Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Optimus 2X


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά ,να ρωτήσω κάτι που παρατήρησα ,όταν εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα navigation ,ενώ εγώ θέλω να το αποθηκεύσω και να τρέχει στην καρτα sd που του έβαλα αυτό βάζει τα αρχεία (χάρτες κλπ) στην sd του τηλεφώνου ,γίνεται να αλλάξει αυτό ??γιατί πάνε όλα εκεί και φοβάμαι μην γεμιση.....:respect::respect:

nokia n95/omnia/omnia2/hd2/galaxy s/s2/s3/S4/S5/note2/note 3- 4-9-10+/ S7/S7 EDGE/S8 PLUS/S9 PLUS/A9 PLUS/huawei mate7-8-9 /MATE 10 LITE

GPS PRIMO 2.4-STREAT PILOT--COPILOT--NAVITEL-D/PAN-AUTOMAPA-NDRIVE-B/NROAD-NAVIGO-SYGIC-NAVITEL[/colorht]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Γεια σας παιδιά ,να ρωτήσω κάτι που παρατήρησα ,όταν εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα navigation ,ενώ εγώ θέλω να το αποθηκεύσω και να τρέχει στην καρτα sd που του έβαλα αυτό βάζει τα αρχεία (χάρτες κλπ) στην sd του τηλεφώνου ,γίνεται να αλλάξει αυτό ??γιατί πάνε όλα εκεί και φοβάμαι μην γεμιση.....:respect::respect:

 

Γράφεις σε λάθος μέρος.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3613629#post3613629

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δυο πραγματα να ρωτησω:

1) Ψαχνοντας στο ιντερνετ αν υπαρχει καποιο fix για να ανεβει η ενταση του ηχου που ειδικα στο ραδιοφωνο ειναι πολυ κατω επεσα πανω σε αυτη τη σελιδα,αλλα πρεπει να ειναι προχωρημενα πραγματα και εγω δε τα ξερω..αν μπορει καποιος γκουρου να το τσεκαρει και να μας πει..

 

http://www.optimus2x.net/index.php?topic=837.0

 

 

2) Επειδη αυριο λεω να περασω custom rom αν μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι η πιο γρηγορη και σταθερη αυτη τη στιγμη για να μην κανω αλχμιες και βασικα ειχα ακουσει και κατι για μια νεα baseband που ειχε βγει και βελτιωνε πολυ το σημα ή κατι τετοιο αλλα λογω εξεταστικης δεν ειχα χρονο για να ασχοληθω,ισχυει κατι τετοιο και αν 'ναι που μπορω να τη βρω;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στην stock 10b και αποφάσισα να κάνω μια αναβάθμιση πάλι σε stock ανάμεσα στην 10a την ελληνική και στην 10d την εγγλέζικη, τελικά αναβάθμισα στην 10d.

Τώρα είμαι στην φάση της παρακολούθησης κατά πόσο δουλεύει εντάξει και αν υπάρχει διαφορά με την 10b που είχα.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής:

Όταν τρέχω το LGMobile Update μου βγάζει ότι η rom που έχω είναι η πιο πρόσφατη και δεν χρειάζεται αναβάθμιση.

Όταν όμως τρέχω το LG PC Suite IV μου λέει ότι υπάρχει μια αναβάθμιση και να προχωρήσω στην διαδικασία.

Τελικά πιο από τα δύο ισχύει;

Το PC Suite δεν λέει σε πια έκδοση αναφέρετε και μιας και μόλις έστησα το τηλέφωνο δεν ήθελα να ξανά μπω στην διαδικασία.

Μήπως ξέρει να μου πει κάποιος τελικά τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δυο πραγματα να ρωτησω:

2) Επειδη αυριο λεω να περασω custom rom αν μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι η πιο γρηγορη και σταθερη αυτη τη στιγμη για να μην κανω αλχμιες και βασικα ειχα ακουσει και κατι για μια νεα baseband που ειχε βγει και βελτιωνε πολυ το σημα ή κατι τετοιο αλλα λογω εξεταστικης δεν ειχα χρονο για να ασχοληθω,ισχυει κατι τετοιο και αν 'ναι που μπορω να τη βρω;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

