Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Optimus 2X


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μααααλιστα. οπότε κανω ενα backup της stock καταστασης όπως ειναι τώρα, και μετα με το titanium κανω freeze όποιες δε θελω. εχω γερμανική rom της vodafone σε v10e.

το backup να το κανω με root η όχι? εχει σχέση?

 

Καλυτερα να το κανεις πριν το root για να το εχεις καθαρο τελειως.

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το apgrade πόση ωρα διαρκεί?

γιατί μου αργεί πάρα πολύ και λέω μήπως καλάει ?

και έτσι το κάνω πάλι απο την αρχή :confused:

 

Τι εννοεις upgrade;Απο το pc ή απο το κινητο;Γενικα οχι,αν δεν εχεις αργη ταχυτητα δεν αργει πολλη (απο το pc το αρχειο που κατεβαζει ειναι 200 mb περιπου).

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις upgrade;Απο το pc ή απο το κινητο;Γενικα οχι,αν δεν εχεις αργη ταχυτητα δεν αργει πολλη (απο το pc το αρχειο που κατεβαζει ειναι 200 mb περιπου).

 

είναι από αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=313378 το βήμα 4 !! και είναι από pc

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

είναι από αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=313378 το βήμα 4 !! και είναι από pc

 

Κατ' αρχην με αυτη τη διαδικασια ακυρωνεται η εγγυηση παρολο που η rom που βαζεις ειναι επισημη.Γιατι ομως προσπαθησες να την κανεις,το κινητο μπορουσε να κατεβασει αυτο το firmware κατ' ευθειαν.Επρεπε να ρωτησεις πριν το κανεις αν δεν ξερεις καλα απο αυτα.Οποτε πες μου τι ακριβως θελεις να κανεις με την συσκευη για να σου πω τι να κοιταξεις.Βασικα τεσεκαρε και το firmware της συσκευης σου να σου πω αν ειναι το νεοτερο διαθεσιμο. ρυθμισεις>σχετικα με το τηλεφωνο>εκδοση LGE .

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην με αυτη τη διαδικασια ακυρωνεται η εγγυηση παρολο που η rom που βαζεις ειναι επισημη.Γιατι ομως προσπαθησες να την κανεις,το κινητο μπορουσε να κατεβασει αυτο το firmware κατ' ευθειαν.Επρεπε να ρωτησεις πριν το κανεις αν δεν ξερεις καλα απο αυτα.Οποτε πες μου τι ακριβως θελεις να κανεις με την συσκευη για να σου πω τι να κοιταξεις.Βασικα τεσεκαρε και το firmware της συσκευης σου να σου πω αν ειναι το νεοτερο διαθεσιμο. ρυθμισεις>σχετικα με το τηλεφωνο>εκδοση LGE .

 

 

πφφφφ !!! έχω την εκδοσή 2.2.2 και όταν πάω να το κάνω αναβάθμιση μου λέει ότι έχω την νεότερη εκδοσή !!! και εγώ θέλω να βάλω την 2.3.4 !! υπαρχή κάποιος άλλος τρόπος ?

καθώς έχω το skype και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την μπροστινή camera και διάβασα ακόμη και ότι το κινητό σε αυτήν την εκδοσή δεν χρησιμοποιεί τον διπύρηνο αλά ένα μέρος του , και ότι μόνο σε νεότερη εκδοσή το χρεισημοποιει :wacko:

όσο για την εγγύηση δεν με πολύ ενδιαφέρει

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

πφφφφ !!! έχω την εκδοσή 2.2.2 και όταν πάω να το κάνω αναβάθμιση μου λέει ότι έχω την νεότερη εκδοσή !!! και εγώ θέλω να βάλω την 2.3.4 !! υπαρχή κάποιος άλλος τρόπος ?

