Jump to content

MIUI rom's


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα,

μέσα στον rom manager στις ρομ miui.us βλέπω τις miui 1.11.4 και 1.10.28, ποια ειναι η νεότερη?

 

Η 1.11.4 είναι η νεότερη.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

φλασάρω την έκδοση 1.11.4 του XJ (την A2SD έκδοση) και ενώ στην αρχή όλα δείχνουν ότι λειτουργούν σωστά, μετά από λίγες ώρες χρήσης ξαφνικά μου εμφανίζεται το μήνυμα "Η διεργασία android.process.acore σταμάτησε απροσδόκητα.Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά". Ουσιαστικά από κει και πέρα ό,τι κι αν επιχειρήσω να κάνω εμφανίζεται συνεχώς το ίδιο μήνυμα. Δοκίμασα άλλες 2 φορές να ξαναπεράσω την ίδια rom (με τα απαραίτητα wipe) αλλά με τα ίδια αποτελέσματα κάθε φορά. Να αναφέρω ότι είμαι root, s-off, με stock hboot, το τελευταίο radio και με 1 GB ext4 partiton στην stock κάρτα sd του desire (4GB-Class 2). Να σημειώσω επίσης ότι μετά από κάθε φλασάρισμα κάνω reinstall to a2sd script για να βεβαιωθώ ότι θα δουλέψει σωστά. Και όντως βλέπω την A2SD storage να είναι 1Gb. Στο μεταξύ απλά γίνεται επαναφορά κάποιων εφαρμογών μέσω Titanium και η A2SD δείχνει να μειώνεται κανονικά όπως θα πρεπε. Όλα καλά έως εδώ. Την 3η φορά όμως που επιχείρησα να ξαναπεράσω τη rom παρατήρησα ότι ξαφνικά άρχισε να πέφτει πολύ γρήγορα η διαθέσιμη Internal Storage (από τα 109 Mb στα 50 Mb) ενώ συγχρόνως αυξήθηκε η αντίστοιχη A2SD (σα να μεταφέρονται ξαφνικά τα πάντα στην μνήμη του κινητού για κάποιο λόγο). Προφανώς αυτό συνέβη και τις άλλες 2 φορές απλά δε το πρόσεξα. Δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει και συμβαίνει αυτό. Να φταίει η κάρτα sd; Το partition; Καμιά ιδέα κανείς;;

 

Ευχαριστώ.

 

 

EDIT: Τελικά το πρόβλημα νομίζω πως λύθηκε. Αυτό που φαίνεται να δημιουργούσε το πρόβλημα ήταν ότι μετά το φλασάρισμα έκανα restore τις επαφές/κλήσεις και τα μηνύματα με το Titanium Backup. Οπότε (σε περίπτωση που συναντήσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα) έκανα restore ξανά πίσω στην προηγούμενη (stock) rom, πήρα backup το ιστορικό κλήσεων με το Call Logs Backup & Restore, τα μηνύματα με το SMS Backup & Restore και τις επαφές με τη σιγουριά του Gmail, και φλάσαρα εκ νέου τη rom χωρίς κανένα πρόβλημα (έως τωρα) !

 

ΚΑΝΟΝΑΣ: Χρήση του Titanium Backup με μέτρο..! :)

Edited by odkalami

PHONE: HTC One M7

TABLET: ASUS Transformer Pad TF300T

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Έβαλα πριν μερικές μέρες το MIUI 1.11.14 (όπως ανέφερα στο HTC Desire II thread).

Προσπαθώ να περάσω Themes και Lockscreens, κάνω κατά γράμμα τις οδηγίες που λένε και τα sites και στο youtube αλλά δεν μου εμφανίζει τίποτα όταν διαλέγω θέμα από το import from sd card.

 

Η προέκταση τους είναι κανονικά .mtz

 

Έχει κανείς καμία ιδέα γιατί?

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Έβαλα πριν μερικές μέρες το MIUI 1.11.14 (όπως ανέφερα στο HTC Desire II thread).

Προσπαθώ να περάσω Themes και Lockscreens, κάνω κατά γράμμα τις οδηγίες που λένε και τα sites και στο youtube αλλά δεν μου εμφανίζει τίποτα όταν διαλέγω θέμα από το import from sd card.

 

Η προέκταση τους είναι κανονικά .mtz

 

Έχει κανείς καμία ιδέα γιατί?