FR19 με 622 baseband+RIL

και οταν σε λιγο θα βγει και custom kernel απο τον paul (+ETX4 +OC/UV +tweaks) θα ειναι ακομα πιο γρηγορη

 

μη πας σε CM γιατι εχει πολλα bugs

Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

FR19 με 622 baseband+RIL

και οταν σε λιγο θα βγει και custom kernel απο τον paul (+ETX4 +OC/UV +tweaks) θα ειναι ακομα πιο γρηγορη

 

μη πας σε CM γιατι εχει πολλα bugs

 

Ωραια αυτη κοιταζα και εγω..Το RIL δε το κατεβαζω ξεχωριστα, μαζι με το baseband δεν ειναι;Ποια εκδοση clockworkmod χρησημοποιησες για backup γιατι καπου ειδα οτι σε μερικους δε δουλευε με την 3.0.2.8 .Και τελος η σειρα που τα βαλες ειναι πρωτα baseband μετα wipe και μετα φλασαρες την fr 19;

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Το ril μπαινει μαζι με τη ρομ.

1. Φλασαρεις το baseband με το flash tool

2. Wipe τα παντα data, cache ktlp aπο cwm

3. Φλασαρεις την fr19 απο cwm

Ready :-)

 

Το 4.o.o.5 ,χρησιμοποιησα αλλα καποιοι λενε οτι δε κανει σωστο wipe, δεν ειχα τετοιο προβλημσ

 

Send from my LG990 using old fashion smoke signals

Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Περασα τη baseband και ολα κομπλε μπηκε χωρις προβλημα.Ομως με το wipe που εγινε (αυτο που γινεται μαζι με τη baseband δεν εκανα εγω) εφυγε το rom manager που ειχε εγκατασταθει και λογικα αφου εγινε wipe ομως υπαρχει κανονικα το clockwork mod που μπαινω με τον συνδυασμο πληκτρων στην αρχη..Εδω θελω να ρωτησω αφου εβαλα το τελευταιο rom manager που κυκλοφορουσε εκδοση 4.ΧΧ γιατι η εκδοση του clockwork ειναι 3.02.ΧΧ και οχι 4.ΧΧ.ΧΧ....και πως μπορω να περασω την τελευταια εκδοση του clockwork για να μη χαλαω τα κουμπια αλλα να χειριζομαι το προγραμμα με τα κατω της αφης;Συγγνωμη αν φαινονται παιδικες οι ερωτησεις αλλα ειναι η πρωτη προσπαθεια για custom rom.

 

Edit: η rom αυτη οσοι ξερουν εχει 1) το +64mb hack,2) camera fix (μαλλον αυτο δε το εχει οποτε αν το βαλλω και βαλλω και το hack για +64 μηπως θα εχει προβλημα; και επειδη ειδα οτι κυκλοφορουν διαφορα fixes για camera μπορει καποιος να μου δωσει link με αυτο που θεωρει καλυτερο...;).

Απο οτι τσεκαρα δε νομιζω αλλα ροταω για σιγουρια μη παω να τα περασω και ειναι ηδη μεσα..Τελος εννοειται οτι,οποιοδηποτε αρχειο zip χρησιμοποιησω για να το εγκαταστησω απο clockwork recovery μετα το σβηνω για να μη πιανει χωρο,ετσι; (π.χ. περναω μια rom το zip μετα το πεταω απο την external sd);

 

@ zarras1 στο quadrant μονο 2700 βγαζει και σε εσενα;Γιατι εγω περιμενα να δω κανα 3000....

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Περασα τη baseband και ολα κομπλε μπηκε χωρις προβλημα.Ομως με το wipe που εγινε (αυτο που γινεται μαζι με τη baseband δεν εκανα εγω) εφυγε το rom manager που ειχε εγκατασταθει και λογικα αφου εγινε wipe ομως υπαρχει κανονικα το clockwork mod που μπαινω με τον συνδυασμο πληκτρων στην αρχη..Εδω θελω να ρωτησω αφου εβαλα το τελευταιο rom manager που κυκλοφορουσε εκδοση 4.ΧΧ γιατι η εκδοση του clockwork ειναι 3.02.ΧΧ και οχι 4.ΧΧ.ΧΧ....και πως μπορω να περασω την τελευταια εκδοση του clockwork για να μη χαλαω τα κουμπια αλλα να χειριζομαι το προγραμμα με τα κατω της αφης;Συγγνωμη αν φαινονται παιδικες οι ερωτησεις αλλα ειναι η πρωτη προσπαθεια για custom rom.

