Jump to content

[Επίσημο] HTC Sensation


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον πρέπει τελικά να αλάξω σπίτι...!

 

άλλο θέμα... θέλω να μου προτείνετε ένα καλό task killer...έχω βάλει το Advanced task killer και το BAttery doctor saver+a task saver

και τα χρησιμοποιώ εναλλάξ....το BAttery doctor saver+a task saver μου κάνει που και που πρόβληματάκι και κάνει κάτι σαν επανεκίνηση του κινιτού εμφανίοντας το σήμα htc της έναρξης...

το Advanced task killer μου φαίνεται ότι δεν είναι τόσο καλό....

 

τι γνώμη έχετε? ποιό χρησιμοποιείτε εσείς?? κάνω άσχημα που έχω δύο μαζί στο κινιτό?? μήπως μπορεί να το μπλοκάρουν ?

 

Ασχημα κανεις που χρησιμοποιεις γενικα task killer!!!:p

 

Θα πρεπει να το γνωριζεις πολυ καλα το android για να βαλεις κατι τετοιο στο κινητο σου,και παλι....περισσοτερο κακο κανει...και 2 μαζι?????!!!!!

 

Διαβασε εδω λιγο αν θες...

 

http://geekfor.me/faq/you-shouldnt-be-using-a-task-killer-with-android/

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εγω να μην διαφωνίσω μαζί σου...αλλά η μπαταρία δεν κρατάει ούτε μέχρι το απόγευμα χωρίς τασκ κιλερ....

είναι ανοικτά πολλά προγράμματα που τρέχουν και που το συστημα κρινει ότι μπορεί να τα έχει ανοικτά....όμως η μπαταρία δεν αντέχει τόσο όσο με το τασκ κιλερ....

 

εσύ τι κάνεις?? πόσο αντέχει η μπαταρία σου?

 

και τι κακό μπορεί να προκαλέσει το τασκ κιλερ στο κινιτό? τι μπορεί να βλάψει η χρήση του sta android?

Link to comment
Share on other sites

Εγω να μην διαφωνίσω μαζί σου...αλλά η μπαταρία δεν κρατάει ούτε μέχρι το απόγευμα χωρίς τασκ κιλερ....

είναι ανοικτά πολλά προγράμματα που τρέχουν και που το συστημα κρινει ότι μπορεί να τα έχει ανοικτά....όμως η μπαταρία δεν αντέχει τόσο όσο με το τασκ κιλερ....

 

εσύ τι κάνεις?? πόσο αντέχει η μπαταρία σου?

 

και τι κακό μπορεί να προκαλέσει το τασκ κιλερ στο κινιτό? τι μπορεί να βλάψει η χρήση του sta android?

Δεν εχει σημασια ποσες εφαρμογες τρεχουν στο background, αλλα ποιες απο αυτες ειναι ενεργοβορες!επισης αν εχεις push mail για παραδειγμα,ποια η σημασια να το ''σκοτωσεις'' αφου αμεσως μετα ανοιγει παλι.Και για να ανοιξει αμεσως μετα ενα προγραμμα θελει περισσοτερη μπαταρια,περισσοτερη επεξεργαστικη ισχη και συνεπως μπορει να δεις το κινητο σου ποιο αργο.

Γιαυτο λεω οτι η χρησιμοποιηση ενος task killer πρεπει να γινεται αφου γωρισουμε τη λειτουργια του android και μπορεσουμε να το ρυθμισουμε αναλογα.

Ενας λογος που πολλοι απο εμας προτιμουμε custom rom ειναι γιατι οι developers ενσωματωνουν μεσα στη rom καποιο script που αφηνει λιγοτερα πραγματα να τρεχουν απο πισω,κι ετσι κανουν τη δουλεια ενος task killer.

