Jump to content

[ROM] CyanogenMod 7 - Nightlies


jastonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα υπάρξει Cyanogenmod 9 για το Optimus 2X ;

Πιστεύετε πως αξίζει κάποιος να διαθέσει στην παρούσα φάση 250 ευρώ για την αγορά του;

Sony Ericsson T610i - Nokia 6680 - iPhone 1st generation - HTC Desire - Samsung Galaxy S - HTC HD2 - Samsung Galaxy S3 - Nokia Lumia 920 - Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 329
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1201301110-ETaNa_0.zip

1201301118-ETaNa_32S.zip

1201301126-ETaNa_32.zip

1201301134-ETaNa_48.zip

1201301141-ETaNa_64.zip

1201301149-ETaNa_80.zip

1201301157-ETaNa_96.zip

 

αυτοι ειναι οι νεοι kernel απο τον vadonka . ποιον να βαλω ? γιατι δεν εχω καταλαβει ποιες ειναι οι διαφορες τους...

Κυρίως με την μνήμη που κλέβει από την κάρτα γραφικών. Το λεγόμενο ramhack. Οτι πάνω από 32 έχει επιπτώσεις στην κάμερα (δεν τραβάει full hd).

Εμένα δεν μου έχουν κάτσει καλά οι kernel του vadonka, πάντα κάποιο πρόβλημα είχα. Είτε BSOD είτε αποσυνδέσεις από το δίκτυο κλπ. Εχω τον iron kernel, που είναι πολύ σταθερός και δεν χρειάζομαι κάτι καλύτερο. Τα Υπόλοιπα από τη rom που κάνουν τη διαφορά.

 

Θα υπάρξει Cyanogenmod 9 για το Optimus 2X ;

Πιστεύετε πως αξίζει κάποιος να διαθέσει στην παρούσα φάση 250 ευρώ για την αγορά του;

Ναι και ναι.

Ο RC (υπεύθυνος της ομάδας cm για το 2Χ) έχει πει ότι θα βγεί και για το δικό μας.

Αξίζει γιατί δεν υστερεί σε τίποτα από πιο καινούρια και (πολύ) πιο ακριβά κινητά. Με λίγο σκάλισμα πραγματικά πετάει.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

@Tsaglis εβαλα τον ironkernl και ειναι χρονισμενος στο 1,3 απο default . να το αφησω η θα εχω προβληματα ?
Link to comment
Share on other sites

@Tsaglis εβαλα τον ironkernl και ειναι χρονισμενος στο 1,3 απο default . να το αφησω η θα εχω προβληματα ?

Το πόσο πολύ μπορείς να υπερχρονίσεις το κινητό παίζει από κομμάτι σε κομμάτι. Στο δικό μου είναι μόνιμα στο 1,4 περίπου δύο μήνες και δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα (πέρα του ότι είναι πιο...γρήγορο!).

Στα 1,3-1,4 δεν έχω ακούσει κανένα να έχει πρόβλημα. Σε κάποιους αρχίζουν τα προβλήματα στο 1,5. Σε μένα και στο 1,5 είναι σταθερό, στο 1,6 κολλάει όταν το ζορίσω.

Από εκεί και πέρα, εσύ αποφασίζεις.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποια nightly προτείνετε να του βάλω;

Ή καλύτερα να βάλω την τελευταία stable από τον Οκτώβρη;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ποια nightly προτείνετε να του βάλω;

Ή καλύτερα να βάλω την τελευταία stable από τον Οκτώβρη;

Οχι αυτή του Οκτώβρη, μονο stable δεν είναι στην πραγματικότητα.

Αν θέλεις καθαρή nightly έχει αρχίσει το bot να τις βγάζει πάλι, κάπου στο 219 είναι

Αλλιώς μπορείς να πάρεις και την αντίστοιχη τελευταία του temasek που ουσιαστικά είναι μια nightlie με κάποια πρόσθετα cherry picks από που δοκιμάζονται. (link λίγο πιο πάνω)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Οχι αυτή του Οκτώβρη, μονο stable δεν είναι στην πραγματικότητα.

Αν θέλεις καθαρή nightly έχει αρχίσει το bot να τις βγάζει πάλι, κάπου στο 219 είναι

Αλλιώς μπορείς να πάρεις και την αντίστοιχη τελευταία του temasek που ουσιαστικά είναι μια nightlie με κάποια πρόσθετα cherry picks από που δοκιμάζονται. (link λίγο πιο πάνω)

 

Θα δοκιμάσω και αυτήν λοιπόν τώρα που πήρα φορα. :p

Επειδή το folder του temasek στο Mediafire είναι υπερπλήρες και για να μην κατεβάσω ο,τι να ΄ναι, η τελευταία του ROM είναι το zip αρχείο εκεί (cm7kang-O2x-P204-59.zip);

2 σελίδες πιο πίσω μιλάτε για την 29, πότε έφτασε στην 59; :blink:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !!!

