Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD (Μέρος ΙΙ)


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η διαρκεια της μπαταριας δεν υπαρχει σε αυτο το κινητο .... Εχετε να προτεινετε καποια rom που να βγαζει πανω απο μια μερα; Τωρα εχω την Virtuous Unity, πολυ ωραια rom αλλα μια μερα την βγαζει δεν την βγαζει ... :(

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Αν το δουλεύεις αρκετά το κινητό σε Ιντερνετ + μουσική, τότε ό,τι ROM και να βάλεις δεν πρόκειται να την βγάζεις την μέρα.Πάρτο απόφαση..

Τώρα αν το κινητό κάθεται και σου τρώει έτσι την μπαταρία, ναι να το ψάξουμε..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η διαρκεια της μπαταριας δεν υπαρχει σε αυτο το κινητο .... Εχετε να προτεινετε καποια rom που να βγαζει πανω απο μια μερα; Τωρα εχω την Virtuous Unity, πολυ ωραια rom αλλα μια μερα την βγαζει δεν την βγαζει ... :(

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

Όπως είπε και ο junglist συγκρίσεις δεν μπορούμε να κάνουμε σε χρήση, γιατί με ανοιχτή οθόνη και μόνο ξεζουμίζει αρκετά τη μπαταρία. Εγώ πάντως χρησιμοποιώντας τα Juice Defender, Battery Monitor Widget και κάνοντας calibrate τη μπαταρία ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό, κρατάω πια περίπου 24 ώρες με αυξημένη χρήση.

 

Το αν τα πάει καλά η ρομ σου σε κατανάλωση το βλέπεις σε κατάσταση αναμονής (με κλειστή οθόνη ή/και bt/wifi/data), μετρώντας α) είτε πόσο % χάνεις την ώρα είτε β) πόσα mA καταναλώνει η μπαταρία. Το τελευταίο το βλέπεις από το history του Battery Monitor Widget - αν είναι από 1mA έως 10mA σε stand by είσαι οκ (αν υπάρχουν spikes σε κάτι 30ρια ή 50ρια μια στο τόσο δεν υπάρχει πρόβλημα).

 

Συγκεκριμένα, έχω την Leedroid 3.3.3, την αμέσως προηγούμενη από αυτή που προτείνει ο greekscouser, και με ενεργοποιημένο το Juice Defender να ελέγχει τα data, χάνω περίπου 1% ανα ώρα με ανοιχτό bluetooth (από 5mA έως 8mA κατανάλωση). Σε λειτουργία πτήσης χάνω περίπου 3-5% το 8ωρο (1mA έως 2mA κατανάλωση). Αν σε γενικές γραμμές χάνεις πάνω-κάτω τα ίδια ποσοστά λογικά είσαι κομπλέ.

 

Αν κάπου έκανα λάθος please advise :)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

@elthis

 

Εχουμε κανα νεοτερο απο το upcoming release της νεας Desense;

 

Η ομαδα δουλευει τωρα που μιλαμε.Τελευταια στιγμη βγηκαν καινουρια πραγματα ποθυ προσπαθουμε να βαλουμε στη ρομ και δε θελουμε να ανεβασουμε καποια απλα για να...ανεβασουμε.

Θα ενημερωθειτε συντομα...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Η ομαδα δουλευει τωρα που μιλαμε.Τελευταια στιγμη βγηκαν καινουρια πραγματα ποθυ προσπαθουμε να βαλουμε στη ρομ και δε θελουμε να ανεβασουμε καποια απλα για να...ανεβασουμε.

Θα ενημερωθειτε συντομα...;)

ωραια..τι θα λεγατε ομως για μια ρομ με λιγα extra..κατεβαζω ρομ για το desire και ειναι 340mb + και εχει μεσα προγραμματα για gps κτλπ που για καποιους ειναι αχρειαστα...

Link to comment
Share on other sites

ωραια..τι θα λεγατε ομως για μια ρομ με λιγα extra..κατεβαζω ρομ για το desire και ειναι 340mb + και εχει μεσα προγραμματα για gps κτλπ που για καποιους ειναι αχρειαστα...

 

Μα αυτο ακριβως ειναι η DeSense!Χωρις πολλα περιττα πραγματα!Εχουν αφαιρεθει ηδη αρκετα...;)

 

Hλία αργείς ... οι μεταγραφές τελειώνουν σε λίγο :p

Για μας τα φτωχά καμμιά rom?