 

Διαβασε ενα καλο αρθρο εδω απο τον Ανδρεα, και προσπαθησε να εντωπισεις ποιες εφαρμογες σου τρωνε μπαταρια,απενεγοποιησε τις συχνες αυτοματες ενημερωσεις,βαλε αυτοματο φωτισμο,μη χρησιμοποιεις live wallpaper,απενεργοποιηση οθονης οσο το δυνατον λιγοτερο.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη. http://insertcoin-roms.org/htc-sensation/download

Περνάς πρώτα την •InsertCoin Sense Android 2.3.4 Version 2.5.5

και μετα με τη σειρά τα 2 updates. Εκανα και δωρεά μέσω PayPaL γιατί αξίζει.

Κάνει συνεχώς νέα updates και χρειάζεται στήριξη αυτή η προσπάθεια για να συνεχιστεί...:)

 

Γιατί δεν την πήρες από xda κ την πήρες από το site αυτό? Χρειάζεται wipe data κλπ πριν την βάλεις; πως την βάζεις; εμένα το τηλ. Είναι s-off, root κ cwm recovery, τι κάνω μετά;

 

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν την πήρες από xda κ την πήρες από το site αυτό? Χρειάζεται wipe data κλπ πριν την βάλεις; πως την βάζεις; εμένα το τηλ. Είναι s-off, root κ cwm recovery, τι κάνω μετά;

 

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk

 

Αυτο το site ειναι το ''επισημο'' των devs που φτιαχνουν τη συγκεκριμενη rom.Το ιδιο ειναι..;)

Χρειαζεσαι full wipe.Data,cache,dalvik cache απο recovery πριν τη περασεις.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το site ειναι το ''επισημο'' των devs που φτιαχνουν τη συγκεκριμενη rom.Το ιδιο ειναι..;)

Χρειαζεσαι full wipe.Data,cache,dalvik cache απο recovery πριν τη περασεις.

 

πως γινονται ολα αυτα?

μεσα απο το recovery υπαρχει σχετικη επιλογη???

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

πως γινονται ολα αυτα?

μεσα απο το recovery υπαρχει σχετικη επιλογη???

 

Διαβασε αυτο τον οδηγο για το πως να περασεις μια custom rom.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγοντας το HTC Sync σημερα μου λεει οτι υπάρχει ανανεωμενη εκδοση .Κάνω update και ενω συνδεεται με το Sensation και κανει συγχρονισμό ,κανει κατι παλαβα και δεν μεφανιζεται η οθονη στο προγραμμα .Γνωριζει κανεις τι συμβαινει ?
Link to comment
Share on other sites

https://market.android.com/details?id=jp.co.c_lis.ccl.morelocale&feature=search_result

Είναι ό,τι καλύτερο για κινητά που δεν έχουν Ελληνική γλώσσα!!!

Εγω το έχω και είναι SUPER!!!!

LENOVO VIBE S1

Official Stock Rom (S1a40_S143_151222_ROW)

XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO

Greek Stable 7.2.1.0 Rom

Link to comment
Share on other sites

https://market.android.com/details?id=jp.co.c_lis.ccl.morelocale&feature=search_result

Είναι ό,τι καλύτερο για κινητά που δεν έχουν Ελληνική γλώσσα!!!

Εγω το έχω και είναι SUPER!!!!

 

Ειναι οντως καλο και χρησιμευει για συσκευες αγορασμενες εκτος Ευρωπης αλλα και σε καποιες custom rom οπου δεν ειναι WWE RUU.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

μη χρησιμοποιεις live wallpaper

= κινούμενες ταπετσαρίες; Κακώς δεν είχα σκεφτεί πως κι αυτό καταναλώνει περισσότερη μπαταρία.

Και στην οθόνη κλειδώματος καλό θα ήταν λογικά να μην υπάρχει "κίνηση" σωστά;

Link to comment
Share on other sites

= κινούμενες ταπετσαρίες; Κακώς δεν είχα σκεφτεί πως κι αυτό καταναλώνει περισσότερη μπαταρία.

Και στην οθόνη κλειδώματος καλό θα ήταν λογικά να μην υπάρχει "κίνηση" σωστά;

 

Ναι...Ειδικα καιρος στην οθονη κλειδωματος λενε ειναι αρκετα ενεργοβορο.

 

 

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ναι...Ειδικα καιρος στην οθονη κλειδωματος λενε ειναι αρκετα ενεργοβορο.

