Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Optimus 2X


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εκει που λεει φωτεινοτητα το πατασ κ δεν κανει τιποτα δεν μπανει μεσα να δω την μπαρα...οπωσ κ το ληξη χρονικου οριου οθονης δεν μπαινει...

 

Πηγαινε ρυθμισεις>απορρητο και κανε επαναφορα εργοστασιακης καταστασης ή hard reset καπως ετσι το λεει δε θυμαμαι..καντο αυτο και ξαναπες αν συνεχιζει το ιδιο μετα.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
το εκανα κ παλι τα ιδια τιποτα....μηπωσ απο καποια εφαρμογη?

 

Αν έκανες hard reset, η συσκευή σου δεν θα έχει καμία εφαρμογή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα η το video που κανει το κινητο ειναι σε 3gp αρχειο κανονικα δεν θα επρεπε να ειναι mp4?εχει καμια εφαρμογη για να κανεισ καλυτερο video?αυτο που λενε ποθ φτιαχνει την καμερα πως γινετε?εχω την κανονικη ρομ....κ ασ μου πει καποιοσ ετσι οπωσ το εχω τι μπορω να βελτιωσω?λεω να μην το κανω ροοτ ακομα ουτε να βαλω custom rom...λεω να περιμενω την στοκ ρομ...
Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα η το video που κανει το κινητο ειναι σε 3gp αρχειο κανονικα δεν θα επρεπε να ειναι mp4?εχει καμια εφαρμογη για να κανεισ καλυτερο video?αυτο που λενε ποθ φτιαχνει την καμερα πως γινετε?εχω την κανονικη ρομ....κ ασ μου πει καποιοσ ετσι οπωσ το εχω τι μπορω να βελτιωσω?λεω να μην το κανω ροοτ ακομα ουτε να βαλω custom rom...λεω να περιμενω την στοκ ρομ...

 

Κατ' αρχας αυτο με τη φωτεινοτητα

σου εφτιαξε;Αυτο με την καμερα δε το ξερω γιατι δεν ασχολουμε με φωτογραφιες και σχετικα.Απο βελτιωσεις περα απο custom rom κλπ,υπαρχει για το κινητο μας ενα

fix για βιντεο,fix για gps (κλειδωνει πιο γρηγορα),επισης υπαρχει ενα mod που αλλαζει την notification bar και τις εικονες του wifi,bluetooth και τα αλλα toggle buttons και λεγεται noticon theme,υπαρχει σαν thread στο κεντρικο νημα του lg optimus 2x στο φορουμ μας,πηγαινε να το τσεκαρεις αν θες.Προτεινω ομως να κανεις υπομονη μιαμησι βδομαδα που μαλλον θα παρουμε gingerbread και πειραματισου πανω στην 2.3 μετα.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα η φωτεινωτητα ξερεισ τι ηταν?δεν ειχα σιμ μεσα στο τηλ.δεν ηξερα οτι η φωτεινωτητα παιζει ρολο η σιμ...οκ θα περιμενω. να βγει η 2.3...δοκιμασα ενα βιντεο που περασα στο κινητο,mkv 720p k παιζει frame frame...κολαει...το εβαλα κ στη εξωτερικη καρτα κ στη εσωτερικη κολαει κ στα δυο...το επαιξα με το mxplayer
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί, αλλά ο default web browser δεν έχει κάποια επιλογή ώστε να διαλέξουμε τον τρόπο που θα εμφανίζει τις σελίδες (π.χ. mobile view, desktop pc view κτλ). Η ρύθμιση αυτή ονομάζεται user agent string και ως προκαθορισμένο είναι το android view με αποτέλεσμα σε πολλές ιστοσελίδες να ανοίγει το mobile site αντί το κανονικό (π.χ. στο facebook).

 

Για να αλλάξουμε το user agent string κάνουμε τα εξής:

 

α) ανοίγουμε τον default web browser

β) στη γραμμή διεύθυνσης πληκτρολογούμε "about:debug" (χωρίς τα ") και πατάμε enter

γ) θα φανεί σα να μην έγινε τίποτα (ίσως σας βγάλει μια κενή σελίδα), πατώντας όμως το αριστερό πλήκτρο των επιλογών (αριστερά από το home button) στο μενού More->Settings πάμε στην τελευταία επιλογή κάτω κάτω (UAString) και δίνουμε τον user agent που επιθυμούμε.

