Jump to content

[Optimus 2X] GPS fix (Moνο για Froyo 2.2)


zarras1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To πρόβλημα είναι στην rom v20L που έχει αυτό το θέμα με το GPS.

Δύο λύσεις υπάρχουν, τα άλλα είναι πρακτικά αναποτελεσματικά.

1) Η αλλάζεις rom (διαδικασία που θέλει root κλπ)

2) Ανοίγεις το GPS και κάνεις επανεκκίνηση του τηλεφώνου.

 

Μην παιδεύεστε με άλλες λύσεις. Μέχρι να βγεί η επίσημη διόρθωση από LG, αυτές είναι οι επιλογές.

 

Παρεμπιπτόντως, με CM7 το GPS δουλεύει άψογα, το ίδια διαβάζω και με την leaked v20O.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To πρόβλημα είναι στην rom v20L που έχει αυτό το θέμα με το GPS.

Δύο λύσεις υπάρχουν, τα άλλα είναι πρακτικά αναποτελεσματικά.

1) Η αλλάζεις rom (διαδικασία που θέλει root κλπ)

2) Ανοίγεις το GPS και κάνεις επανεκκίνηση του τηλεφώνου.

 

Μην παιδεύεστε με άλλες λύσεις. Μέχρι να βγεί η επίσημη διόρθωση από LG, αυτές είναι οι επιλογές.

 

Παρεμπιπτόντως, με CM7 το GPS δουλεύει άψογα, το ίδια διαβάζω και με την leaked v20O.

 

Επιβεβαιωνω και εγω τουλαχιστον για την V20o που εχω οτι εχει επιλυθει το προβλημα με το Gps!

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα είναι στην rom v20L που έχει αυτό το θέμα με το GPS.

Δύο λύσεις υπάρχουν, τα άλλα είναι πρακτικά αναποτελεσματικά.

1) Η αλλάζεις rom (διαδικασία που θέλει root κλπ)

2) Ανοίγεις το GPS και κάνεις επανεκκίνηση του τηλεφώνου.

 

Μην παιδεύεστε με άλλες λύσεις. Μέχρι να βγεί η επίσημη διόρθωση από LG, αυτές είναι οι επιλογές.

 

Παρεμπιπτόντως, με CM7 το GPS δουλεύει άψογα, το ίδια διαβάζω και με την leaked v20O.

 

Δηλαδή απλά περιμένω .

Τίποτα άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή απλά περιμένω .

Τίποτα άλλο ?

Αν δεν θέλεις να "πειράξεις" το κινητό σου κάνεις το (2) που αναφέρω. Ανοίγεις το gps (όχι κάποια εφαρμογή αλλά το "διακόπτη" και κλείνεις το τηλέφωνο. Το ξαναανοίγεις και πρέπει να δουλεύει κανονικά Πάντα το πρώτο lock αργεί 2-5 λεπτά. Από το δεύτερο θα κλειδώνει αμέσως.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω και εγω τουλαχιστον για την V20o που εχω οτι εχει επιλυθει το προβλημα με το Gps!

Αυτή η V20Ο προορίζεται για να μας δοθεί από την LG στο επόμενο διάστημα (μιας και το ICS πάει για Q2);

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτή η V20Ο προορίζεται για να μας δοθεί από την LG στο επόμενο διάστημα (μιας και το ICS πάει για Q2);

 

Λογικά ναι (αν δεν προκύψει κάτι άλλο).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει ούτε με επανεκκίνηση. Έχω κατεβάσει το Navigon με φορτωμένο τον χάρτη της Ελλάδας (δεν χρειάζεται δηλαδή να έχεις τα δεδομένα ενεργοποιημένα για να σου δείξει το χάρτη) και δεν δουλεύει ντιπ, όχι απλά δεν δείχνει τη σωστή θέση, δεν βγάζει θέση καν! Δεν έχω νευριάσει τόσο πολύ με το τηλέφωνο από τότε που το πήρα σαν τώρα. Στα settings του hidden menu έχω τα εξής (μπας και είναι εκεί το πρόβλημα):