καθώς έχω το skype και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την μπροστινή camera και διάβασα ακόμη και ότι το κινητό σε αυτήν την εκδοσή δεν χρησιμοποιεί τον διπύρηνο αλά ένα μέρος του , και ότι μόνο σε νεότερη εκδοσή το χρεισημοποιει :wacko:

όσο για την εγγύηση δεν με πολύ ενδιαφέρει

 

Λοιπον για να σου λεει οτι εχεις την νεοτερη εκδοση μαλλον εχεις το firmware V10d (το οποιο ειναι εκδοση 2.2.2 και οχι 2.3.4).Η 2.3.4 δεν εχει κυκλοφορησει επισημα για το κινητο μας ομως υπαρχει μια leaked εκδοση απο την LG αν την βιαζεσαι και δε μπορεις να περιμενεις για την επισημη (κανεις δε ξερει ποτε θα βγει) και θα την βρεις σε αυτο το λινκ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1254359

Φυσικα και χανεις εγγυηση αν τη βαλεις ομως μπορεις να την επανακτισεις σε καθε περιπτωση βαζοντας το αρχικο software http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3607380#post3607380

Για οδηγιες σχετικα με την εγκατασταση της 2.3.4 rom κοιτα εδω :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3593061#post3593061

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα σημερα το Voodoo control plus αλλα δε μπορω να βρω καπου τις οθονες που δειχνει στο μαρκετ στα στιγμιοτυπα για να κανω ρυθμισεις. Πρεπει να βαλω αλλο kernel για να εχω προσβαση σε αυτες τις ρυθμισεις ή κατι αλλο παιζει;

https://market.android.com/details?id=org.projectvoodoo.controlappdonate&feature=search_result

 

Υ.Γ : Το προβλημα με το market που δε μπορουσαμε να κανουμε αγορες (μερικοι απο εμας) διορθωθηκε.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

ακυρο λίγο. αλλα το βαζω και δω μιας και αφορα το τηλεφωνο.

 

πως ξυλώνω το phone ή καποιο άλλο απο τον μπαρα κάτω, για να βάλω ότι εφαρμογη θέλω? γίνεται?

είμαι root, v10e, stock launcher :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι το video στην 7.1 είναι fullHD.

 

Κάποιος (δεν θυμάμαι ποιος) είπε ότι γράφει όμως σε 6,6 mbps bitrate δλδ ποιότητα DVD . Σιγά τα πούπουλα δλδ.

Το unroot stock camera app ποσο γράφει γνωρίζει κανείς;

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος (δεν θυμάμαι ποιος) είπε ότι γράφει όμως σε 6,6 mbps bitrate δλδ ποιότητα DVD . Σιγά τα πούπουλα δλδ.

Το unroot stock camera app ποσο γράφει γνωρίζει κανείς;

 

Οντως έχει βγει mod για το CM που ανεβάζει σε 1080p. Αν κατάλαβα καλά μπορεί να φτάσει στα 20kbps αλλά το mod είναι ρυθμισμένο στα 12kbps (30fps). Θέλει σκάλισμα σε κάποιο αρχείο για να ανέβει.

 

Το stock 1080p αν θυμάμαι καλά δουλεύει στα 9-10kpbs αλλά σε 24fps

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να μην κανει frame skipping και να ειναι εντελως smooth.

 

εγω τραβαω σε 720 οοοοταν τραβαω βιντεο διοτι μου τη σπαει το χαμηλο fps στα 1080

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να μην κανει frame skipping και να ειναι εντελως smooth.

 

εγω τραβαω σε 720 οοοοταν τραβαω βιντεο διοτι μου τη σπαει το χαμηλο fps στα 1080

 

Υπάρχει και mod για stock rom που δίνει θαυμάσιο βίντεο στα 1080p/30fps. Αυτό χρησιμοποιούσα πάντα όταν ήμουν σε stock (και την έκδοσή του για GB τώρα)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και mod για stock rom που δίνει θαυμάσιο βίντεο στα 1080p/30fps. Αυτό χρησιμοποιούσα πάντα όταν ήμουν σε stock (και την έκδοσή του για GB τώρα)

 

αν μπαινει χωρις ρουτ με ενδιαφερει. εχεις καποιο λινκ-οδηγιες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Πρωτα να πω ενα μπραβο σε οσους εχουν ασχοληθει με το 2x και μας εχουν ανοιξει τα ματια(σε ανθρωπους σαν κ μενα που ίσως δεν εχω κ τον χρόνο λόγω των μαθηματικων που διδασκω όλη μερα :blink:).

Δευτερον,εκανα root το κινητο μου,και λεω να βαλω αλλη RoM και σκεφτομαι για την CyanogenMod 7.1,που απο ο,τι διαβαζω οι περισσοτεροι την βρισκουν καλυτερη.Θελω να ρωτησω τα εξής:

1.Θα μου διαγραφουνε όλα αυτα που εχω στο κινητο μου(επαφες,sms,εφαρμογες,σημειωσεις κτλ) ή με το backup μεσω του Rom Manager που εχω κανει θα επανερθουν?