 

Όταν λες "import from sd card" τι εννοείς;; Να υποθέσω όχι μέσω recovery...

 

Από την εφαρμογή ''Θέματα'' πατώντας ''Menu'' επιλέγεις ''Εισαγωγή θέματος'' κι από εκεί εισάγεις το αντίστοιχο .mtz αρχείο που βρίσκεται μέσα στη κάρτα sd. Στη συνέχεια πατώντας ''Επεξεργασία θέματος'' (πάλι στα ''Θέματα'') επιλέγεις την αντίστοιχη κατηγορία θέματος που σε ενδιαφέρει (πχ. Κλειδωμένη Οθόνη) κι από εκεί επιλέγεις το νέο θέμα που θες (εδώ θα πρέπει να σου εμφανίζει λογικά και το νέο θέμα που προηγουμένως έκανες εισαγωγή).

 

Αν ακολούθησες αυτή τη διαδικασία δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα!

PHONE: HTC One M7

TABLET: ASUS Transformer Pad TF300T

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "import from sd card" τι εννοείς;; Να υποθέσω όχι μέσω recovery...

 

Από την εφαρμογή ''Θέματα'' πατώντας ''Menu'' επιλέγεις ''Εισαγωγή θέματος'' κι από εκεί εισάγεις το αντίστοιχο .mtz αρχείο που βρίσκεται μέσα στη κάρτα sd. Στη συνέχεια πατώντας ''Επεξεργασία θέματος'' (πάλι στα ''Θέματα'') επιλέγεις την αντίστοιχη κατηγορία θέματος που σε ενδιαφέρει (πχ. Κλειδωμένη Οθόνη) κι από εκεί επιλέγεις το νέο θέμα που θες (εδώ θα πρέπει να σου εμφανίζει λογικά και το νέο θέμα που προηγουμένως έκανες εισαγωγή).

 

Αν ακολούθησες αυτή τη διαδικασία δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα!

 

Έχω βάλει Αγγλικά γι αυτό είπα "import from sd card"

 

Πάω λοιπόν Settings --> Manage Themes --> Πατάω το menu πληκτρο του Desire --> Import from SD card --> επιλέγω το .mtz αρχείο (π.χ. RD's dark orange v.2.0.1.mtz) αλλά τίποτα. Δεν μου το εμφανίζει δίπλα στο Default-XJ theme. Δοκίμασα και άλλα themes ή lockscreen themes αλλά πάλι τίποτα :confused:

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει Αγγλικά γι αυτό είπα "import from sd card"

 

Πάω λοιπόν Settings --> Manage Themes --> Πατάω το menu πληκτρο του Desire --> Import from SD card --> επιλέγω το .mtz αρχείο (π.χ. RD's dark orange v.2.0.1.mtz) αλλά τίποτα. Δεν μου το εμφανίζει δίπλα στο Default-XJ theme. Δοκίμασα και άλλα themes ή lockscreen themes αλλά πάλι τίποτα :confused:

 

Δε μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει από τη στιγμή που λες ότι δοκίμασες κι άλλα θέματα και δε γίνεται τίποτα.. από που κατέβασες τα θέματα; κατέβηκαν σε .zip αρχείο ή απευθείας .mtz; νομίζω ότι υπάρχει κι ένα παλιό .mtz format και πλέον κάθε φορά που πας να περάσεις ένα τέτοιο γίνεται αυτόματα αλλαγή στο νέο. Μήπως αυτό έχει σχέση; Σε κάθε περίπτωση δοκίμασε να περάσεις κι ένα θέμα από κάποια άλλη πηγή (HTC Fanboys-xda-miuiandroid).

 

EDIT: Δοκίμασε να περάσεις κατευθείαν το .mtz αρχείο στον φάκελο MIUI/themes της sd κάρτας σου να δεις αν έτσι τα βλέπει...

Edited by odkalami

PHONE: HTC One M7

TABLET: ASUS Transformer Pad TF300T

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει από τη στιγμή που λες ότι δοκίμασες κι άλλα θέματα και δε γίνεται τίποτα.. από που κατέβασες τα θέματα; κατέβηκαν σε .zip αρχείο ή απευθείας .mtz; νομίζω ότι υπάρχει κι ένα παλιό .mtz format και πλέον κάθε φορά που πας να περάσεις ένα τέτοιο γίνεται αυτόματα αλλαγή στο νέο. Μήπως αυτό έχει σχέση; Σε κάθε περίπτωση δοκίμασε να περάσεις κι ένα θέμα από κάποια άλλη πηγή (HTC Fanboys-xda-miuiandroid).