MOLR Protocol>User Plane

SULP Setting>SLP Server Setting>OPEN(Google)

APN Setting>WIND GR

SLP Auto Provision>Enabled

C-Plane Setting>LocEstimate

Misc.>Log>Disabled

Auto Cold Start>Enabled

Notification type> Enabled

 

Δεν είναι να τρελαίνεσαι όταν πληρώνεις ένα πράγμα και δεν δουλεύει???

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση το FasterFix να κανει δουλεια στο δικο μας κινητο?

Στο Market λεει οτι ειναι συμβατη η εφαρμογη με τη συσκευη μας.

Το εχει δοκιμασει κανεις να μας πει και αν ναι ποιες ειναι οι ρυθμισεις?

https://market.android.com/details?id=com.Double.FasterFix&hl=en

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για οποίος έχει προβλήματα το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να αλλάξει rom σε cyanogen. Όλα δουλεύουν και δουλεύουν καλά και γρήγορα. Θα ηρεμήσετε
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπαρχει περιπτωση το FasterFix να κανει δουλεια στο δικο μας κινητο?

Στο Market λεει οτι ειναι συμβατη η εφαρμογη με τη συσκευη μας.

Το εχει δοκιμασει κανεις να μας πει και αν ναι ποιες ειναι οι ρυθμισεις?

https://market.android.com/details?id=com.Double.FasterFix&hl=en

 

Δοκίμασε το, δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Κάποιοι βλέπουν βελτίωση, άλλοι όχι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το, δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Κάποιοι βλέπουν βελτίωση, άλλοι όχι.

 

Εγώ πάντως που το δοκίμασα δεν είδα προκοπή. Αν δε βγει fix από την LG χαΐρι δε θα δούμε, οπότε υπομονή ή... CyanogenMod!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που το δοκίμασα δεν είδα προκοπή. Αν δε βγει fix από την LG χαΐρι δε θα δούμε, οπότε υπομονή ή... CyanogenMod!

 

Και σε μενα τα ιδια!

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

παιδιά για σας έχω ένα πρόβλημα με το gps να μου πείτε τι να κάνω αν είναι να το στυλο στην εταιρία για servise να το δούνε.

έχω βάλει το sygic στο κινητό με τους ελληνικούς χάρτες και έχω βαλει και την εφαρμογή taxibeat για να καλο taxi από το κινητό όταν ανοίγω το sygic βρίσκει κατευθείαν δορυφόρο αλλα με βγάζει σε λάθος διεύθυνση από αυτή που είμαι δηλαδή μου βρίσκει σωστά την περιοχή καματερό αλλα με βγάζει ότι είμαι στην σωκράτους ενώ εγώ δεν μένω εκεί

εγώ μένω σε άλλη διεύθυνση και όταν ανοίγω το taxibeat και αυτό με εντοπίζει στην σωκράτους γιατί δεν βρίσκει σωστά το σημείο που είμαι το GPS τι να κάνω?????

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για σας έχω ένα πρόβλημα με το gps να μου πείτε τι να κάνω αν είναι να το στυλο στην εταιρία για servise να το δούνε.

έχω βάλει το sygic στο κινητό με τους ελληνικούς χάρτες και έχω βαλει και την εφαρμογή taxibeat για να καλο taxi από το κινητό όταν ανοίγω το sygic βρίσκει κατευθείαν δορυφόρο αλλα με βγάζει σε λάθος διεύθυνση από αυτή που είμαι δηλαδή μου βρίσκει σωστά την περιοχή καματερό αλλα με βγάζει ότι είμαι στην σωκράτους ενώ εγώ δεν μένω εκεί

εγώ μένω σε άλλη διεύθυνση και όταν ανοίγω το taxibeat και αυτό με εντοπίζει στην σωκράτους γιατί δεν βρίσκει σωστά το σημείο που είμαι το GPS τι να κάνω?????