2.Η προαναφερθησα rom συνεχιζει να μην αναγνωριζει το radio κ την 1020 αναλυση καμερας?

3.Ξερει κανεις πως μπορω να κανω "μονιμο" το off στην ανατροφοδοτηση ηχου στο πληκτρολογιο της Lg?Γιατι καθε φορα που το ανοιγοκλεινω ξαναμπαινει κ ειναι εκνευριστικο...

4.Επισης μηπως ξερει καποιος που πρεπει να βαλω τα mp3 μου ωστε να τα αναγνωριζει το κινητο μου σαν (πιθανους) ηχους κλησης τηλεφωνου κ για επαφη?Γιατι τωρα που τους εχω περασμενους στην εξω καρτα σε εναν φακελο,ναι μεν μου τους αναγνωριζει η μουσικη,αλλα όχι το συστημα android για να τους βαλω σε μια επαφη.

Ευχαριστω πολυ!

 

Ευχαριστω πολυ!

Edited by athanaso77
LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και mod για stock rom που δίνει θαυμάσιο βίντεο στα 1080p/30fps. Αυτό χρησιμοποιούσα πάντα όταν ήμουν σε stock (και την έκδοσή του για GB τώρα)

 

Ποιο mod είναι αυτό; πως το εγκαθιστώ σε cm7.1?

 

Sent from my Optimus 2X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ακυρο λίγο. αλλα το βαζω και δω μιας και αφορα το τηλεφωνο.

 

πως ξυλώνω το phone ή καποιο άλλο απο τον μπαρα κάτω, για να βάλω ότι εφαρμογη θέλω? γίνεται?

είμαι root, v10e, stock launcher :wacko:

 

Με τον στοκ launcher οσο το ειχα ψαξει παλια δε μπορουσα να το κανω αυτο που λες.Κατεβασε τσαμπα απο το market τον go launcher ex και θα μπορεις να κανεις αυτο που ζητας. Επισης ειναι πολυ πιο smooth launcher και σιγουρα πιο παραμετροποιησιμος.

 

Καλησπερα σε ολους! Πρωτα να πω ενα μπραβο σε οσους εχουν ασχοληθει με το 2x και μας εχουν ανοιξει τα ματια(σε ανθρωπους σαν κ μενα που ίσως δεν εχω κ τον χρόνο λόγω των μαθηματικων που διδασκω όλη μερα :blink:).

Δευτερον,εκανα root το κινητο μου,και λεω να βαλω αλλη RoM και σκεφτομαι για την CyanogenMod 7.1,που απο ο,τι διαβαζω οι περισσοτεροι την βρισκουν καλυτερη. Θελω να ρωτησω τα εξής:

1. Θα μου διαγραφουνε όλα αυτα που εχω στο κινητο μου(επαφες,sms,εφαρμογες,σημειωσεις κτλ) ή με το backup μεσω του Rom Manager που εχω κανει θα επανερθουν?

2. Η προαναφερθησα rom συνεχιζει να μην αναγνωριζει το radio κ την 1020 αναλυση καμερας?

3. Ξερει κανεις πως μπορω να κανω "μονιμο" το off στην ανατροφοδοτηση ηχου στο πληκτρολογιο της Lg? Γιατι καθε φορα που το ανοιγοκλεινω ξαναμπαινει κ ειναι εκνευριστικο...

4. Επισης μηπως ξερει καποιος που πρεπει να βαλω τα mp3 μου ωστε να τα αναγνωριζει το κινητο μου σαν (πιθανους) ηχους κλησης τηλεφωνου κ για επαφη? Γιατι τωρα που τους εχω περασμενους στην εξω καρτα σε εναν φακελο,ναι μεν μου τους αναγνωριζει η μουσικη, αλλα όχι το συστημα android για να τους βαλω σε μια επαφη.

Ευχαριστω πολυ!

 

Ευχαριστω πολυ!

 

1) Αν εχεις περασει τις επαφες σου στον λογαριασμο gmail με τον οποιο εχεις συγχρονισει το κινητο σου δεν θα χαθουν,δαιφορετικα τις χανεις τις επαφες.Τωρα για τις εφαρμογες μπορεις να παρεις backup με προγραμματα οπως το titanium backup. Για backup μυνηματων δε ξερω καποια εφαρμογη μιας και δε με ενδιεφερε το θεμα ποτε.

