Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια

 

Να ρωτησω κατι, αυτες της ημερες που μου στειλανε το κινητο απο το service Me 2.3.4 ειδα την ωραια εφαρμογη με της αγαπημενες επαφες για την επιφανια.. εβαλα ξανα το 4.0.4 και δεν το εχει μεσα.. ξερει κανεις αν υπαρχη για να το κατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπορω να το δωσω σε καποιο μαγαζι να το φλασαρουν και να το ρουταρουν?δεν μπορω να το κανω μονος μου..

 

μπορεις και να ρωτησεις στο φορουμ αν θελει να στο κανει καποιο μελος... :D

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις και να ρωτησεις στο φορουμ αν θελει να στο κανει καποιο μελος... :D
αν ειναι κανεις απο αγρινιο ας μου στειλει μηνυμα να συναντηθουμε
Link to comment
Share on other sites

Παιδες έχω ένα μικρό θεματάκι με το pro. Στην αρχική οθόνη, έχω μερικούς φακέλους και μέσω έχουν διάφορες εφαρμογές κτλ. Το πρόβλημα είναι οτι αλλάζουν θέση οι συντομέυσεις των εφαρμογών στον φάκελο. Δεν έχω καταλάβει πότε το κάνει. Συμβαίνει σε κανέναν άλλον αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Για να περασω καποιο ROM πρεπει το κινητο να ειναι root ?

Οι ROMS εχουν ολες ελληνικα ?

Σημερα προβλεπω ξενυχτι...

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκδοση android εννοουσα.

Οποτε αν δεν μου ερθει OTA, ο μονος τροπος ειναι μεσω seus?

 

Πριν και μετα το περασμα του χρειαζεται wipe data και λοιπα, η απλα προχωραω κανονικα σε αναβαθμιση?

Και φυσικα να υποθεσω πως χρειαζονται και τα σχετικα back up, ε?

 

Ευχαριστω.

 

Η Sony είχε ανακοινώσει όταν ετοίμαζε το ICS ότι ΔΕΝ θα διατεθεί OTA. Οπότε μόνο μέσω ίντερνετ θα το βάλεις. Συμβουλή μου, δεδομένων των προβλημάτων που αντιμετώπισαν πάρα πολλοί χρήστες που έκαναν βιαστική αναβάθμιση:

Κάνε την αναβάθμιση με το SEUS όχι με το pc companion και επέλεξε να γίνει clean install, να διαγραφούν δηλαδή τα δεδομένα σου. Στη συνέχεια το 1ο πράγμα που συνιστώ να κάνεις είναι διαγραφή της κάρτας SD μέσω του κινητού, καθόσον η δομή των φακέλων του ICS διαφέρει από αυτή του GB. Εξυπακούεται λοιπόν ότι θα πρέπει να κάνεις backup ότι χρειάζεσαι από τη συσκευή και την κάρτα SD. Στη συνέχεια απεγκατέστησε όσες από τις άχρηστες εφαρμογές απεγκαθίστανται και από το μενού Settings>Εφαρμογές απενεργοποίησε όσες δε χρειάζεσαι (πολύ καλή αυτή η δυνατότητα του ICS). Έτσι θα το ελαφρύνεις αρκετά. Εγώ απενεργοποίησα Facebook, Timescape κλπ. Κατόπιν εγκατέστησε τις εφαρμογές που θέλεις.

Αυτά έκανα κι εγώ και το κινητό φυσάει, χωρίς κολλήματα, επανεκκινήσεις και προβλήματα που αναφέρουν πολλοί.;)

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια για εχω χασει την μπαλα.. Μου βγαζει error το flashtool

 

ERROR - Error flashing. Aborted

ERROR - Drivers need to be installed for connected device.

ERROR - You can find them in the drivers folder of Flashtool.

 

Ενω δεν υπαρχει επιλογη να κατεβασω drivers για το xperia mini

 

Edit: τα καταφερα και το εκανα root

Εαν μπορει καποιος ας μου απαντησει στις επανω ερωτησεις μου

Ευχαριστω

Edited by ardonhs

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Για να περασω καποιο ROM πρεπει το κινητο να ειναι root ?

