Jump to content

Blade : «Ξεκλείδωμα» 512ΜΒ (Froyo 2.2) - Επιστροφή 256ΜΒ


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...

ενταξη ομαδα της σελιδας , προφανος δεν ειμαι κοινωνικοποιημενος για την σελιδα σας , επισης συγνωμη για οσα ορθωγραφικα εχψ κανει

καγκος , αν και δεν μπηκες στον κοπο να απαντησης , σε ευχαριστω πολυ , τελικα ολα ειναι καλα και επιτελους το κιν δουλευει χωρις κοληματα .

να σε καλα

δεν μπήκα στον κόπο να απαντήσω γιατί απλούστατα δεν πρόλαβα να δω το μήνυμα. Από ανθρώπους που δεν έχουν κάτι να κερδίσουν βοηθώντας άλλους μην περιμένεις ανταπόκριση υποστήριξης σαν να είναι μια υπηρεσία με χρέωση. Η πραγματική καθημερινή δουλειά μου μου τρώει αρκετό χρόνο και κόπο ώστε όλα τα άλλα να μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα. Παρ'όλα αυτά, όπως βλέπεις γενικά στο φόρουμ, το επίπεδο υποστήριξης είναι ιδιαίτερα υψηλό, επομένως σχόλια τύπου: "ενταξη ομαδα της σελιδας , προφανος δεν ειμαι κοινωνικοποιημενος για την σελιδα σας", " αν και δεν μπηκες στον κοπο να απαντησης " δεν έχουν καμία θέση εδώ.

 

Στον αρχικό οδηγό δεν αναφέρει αν πρέπει να είναι root το κινητό ή όχι γιατί απλούστατα δεν παίζει ρόλο.

 

Αν δεν έχεις βάλει το CWM, ακολουθείς το βήμα 2...

 

Αν έχεις βάλει το CWM αρχίζεις από το βήμα 1 ώστε να βάλεις το stock recovery στο κινητό σου και να ξεκινήσεις σε FTM.

 

Οι οδηγίες είναι αναλυτικότατες από εκεί και πέρα.

 

Σημειώνω πως υπάρχει πλέον και ευκολότερος τρόπος για unlock, οπότε σύντομα ο οδηγός θα γίνει update και για gen3 συσκευές.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κογκος και εγω μια παο τα ειδια ειμαι , γιαυτο οταν εχω λιγο χρονο των εκμεταλευομαι σαν βεγκος , και παλι ευχαριστω πολυ και συγνωμη , χωρις εσενα κ αυτην την σελιδα δεν θα μπορουσα να εχω το κιν μου οπως το εχω τωρα , απλα ετσι εκεινη την στιγμη ετσι ειθελα να απαντησω , διωτη μου φανηκε καπως , αλλα το βραδυ που το ξανασκευτηκα ειδα και εγω το αδικο μου .

και παλι ευχαριστω και ελπιζω να μας δωσεις συντομα και αλλα κολπα να κανουμε καλητερα τα πραγματα μας .

Edited by ilias_poul
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα είμαι κάτοχος nexus i9250 και εχω ενός φίλου το ZTE Blade και θα ήθελα να το ROOTαρο και να περάσω ICS απλά δεν έχω βγάλει νόημα εδώ μέσα μου φαίνεται πολύ διαφορετικό από την λογική του i9250

μήπως θα μπορούσε κάποιος να με καθοδήγηση με το τι προγράμματα θα χρειαστώ για το root και από το xda έχω βρει κάποιες rom για ICS

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας και απο εμενα, πολλα ευχαριστώ για την ενασχόληση σας με τα δικά μας προβλήματα...

 

εχω blade gen2 256μβ android 2.2 ftm και ακολούθησα απευθείας το βήμα 2.

ολα καλα ξεκλείδωσε η μνημη στα 512μβ πλεον .

εγκατάστησα και ROM MANAGER 5.0.0.7 από market. Όμως οταν παω να να κανω backup μου ζηταει να κατεβασω clockwork recovery και οταν παω να το κατεβασω μου βγαζει " error while attemting to run privilleged commands " . θελω να κανω ενα μπακαπ και να περασω cm7.2 . φοβαμαι να κανω επανεκινηση σε CWM μηπως φαει καμια φρικη.

 

 

τελικά έκανα reboot σε CWM και δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα .ηταν εκεί το CWM 3.0.1.4 έκανα το backup από εκεί και εγκαταστησα το cm7.2 .ολα οκ

Edited by makis_man
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τα links στο πρώτο post είναι σε mu άρα και άκυρα. Κάποιο άλλο Link για το πρόγραμμα;

χμμμμ... μάλλον δεν κοιτάς καλά

 

Link to comment
Share on other sites

για να αποφεύγονται τέτοια ποστ στο μέλλον... γιατί δεν αντικαθίσταται το original πρώτο link με αυτό που δίνεται στο τέλος του οδηγού που παραπέμπει σε άλλο post;:confused:

 

επίσης gen3 blades από πότε βγαίνουν;

Edited by kampinas
Link to comment
Share on other sites

για να αποφεύγονται τέτοια ποστ στο μέλλον... γιατί δεν αντικαθίσταται το original πρώτο link με αυτό που δίνεται στο τέλος του οδηγού που παραπέμπει σε άλλο post;:confused:

σ'αυτό δεν έχεις άδικο.....και νομίζω ότι ο kogos μετά από τα τελευταία posts δεν θ'αργήσει να το φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα μετα από το rom που φόρτωσα όταν κάνω reboot με πάει αυτόματα clockworkmod και δεν ανοίγει το κινητό έχω δοκιμάσει διάφορα roms και διάφορες εκδόσεις clockworkmod επίσης έχω κάνει και format αλλά τπτ περιμένω τα φώτα σας.