2) Στη cyanogenmod δεν υπαρχει ραδιο fm,υπαρχει ομως βιντεο 1080p αλλα με χαμηλο bitrate.Πρεπει να υπαρχει ομω και tweak για 1080p / 30fps ψαξε για αυτο στο xda.

3) ρυθμισεις > γλωσσα και πληκτρολογιο > πληκτρολογιο LG και ξετικαρεις αυτο που λεει ανατροφοδοτηση ηχου (δε καταλαβαινω τι εννοεις οτι ξαναμπαινει μονο του. Εγω μια φορα το εκλεισα και δεν ενεργοποιηθηκε ποτε μονο του). Επισης πηγαινε και ρυθμισεις > ηχος > και ξετικαρισε το "ενεργοι ηχοι αφης" και "επιλογη με ηχο".

4) Βαλτα σε ενα φακελο και ονομασε τον φακελο Ringtones (αν δεν εχεισ καποιον file manager προτεινω το es file explorer).

 

Υ . Γ : Λογω της δουλειας σου φανταζομαι οτι θα χρησιμοποιεις αρκετα το κινητο για κλησεις καθημερινα. Ενας συμφορουμιτης ειχε προβλημα με την κεραια του κινητου με cyanogenmod και ετσι ξαναγυρισε σε stock V10d.Οποτε προτεινω να μεινεις με στοκ ρομ και να περιμενεις την επισημη αναβαθμιση που ακουγεται οτι θα ερθει μεσα στον μηνα.Βεβαια αυτο μια φημη ειναι μονο.

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

3)ρυθμισεις>γλωσσα και πληκτρολογιο>πληκτρολογιο LG και ξετικαρεις αυτο που λεει ανατροφοδοτηση ηχου (δε καταλαβαινω τι εννοεις οτι ξαναμπαινει μονο του.Εγω μια φορα το εκλεισα και δεν ενεργοποιηθηκε ποτε μονο του).Επισης πηγαινε και ρυθμισεις>ηχος>και ξετικαρισε το "ενεργοι ηχοι αφης" και "επιλογη με ηχο".

 

αυτο εχω κανει φιλε μου,αλλα ξανατικαρεται μονο του οταν ανοιγοκλεινω το κινητο.Τα αλλα που λες τα εχω ξετικαρει απο την πρωτη μερα.Το αλλο που λες με την κεραια με προβληματισε καπως καθως οντως το χρησιμοποιω συνεχεια.Ευχαριστω για τις υπολοιπες απαντησεις!

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Ποιο mod είναι αυτό; πως το εγκαθιστώ σε cm7.1?

 

Sent from my Optimus 2X using Tapatalk

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1094424

Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν έχω προσωπική άποψη

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ σήμερα την cm μετά από πολύ κόπο και έχω κάποιες απορίες αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει

 

1) ψάχνω το καιρό που είχε η stock

2) η εξ. SD άλλαξε path. Επειδή έχω κάνει backup-restore με το titanium και κάποιες εφαρμογές ψάχνουν το δικό τους backup των ρυθμίσεων στο παλιό path ξέρει κανείς κανένα τρόπο να δημιουργήσω symbolic link της sd στο παλιό path ή και πλήρη (μα προσωρινή) μεταφορά στο παλιό ,path.

 

Sent from my Optimus 2X using Tapatalk

Host

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδια ο modaco για χθες δεν ειχε πει οτι θα ανεβαζε την GR5 που ετοιμαζε; Εσεις που εχετε και twitter και facebook και μαθετε νεα του εχετε κανενα νεο για το project;
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο modaco για χθες δεν ειχε πει οτι θα ανεβαζε την GR5 που ετοιμαζε; Εσεις που εχετε και twitter και facebook και μαθετε νεα του εχετε κανενα νεο για το project;

 

Apό ότι ξέρω εχει πάρει στα χέρια του ένα galaxy nexus και "παίζει" με αυτό. Ολα τα άλλα πήγαν λίγο πίσω.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για να γυρίσω σε stock v20l απο CM7 που έχω τώρα,

1) περνάω r2 back to ext3

2) Φλασάρω την v20l rooted του Paul

3) περνάω r1 για κατάργηση του root

Σωστά;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...