 

Edit: η rom αυτη οσοι ξερουν εχει 1) το +64mb hack,2) camera fix (μαλλον αυτο δε το εχει οποτε αν το βαλλω και βαλλω και το hack για +64 μηπως θα εχει προβλημα; και επειδη ειδα οτι κυκλοφορουν διαφορα fixes για camera μπορει καποιος να μου δωσει link με αυτο που θεωρει καλυτερο...;).

Απο οτι τσεκαρα δε νομιζω αλλα ροταω για σιγουρια μη παω να τα περασω και ειναι ηδη μεσα..Τελος εννοειται οτι,οποιοδηποτε αρχειο zip χρησιμοποιησω για να το εγκαταστησω απο clockwork recovery μετα το σβηνω για να μη πιανει χωρο,ετσι; (π.χ. περναω μια rom το zip μετα το πεταω απο την external sd);

 

@ zarras1 στο quadrant μονο 2700 βγαζει και σε εσενα;Γιατι εγω περιμενα να δω κανα 3000....

 

 

To 4XXX το περνας απο το πισι, δεν το βαζει το ρομ μανατζερ, αν δεις στο xda, θα βρεις τα αρχεια εγκαταστασης.

για το αλλο που ρωτας, οχι δεν εχει το 64mb hack ουτε το camera fix. Το camera fix το κατεβαζεις απο το αντιστοιχο thread στο xda (προσοχη υπαρχουν 2 threads, μη παρεις αυτο που ειναι για CM)

Εγω συνηθως δεν τα σβηνω, τα κραταω στην external για την περιπτωση που τα ξαναχρειαστω

για το quadrant θελει το sql fix (το οποιο δεν υπαρχει στις pre bake εκδοχες της fr19, παρα μονο για τα μελη που πληρωνουν στο modaco.com και μπορουν να φουρνισουν τη δικια τους ρομ).

Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

To 4XXX το περνας απο το πισι, δεν το βαζει το ρομ μανατζερ, αν δεις στο xda, θα βρεις τα αρχεια εγκαταστασης.

για το αλλο που ρωτας, οχι δεν εχει το 64mb hack ουτε το camera fix. Το camera fix το κατεβαζεις απο το αντιστοιχο thread στο xda (προσοχη υπαρχουν 2 threads, μη παρεις αυτο που ειναι για CM)

Εγω συνηθως δεν τα σβηνω, τα κραταω στην external για την περιπτωση που τα ξαναχρειαστω

για το quadrant θελει το sql fix (το οποιο δεν υπαρχει στις pre bake εκδοχες της fr19, παρα μονο για τα μελη που πληρωνουν στο modaco.com και μπορουν να φουρνισουν τη δικια τους ρομ).

Το sql fix κατ αρχην υπαρχει περιπτωση να ειναι υπευθυνο για χασιμο δεδομενων γιατι κατι τετοιο μου ειπε ενα παιδι στο modaco forum.Επισης λες να εχει διαφορα σε ταχυτητα με αυτο το fix σε παιχνιδια 3d ή η διαφορα δε θα ειναι αισθητη οποτε να μην μπω στο κοπο να το ψαξω;

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

σε games δε νομιζω να εχει διαφορα, επισης δεν ξερω αν μπορεις να το βρεις σκετο το fix.

οσο για την απωλεια δεδομενων, δεν μου εχει συμβει εως τωρα

Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Guest εμφανιση για σημερα και μετα παλι μαζι σας απο 11 Ιουλιου(εκτος και αν καταφερω κανα δυο Guest ακομα)

 

Λοιπον το fix δε κανει ουσιαστικη διαφορα σε τιποτα εκτος καποιων benches.Η απωλεια δεδομενων μου εχει συμβει μια φορα ενω ειχα το fix αλλα δε μπορω να ειμαι σιγουρος πως αυτο εφταιγε.

 

Αποφασισα να δοκιμασω την CM RC1 και πραγματικα εξεπλαγειν.Οι τυποι εχουν κανει καταπληκτικη δουλεια και σε αρκετα συντομο χρονικο διαστημα(2 μηνες περιπου σε αντιθεση με τις εταιρειες που χρειαζονται πολυ περισοτερο με πολυ περισοτερα "μεσα").