Οι ROMS εχουν ολες ελληνικα ?

Σημερα προβλεπω ξενυχτι...

 

ναι πρεπει να εισαι root και αφου το εκανες πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι να βαλεις αυτη την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pvy.CWMinstaler αυτη ειναι για backup μολις την κανεις εγκατασταση κανε ενα backup και μετα ξεκινας να δοκιμαζεις rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1887855 εδω εχει μια λιστα με ολες της rom, για να βαλεις μια απο αυτες τις ρομ, να ειναι για ICS και να υποστηριζουν locked bootloader, ολες εχουν ελληνικα για αρχη μπορεις να δοκιμασεις την Xperia icecream pureness V3.1 ή την Real ICS Lite r4 (δωσε λιγο προσοχη στα βηματα εγκαταστασης γιατι μπορεις να μην σου δουλεψουν σωστα)

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

ναι πρεπει να εισαι root και αφου το εκανες πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι να βαλεις αυτη την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pvy.CWMinstaler αυτη ειναι για backup μολις την κανεις εγκατασταση κανε ενα backup και μετα ξεκινας να δοκιμαζεις rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1887855 εδω εχει μια λιστα με ολες της rom, για να βαλεις μια απο αυτες τις ρομ, να ειναι για ICS και να υποστηριζουν locked bootloader, ολες εχουν ελληνικα για αρχη μπορεις να δοκιμασεις την Xperia icecream pureness V3.1 ή την Real ICS Lite r4 (δωσε λιγο προσοχη στα βηματα εγκαταστασης γιατι μπορεις να μην σου δουλεψουν σωστα)

 

Τα βηματα δεν καταλαβαινω

 

2.Reboot your device in CWM

3.Choose install zip from sd card

4.Make a full data wipe-factory reset

5.Wipe cache and Dalvik cache

CMW τι ειναι ? Οπως και τα υπολειπα :dizzy:

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Χαρη στην βοηθεια του cool_pipis εβγαλα επιτελους μια ακρη..

Περασα καποια ROM αλλα το κινητο κολλαει στην εναρξη στο σημα της SONY.

Τι μπορω να κανω τωρα ?

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να γυρίσω απο την .69 στην .62?Είμαι δυσαρεστημένες με τις φώτο,ενώ στην .62 είναι πολύ καλές τώρα δεν βγαίνουν όπως πριν.Πιο σκοτεινές και λίγο θολές
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήγα το st15i την Παρασκευή με χαλασμένη την οθόνη αφής και με τη rom 587. Χθές το πήρα επισκευασμένο δωρεάν λόγω εγγύησης, με τη rom .62. Σε ερώτησή μου γιατί έγινε αυτή η αλλαγή, ο τεχνικός μου εξήγησε ότι μπορώ να βάλω όποια θέλω χωρίς πρόβλημα, αλλα αυτή κάθεται καλύτερα στο κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήγα το st15i την Παρασκευή με χαλασμένη την οθόνη αφής και με τη rom 587. Χθές το πήρα επισκευασμένο δωρεάν λόγω εγγύησης, με τη rom .62. Σε ερώτησή μου γιατί έγινε αυτή η αλλαγή, ο τεχνικός μου εξήγησε ότι μπορώ να βάλω όποια θέλω χωρίς πρόβλημα, αλλα αυτή κάθεται καλύτερα στο κινητο.

δεν εισαι ο μονος που το λεει με την <<υποβαθμιση>> στην .62!αυτο εχουν πει και αλλα παιδια εδω μεσα που πηγαν για σερβις τα κινητα τους.τωρα που το πηρες λοιπον clean install της 4.0.4 η κρατας την 2.3.4 .δικια σου επιλογη.τωρα τι θα πει <<καθεται καλυτερα στο κινητο>> τι να πεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

 

Δεν μου εχει ερθει ακομα η 58, υπαρχη καποιος τροπος να την περασω αλλα χωρις πιθανη απολια της εγγυησης? εχει βγει καποια version να διορθονη το stereo στο βιντεο?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχετε να προτείνετε κάποιο καλό screen protector και καμια θηκούλα για το pro?

