μάτι)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...