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλάξουμε το user agent string κάνουμε τα εξής:

Thanks! Πολύ χρήσιμο!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί, αλλά ο.............
Ευχαριστούμε.Προστέθηκε στην πρώτη σελίδα :)
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με τον ηχω...οταν εχω τα ακουστικα κ βαζω το ραδιο παιζει πολθ χαμηλα ...το κλεινω το ανοιγω κ μετα στρωνη...μοθ το εκανε κ με το ιντερνετ ραδιο..οταν λεμε χαμηλα εννοω πολυ..ισα που ακουσ...εχει κανεισ αλλο τετιο προβλημα?εχω την v10d κ επισημη 2.2.2 καποιο bug πρεπει να ειναι αυτο...
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με τον ηχω...οταν εχω τα ακουστικα κ βαζω το ραδιο παιζει πολθ χαμηλα ...το κλεινω το ανοιγω κ μετα στρωνη...μοθ το εκανε κ με το ιντερνετ ραδιο..οταν λεμε χαμηλα εννοω πολυ..ισα που ακουσ...εχει κανεισ αλλο τετιο προβλημα?εχω την v10d κ επισημη 2.2.2 καποιο bug πρεπει να ειναι αυτο...

 

Και εμενα μου το εκανε μια φορα αλλα δεν εδωσα σημασια.Πιο παλια με τις προηγουμενες rom V10a/b/c που ακουγα και πιο συχνα ραδιο δεν ειχε παρουσιαστει κατι τετοιο.Ισως να ειναι και της V10d bug.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα τη διαδικασία για ROM reset αλλά έχει κολλήσει εδώ και 3 ώρες. Πόσο πρέπει να περιμένω;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=313378

Edited by chipix
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,θα ηθελα να ρωτησω κατι, πήρα χθες το Χ2 και εχει out of the box V10c,ποια διαφορα εχει η 10c με την d??Ειναι κατι σε σχεση με την μπαταρια ή τιποτα το σημαντικό?Το εκανα root απο την πρωτη στιγμη,απλα αν μπορεί καποιος να μου πει για κανεναν καλο custom kernel που να μπαινει σε stock rom και το πως να μπορώ να απεγκαταστησω καποιες stock εφαρμογες οπως π.χ fsecure!!!???
3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με το wifi αποσυνδετε....οταν αφηνω το τηλ σε αναμονη κ μετα το ανοιγω το wifi ειναι αποσυνδεμενο...κ πρεπει να το κλεισω κ να το ξανανοιξω για να συνδεθει...εχει κανεισ αυτο το προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με το wifi αποσυνδετε....οταν αφηνω το τηλ σε αναμονη κ μετα το ανοιγω το wifi ειναι αποσυνδεμενο...κ πρεπει να το κλεισω κ να το ξανανοιξω για να συνδεθει...εχει κανεισ αυτο το προβλημα?

 

Είναι πιθανότατα κάποιο πρόγραμμα που έβαλες. Εμένα αυτό μου το έκανε οταν είχα εγκατεστημένο το viber. Με το που το έβγαλα επανήλθε.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με το wifi αποσυνδετε....οταν αφηνω το τηλ σε αναμονη κ μετα το ανοιγω το wifi ειναι αποσυνδεμενο...κ πρεπει να το κλεισω κ να το ξανανοιξω για να συνδεθει...εχει κανεισ αυτο το προβλημα?

 

Ναι μόλις το έπαθα χαχααχαχα

 

Edit's question:

Η εξωτερική SD card που την βρίσκω με τον file manager? Που γίνεται mounted?

/mnt

ή /mnt/sdcard

ή /mnt/sdcard/_ExternalSD ?

ahahahah

μπερδεύτηκα

Edited by jedimastermaniac
Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Edit's question:

/mnt/sdcard/_ExternalSD ?

Αυτό που ...περίσσεψε από την ερώτησή σου!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εδώ είμαστε :p

μόλις το πήρα και γω...κανα 2 απορίες

εχει το κινητό boot logo της vodafone. γίνεται να το ξυλώσω? αν το ξυλώσω παίζει τίποτα με την εγγυηση? :(

Link to comment
Share on other sites

εδώ είμαστε :p

μόλις το πήρα και γω...κανα 2 απορίες

εχει το κινητό boot logo της vodafone. γίνεται να το ξυλώσω? αν το ξυλώσω παίζει τίποτα με την εγγυηση? :(

 

Φοραει branded rom το κινητο οπως καταλαβες.Μπορεις να βαλεις καποια αλλη rom π.χ ελληνικη,γερμανικη κλπ με ενα προγραμμα που λεγεται smartflash (περισσοτερες πληροφοριες στο θεμα με τιτλο "οδηγος για νεους....").Ωστοσο αν κανεις κατι τετοιο να ξερεις οτι χανεις εγγυηση (την οποια μπορεις να επανακτισεις βαζοντας ξανα την original rom που φοραγε) και δευτερον δε θα μπορεις να παιρνεις αυτοματα τις αναβαθμισεις που βγαινουν π.χ gingerbread,αλλα θα πρεπει να τις περνας εσυ μεσω του smartflash.Καλοριζικο και κανε update αν δεν εχεις ηδη κανει,η τελευταια εκδοση για εσενα πρεπει να ειναι η V10e.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

oooook. κατάλαβα. θα το αφήσω έτσι λογικά. γιες εκανα update σε v10e. το root δε το γλυτωνει ομως :shifty:

και κάτι άλλο. για να το επιστρεψω όπως ακριβως το πήρα σε περίπτωση που πάθει κάτι...