 

LoL...το καλο πραγμα αργει να γινει....:p

Πεσανε πολλα νεα πραγματα μαζεμενα...υπομονη...;)

 

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξεκολλησε το κουμπι απο το volume up/down. Γνωριζει κανεις αν κολλαει ή αν πρεπει να παω στο service για ανταλλακτικο;

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξεκολλησε το κουμπι απο το volume up/down. Γνωριζει κανεις αν κολλαει ή αν πρεπει να παω στο service για ανταλλακτικο;

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

δε ξερω κατα ποσο θα μπορεσεις μονος σου αλλα δεν ειναι ακριβο

Δες εδω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξεκολλησε το κουμπι απο το volume up/down. Γνωριζει κανεις αν κολλαει ή αν πρεπει να παω στο service για ανταλλακτικο;

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

Και εγώ είχα πρόβλημα με το volume button, και με συνέπεια το κινητό να μπαίνει σε safe mode..να κατεβαίνει ο ήχος από μόνος του, και άλλα πράγματα. Άποψη μου είναι να το πας.

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα προς το παρον δεν εχω. Το κουμπι δουλευει μια χαρα. Αλλα καλου κακου θα το παω μια βολτα απο το service να το δουνε.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ετοιμη η νεα εκδοση!!!Ειναι για αρχη stock look.Θα ανεβει και dark knight themed!!!!

 

changelog και κατεβασμα απο το banner μου..:p

 

ENJOY!!!

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ετοιμη η νεα εκδοση!!!Ειναι για αρχη stock look.Θα ανεβει και dark knight themed!!!!

 

changelog και κατεβασμα απο το banner μου..:p

 

ENJOY!!!

κατεβαζω αμεσα..μια ερωτηση..το full wipe απλα το φλασαρω?gj

Link to comment
Share on other sites

κατεβαζω αμεσα..μια ερωτηση..το full wipe απλα το φλασαρω?gj

 

Ναι...Βεβαια αν εχεις τη προηγουμενη εκδοση αρκει wipe cache/wipe dalvik για να μη χασεις τπτ...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Sygic Aura

Πόσους δορυφόρους πιάνετε και σε πόση ώρα σας κλειδώνει?

Το AGPS που στα Νοκια το ενεργοποιούσες χωριστά σαν επιλογή, είναι και εδώ κάπου στο μενού των ρυθμίσεων ή ενεργοποείται αυτόματα όταν τικάρω το GPS?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια παρακαλω, οταν κλεινω το τηλεφωνο απο το μενου της απενεργοποιησης εκεινο επανεκκινει και εβγαλα την μπαταρια η οποια ειναι στη θεση της και μαλλον παταει καλα. Μηπως παιζει κατι με το S-OFF και τι πρεπει να κοιταξω αφου το προβλημα εμφανιστηκε ξαφνικα.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Sygic Aura

Πόσους δορυφόρους πιάνετε και σε πόση ώρα σας κλειδώνει?

Το AGPS που στα Νοκια το ενεργοποιούσες χωριστά σαν επιλογή, είναι και εδώ κάπου στο μενού των ρυθμίσεων ή ενεργοποείται αυτόματα όταν τικάρω το GPS?

 

Το ποσους δορυφορους πιανει καποιος και σε ποση ωρα ειναι κατι σχετικο...Παιζει ρολο η περιοχη, ο καιρος, αν φορας θηκη η οχι και ποια θηκη και φυσικα η ρομ (custom η official).Παντως κατω απο φυσιολογικες συνθηκες θα πρεπει να σου κλειδωνει δορυφορους μεσα σε 15-20 δευτερα, εκτος της 1ης φορας που θα ανοιξεις το προγραμμα που παιρνει λιγη ωρα παραπανω.

 

Το agps ενεργοποιειται αυτοματα..

 

Παιδια μια βοηθεια παρακαλω, οταν κλεινω το τηλεφωνο απο το μενου της απενεργοποιησης εκεινο επανεκκινει και εβγαλα την μπαταρια η οποια ειναι στη θεση της και μαλλον παταει καλα. Μηπως παιζει κατι με το S-OFF και τι πρεπει να κοιταξω αφου το προβλημα εμφανιστηκε ξαφνικα.

φιλε μου λιγες πληροφοριες παραπανω...Ποια ρομ καταρχην???

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Το ποσους δορυφορους πιανει καποιος και σε ποση ωρα ειναι κατι σχετικο...Παιζει ρολο η περιοχη, ο καιρος, αν φορας θηκη η οχι και ποια θηκη και φυσικα η ρομ (custom η official).Παντως κατω απο φυσιολογικες συνθηκες θα πρεπει να σου κλειδωνει δορυφορους μεσα σε 15-20 δευτερα, εκτος της 1ης φορας που θα ανοιξεις το προγραμμα που παιρνει λιγη ωρα παραπανω.

