Jump to content

Blackberry Bold Touch 9900


egoeimai
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

thanks παιδια για τις απαντησεις..βασικα θα φανουν ολα στον πρωτο λογαριασμο..;)

εσεις οτιδηποτε κι αν καταβασετε-το κατεβαζετε απο το κινητο ετσι???τπτ απο το pc σας..ακομα και ενημερωση λογισμικου που ειναι πολλα mb??εγω εχω κατεβασει μονο μια εκδοση..αυτη που μου εβγαλε με το που πρωτοανοιξα το κινητο..εκανε κανα διωρο να τελειωσει,αλλα μαλλον βλεπω διαφορα..:)

 

Η αληθεια ειναι οτι το best practise για ενημερωσεις λογισμικου ειναι να τις κατεβαζεις πρωτα στο pc και μετα να κανεις τη διαδικασια. Αυτο γινεται οχι για λογους παραπανω χρεωσης αλλα για λογους ταχυτητας. Βεβαια επισημες ενημερωσεις λογισμικου βγαινουν απο τους ελληνικους providers 3-4 φορες το χρονο και ισως λεω και πολλες. Οποτε και απο το κινητο να γινονται δεν υπαρχει θεμα, αρκει να υπαρχει συνδεση σε wifi

 

Αυτο που ειναι must στους νεους χρηστες ειναι να παιρνουν συχνα backup μεσω του desktop manager (προτιμητέο) ή στην SD καρτα για ατομα που εχουν blackberry με OS7, οπως ειναι το 9900. Μια φορα θα χρειαστει αλλα αν δεν το εχεις χτυπας το κεφαλι σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εμ δν το κανα με wifi.......:X

δε μπορω να πω σιγουρα για τις διαφορες που ειδα,γτι εκανα την αναβαθμιση 1-2 μερες αφου το πηρα..νομιζω ειδα λιγη διαφορα στο menu.στν ταχυτητα δν το χα δουλεψει και πολυ να συγκρινω..

backup για να μη χασουμε αρχεια κι επαφες εννοειτε??

γτι μας τρομαζετε?????:lol:

Edited by elenadi
Link to comment
Share on other sites

Ναι για να μη χασετε δεδομενα του κινητου σας, ειτε επαφες, ειτε οτιδηποτε αλλο οπως ρυθμισεις που ειναι κουραστικο να τις περνας ξανα αν χρειαστει. Φοβο θα νιωσεις αν χρειαστεις backup και δεν το εχεις :)
Link to comment
Share on other sites

για να παρεις backup παλι απο το desktop manager εχει επιλογη δημιουργια αντιγραφου ασφαλειας και σου κανει mirror οτι εχεις στο κινητο-μπορεις να περνεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα και νατα ονομασεις με την ημερομηνια για να ξερεις και τι εχεις..αλλη λυση αλλα με μικροτερες επιλογες ειναι το blackberry protect το κατεβαζεις απο το app world και περνει αντιγραφα απο επαφες sms κτλ.οχι ομως κ εφαρμογες φωτογραφιες κτλ κτλ.
Link to comment
Share on other sites

3 ερωτήσεις:

1) Πώς κάνεις backup στην sd?

 

2) Το Blackberry protect μου κολλάει στο τελικό βήμα που κάνει σύνδεση με το server. Εχω δοκιμάσει 4-5 φορές με απεγκατάσταση, ξανακατέβασμα κτλ αλλα τίποτα. Μπας να φταίει η Vodafone? Το έχει καταφέρει κανείς με Vodafone?

 

3) Στη Vodafone όταν ζήτησα blackberry πρόγραμμα μου βάλαν το Surf&email με 150mb. Μετά από ένα μήνα είχα φάει μόλις 30mb. Ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω μικρότερο πρόγραμμα data πχ internet small και να διατηρήσω το bis?