κάνω πρώτα backup και μετά root? θαθελα να ξυλωσω κάποιες εφαρμογές που εχει μεσα.

να πω επισης οτι το κινητο δε το πήρα απο μαγαζί της vodafone και εχει το logo αλλά απο ηλεκτρονικό κατάστημα.

Edited by andreas157
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό.

 

Χθές για να επανέλθω σε stock rom επανέφερα μέσω του smartflash την v10d στο κινητό μου. Έχω χάσει την εγγύηση;

 

 

**

Μάλλον μπερδεύτηκα και μιλάς για την περίπτωση rom της vodafone κτλ. My bad.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό.

 

Χθές για να επανέλθω σε stock rom επανέφερα μέσω του smartflash την v10d στο κινητό μου. Έχω χάσει την εγγύηση;

 

 

**

Μάλλον μπερδεύτηκα και μιλάς για την περίπτωση rom της vodafone κτλ. My bad.

 

Αν εβαλες την σωστη rom οχι εισαι και παλι εντος εγγυησης. Π.χ θελω να πω αν το κινητο σου ειναι ελληνικο και εσυ εβαλες την γερμανικη V10d και οχι την ελληνικη τοτε δεν εχεις εγγυηση,πρεπει να περασεις την ελληνικη για να εισαι ΟΚ.Παντως σε καθε περιπτωση δεν μενει καποιο ιστορικο στο κινητο που να εμφανιζει τι επεμβασεις εχεις κανει.Για αυτο λεω οτι η εγγυηση χανεται αλλα επανακταται.

 

oooook. κατάλαβα. θα το αφήσω έτσι λογικά. γιες εκανα update σε v10e. το root δε το γλυτωνει ομως :shifty:

και κάτι άλλο. για να το επιστρεψω όπως ακριβως το πήρα σε περίπτωση που πάθει κάτι...

κάνω πρώτα backup και μετά root? θαθελα να ξυλωσω κάποιες εφαρμογές που εχει μεσα.

να πω επισης οτι το κινητο δε το πήρα απο μαγαζί της vodafone και εχει το logo αλλά απο ηλεκτρονικό κατάστημα.

 

Ανα πασα στιγμη μπορεις να επαναφερεις το κινητο σου σε εργοστασιακη κατασταση με το smartflash,ακομα και αν το κινητο εχει πεσει σε κατασταση boot-loop (δηλαδη ανοιγει και κολλαει στο logo της LG).Με το περασμα καποιας rom με smartflash εξαφανιζονται τα παντα,απο εφαρμογες μεχρι και root,το μονο που μενει ειναι οτι εχεις αποθηκευμενο στη καρτα sd.Τωρα αν εχεις κανει καποιο καλο στησιμο (εχεις μεσα τις στανταρ εφαρμογες που δουλευεις,καποια tweaks π.χ βιντεο στα 1080p με 30fps κλπ) στο κινητο που σου πηρε χρονο να το φτιαξεις και νομιζεις πως το κινητο δουλευει καλα σε μια τετοια κατασταση τοτε μπορεις να παρεις ενα backup το οποιο θα αποθηκευσεις στη καρτα sd και θα το κανεις restore απο clockworkmod recovery στην περιπτωση που κατι παει στραβα.

Τωρα για το θεμα με τις εφαρμογες της LG που θεωρεις οτι μονο βαρος ειναι και θες να τις ξεφορτωθεις υπαρχει το titanium backup.Το καλυτερο που μπορεις να κανεις με αυτο το προγραμμα ειναι να μην τις διαγραψεις ολοκληρωτικα αλλα να τις κανεις freeze.Αυτο το λεω γιατι περα απο τις εφαρμογες που κατεβαζεις απο το market ή απο αλλες πηγες οι εφαρμογες που εχει προεγκατεστημενες μια rom (ειτε official ειτε custom) ονομαζονται εφαρμογες συστηματος και σε αυτες περιλαμβανονται αυτες που λες οτι θελεις να πεταξεις (π.χ fsecure,car home κλπ).Αν εσυ δεν κανεις freeze και τις διαγραψεις ολοκληρωτικα απο το titanium backup τοτε αν χρειαστει να κανεις καποτε hard reset τοτε το κινητο θα δει οτι δε θα υπαρχουν καποιες απο τις εφαρμογες συστηματος,αυτες που εσβησες δηλαδη και θα πεσει σε κατασταση boot loop.Οποτε μετα κανεις restore και αν δε επανελθει και παλι (π.χ μπορει κατι να συνεβει με το αρχειο boot image) πρεπει νακανεις εκ νεου εγκατασταση με smartflash.

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

μααααλιστα. οπότε κανω ενα backup της stock καταστασης όπως ειναι τώρα, και μετα με το titanium κανω freeze όποιες δε θελω. εχω γερμανική rom της vodafone σε v10e.

το backup να το κανω με root η όχι? εχει σχέση?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...