Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με στικακι cosmote συνδεω το laptop μου και δεν εχω wifi και χρεισιμοποιω το καλωδιο που ειχε η συσκευασια του galaxy s2 και θελω να παει internet το κινητο μου μεσω του laptop

 

μεσω καλωδιου να συδεσεις το SII μαλλον δεν γηνεται , μονο wifi πρεπει να εχεις.

Υπαρχει τροπος να κανεις το laptop να δωσει σημα wifi και να το βρει μετα το SII.

για ριξε μια ματια:

 

http://www.dq.winsila.com/tips-tricks/how-to-convert-your-laptop-into-a-wireless-hot-spot.html

ψαξε και στο google: Turn your laptop into a wireless hot spot

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

περασε τα αυτα στο gmail σου με το pc και μετα κανε συγχρονισμο της συσκευης με το gmail

και ημερολογιο και σημειωσεις?

 

οταν το συνδεω μου βγαζει usb connected MTP-Connected

Edited by lampros007
Link to comment
Share on other sites

http://lmgtfy.com/?q=Abyss+Kernel+%20Angelom

 

ειναι το 2 με τον 1.5abyss

 

Δεν το κατάλαβα...ποιο 2 αδερφέ?

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα...ποιο 2 αδερφέ?

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Ναι όντως..1.5 δεν βλέπω πουθενά

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα χθες το abyss 1.5 δεν μου στρωνει καλα μεγαλυτερη καταναλωση και οχι γρηγοροτερο απο το 1.4,για μενα το καλυτερο kernel σημερα

**οποιος θελει να το δοκιμασει υπαρχει στο xda στο τοπικ s2 kernel collection

Edited by alex_n80

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως..1.5 δεν βλέπω πουθενά

 

Sent from Galaxy!

 

Μαλλον δεν κυκλοφορει...πρεπει να τον εδωσε μονο στον ρσφαελ για την ρομ του...

 

Sent from my Desire HD

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν κυκλοφορει...πρεπει να τον εδωσε μονο στον ρσφαελ για την ρομ του...

 

Sent from my Desire HD

 

 

Δεν βαριέσαι...και ο 1.4 καλός είναι...

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αρχισω να πειραματίζομαι και εγώ σιγά me custom rom.Έριξα μια ματιά στο thread για να πάρω μια ιδέα.Θέλω να πέρασω την Leomar..Σαν πρώτο βήμα υποθέτω οτι πρέπει να αλλάξω τον Kernel για να έχει cwm και μετά απο εκεί να κάνω install to .zip του leomar(διορθώστε με αν έχω λάθος).Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1)Δεν έχω sd και το backup του titanium γίνεται στην "εικονική" SD.Με αλλαγή rom θα σβήσει (οπότε πρέπει να την περάσω στο PC πρώτα)?

2)Από το titanium τι χρείαζεται να κάνω backup απο τα αρχεία συστήματος?

3)Τι πρέπει να κάνω wipe από το cwm πριν περάσω την rom?

4)Μπορώ από το cwm να κανω backup την official rom ώστε αν μου την "βαρέσει" να την ξαναφορέσω?

5)Αφού περάσω (επιτυχώς) την rom η μπαταρία θα θέλει calibration?

 

ΥΓ:Αν κάποιος έχει χρόνο και όρεξη πιστεύω οτι θα ήταν καλή ιδέα ένας οδήγος για εγκατάσταση custom rom που να περιλαμβάνει και οδήγιες backup αλλά και οδήγιες μέταβασης σε άλλη rom χωρίς να επανέρχεται το τηλέφωνο σε εμβρυακό επίπεδο.Εκτός αν υπάρχει κάποιος και δεν τον πήρε το μάτι μου :)

Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αρχισω να πειραματίζομαι και εγώ σιγά me custom rom.Έριξα μια ματιά στο thread για να πάρω μια ιδέα.Θέλω να πέρασω την Leomar..Σαν πρώτο βήμα υποθέτω οτι πρέπει να αλλάξω τον Kernel για να έχει cwm και μετά απο εκεί να κάνω install to .zip του leomar(διορθώστε με αν έχω λάθος).Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1)Δεν έχω sd και το backup του titanium γίνεται στην "εικονική" SD.Με αλλαγή rom θα σβήσει (οπότε πρέπει να την περάσω στο PC πρώτα)?

2)Από το titanium τι χρείαζεται να κάνω backup απο τα αρχεία συστήματος?

