Jump to content

Foursquare + Marketing


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εσείς χρησιμοποιείτε το Foursquare σα μέσο διαφήμισης για την επιχείρησή σας; Τον τελευταίο καιρό που το έχω ψάξει περισσότερο, διαπίστωσα ότι αξίζει και έχει πολλές προοπτικές...

 

Έγραψα κι ένα αρθράκι για τις δυνατότητές του κοινωνικού δικτύου στον τομέα αυτό.

 

Οι βασισμένες στις τοποθεσίες πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσης όπως είναι το Foursquare, έχουν εξελιχθεί σε σημαντικό εργαλείο μάρκετινγκ για τις επιχειρήσεις όλων των μεγεθών. Βέβαια, οι περισσότεροι ιδιοκτήτες μικρών επιχειρήσεων εξακολουθούν να μην καταλαβαίνουν πώς αυτές οι πλατφόρμες μπορούν να τους βοηθήσουν ώστε να προσελκύσουν και να διατηρήσουν πελάτες. Σήμερα θα σας λύσουμε αυτό το μυστήριο.

 

συνέχεια: Πώς θα βρείτε το δρόμο της επιτυχίας μέσω του Foursquare

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

είναι και αυτό τύπου MLM ?

Το Foursquare; Δε νομίζω. Είναι όμως βλακεία για μένα, δε μπορείς να στηρίζεις την επιχείρησή σου σε μια εφαρμογή για πιτσιρικάδες.

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα με όλες αυτές του είδους τις επιχειρήσεις είναι το αν αποδίδουν τα αναμενόμενα για τον χρόνο που ασχολείται κανείς...και το αν πληρώνουν.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τις υπηρεσίες τύπου foursquare, gowalla, facebook places κλπ., είναι ότι ελάχιστοι κάνουν check-in. Αν δεις τα ποσοστά χρήσης ακόμα και εντός US που είναι πολύ πιο ανεπτυγμένο το σπορ, μάλλον θα απογοητευθείς.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Το Foursquare; Δε νομίζω. Είναι όμως βλακεία για μένα, δε μπορείς να στηρίζεις την επιχείρησή σου σε μια εφαρμογή για πιτσιρικάδες.

 

Δε νομίζω ότι το 4sq είναι εφαρμογή για πιτσιρικάδες. Στην Ελλάδα ίσως το χρησιμοποιούν κυρίως έφηβοι αλλά στις ΗΠΑ αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του social media marketing. Έχει βέβαια έναν μεγάλο ανταγωνιστή, το Facebook Places, το οποίο όμως είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο.

 

Όσον αφορά τη χώρα μας, όλο και περισσότερες επιχειρήσεις χρησιμοποιούν το 4sq, αποτυχημένα όμως...

 

Το πρόβλημα με τις υπηρεσίες τύπου foursquare, gowalla, facebook places κλπ., είναι ότι ελάχιστοι κάνουν check-in. Αν δεις τα ποσοστά χρήσης ακόμα και εντός US που είναι πολύ πιο ανεπτυγμένο το σπορ, μάλλον θα απογοητευθείς.

 

Όντως... Αν και τα ποσοστά αυξάνονται (έρευνα comScore προ 3 μηνών αν θυμάμαι καλά)... Έχει ψωμί ακόμα το location based social networking πιστεύω!

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Εσείς χρησιμοποιείτε το Foursquare σα μέσο διαφήμισης για την επιχείρησή σας; Τον τελευταίο καιρό που το έχω ψάξει περισσότερο, διαπίστωσα ότι αξίζει και έχει πολλές προοπτικές...

 

Έγραψα κι ένα αρθράκι για τις δυνατότητές του κοινωνικού δικτύου στον τομέα αυτό.

 

το link δεν λειτουργεί

αν σου είναι εύκολο να βοηθήσεις

ευχαριστώ

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...