ευχαριστώ

http://www.geocities.com/tcpip25410/300me80.JPG

 

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά κι από εμένα! Από χτες είμαι κι εγώ κάτοχος του Blade. Το αγόρασα από τα Multirama. Φορούσε Froyo 2.2 και είχε 256ΜΒ Ram. Το story έχει ως εξής.

 

- Χτες το έκανα root, έβαλα CWD 5.... κάτι, και μετά του φλάσαρα CM 7.1 stable. Μέχρι εδώ όλα καλά. Όποτε ήθελα το έκανα restart και bootαρα από CWM πατώντας Power + Vol-. (Επειδή μπορεί να έχει σημασία το αναφέρω εδώ: Ψάχνωντας στα forums να δω τι παίζει με το κινητό και με τις custom roms, συνάντησα τις έννοιες gen1, gen 2, tpt κτλ. Κατέβασα λοιπόν μια εφαρμογή TPT Helper και την έτρεξα. Μου έδειξε ότι το κινητό είναι gen 2 (λογικό) και ότι είναι Chinese (αυτό όμως δεν είναι λογικό, και δεν ξέρω αν ισχύει όντως αυτό. Στο κουτί απ' έξω εννοείται έγραφε ελληνικά). Συνεχίζω:

 

- Σήμερα θέλησα να του αυξήσω τη μνήμη σε 512 και να του κάνω resize τα partitions. Βρήκα αυτό το topic και ακολούθησα τις οδηγίες που αναγράφονται στην πρώτη σελίδα (κατεβάζοντας τα αντίστοιχα αρχεία). Στην αρχή του πέρασα FTM όπως λέει μια χαρά.

 

- Στη συνέχεια bootαρα σε FTM, το συνέδεσα στο PC και πάτησα start. Όλα πήγαν καλά μέχρι το 98% όπου μου εμφανίστηκε σωστά στο κινητό το CWM (έκδοση 3.0.1.4) και περίμενα να περάσουν 3 λεπτά και να μου γράψει ότι όλα πήγαν καλά.

 

- Το πρόβλημα είναι ότι μου εβγαλε στο PC ένα κόκκινο RESET και στμάτησε εκεί χωρίς να κάνει τίποτα. Μετά από λίγο αφου δεν ήξερα τι να κάνω το έκλεισα και έβγαλα το USB. Από τότε όποτε το ανοίγω βγαίνει το πράσινο ανθρωπάκι (!!!) και μετά φορτώνει απευθείας το CWM. Έχοντας στν κάρτα το zip από την CM 7.1 προσπάθησα να την ξαναπεράσω. Μου γράφει ότι την φλασάρει κανονικά, αλλά στο reboot με βγάζει πάλι στο CWM.

 

- Δοκίμασα επίσης τις οδηγίες σχετικά με την περίπτωση που το κινητό έχει γίνει bricked (USDL_P726CV1.00.00.exe κτλ.). Το κινητό μου μπαινει σε DFU mode κανονικότατα, ακολουθώ όλες τις οδηγίες χωρίς να μου βγάζει error, η εγκατάσταση ολοκληρώνεται κανονικά, αλλά στο restart πάλι με βγάζει στο CWM και δεν προχωράει με τίποτα.

 

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει?? Στείλτε μου και ΡΜ αν θέλει κάποιος και μπορώ αν θέλετε να μιλήσουμε και τηλεφωνικά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

 

kogo μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις οδηγίες πιο αναλυτικά για αυτό το πρόβλημα και με τα σχετικά link τον αρχείων πού θα χρειαστούν?

ευχαριστώ

Edited by cafe_demek

http://www.geocities.com/tcpip25410/300me80.JPG

 

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακριβώς ίδιο ποστ είχε κάνει και ο angelopp λίγες μέρες πιο πριν, οπότε υποθέτω πως είσαι ο ίδιος χρήστης. Δοκίμασε να βάλεις την stock wind rom από το site της wind αφού πρώτα έχεις βάλει ftm, όπως είχα γράψει, και δοκίμασε πάλι την διαδικασία. Αν δεν πιάσει και κάνει πάλι τα ίδια, τότε όντως έχεις chinese μοντέλο με 256 πραγματική μνήμη, οπότε και δεν ξεκλειδώνει.