3)Τι πρέπει να κάνω wipe από το cwm πριν περάσω την rom?

4)Μπορώ από το cwm να κανω backup την official rom ώστε αν μου την "βαρέσει" να την ξαναφορέσω?

5)Αφού περάσω (επιτυχώς) την rom η μπαταρία θα θέλει calibration?

 

ΥΓ:Αν κάποιος έχει χρόνο και όρεξη πιστεύω οτι θα ήταν καλή ιδέα ένας οδήγος για εγκατάσταση custom rom που να περιλαμβάνει και οδήγιες backup αλλά και οδήγιες μέταβασης σε άλλη rom χωρίς να επανέρχεται το τηλέφωνο σε εμβρυακό επίπεδο.Εκτός αν υπάρχει κάποιος και δεν τον πήρε το μάτι μου :)

 

 

Βάλε kernel (cf root) για cwm

1) πέρνα το στο pc καλού κακού

2) τίποτα (σώσε μόνο τις εφαρμογές σου, αν και δεν νομίζω ότι θα τις χάσεις)

3) wipe data, dalvik cache

4) ναι

5) κάνε καλού κακού

Επίσης αν πας στο δεύτερο ποστ του leo και κατεβάσεις το kitchen apk από εκεί θα δεις με αριστερό κάτω button το download rom οπότε μπορείς να κατεβάσεις την rom από εκεί

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Βάλε kernel (cf root) για cwm

1) πέρνα το στο pc καλού κακού

2) τίποτα (σώσε μόνο τις εφαρμογές σου, αν και δεν νομίζω ότι θα τις χάσεις)

3) wipe data, dalvik cache

4) ναι

5) κάνε καλού κακού

 

Sent from Galaxy!

Δηλαδη εγω που παταγα εκτος το wipe data/factory reset παταγα και το wipe cache partition.Δεν ειχα προσεξει την λειτουργεια αυτη.Δεν ειχα μπει στο advanced.Εχω κανει καμια βλακεια;Μηπως πρεπει να ξαναφλασαρω την rom;Το τηλεφωνο δουλευει κανονικα παντως.Αν γινετε παιδια εναν οδηγο με ολες τις λειτουργιες του cwm αν ειναι ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω που παταγα εκτος το wipe data/factory reset παταγα και το wipe cache partition.Δεν ειχα προσεξει την λειτουργεια αυτη.Δεν ειχα μπει στο advanced.Εχω κανει καμια βλακεια;Μηπως πρεπει να ξαναφλασαρω την rom;Το τηλεφωνο δουλευει κανονικα παντως.Αν γινετε παιδια εναν οδηγο με ολες τις λειτουργιες του cwm αν ειναι ευκολο.

 

Εφόσον το κινητό είναι οκ no worries..dalvik cache μπορείς να κάνεις ανά πάσα στιγμή, τώρα όμως δεν σου χρειάζεται..βασικά εγώ δεν χρησιμοποιώ τίποτα από αυτά (wipes), και δεν είχα ποτέ πρόβλημα! Απλά είναι καλό να τα χρησιμοποιείς μήπως κάτι κάτι πάει στραβά

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το κινητό είναι οκ no worries..dalvik cache μπορείς να κάνεις ανά πάσα στιγμή, τώρα όμως δεν σου χρειάζεται..

 

Sent from Galaxy!

 

Dalvik cache σε τι χρησιμευει για μαθαινουμε κιολας;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Dalvik cache σε τι χρησιμευει για μαθαινουμε κιολας;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

http://androidforums.com/eris-all-things-root/76110-what-dalvik-cache.html

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ξερετε γιατι οταν πηγαινω απο τα μνμ και παταω προσθεση παραληπτη δεν μου ανοιγει τις επαφες και μου γραφει"Η διεργασια android.process.acore τερματιστηκε απροσδοκητα.Δοκιμαστε ξανα"Πιστευω πως δεν εχω τικαρει καποια επιλογη,εσεις ξερετε κατι να με βοηθησετε;Δεν θελω να ξαναφλασαρω απο την αρχη ROM

Παιδια περασα ενα ενα τα widgets και τα themes.Ολα οκ μεχρι που περασα το criskelo dialer.Απο εκει δημιουργιθηκε το προβλημα.Τωρα που το εβγαλα ολα καλα

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα...ποιο 2 αδερφέ?