Link to comment
Share on other sites

Αληθεύει αυτό που μου είπαν στην vodafone οτι το bold 9900 που διαθέτουν είναι καθαρή συσκευή χωρίς να έχει παρέμβει καθόλου η vodafone; Ρωτάω γιατί εγώ περιμένω να το φέρει η wind αλλά μάλλον μάταια. Επίσης δεν θέλω να το αγοράσω από άλλη εταιρεία και να μπλέξω με σηματάκια τους
Link to comment
Share on other sites

οι εταιρειες δεν παρεμβαίνουν στο λειτουργικο απλα βαζουν ενα λογκο , μπορεις να βαλεις απντειτ απο αλλον παροχο.
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες 24ωρες εχω την 7.1.0.190 η οποια ειναι πολυ καλη και προσθετει το hot spot.

 

http://www.fileserve.com/file/SjVUhbR

Link to comment
Share on other sites

ναι επιτελους το εβαλαν..να δουμε πως θα ειναι η διαρκεια μπαταριας με το hotspot on.

παντως η wind πρεπει να το εχει φερει ή προκειται να το φερει

Link to comment
Share on other sites

και με το παραπανω!!! ν'αρχισω με το βασικο!!!!! -πηγα σημερα σε καταστημα cosmote-λεω θα εχει εκδοθει ο λογαριασμος μου-(εχω cosmote 25 απεριοριστα+bis 100mb),να ρωτησω ποσο θα μου ειναι και εμαθα εμβροντητη οτι το ποσο ειναϊ:712 ευρω!!!!!:wacko:

δεν εβγαλα ακρη ουτε απο το καταστημα,ουτε απο την εξυπηρετηση πελατων,ουτε απο το τεχνικο τμημα που με πηρε μονο του μετα..

Αυτα εμαθα απο αυτους..

1. εχω κανει πολυ χρηση ιντερνετ και γι'αυτο εχω τοσο φουσκωμενο λογαριασμο..(ενεργοποιησα bis εντωμεταξυ 28/12 και μου ειπαν οτι εξαιτιας αυτου θα ειχα καπου 50mb απο bis-cosmote πανε χαμενα μου ειπαν τα mb μου..)

2.δε μπορεις με ΚΑΝΕΝΑΝ τροπο να μαθεις ποσα mb εχεις ξοδεψει με bis και ουτε φυσικα με τον κλασσικο τροπο που σου στελνεται σε μνμα τι σου απομενει απο το παγιο σου..-εκει αναφερονται τα mb απο cosmote -που οπως προειπα ειναι αχρηστα-

μονο απο application μου ειπαν μπορεις να ξερεις (το οποιο το ειχα ηδη κανει,αλλα δν ειδα πουθενα κανα 300mb που να δικαιολογει αυτο το εξωφρενικο ποσο)

 

<<το οτι το μνμα δε σου λεει ΤΙΠΟΤΑ μου το ειπε το τεχνικο τμημα-ΣΗΜΕΡΑ,-ΚΑΙ τα καταστηματα που'χα ρωτησει ΚΑΙ η εξυπηρετηση cosmote μου'λεγαν να κοιτας το μνμα-Ακουσον!!!!>>-αν δλδ καποιος δεν ηξερε-θα'βλεπε στο μνμα αλλα 50mb και θα ηταν ησυχος..

 

ΦΥΣΙΚΑ- μου ειπαν μονο γραπτως μπορω να βρω μια ακρη και αφου γινει ληξιπροθεσμο ,θα προβουν σε πιστωση,εκπτωση ή οτιδηποτε..

 

ΦΥΣΙΚΑ και δεν ενημερωνουν οταν απο -ουτε 40 ευρω που'κανα μηνιαιως,δουν ξαφνικα 712 οπως με πληροφορησαν..-ουτε για περιπτωση κλοπης!!

 

Και μετα απο ολα αυτα ρε παιδια-θελω να μου πειτε-τι στο καλο πιστευετε οτι εγινε!!!!!!