 

Αυτό συμβαίνει επειδή αργεί να λοκάρει ο δορυφόρος. Αν το αφήσεις κανένα 5λεπτο λογικά θα σε βγάλει στη σωστή διεύθυνση. Και αν το χρησιμοποιείς χωρίς Wi-Fi αλλά μόνο με το δίκτυο τότε αργεί παραπάνω. Και ευχαριστημένος να είσαι όμως γιατί εμένα μερικές φορές με βγάζει όχι 2 στενά πιο κάτω αλλά 5 τετράγωνα πιο κάτω! Τι ROM φοράς by the way?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει επειδή αργεί να λοκάρει ο δορυφόρος. Αν το αφήσεις κανένα 5λεπτο λογικά θα σε βγάλει στη σωστή διεύθυνση. Και αν το χρησιμοποιείς χωρίς Wi-Fi αλλά μόνο με το δίκτυο τότε αργεί παραπάνω. Και ευχαριστημένος να είσαι όμως γιατί εμένα μερικές φορές με βγάζει όχι 2 στενά πιο κάτω αλλά 5 τετράγωνα πιο κάτω! Τι ROM φοράς by the way?

 

έχω την επίσημη την 2.3.4 δεν το έχω σκαλίσει καθόλου μονο root το έχω κάνει ενώ βρίσκει κατευθείαν δορυφόρο δεν αργή καθόλου ένταξη θέλει περίπου 1 λεπτό αλλα με βγάζει σε λάθος διεύθυνση αυτό είναι το μονο πρόβλημα μου

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

έχω την επίσημη την 2.3.4 δεν το έχω σκαλίσει καθόλου μονο root το έχω κάνει ενώ βρίσκει κατευθείαν δορυφόρο δεν αργή καθόλου ένταξη θέλει περίπου 1 λεπτό αλλα με βγάζει σε λάθος διεύθυνση αυτό είναι το μονο πρόβλημα μου

 

H Stock 2.3.4 έχει πρόβλημα με το GPS. Περιμένουμε να βγάλει fix η LG αλλά δεν φημίζεται για τη σβελτάδα της! Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι το εξής: Άνοιξε τον διακόπτη του GPS (όχι κάποια εφαρμογή, απλά το διακόπτη), κάνε μια επανεκκίνηση και γενικά άσε το διακόπτη ανοιχτό (δεν τρώει καθόλου μπαταρία παρά μόνο όταν χρησιμοποιείται από κάποια εφαρμογή). Αυτό έχει λύσει μερικά προβλήματα σε πολλούς, σε άλλους πάλι όχι. Μέχρι να βγάλει η LG το fix πάντως μόνο αυτό μπορείς να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

H Stock 2.3.4 έχει πρόβλημα με το GPS. Περιμένουμε να βγάλει fix η LG αλλά δεν φημίζεται για τη σβελτάδα της! Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι το εξής: Άνοιξε τον διακόπτη του GPS (όχι κάποια εφαρμογή, απλά το διακόπτη), κάνε μια επανεκκίνηση και γενικά άσε το διακόπτη ανοιχτό (δεν τρώει καθόλου μπαταρία παρά μόνο όταν χρησιμοποιείται από κάποια εφαρμογή). Αυτό έχει λύσει μερικά προβλήματα σε πολλούς, σε άλλους πάλι όχι. Μέχρι να βγάλει η LG το fix πάντως μόνο αυτό μπορείς να κάνεις.

 

αυτό το έχω πάντα ανοικτό δεν το κλείνω ποτε άρα περιμένουμε σε ευχαριστώ πάντως

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ειχα και εγω προβλημα με το gps στο lg optimus 2x στην 2.3.4 v20l, εγκατεστησα την εφαρμογη gps status.