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

απο το 2ο αποτελεσμα στο γοογλε και κατω ειναι μερικα φορουμ οπως και το xda αν πατησετε στο λινκ και σκρολαρετε κατω θα βρητε τον 1,4 τον 1.5 τον ειχε το πρωι

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ειμαι καινουργιος και δεν ξερω και πολλα θελω να κανω μια ερωτηση!!

συνδεω τον υπολογιστη μου στο ιντερνετ με (στικακι) και μεσω καλωδιου θα ηθελα να εχει και το κινητο μου ιντερνετ (galaxy s2)

αλλα δεν μπορω να το καταφερω!!!

μηπως μπορει κανεις να με βοηθειση? να μου πει τα βηματα!!

Ευχαριστω εκ τον πρωτερων!!

 

Αν έχεις τα windows 7 βαλε το conectify που κάνει το λαπτοπ - αν έχεις - wi fi hotspot και έτσι μοιράζεις internet

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Άδικα ελπίζουμε. Νομίζω είναι θέμα hardware. Όπου το σήμα είναι οριακό το δικό μας δεν πιάνει. Κι εγώ νομίζω είναι το μόνο του μειονέκτημα.

 

Πάντως εγώ μετά από αρκετές δοκιμές σε οριακές καταστάσεις κατέληξα ότι μάλλον για τη δικιά μου περίπτωση πιο καλή συμπεριφορά έχει το KG6 modem και στο wifi και στη λήψη του σήματος κινητής.

Δικιά μου περίπτωση = 2G+Wifi+Cosmote+δοκιμές σε b,g routers όχι n (σπάνια χρησιμοποιώ data μέσω κινητής οπότε δεν έψαξα το ζήτημα 3g/ταχύτητες γιατί δε μ' ενδιαφέρει, εκεί μπορεί να ισχύουν άλλα)

Και το ΚΙ1 καλό είναι αλλά νομίζω ότι ίσως οριακά ελάχιστα καλύτερο το KG6.

 

Μην περιμένεις πολύ μεγάλες ή τραγικές διαφορές, μιλάμε για μικρές διαφορές που μπορεί να ανήκουν και στην κατηγορία του τυχαίου ή του placebo. :) Και το λέω αυτό γιατί δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω δοκιμές σε σωστά ελεγχόμενες συνθήκες για ναμαι σίγουρος.

 

Πάντως μετά από αρκετή ώρα δοκιμών με τα διάφορα modems που υπάρχουν τώρα (δεν έχω δοκιμάσει το τελευταίο ΚΝκάτι που έχει βάλει στην κουζίνα ο Leomar), στο KG6 κατέληξα... με δεύτερο το KI1 και τρίτο ίσως το KE7.

 

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο είμαι ανοιχτός σε προτάσεις... :)

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Αν και δοκιμάζω τον τελευταίο Siyah kernel 1.7rc1 ο οποίος φέρνεται πολύ καλός

βγήκε ο καινουριος 1.6 by angelom

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=17825157&postcount=3979

Edited by galanakop

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

παιδια βγηκε η XXKI3 2.3.5

http://www.darkyrom.com/community/index.php?threads/rom-cwm-sgs2-2-3-5-darkyrom2-xxki3-base.5710/

και στο samfirmware

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-i9100.htm

εγω τωρα την κατεβαζω για να τη δοκιμασω

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά από αρκετή ώρα δοκιμών με τα διάφορα modems που υπάρχουν τώρα (δεν έχω δοκιμάσει το τελευταίο ΚΝκάτι που έχει βάλει στην κουζίνα ο Leomar), στο KG6 κατέληξα... με δεύτερο το KI1 και τρίτο ίσως το KE7.

 

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο είμαι ανοιχτός σε προτάσεις... :)

 

Εγώ πάντως, που στην περιοχή που μένω έχω πρόβλημα με το σήμα, μετά από αρκετές δοκιμές, με το μόνο που μπορούσα να δεχτώ κλήση έστω και χωρίς μία γραμμή στο σήμα, ήταν με το ΚΕ7.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα προσπαθω εδω και κατι μερες να βρω πως γινεται εγκαταστασει η rom του leomar αλλα δεν μπορω μπορει καποιος να με βοηθεισει εχω root στην 2.3.3 με το κιτρινο τριγωνακι και την LeoMar75_Revolution_Rom_v2_6_XXKH3.zip και το KitchenPro.apk ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...