Το agps ενεργοποιειται αυτοματα..

Νομίζω βιάστηκες λίγο.

Δεν ρώτησα γενικά πόσο χρόνο μπορεί να θέλει να κλειδώσει.Και μένα στο GPS status πιάνει αμέσως δορυφόρους.

Αλλά μέσα στο SYGIC αργεί αρκετά για να κάνει FIX.Οπότε για εκεί ρωτάω πώς το βλέπετε.Μήπως το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει κάποιο πρόβλημα και καθυστερεί το σήμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πιάνει αμέσως εφόσον έχει κλειδώσει δορυφόρους από το gps status. Kαι φυσικά χωρίς 3g. Ποια έκδοση έχεις ;.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω βιάστηκες λίγο.

Δεν ρώτησα γενικά πόσο χρόνο μπορεί να θέλει να κλειδώσει.Και μένα στο GPS status πιάνει αμέσως δορυφόρους.

Αλλά μέσα στο SYGIC αργεί αρκετά για να κάνει FIX.Οπότε για εκεί ρωτάω πώς το βλέπετε.Μήπως το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει κάποιο πρόβλημα και καθυστερεί το σήμα.

 

Και που βιαστηκα πάλι τα παραπάνω ισχύουν...

Και στο sygic λοιπόν παίρνει τόση ώρα όσα και στα αλλά προγράμματα πλοήγησης.

Σε εμένα π.χ. το igo κάνει περισσότερη ωρα να κλειδώσει γι'αυτό έχω κολλήσει στο sygic.

 

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Όταν επιλέγω μια φωτο για ορισμό ως ταπετσαρια μ βγάζει πρόβλημα με το htc album.force closed.μιλάω για την desenseng που ανέβασαν τ παιδιά χθες.

 

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πιάνει αμέσως εφόσον έχει κλειδώσει δορυφόρους από το gps status. Kαι φυσικά χωρίς 3g. Ποια έκδοση έχεις ;.

Τι εννοείς χωρίς 3G?To wireless networks δεν το έχεις πάντα τικαρισμένο?Ή υπάρχει και κάτι άλλο?

 

Και που βιαστηκα πάλι τα παραπάνω ισχύουν...

Και στο sygic λοιπόν παίρνει τόση ώρα όσα και στα αλλά προγράμματα πλοήγησης.

Σε εμένα π.χ. το igo κάνει περισσότερη ωρα να κλειδώσει γι'αυτό έχω κολλήσει στο sygic.

 

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk

Ωραία ας εξετάσουμε συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Χωρίς να έχουμε ανοίξει πριν το GPS status, αν βάλετε κατευθείαν το Aura, θα σας κλειδώσει σε 10-20 δεύτερα?Εμένα μπορεί να κάνει και 5 λεπτά.Έχω την έκδοση 11,02.

 

Αντίθετα το dont Panic, κλειδώνει πολύ πιο γρήγορα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά χωρίς wireless connection. Και αν ανοίξω οποιοδήποτε πρόγραμμα πλοήγησης το πολύ σε 20 δευτέρολεπτα κλειδώνει δορυφόρους. Μέχρι και στο σπίτι μου κοντά στο παράθυρο με τέντες κατεβασμένες κλειδώνει ΠΑΝΤΑ χωρίς 3G.

Το θέμα νομίζω με εσένα δεν είναι το πρόγραμμα, αλλά το αρχείο gps.conf . Kάνε unzip αυτό το αρχείο στον υπολογιστή σου και μετέφερε το στο τηλέφωνο στον φάκελο etc. (Απλά πάρε το orignal gps.conf backup για κάθε ενδεχόμενο.).

Βάλε το gps.conf μέσα στο τηλέφωνο στον φάκελο etc . Πρωτού το κάνεις αυτό όμως, άνοιξε το gps σου. Με το που θα το ανtιγράψεις και θα σου βγάλει για επικάλυψη, κάνε restart στο κινητό σου. Μετά άνοιξε το και πάλι και άνοιξε το gps status και άσε το να κλειδώσει δορυφόρους. Με το που θα κλειδώσει κλείσε το 3g, άσε ανοιχτό το gps και άνοιξε το sygic και δες σε πόση ώρα κλειδώνει. Μετά από καμμια ώρα χωρίς 3g ON, μόνο με το GPS ON, δοκίμασε πάλι με το Sygic.

 

Aυτά.

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...