Τα προβληματα για μενα ειναι:Ελλειψη ραδιοφωνου,η λιγο μεγαλυτερη καταναλωση μπαταριας και η ελλειψη αναπαραγωγης mkv.(ααα δε ξερω πως τα παει με το hdmi)

Στην αρχη αισθανεσαι πως καποια animations πανε λιγο πιο αργα αλλα μεχρι εκει.... μολις πας σε πιο ουσιαστικα πραγματα εφαρμογες,browsing κτλ καταλαβαινεις διαφορα.

Φυσικα ολα αυτα ειναι προσωπικη αποψη...!!!

 

edit:Το gps πριν τη τελευταια εκδοση μου κλειδωνε στο λεπτο περιπου,πλεον κλειδωνει στα 5-10 δευτερα!!

ααα και κατι ακομα που μου αρεσε πολυ!!Του καρφωσα πανω bluetooth keyboard-mouse και το εκανα PCακι.Μακαρι να ειχα εδω το καλωδιο HDMI να το δοκιμασω.Αν δουλευει ετσι θα καταργησω το netbook μου φαινεται... :p

Edited by agekalp
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα την εγκατασταση καποιας rom κανετε παντα wipe battery stats απο cwm ή δεν ειναι αναγκαιο.Επισης αν κανει καποιος κατι τετοιο μπορει να εχει και χειροτερα αποτεεσματα μετα και υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος να το κανει,ας πουμε με γεματη μπαταρια ή με αδεια ματαρια;

 

edit:Το gps πριν τη τελευταια εκδοση μου κλειδωνε στο λεπτο περιπου,πλεον κλειδωνει στα 5-10 δευτερα

Οταν λες πριν την τελευταια εκδοση;Εννοεις απο τις nightlies απο cyanogenmod;

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πριν την 65.από την 65 κλειδώνει μπαμ μπαμ.για το wipe battery stats να σου πω την αλήθεια δε το κάνω συχνά γιατι δε βλέπω και κάποια τρελή διαφορά.πάντως οπότε και να το κανείς κακό δε κάνει.αλλά είναι καλύτερο στο 100% για να έχει ένα σταθερό σημείο αναφοράς.

 

Sent from my Optimus 2X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα την εγκατασταση καποιας rom κανετε παντα wipe battery stats απο cwm ή δεν ειναι αναγκαιο.Επισης αν κανει καποιος κατι τετοιο μπορει να εχει και χειροτερα αποτεεσματα μετα και υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος να το κανει,ας πουμε με γεματη μπαταρια ή με αδεια ματαρια;

 

Οταν περνάς διαφορετική custom rom απο αυτην που έχεις κανεις μέσω CWM data/factory reset + wipe cache + wipe dalvik(advanced menu).

Oταν περνάς νέο Kernel ή Update της custom rom που εχεις κανεις μόνο wipe cache + wipe dalvik(advanced menu)...τώρα για το update της custom rom,βλεπεις πως θα σου παει & αν παρουσιάσει προβλήματα/force close κάνεις και το data/factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Οταν περνάς διαφορετική custom rom απο αυτην που έχεις κανεις μέσω CWM data/factory reset + wipe cache + wipe dalvik(advanced menu).

Oταν περνάς νέο Kernel ή Update της custom rom που εχεις κανεις μόνο wipe cache + wipe dalvik(advanced menu)...τώρα για το update της custom rom,βλεπεις πως θα σου παει & αν παρουσιάσει προβλήματα/force close κάνεις και το data/factory reset.

 

Το wipe dalvik δε το εκανα οταν περασα την fr19..Τι ακριβως σβηνει αυτο και λες να υπαρχει κανα προβλημα..,εγω παντως δεν παρατηρησα κατι εδω και δυο μερες.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το wipe dalvik δε το εκανα οταν περασα την fr19..Τι ακριβως σβηνει αυτο και λες να υπαρχει κανα προβλημα..,εγω παντως δεν παρατηρησα κατι εδω και δυο μερες.

 

Δεν είναι υποχρεωτικό το clear dalvik cache, πόσο μάλλον αν δεν έχεις και πρόβλημα.