 

 

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk

 

Απολύτως λογικό ολα αυτα να τρώνε την μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να μην εχω τοσες πολλες αρχικες οθονες?π.χ. σε ολους τους launcher οπως launcherpro-go launcher-adw υπαρχει ρυθμιση..υπαρχει κατι αναλογο στο sense?
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να μην εχω τοσες πολλες αρχικες οθονες?π.χ. σε ολους τους launcher οπως launcherpro-go launcher-adw υπαρχει ρυθμιση..υπαρχει κατι αναλογο στο sense?

 

Οχι,δεν υπαρχει τετοια επιλογη.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να μην εχω τοσες πολλες αρχικες οθονες?π.χ. σε ολους τους launcher οπως launcherpro-go launcher-adw υπαρχει ρυθμιση..υπαρχει κατι αναλογο στο sense?

 

Οχι αλλά δεν εισαι υποχρεωμένος να εχεις κατι σε όλες...αστες άδειες οσες δεν θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι...Ειδικα καιρος στην οθονη κλειδωματος λενε ειναι αρκετα ενεργοβορο.

 

 

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk

Το έβγαλα μόλις. Όπως και την κινούμενη ταπετσαρία. Γ@μWt0 το ωραίο κοστίζει (και σε μπαταρία). ;)

Link to comment
Share on other sites

Το έβγαλα μόλις. Όπως και την κινούμενη ταπετσαρία. Γ@μWt0 το ωραίο κοστίζει (και σε μπαταρία). ;)

 

Μια μεγαλύτερη μπαταρία ίσως να ειναι μια λύση...εγώ αυτό θα κάνω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

τα χαπια μου ρε γμτ.

μου ερχονται mail στο gmail αλλα δεν μου βγαζει ειδοποιηση κ αργω να τα δω.

τι στα διαλα θελει ρυθμιση?

εννοω στο εικονιδιο της συντομευσης. εβγαζε πανω του εναν αριθμο, αναλογα με το ποσα mail εχω.

στο αντιστοιχο εικονιδιο των sms, μου βγαζει κανονικα αριθμο οταν ερχεται καποιο σμσ.

τι φταιει? μου εχει τσακισει τα νευρα.:mad:

 

κ επεισης δεν μπορω να περασω σωστες ρυθμισεις κ για το mail που εχω στο @windowslive.

κατι πρεπει να γινεται με τις θυρες κ τα ποπ....

 

κανενας +φορουμιτης δε χρησιμοποιει ......@windowslive.com για μειλ, εκτος του @gmail?

καποιος που να ξερει τις ρυθμισεις στις θυρες κ στα παραθυρια δηλαδη.:p

 

κ αυτο το σημαδακι στο ρημαδι το gmail, που σε ειδοποιει οτι εχεις 1-2-3 νεα μειλ, πως στην ευχη το εμφανιζει?

τι ρυθμιση θελει? στο wildfire μου το εμφανιζε ρε γμτ.

δεν ξεχνώ...
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε αυτο τον οδηγο για το πως να περασεις μια custom rom.

 

Έχεις βάλει το setcpu? Ή κάνει οικονομία στην μπαταρία χωρίς αυτό?

 

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

κανενας +φορουμιτης δε χρησιμοποιει ......@windowslive.com για μειλ, εκτος του @gmail?

καποιος που να ξερει τις ρυθμισεις στις θυρες κ στα παραθυρια δηλαδη.:p

 

κ αυτο το σημαδακι στο ρημαδι το gmail, που σε ειδοποιει οτι εχεις 1-2-3 νεα μειλ, πως στην ευχη το εμφανιζει?

τι ρυθμιση θελει? στο wildfire μου το εμφανιζε ρε γμτ.

 

Για την ειδοποίηση στο gmail.

Πήγαινε στην Προσαρμογή-->Προσαρμογή ήχου-->΄Ηχος ειδοποίησης-->Προεπιλεγμένη ειδοποίηση βάλε ήχο από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

αν κ δεν νομιζω να ειναι αυτο, γιατι δεν θελω να εχει ηχο, δεν μπορω κιολας να το βρω που ειναι.

