Jump to content

Blade : "Πειράξτε" τη ROM σας/φτιάξτε τη δική σας custom ROM


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν φοβάμαι να πειράξω το κινητό.

 

Σκεφτόμουν να πάρω μια rom από εδώ http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/

 

και να την πειράξω.

Βασικά θέλω να αντικαταστήσω καποιες κινέζικες εφαρμογές πχ ραδιο με κάποιες άλλες.

και αν τα καταφέρω να αλλάξω την loc screen (χλωμό το κόβω αλλά λέμε μήπως).

Εχεις κανένα οδηγό γενικά για τροποποιήση rom να διαβάσω;

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγούς θα βρεις πολλούς σε xda, και φυσικά google is your friend. Πολύ πιθανό να χρειαστείς και ubuntu εγκατεστημένη για πιο advanced αλλαγές καθώς θα χρειαστεί να κάνεις decompile και recompile κάποιες εφαρμογές

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ubuntu δεν βάζω εχουμε μαλώσει εδώ και χρόνια, δεν μιλιώμαστε :lol:

Δουλευώ κυρίως Mint και άλλες διανομές.

 

Terminal is my friend. Google too!!

 

Απο Win δεν ξέρω την τύφλα μου.

Ευχαριστώ φίλε για τις υποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Kαλημερα και μπραβο για τις ωραιες συμβουλες.Επειδη βλεπω οτι το κατεχεις θα ηθελα την βοηθεια σου.Εγω εχω ενα vdf su6 που ειναι ακριβως ιδια συσκευη με την ZTE η μονη διαφορα που εχουν ειναι στις καρτες sd γιατι το vdf παιρνει μια. Λοιπον το προβλημα μου εχει ως εξης.Εβαλα αλλη ρομ στην συσκευη που βρηκα στην Modaco και ενω η συσκευη ανοιγει κανονικα και ξεκιναει τα βηματα για να διαλεξεις γλωσσα και wifi,αφου διαλεγω και προχωραω για να βαλω κωδικο δεν μου βγαζει keybord (δεν αποκρινεται) οταν παταω παραλειψη για να συνεχισω τουλαχιστον αυτο συνεχιζει να ψαχνει δικτυο μεχρι να βγαλει δεν βρεθηκε.Οταν προσπαθω με τα πληκτρα να μπω σε recovery η συσκευη απλα κανει επανεκινηση,οταν δοκιμαζω με τα πληκτρα volume-power μου βγαζει απλα ενα λογοτυπο FTM οπου γραφει( press the power key will power off) Η συσκευη με λιγα λογια δεν εχει πλεον recovery(twrp)..οταν το συνδεω στον υπολογιστη το διαβαζει κανονικα αλλα τους φακελους της sd ενω τους δειχνει οταν τους ανοιγω ειναι κενοι. Tους driver τους εχω εγκαταστησει κανονικα.Γνωριζεις καποιο τροπο ωστε να μπορεσω να ξαναπερασω την (recovery) για να μπορεσω να φλασαρω παλι την μαμα ρομ η καποια αλλη?Εγω κατεβασει και το fastboot boot adb μηπως δωσω καποια εντολη απο εκει αλλα χωρις τα αρχεια της sd δεν μπορω..Ειλικρινα αν γνωριζεις καποιο τροπο θα με σωσεις.Αυτο πρωτη φορα μου συμβαινει..Ευχαριστω και συγνωμη αν η ερωτηση μου δεν εχει εχει σχεση με το νημα..καλες γιορτες!!!
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...