Το screen protector που ειχε η συσκευασια γέμισα γρατζουνιές και το έβγαλα. Προτιμώ να μην βάλω αλλά φοβάμαι οτι θα γεμίσει αμέσως η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Μη βάζεις. ΔΕ χρειάζεται. Το τζάμι είναι mineral glass, anti-scratch. Το γράφει και στις προδιαγραφές του. Εγώ το mini μου το έχω 1 χρόνο και με φυσιολογική χρήση δεν έχει την παραμικρή γρατζουνιά η οθόνη του.

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι θα αντισταθει στα κλειδια σου η σε κερματα οσο αντοχη και να χει η οθονη.

 

Εννοειται οτι δεν ειχα σκοπο να το πεταω μαζι με κλειδια και κερματα. Παντας σε τσαντακι θα ειναι.

Εχετε κατα νου καμια θηκη για pro?

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε το λάθος και ΔΕ βάλετε screen protector στην οθονούλα του...

To scratch resistant είναι για τα μάτια του κόσμου. Έχω μία περήφανη γρατσουνιά στο δικό μου για απόδειξη

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε το λάθος και ΔΕ βάλετε screen protector στην οθονούλα του...

To scratch resistant είναι για τα μάτια του κόσμου. Έχω μία περήφανη γρατσουνιά στο δικό μου για απόδειξη

 

Συμφωνώ απόλυτα. Kai Gorilla Glass 2 να έχει πάλι (για ψυχολογικούς λόγους) βάζεις. Δε φαίνεται το screen protector αν είναι καλής ποιότητας και τοποθετηθεί καλά. Να χάσει κανείς αποκλείεται όντας προστατευμένος. ;)

 

Ορίστε Eγώ αυτή έχω αλλά για το mini.

 

Έχω την ίδια από e-bay (χωρίς το Puro που είναι η φίρμα και καλά) με 1-1,5 ευρώ από Κίνα. 90% κάτω στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Kai Gorilla Glass 2 να έχει πάλι (για ψυχολογικούς λόγους) βάζεις. Δε φαίνεται το screen protector αν είναι καλής ποιότητας και τοποθετηθεί καλά. Να χάσει κανείς αποκλείεται όντας προστατευμένος. ;)

 

 

 

Έχω την ίδια από e-bay (χωρίς το Puro που είναι η φίρμα και καλά) με 1-1,5 ευρώ από Κίνα. 90% κάτω στην τιμή.

 

Οκ οκ με πεισατε :)

Οποτε καταληγουμε στο ποιο screen protector ειναι επωνυμα και καλο? Ποιο προτεινετε?

 

Εχεις λινκ για την θηκη που ανεφερες? Ειναι pro και το δικο σου?

Link to comment
Share on other sites

Οκ οκ με πεισατε :)

Οποτε καταληγουμε στο ποιο screen protector ειναι επωνυμα και καλο? Ποιο προτεινετε?

 

Εχεις λινκ για την θηκη που ανεφερες? Ειναι pro και το δικο σου?

 

Eγώ noname επιλέγω από e-bay και συνήθως είναι από Αγγλία ή Κίνα (στις περισσότερες των περιπτώσεων το δεύτερο). Link είναι εύκολο να βρεις μόνος σου. Αν έχεις e-bay λογαριασμό με μια απλή αναζήτηση θα βρεις πολλά και φτηνά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ noname επιλέγω από e-bay και συνήθως είναι από Αγγλία ή Κίνα (στις περισσότερες των περιπτώσεων το δεύτερο). Link είναι εύκολο να βρεις μόνος σου. Αν έχεις e-bay λογαριασμό με μια απλή αναζήτηση θα βρεις πολλά και φτηνά αποτελέσματα.

 

Ναι αδερφε, απλα εννοουσα αν υπαρχει κατι πιο συγκεκριμενο. Τελος παντων. θα ψαξω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...