για να βοηθησω μπαινω μονο facebook,ποτέ περιηγηση,youtube κ.α.

Χαρτες μπηκα μονο μια μερα για να δω τι παιζει..

Το μονο που πιστευω οτι μπορει να με'καψε ειναι τα applications που κατεβασα..μηπως "ετρεχαν"χωρις να το ξερω-αυτο που φοβομουν και συνεχεια ρωταγα δλδ..

 

Θελω να δω την αναλυτικη.Να εχει γινει λαθος-δυστυχως δεν το πιστευω..

Να μην το πληρωσω-καποτε θα με κυνηγησει!!

τι θα κανατε??????:worry:

Edited by elenadi
Link to comment
Share on other sites

και με το παραπανω!!! ν'αρχισω με το βασικο!!!!! -πηγα σημερα σε καταστημα cosmote-λεω θα εχει εκδοθει ο λογαριασμος μου-(εχω cosmote 25 απεριοριστα+bis 100mb),να ρωτησω ποσο θα μου ειναι και εμαθα εμβροντητη οτι το ποσο ειναϊ:712 ευρω!!!!!:wacko:

δεν εβγαλα ακρη ουτε απο το καταστημα,ουτε απο την εξυπηρετηση πελατων,ουτε απο το τεχνικο τμημα που με πηρε μονο του μετα..

Αυτα εμαθα απο αυτους..

1. εχω κανει πολυ χρηση ιντερνετ και γι'αυτο εχω τοσο φουσκωμενο λογαριασμο..(ενεργοποιησα bis εντωμεταξυ 28/12 και μου ειπαν οτι εξαιτιας αυτου θα ειχα καπου 50mb απο bis-cosmote πανε χαμενα μου ειπαν τα mb μου..)

2.δε μπορεις με ΚΑΝΕΝΑΝ τροπο να μαθεις ποσα mb εχεις ξοδεψει με bis και ουτε φυσικα με τον κλασσικο τροπο που σου στελνεται σε μνμα τι σου απομενει απο το παγιο σου..-εκει αναφερονται τα mb απο cosmote -που οπως προειπα ειναι αχρηστα-

μονο απο application μου ειπαν μπορεις να ξερεις (το οποιο το ειχα ηδη κανει,αλλα δν ειδα πουθενα κανα 300mb που να δικαιολογει αυτο το εξωφρενικο ποσο)

 

<<το οτι το μνμα δε σου λεει ΤΙΠΟΤΑ μου το ειπε το τεχνικο τμημα-ΣΗΜΕΡΑ,-ΚΑΙ τα καταστηματα που'χα ρωτησει ΚΑΙ η εξυπηρετηση cosmote μου'λεγαν να κοιτας το μνμα-Ακουσον!!!!>>-αν δλδ καποιος δεν ηξερε-θα'βλεπε στο μνμα αλλα 50mb και θα ηταν ησυχος..

 

ΦΥΣΙΚΑ- μου ειπαν μονο γραπτως μπορω να βρω μια ακρη και αφου γινει ληξιπροθεσμο ,θα προβουν σε πιστωση,εκπτωση ή οτιδηποτε..

 

ΦΥΣΙΚΑ και δεν ενημερωνουν οταν απο -ουτε 40 ευρω που'κανα μηνιαιως,δουν ξαφνικα 712 οπως με πληροφορησαν..-ουτε για περιπτωση κλοπης!!

 

Και μετα απο ολα αυτα ρε παιδια-θελω να μου πειτε-τι στο καλο πιστευετε οτι εγινε!!!!!!

για να βοηθησω μπαινω μονο facebook,ποτέ περιηγηση,youtube κ.α.

Χαρτες μπηκα μονο μια μερα για να δω τι παιζει..

Το μονο που πιστευω οτι μπορει να με'καψε ειναι τα applications που κατεβασα..μηπως "ετρεχαν"χωρις να το ξερω-αυτο που φοβομουν και συνεχεια ρωταγα δλδ..