 

εγω θελω να μου εμφανιζει πανω στο εικονιδιο του gmail, στην αρχικη μου οθονη το σηματακι του τον αριθμο 1-2... αναλογα με ποσα μειλ εχω.

οπως το εμφανιζει στο σηματακι των σμσ...

 

 

edit: το βρηκα αυτο... καμμια σχεση ομως. δεν ειναι αυτο που ζηταω.

μολις τωρα ηρθε μειλ στο λογαριασμο @gmail, κ μου εβγαλε ειδοποιηση μονο πανω στην κορυφη της οθονης.

στο σηματακι του gmail, δεν εβγαλε τιποτα.

πως γινεται αυτο ρε γμτ? στο wildfire που ειχα πριν εμφανιζε αριθμο πανω στο σηματακι.

Edited by drum2004
......................
δεν ξεχνώ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσο αφορά το θέμα της μπαταρίας, εγώ έχω πάρει 2η μπαταρια από το AMAZON για 24 ευρω και εξωτερικό φορτιστη μπαταρίας 3 ευρω από το ebay! Εχω πάντα μπαταρία γεματη και τις αλλάζω. Αυτο το κάνω σε όλα τα android κινητα που έιχα και δεν έιχα ποτε πρόβλημα με την μπαταρία!
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε αλλά δεν γίνεται έτσι.... εγώ έχω βάλει Android: 2.3.4-Custom ROM: InsertCoin 2.5.5-2 και η μπαταρια τελειώνει μέσα σε μια μέρα!!!!!!!

Οι μπαταρίες είναι μεν ολοκαίνουργιές αλλά δεν γίνεται δουλειά ετσι.... Φαντάζομαι οτι θα καλυτερεύσει η χρήση της αλλά μου φαίνεται οτι τρώει την μπαταρία υπερβολικά γρήγορα!!!!!!!!!!!!!!!

Εχει κανείς το ίδιο πρόβλημα?????

 

Για την μπαταρία στο Sensation δεν γνωρίζω, γνωρίζω όμως για την μπαταρία στο EVO επειδή το έχω. 30-40 ώρες με βγάζει, έπειτα από calibration της μπαταρίας (είμαι rooted, χωρίς custom kernel), με ''καλή'' χρήση κινητού. Το έχω γράψει στο thread για το evo.

Μην συγκρίνεται το Sensation με το Samsung. Το UI του SII δεν έχει καμμια σχέση με αυτό της HTC. Δοκιμάστε να περάσετε έναν άλλον launcher, ίδιο με αυτό του SII και τότε συγκρίνετε τα δυο κινητά.

 

Τι εννοείς:" έπειτα από calibration της μπαταρίας (είμαι rooted, χωρίς custom kernel)".

Μπορείς να μας εξηγήσεις πως γίνεται αυτό αν έχουμε περάσει ήδη custom rom???

Ευχαριστώ!!!!:worry::worry::worry::worry:

Edited by kollatos

LENOVO VIBE S1

Official Stock Rom (S1a40_S143_151222_ROW)

XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO

Greek Stable 7.2.1.0 Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε αλλά δεν γίνεται έτσι.... εγώ έχω βάλει Android: 2.3.4-Custom ROM: InsertCoin 2.5.5-2 και η μπαταρια τελειώνει μέσα σε μια μέρα!!!!!!!

Οι μπαταρίες είναι μεν ολοκαίνουργιές αλλά δεν γίνεται δουλειά ετσι.... Φαντάζομαι οτι θα καλυτερεύσει η χρήση της αλλά μου φαίνεται οτι τρώει την μπαταρία υπερβολικά γρήγορα!!!!!!!!!!!!!!!

Εχει κανείς το ίδιο πρόβλημα?????

 

Ακριβώς ίδια φάση κι εγώ. Έτσι είναι.

 

Υ.Γ.: Μην κάνεις πολλαπλά ποστ. Αν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο προηγούμενο ποστ σου απλά κάνε Τροποποίηση και γράψε ό, τι άλλο θες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...