εχω περασει την τελευταια nightly (219) k τελευταιο ironkrnl (ironkrnL32-20120210h0310) . . .

οταν παω ρυθμισεις-σχετικα με το τηλεφωνο

εκει που λεει <εκδοση kernel> γραφει <<unavailable>>

γιατι ??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω και αυτήν λοιπόν τώρα που πήρα φορα. :p

Επειδή το folder του temasek στο Mediafire είναι υπερπλήρες και για να μην κατεβάσω ο,τι να ΄ναι, η τελευταία του ROM είναι το zip αρχείο εκεί (cm7kang-O2x-P204-59.zip);

2 σελίδες πιο πίσω μιλάτε για την 29, πότε έφτασε στην 59; :blink:

LoL Είδες; Μην έχεις παράπονο!

καλημερα !!!

εχω περασει την τελευταια nightly (219) k τελευταιο ironkrnl (ironkrnL32-20120210h0310) . . .

οταν παω ρυθμισεις-σχετικα με το τηλεφωνο

εκει που λεει <εκδοση kernel> γραφει <<unavailable>>

γιατι ??? :confused:

Ετσι είναι, φαίνεται ξέχασε να το προσθέσει. Δεν επηρεάζει τίποτα.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου αν είναι νορμάλ αυτό...

Κάθε φορά που βάζω στο κινητό μια CM7 (ή και την CM9 που έχω εδώ και 3 μέρες), το ES File Manager (αλλά και ο file manager της CM) δε βλέπει την εσωτερική SD card. Βλέπουν μόνο την εξωτερική.

Ο media player βλέπει τα τραγούδια που έχω στην εσωτερική LG και η gallery βλέπει τις φωτογραφίες. :blink:

Αλλά εγώ να τις βρω από τον file manager δε μπορώ. Λογικό;

 

Επίσης, το CWM recovery μπερδεύει την εσωτερική με την εξωτερική SD.

Η επιλογή "choose zip from SD card" με πάει στα περιεχόμενα της εσωτερικής ενώ η επιλογή "choose zip from internal SD card" με πάει στα περιεχόμενα της εξωτερικής. :!:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου αν είναι νορμάλ αυτό...

Κάθε φορά που βάζω στο κινητό μια CM7 (ή και την CM9 που έχω εδώ και 3 μέρες), το ES File Manager (αλλά και ο file manager της CM) δε βλέπει την εσωτερική SD card. Βλέπουν μόνο την εξωτερική.

Ο media player βλέπει τα τραγούδια που έχω στην εσωτερική LG και η gallery βλέπει τις φωτογραφίες. :blink:

Αλλά εγώ να τις βρω από τον file manager δε μπορώ. Λογικό;

 

Στο CM7/CM9 η εξωτερική κάρτα βρίσκεται στο /mnt/sdcard και η εσωτερική στο /mnt/emmc. Όταν ανοίγεις τον ES File Explorer σε πηγαίνει στην εξωτερική. Για να πας στην εσωτερική από το ES File Explorer, πατάς στο πρώτο εικονίδιο που λέει αγαπημένα, μετά πατάς εκεί που λέει τηλέφωνο και μπαίνεις στο φάκελο /mnt/emmc.

Επίσης, το CWM recovery μπερδεύει την εσωτερική με την εξωτερική SD.

Η επιλογή "choose zip from SD card" με πάει στα περιεχόμενα της εσωτερικής ενώ η επιλογή "choose zip from internal SD card" με πάει στα περιεχόμενα της εξωτερικής. :!:

Ποια έκδοση του CWM έχεις βάλει; ύπαρχει η internal και η external έκδοση...
Link to comment
Share on other sites

Στο CM7/CM9 η εξωτερική κάρτα βρίσκεται στο /mnt/sdcard και η εσωτερική στο /mnt/emmc. Όταν ανοίγεις τον ES File Explorer σε πηγαίνει στην εξωτερική. Για να πας στην εσωτερική από το ES File Explorer, πατάς στο πρώτο εικονίδιο που λέει αγαπημένα, μετά πατάς εκεί που λέει τηλέφωνο και μπαίνεις στο φάκελο /mnt/emmc.

Χίλια ευχαριστώ. :):!:

Είχα πάει στο root folder και ψάχνοντας είχα φτάσει μέχρι το /mnt/ αλλά δε συνέχισα.