 

Για περισσότερα για αυτό μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@supercurio: ''After studying Optimus2X source code, I guess I figured out how to port #VoodooSound on this Wolfson WM8994 powered device''

 

Αυτο σημαινει πως μπορουμε να ελπιζουμε πως καποια μερα θα μπορουμε να "ΑΚΟΥΜΕ" mp3 και ραδιο απο το κινητο μας;

 

 

Κατι ασχετο,αν εχοει καποιος custom rom και παει να κανει το update της V10c,το update θα γινει ή ειτε η συσκευη ειτε το προγραμμα αναβαθμισης τηε lg δε θα μπορει να το εντοπισει λογω της rom;

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις τώρα είδα και έκανα αναβάθμιση στην V10C....Official με το LG UPDATE

nokia n95/omnia/omnia2/hd2/galaxy s/s2/s3/S4/S5/note2/note 3- 4-9-10+/ S7/S7 EDGE/S8 PLUS/S9 PLUS/A9 PLUS/huawei mate7-8-9 /MATE 10 LITE

GPS PRIMO 2.4-STREAT PILOT--COPILOT--NAVITEL-D/PAN-AUTOMAPA-NDRIVE-B/NROAD-NAVIGO-SYGIC-NAVITEL[/colorht]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις τώρα είδα και έκανα αναβάθμιση στην V10C....Official με το LG UPDATE

 

πως πάει; καμία βελτίωση;

SE k700i, SE k750i, SE W850i, Qtek 8310, Samsung F700v, SE K850i, Sharp GX25 Ferrari,Nokia N95, Nokia N95 8gb, iPhone 3G, Blackberry Storm 9500, LG Optimus 2X, LG Optimus 7, Nokia Lumia 800
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,την έβαλα χθες στις 1 σήμερα θα τη δω:)

nokia n95/omnia/omnia2/hd2/galaxy s/s2/s3/S4/S5/note2/note 3- 4-9-10+/ S7/S7 EDGE/S8 PLUS/S9 PLUS/A9 PLUS/huawei mate7-8-9 /MATE 10 LITE

GPS PRIMO 2.4-STREAT PILOT--COPILOT--NAVITEL-D/PAN-AUTOMAPA-NDRIVE-B/NROAD-NAVIGO-SYGIC-NAVITEL[/colorht]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κατι ασχετο,αν εχοει καποιος custom rom και παει να κανει το update της V10c,το update θα γινει ή ειτε η συσκευη ειτε το προγραμμα αναβαθμισης τηε lg δε θα μπορει να το εντοπισει λογω της rom;

 

Αν έχεις custom rom δεν δουλεύει η αναβάθμιση μέσω lg update.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά θα πω οτι σπάνια βλέπω τετοια βελτίωση μετά από ένα "απλό" update! Ειδικά σε θέμα αναμονής το κινητό πλέον πετάει!

 

Και είδα και λιγότερο lag στα μενου...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να βάλω μια custom rom την WGSpoelstra's GB Edition | v7.4.0/vRC1 | Android 2.3.4 | Based on CM7 .74/RC1 αλλά θέλω το στήσιμο που υπάρχει ήδη στην μαμισια τώρα ,διάβασα τις οδηγίες που δίνεται για backup αλλά δεν βρίσκω το αρχειακι loadbalancing στο link που δίνεται δεν υπάρχει ,γιατί από ότι διάβασα με αυτό επαναφέρει με recovery οτι είχες από τη μαμισια....

μήπως κάποιος καλός άνθρωπος έχει αυτό το zipaki ,η κάτι άλλο ???ευχαριστώ...

 

Το ποστ που σας ανα φερω ειναι αυτο:

NANDROID BACKUP-RESTORE

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3593060#post3593060

Edited by sakiss

nokia n95/omnia/omnia2/hd2/galaxy s/s2/s3/S4/S5/note2/note 3- 4-9-10+/ S7/S7 EDGE/S8 PLUS/S9 PLUS/A9 PLUS/huawei mate7-8-9 /MATE 10 LITE

GPS PRIMO 2.4-STREAT PILOT--COPILOT--NAVITEL-D/PAN-AUTOMAPA-NDRIVE-B/NROAD-NAVIGO-SYGIC-NAVITEL[/colorht]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...