 

Να σου αναφέρω μόνο ότι για να μην έπιασε ο dfu τρόπος, κατά πάσα πιθανότητα είναι 256 chinese κινητό, αλλά μια δοκιμή θα μας δείξει. Επίσης, σε κάποιο ποστ είχα ποστάρει gen2 tpt για repartition που μπορείς να δοκιμάσεις με ασφάλεια, αλλά δεν μπορώ να τα βρω τώρα από εδώ που είμαι. Δες στο προφίλ μου παλαιότερα μηνύματα, πρέπει να ήταν κανάς μήνας πριν, ίσως και λίγο παραπάνω.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

kogo

δεν είμαι ο ίδιος...

έχω όμως το ίδιο πρόβλημα και εξακολουθώ να το έχω ότι και να δοκίμασα τίποτα... όταν ανοίγω το κινητό κολλάει στο ftm mode και δεν ανοίγει

http://www.geocities.com/tcpip25410/300me80.JPG

 

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα το κινητό με το volume- να μπει σε ftm, ακόμα κι αν μπαίνει πάντα σε ftm ξεκίνα το με volume-. Και μετά το επίσημο της wind

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα και αυτό. αν και δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν το επίσημο της wind...(http://www.modaco.com/topic/324239-rom-zte-blade-stock-roms)

Wind (Greece): ZTE Blade

WIND_P729BV1.0.0B02

ro.build.version.release=2.1-update1

ro.build.date=Mon Oct 25 16:44:45 CST 2010

ro.build.sw_internal_version=WIND_P729BV1.0.0B05

ro.build.display.id=ZTE_P729BV1.0.0B02

ro.com.google.gmsversion=2.1_r11

 

εάν έχει κανείς δοκιμασμένο το επίσημο της wind ας το ανεβάσει κάπου.

στο site της wind υπήρχε παλιά αλλά τώρα δεν το βρίσκω.

ευχαριστώ

http://www.geocities.com/tcpip25410/300me80.JPG

 

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δοκίμασες δεν κάνει. Θα προσπαθήσω να σου το βρω το απόγευμα γιατί από εδώ που είμαι έτσι και κάνω upload θα με σκίσει ο λογαριασμός

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Μια ασχετη ερωτηση...για ποιο λογο μια εταιρεια να δινει ενα κινητο με "κλειδωμενη" RAM? :wacko:
:)
Link to comment
Share on other sites

θα περιμένω νέα σου

73

 

Δεν βρήκα αυτό που ήθελα αλλά το παρακάτω μάλλον σου κάνει.

 

Κάνε τα παρακάτω αφού πρώτα έχεις κατεβάσει μία ρομ και την έχεις στην sd.

 

 

 

1) Βάζεις το κινητό σε FTM με volume- και power, και μετά συνδέστε το με το PC με USB. Αν δεν μπορείς γιατί έχεις το CWM, τότε κάνε φλας το restore_recovery πρώτα.

2) κατεβάζεις το παρακάτω αρχείο.

3) Τρέχεις το "download_nochecksGen2.exe" και πατάς το Start για να κάνεις το flash.

4) Πολύ σημαντικό - Όταν τελειώσει, βγάζεις το USB, κάνεις restart το κινητό και ξεκινάτε με (volume-)+power, ώστε να μπει στο recovery partition που είναι πλέον το CWM. Βάζεις όποια rom έχεις βάλει από την αρχή στην sd, και τέλος.

 

Αρχεία:

160MB System partition, 2MB cache partition

 

Πες μας το αποτέλεσμα

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τότε έχεις chinese blade και μόνο η επίσημη της wind σου κάνει. Η οποία είναι περίπου 980km μακριά από εμένα, στον υπολογιστή στο σπίτι μου... οπότε αν κάποιος άλλος φίλος μπορεί να την ανεβάσει θα μας έκανε μεγάλη χάρη.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

αυτό που μου κινεί την περιέργεια είναι ότι έριξα 2 3 rom και bootara κανονικά στο τελευταίο που φόρτωσα μου έβγαλε το πρόβλημα και δυστυχώς αυτά που είχα δοκιμάσει και που λειτουργούσαν κανονικά τώρα δεν λειτουργούν....

στον Έβρο πήγες :P

http://www.geocities.com/tcpip25410/300me80.JPG

 

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!

Link to comment
Share on other sites

Όπα, για κάτσε. Θα μπορείς να βάλεις όποια rom θες, αλλά όχι με 512 μνήμη. Το πρόβλημα δεν σου παρουσιάστηκε όταν πήγες να ξεκλειδώσεις τη μνήμη; Αν ναι, τότε μιλάμε για chinese. Αν μετά το ξεκλείδωμα κατάφερες να βάλεις ρομ, μιλάμε για κάτι άλλο.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν κάνω reboot πριν εμφανίσει το FTM σχεδόν ακαριαίε εμφανίζει πρώτα το logo του zte με τα κινέζικα δίπλα και μετά πάει στο FTM

δεν ξέρω αυτό εάν λέει κάτι....

και πάλη ευχαριστώ για το ενδιαφέρων

73

http://www.geocities.com/tcpip25410/300me80.JPG

 

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...