 

EDIT: Δοκίμασε να περάσεις κατευθείαν το .mtz αρχείο στον φάκελο MIUI/themes της sd κάρτας σου να δεις αν έτσι τα βλέπει...

 

Δεν.. με τίποτα με τον γνωστό τρόπο.

Τελικά το έλυσα όμως. Ψάχνοντας με τον filemanager, είπα να δω αν ανοίγουν τα αρχεία αυτά. Τα άνοιξε, μου έδειχνε τι περιέχει (όπως ο theme manager) και.. μάντεψε, είχε κουμπάκι Apply! Το πάτησα και έκανε apply το theme!

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Γιατι ενώ εχω την 1.11.4 (και εχει βγει η 1.11.11) δεν μου την δινει απο το update?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Γιατι ενώ εχω την 1.11.4 (και εχει βγει η 1.11.11) δεν μου την δινει απο το update?

 

περίεργο αυτό ..τσέκαρε τις ρυθμίσεις σου αρχικά και αν ..δεν, κατεβασε το ΟΤΑ αρχειο απο τους xda ...

 

 

 

Sent from my miuied Desire using Tapatalk

Device: HTC Desire, s-on

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

HBOOT / Recovery: stock / ClockWorkMod 2.5.1.8

Kernel Version : 2.6.35.10

Rom: ΜΙUΙ 1.8.19

Link to comment
Share on other sites

Για πρωτη φορα αφησα sense rom και εβαλα την miui 1.11.4. Μου αρεσε πολυ μεχρι που προσπαθησα να στειλω μηνυμα με το handcent. Παντα κανει επανεκκινηση. Προσπαθησα και με την εφαρμογη για μηνυματα της miui, παλι τα ιδια, παλι restart. :wacko: Εχει τυχει αυτο σε κανεναν? Καμια ιδεα του τι μπορει να συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

Για πρωτη φορα αφησα sense rom και εβαλα την miui 1.11.4. Μου αρεσε πολυ μεχρι που προσπαθησα να στειλω μηνυμα με το handcent. Παντα κανει επανεκκινηση. Προσπαθησα και με την εφαρμογη για μηνυματα της miui, παλι τα ιδια, παλι restart. :wacko: Εχει τυχει αυτο σε κανεναν? Καμια ιδεα του τι μπορει να συμβαινει?

 

Κατά πάσα πιθανότητα η εφαρμογή δεν έχει τα σωστά δικαιώματα. Άνοιξε την εφαρμογή "Superuser" και τσέκαρε στο μητρώο τα logs. Αν δεις κάτι που να μπλοκάρει την εφαρμογή των μηνυμάτων ή των κλήσεων πήγαινε στην αντίστοιχη εφαρμογή και άλλαξε τα δικαιώματα. Λογικά στην εφαρμογή Handcent τα SMS πρέπει να είναι σε κατάσταση "Αποδοχή". Αν όχι άλλαξέ την.

PHONE: HTC One M7

TABLET: ASUS Transformer Pad TF300T

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα η εφαρμογή δεν έχει τα σωστά δικαιώματα. Άνοιξε την εφαρμογή "Superuser" και τσέκαρε στο μητρώο τα logs. Αν δεις κάτι που να μπλοκάρει την εφαρμογή των μηνυμάτων ή των κλήσεων πήγαινε στην αντίστοιχη εφαρμογή και άλλαξε τα δικαιώματα. Λογικά στην εφαρμογή Handcent τα SMS πρέπει να είναι σε κατάσταση "Αποδοχή". Αν όχι άλλαξέ την.

 

Εχω ηδη αλλαξει τα δικαιωματα, παλι τα ιδια.

Απεγκατεστησα το handcent, και μου κανει τα ιδια και με την miui εφαρμογη.... :(

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να απενεργοποίησεις γενικώς τα δικαιώματα.Εγώ έτσι το έχω εξαρχής.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Για πρωτη φορα αφησα sense rom και εβαλα την miui 1.11.4. Μου αρεσε πολυ μεχρι που προσπαθησα να στειλω μηνυμα με το handcent. Παντα κανει επανεκκινηση. Προσπαθησα και με την εφαρμογη για μηνυματα της miui, παλι τα ιδια, παλι restart. :wacko: Εχει τυχει αυτο σε κανεναν? Καμια ιδεα του τι μπορει να συμβαινει?