 

Ποια έκδοση του CWM έχεις βάλει; ύπαρχει η internal και η external έκδοση...

Α, θα έβαλα τη λάθος. :p

Anyway, εφόσον δουλεύει δεν το πειράζω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου αν είναι νορμάλ αυτό...

Κάθε φορά που βάζω στο κινητό μια CM7 (ή και την CM9 που έχω εδώ και 3 μέρες), το ES File Manager (αλλά και ο file manager της CM) δε βλέπει την εσωτερική SD card. Βλέπουν μόνο την εξωτερική.

Ο media player βλέπει τα τραγούδια που έχω στην εσωτερική LG και η gallery βλέπει τις φωτογραφίες. :blink:

Αλλά εγώ να τις βρω από τον file manager δε μπορώ. Λογικό;

 

Επίσης, το CWM recovery μπερδεύει την εσωτερική με την εξωτερική SD.

Η επιλογή "choose zip from SD card" με πάει στα περιεχόμενα της εσωτερικής ενώ η επιλογή "choose zip from internal SD card" με πάει στα περιεχόμενα της εξωτερικής. :!:

 

Κάτι λάθος έκανες στην διαδικασία όταν έβαζες το CWR .

Ξαναβάλε το CWR κ θα δουλεύει σωστά

στην CM 7 / 9 η εσωτερική μνήμη είναι στο /mnt/emmc/

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

[ROM][CM9][21-Feb-2012] Nova HD™ v1.0 - Android 4.0.3 ICS Rom

 

καλησπερα παιδια !!! ονειρο ζω μη με ξυπνατε!!!!!!!!!!!!!! :)

την εχει δοκιμασει κανεις μηπως ??????

Link to comment
Share on other sites

[ROM][CM9][21-Feb-2012] Nova HD™ v1.0 - Android 4.0.3 ICS Rom

 

καλησπερα παιδια !!! ονειρο ζω μη με ξυπνατε!!!!!!!!!!!!!! :)

την εχει δοκιμασει κανεις μηπως ??????

 

ειναι καμποσες μερες που εχει βγει η cm9 απο τον Arcee αλλα δεν ειναι καν beta.Παραυτα λενε πως ,για το ποσο πρωιμη εκδοση ειναι, παει πολυ καλα.

Δεν την εχω δοκιμασει γιατι δε νομιζω πως θα δουμε και μεγαλες διαφορες....στο κινητο μας με ICS.

Link to comment
Share on other sites

ειναι καμποσες μερες που εχει βγει η cm9 απο τον Arcee αλλα δεν ειναι καν beta.Παραυτα λενε πως ,για το ποσο πρωιμη εκδοση ειναι, παει πολυ καλα.

Δεν την εχω δοκιμασει γιατι δε νομιζω πως θα δουμε και μεγαλες διαφορες....στο κινητο μας με ICS.

 

με την συγκεκριμενη beta rom λες η γενικα με ics , οτι δεν θα δουμε διαφορες ??? :confused:

ποια rom τουχεις βαλει? μεταξυ temasek/67 - gueste/v3.2 k nightly/224 ποια προτεινεις ??

Link to comment
Share on other sites

Γενικα με τις unofficial ICS.Υποτιθεται πως με την ICS θα εχουμε καλυτερη εκμεταλλευση των δυο πυρηνων ομως χωρις τους drivers της nvidia δε νομιζω πως μπορει να γινει κατι τετοιο.Οποτε μεχρι τοτε δε νομιζω να δουμε βελτιωση σε επιδοσεις-ταχυτητα(που για μενα εκει ειναι η ουσια).Βεβαια ο arcee μπορει να μας καταπληξει....

 

nigthly με temasek-kangs ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα εκτος καποιων "λιγων" cherry picks του temasek.

με τους υπολοιπους δεν ασχολουμαι καν αφου παιρνουν ετοιμη την cm7 και κανουν καποιες μικροαλλαγες που μπορει να κανει ο καθενας αναλογα με τα γουστα του.(gueste κτλ).

 

Εγω εχω temasek-kang και αυτο το καιρο δοκιμαζω τoν iron kernel 48mb.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα με τις unofficial ICS.Υποτιθεται πως με την ICS θα εχουμε καλυτερη εκμεταλλευση των δυο πυρηνων ομως χωρις τους drivers της nvidia δε νομιζω πως μπορει να γινει κατι τετοιο.Οποτε μεχρι τοτε δε νομιζω να δουμε βελτιωση σε επιδοσεις-ταχυτητα(που για μενα εκει ειναι η ουσια).Βεβαια ο arcee μπορει να μας καταπληξει....