μετα αφου ανοιξα την εφαρμογη πηγα menu --> tools --> manage a-gps state και επελεξα reset και μετα download και δουλεψε κανονικα το gps.

ελπιζω να μην εγραψα τα ιδια με προιγουμενα ποστ στο θεμα και να βοηθησα.

Edited by astral7
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ειχα και εγω προβλημα με το gps στο lg optimus 2x στην 2.3.4 v20l, εγκατεστησα την εφαρμογη gps status.

μετα αφου ανοιξα την εφαρμογη πηγα menu --> tools --> manage a-gps state και επελεξα reset και μετα download και δουλεψε κανονικα το gps.

ελπιζω να μην εγραψα τα ιδια με προιγουμενα ποστ στο θεμα και να βοηθησα.

 

Δηλαδη οταν ενεργοποιησεις το. Gps χωρις επανεκινηση κλειδωνει δορυφορους;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ειχα και εγω προβλημα με το gps στο lg optimus 2x στην 2.3.4 v20l, εγκατεστησα την εφαρμογη gps status.

μετα αφου ανοιξα την εφαρμογη πηγα menu --> tools --> manage a-gps state και επελεξα reset και μετα download και δουλεψε κανονικα το gps.

ελπιζω να μην εγραψα τα ιδια με προιγουμενα ποστ στο θεμα και να βοηθησα.

 

παιδια και εμενα μου δουλεψε το συγκεκριμενο και χωρις να κανω τιποτα download, απλα εκανα reset τo gps απο το μενου του gps status kai μετα!!!!! μια χαρα το gps, το κλεινω απο το διακοπτη το ξανανοιγω και τους βρισκει χαλαρα τους δορυφορους. τα data και τη χρηση ασυρματων δικτύων την εχω κλειστη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενας λογος να κλεινετε το gps απο το διακοπτη....

 

Εμενα Orlox με εκνευριζει να μου αναβει το gps οταν ανοιγω καποια εφαρμογη που θελει location ενω δεν εχει σχεση με πλοηγηση η κατι τετοιο... Οταν εχει συνεχως ανοικτο το διακοπτη συμβενει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα, ειχα και εγω προβλημα με το gps στο lg optimus 2x στην 2.3.4 v20l, εγκατεστησα την εφαρμογη gps status.

μετα αφου ανοιξα την εφαρμογη πηγα menu --> tools --> manage a-gps state και επελεξα reset και μετα download και δουλεψε κανονικα το gps.

ελπιζω να μην εγραψα τα ιδια με προιγουμενα ποστ στο θεμα και να βοηθησα.

 

Δουλεψε αψογα σε 2.3.4 (v20e)

Bρηκε 6 κλειδωσε σε 5, σε ελαχιστο χρονο

:thanks:

Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Να βαλω και εγω το ληθαρακι μου παρουσιαζοντας ενα αρχειο gps.conf καθαρα για ελλαδα.

Με το συγκεκριμενο εχω lock σε 40sec αλλα ζω σε υπογειο. Μονο με αυτο καταφερα να εχω lock απο τον ακαλυπτο.

Σε root συσκευη unzip το αρχειο καπου και καντε το copy πχ με es file explorer στο /etc/

Μην ξεχασετε να κανετε restart και να εχετε ανοιχτα τα "Να χρησιμοποιουνται τα ασυρματα δικτυα" και "χρηση δορυφόρων gps" στο ρυθμίσεις τοποθεσιας και ασφάλιας.

Δεν χρειαζετε να πειραξετε το hidden menu με αυτο το αρχειο.

 

αυτο δεν ειναι λιθαρακι αυτο ειναι ΟΓΚΟΛΙΘΟΣ!!!!!! Δουλευει αψογα!!!! επιτελους εχω γρηγορο κ σταθερο gps

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Optimus 2X] GPS fix (Moνο για Froyo 2.2)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...