 

Δοκίμασε να ξανακάνεις flash η να

βάλεις άλλη έκδοση, είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ξανακάνεις flash η να

βάλεις άλλη έκδοση, είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

 

Τελικα το προβλημα λυθηκε με δικαιωμα superuser σε. SMS backup και Google voice (!)...

Και μιας και ααφερω περιεργα προβληματα, κι ενα ενδεχομενως γελοιο που μου ετυχε, πως βαζω σε καθε επαφη ξεχωριστο ringtone?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαίνεις στην επιθυμητή επαφή,πατάς το εικονίδιο επεξεργασιας πάνω δεξιά και μετά δες εκει που είναι το εικονίδιο με την καμπάνα.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαίνεις στην επιθυμητή επαφή,πατάς το εικονίδιο επεξεργασιας πάνω δεξιά και μετά δες εκει που είναι το εικονίδιο με την καμπάνα.

 

 

 

 

:O. Τοσο απλο... ευχαριστω παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Έχω περασμένη την έκδοση 1.11.4 (A2SD) του XJ. Δεν έχω περάσει κανένα update μετά από αυτήν την έκδοση. Τώρα για να περάσω την τελευταία ενημέρωση 1.11.25 θα πρέπει πρώτα να έχω φλασάρει και τα προηγούμενα updates ή δεν είναι απαραίτητο αυτό? Από wipes τι θα χρειαστεί να κάνω? Και κάτι ακόμα, τελικά οι εκδόσεις tou XJ έχουν ενσωματωμένα τα ελληνικά ή θα χρειαστεί μετά το αγγλικό OTA αρχείο να φλασάρω και το ελληνικό πακέτο του Finn??

 

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις σας!

PHONE: HTC One M7

TABLET: ASUS Transformer Pad TF300T

Link to comment
Share on other sites

Έχω περασμένη την έκδοση 1.11.4 (A2SD) του XJ. Δεν έχω περάσει κανένα update μετά από αυτήν την έκδοση. Τώρα για να περάσω την τελευταία ενημέρωση 1.11.25 θα πρέπει πρώτα να έχω φλασάρει και τα προηγούμενα updates ή δεν είναι απαραίτητο αυτό? Από wipes τι θα χρειαστεί να κάνω? Και κάτι ακόμα, τελικά οι εκδόσεις tou XJ έχουν ενσωματωμένα τα ελληνικά ή θα χρειαστεί μετά το αγγλικό OTA αρχείο να φλασάρω και το ελληνικό πακέτο του Finn??

 

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις σας!

 

Πλέον στελνω στον XJ τα αρχεία για ελληνικά.Εγώ σήμερα απο 1.11.6 πήγα στην 1.11.25 κι έκανα όλα τα ενδιάμεσα updates.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς στην τελευταία 11.25 πρόβλημα στα mms στο δίκτυο της cosmote? Ενώ λαμβάνει κανονικά δεν μπορεί να στείλει. Ούτε το handsent ούτε το default messaging. Τα APN settings μου φαίνονται σωστά. (σε αλλη συσκευή δεν υπάρχει πρόβλημα)

 

 

EDIT: τελικά το πρόβλημα ήταν στις ρυθμίσεις του APN. Απο default βάζει μια καρφωτή IP στο mmsc ενω πρέπει να είναι http://mmsc.cosmote.gr:8002 .

 

όλα τα υπόλοιπα είναι ως έχουν.

Edited by NeCrOmAnCeR19
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε! είναι απίστευτη ROM!!... έχω περάσει την 1.11.25 άλλα έχω πρόβλημα με τα SMS. Αν δεν έχει σήμα μπορεί να χάσει μηνύματα. Και από αυτά που θα πάρει δεν έχει την ώρα αποστολής και δεν έρχονται με τη σειρά που εστάλησαν! Ξέρει κάποιος κάτι για αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ξέρουμε πότε θα βγει η αντίστοιχη ics;;;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

O xJ πρέπει να έχει αλλα δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...