 

nigthly με temasek-kangs ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα εκτος καποιων "λιγων" cherry picks του temasek.

με τους υπολοιπους δεν ασχολουμαι καν αφου παιρνουν ετοιμη την cm7 και κανουν καποιες μικροαλλαγες που μπορει να κανει ο καθενας αναλογα με τα γουστα του.(gueste κτλ).

 

Εγω εχω temasek-kang και αυτο το καιρο δοκιμαζω τoν iron kernel 48mb.

 

48mb ramhack? εκτος απο reboot τι αλλο χανεις εκει? εχεις το link απο xda να το δω κ γω ? :)

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με το reboot ηταν πιο παλια.Τωρα ολα λειτουργουν ρολοι(δε ξερω για 3d παιχνιδια)

Εχει φυγει πια απο xda και ειναι στο google+

Ψαξε για ironkrnL στο google+

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με το reboot ηταν πιο παλια.Τωρα ολα λειτουργουν ρολοι(δε ξερω για 3d παιχνιδια)

Εχει φυγει πια απο xda και ειναι στο google+

Ψαξε για ironkrnL στο google+

 

ironkrnL48_GB-20120221h1342-uv-jrnl-cam.zip <------------ αυτο ειναι ? :)

Link to comment
Share on other sites

ironkrnL48_GB-20120221h1342-uv-jrnl-cam.zip <------------ αυτο ειναι ? :)

 

Αυτο ειναι το σημερινο με flags.

Αν το εγκαταστησεις ετσι οπως ειναι θα εχεις

-uv:undervolting για εξοικονομηση μπαταριας αλλα μπορει η συσκευη σου να μη το σηκωνει και να εχεις θεμα(δοκιμασε το και βλεπεις)

-jrnl:κατι περι ext4 και καποιες επιλογες για mount???προτεινω να το αφαιρεσεις(δεν εχω ιδεα τι ειναι και τι κανει...)

-cam:βαζει τη καμερα της lg που υποτιθεται πως ειναι καλυτερη

 

εχει και αλλα flags που μπορεις να τα δεις στο post του στο google+

 

αν για πχ δε θες αυτο το -jrnl απλα μετονομαζεις το αρχειο και βγαζεις το -jrnl δηλαδη το αρχειο

ironkrnL48_GB-20120221h1342-uv-jrnl-cam.zip πρεπει να γινει

ironkrnL48_GB-20120221h1342-uv-cam.zip

 

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το σημερινο με flags.

Αν το εγκαταστησεις ετσι οπως ειναι θα εχεις

-uv:undervolting για εξοικονομηση μπαταριας αλλα μπορει η συσκευη σου να μη το σηκωνει και να εχεις θεμα(δοκιμασε το και βλεπεις)

-jrnl:κατι περι ext4 και καποιες επιλογες για mount???προτεινω να το αφαιρεσεις(δεν εχω ιδεα τι ειναι και τι κανει...)

-cam:βαζει τη καμερα της lg που υποτιθεται πως ειναι καλυτερη

 

εχει και αλλα flags που μπορεις να τα δεις στο post του στο google+

 

αν για πχ δε θες αυτο το -jrnl απλα μετονομαζεις το αρχειο και βγαζεις το -jrnl δηλαδη το αρχειο

ironkrnL48_GB-20120221h1342-uv-jrnl-cam.zip πρεπει να γινει

ironkrnL48_GB-20120221h1342-uv-cam.zip

 

Αυτα...

 

αυτο με το cam κανει δουλεια η μπα? εχω περασει το P990_StockCamera_Kostja_V_CM7.zip! ειναι καλυτερο? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι το ιδιο ακριβως με αυτο που εχεις βαλει.

Δεν εχω ιδεα απο τη ποιοτητα γιατι δε βγαζω ποτε φωτο η βιντεο....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι το ιδιο ακριβως με αυτο που εχεις βαλει.

Δεν εχω ιδεα απο τη ποιοτητα γιατι δε βγαζω ποτε φωτο η βιντεο....

 

θα το περασω αποψε κ θα το τεσταρω . . .thanks :):)

α και κατι ασχετο για το τελος . . ξερεις καμμια εφαρμογη για να περασω γραμματοσειρα (fonts) την comicsans? :confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε εντυπωσεις!!

υπαρχει το font changer αλλα κανε ενα backup πρωτα...!

Αν δε δουλεψει πες μου να σου φτιαξω ενα zip με τα comicsans να το εγκαταστησεις απο recovery

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...