 

Θελω να δω την αναλυτικη.Να εχει γινει λαθος-δυστυχως δεν το πιστευω..

Να μην το πληρωσω-καποτε θα με κυνηγησει!!

τι θα κανατε??????:worry:

 

1)Για να εισαι σιγουρη παρε τη Cosmote και πες τους να απενεργοποιησουν το WAP απο τη συνδεση σου και να αφησουν μονο το BIS σαν προγραμμα ιντερνετ

2)Προσπαθησε ευγενικα να κανεις μια διαπραγματευση να σου κανουν μειωση τουλαχιστον 50%

 

Ειτε εκανες πολυ multimedia χρηση (youtube για παραδειγμα) προτου βαλεις το BIS, ειτε παρολο που εβαλες το BIS, η κινηση σου δρομολογηθηκε μεσω WAP. Αυτο εχει συμβει σε δεκαδες χρηστες της Cosmote και ειναι μια απαραδεκτη κατασταση εκ μερους τους, διοτι οταν βαζεις σε μια γραμμη BIS υποχρεουνται λογικα να σου περνανε τη κινηση απο εκει χωρις να πρεπει να επικοινωνησεις εσυ μαζι τους

 

Σιγουρα παντως δεν ειναι θεμα εφαρμογων

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τοσο ευκολο να πει δεν πληρωνει μια , μαλλον για να το πω πιο σωστα ειναι πολυ ευκολο να πει οτι δεν πληρωνει μια , αλλα ειναι πολυ δυσκολο τελικα να μην ζητησουν να πληρωθουν μια..Θα ζητησεις να δεις αναλυτικο , και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα δεις οτι ολες οι συνδεσεις σου εγιναν μεσω wap , ειναι παλιο κολπο της Cosmote που κανει στα ''κοροιδα'' εμας , οπως αυτοι πιστευουν .

 

Το θεμα ειναι οτι αυτο δεν γινεται μονο σε καινουργιες συνδεσεις αλλα το κανουν και καπου ξαφνικά σε άσχετο χρόνο , δηλαδή εγω με BIS 3 χρόνια πριν 6 μήνες μου ήρθε ενας αυξημένος λογαριασμός που δεν έδωσα πολύ σημασία γιατί συνέχεια πληρώνω μεγάλα ποσά , αλλά έλα που έσπασε ο διάολος το ποδαρι του και κατα τυχη ειδα την αναλυση και μου πεσαν τα μαλλια ... το μισο ποσο ηταν μέσω wap στα καλα του καθουμένου , ενω ποτε δεν ειχα τοσα χρονια με BB καμια χρεωση wap αν και ηταν ενεργο τοσα χρονια ..Συνδιαζοντας ολα αυτα στο κεφάλι μου , θυμηθηκα οτι τον συγκεκριμενο μηνα ειχα κανει ελαχιστη χρηση κινητου και data...Το αποτελεσμα , μετα απο πολυ αγρια κουβεντα και με πολλές απειλες μου ξεχρεωσαν ολο το ποσο ( του wap ) στον επομενο λογαριασμο και ησυχασα , και απο τοτε τους ειπα να απενεργοποιήσουν το wap από την γραμμη μου γιατι δεν θα εχουμε καλα ξεμπερδεματα στο μελλον..

 

Τωρα στην περιπτωση σου μακαρι να σου αφαιρεσουν το ποσο απο τον επομενο λογαριασμο και να τελειωνει εκει , αλλα απο οτι βλεπω ειναι μεγαλη η χρεωση και το βλεπω να εχεις να κανεις πολυ ''δουλεια'' στο τηλ με αυτους για να βρεις ακρη.Καλη τυχη σου ευχομαι.

Edited by alexasso
Link to comment
Share on other sites

παιδια δε μπηκα ΠΟΤΕ youtube αρχικα..ουτε καν περιηγηση εκανα..το μονο που εκανα ηταν facebook,το οποιο ή εκλεινα ή και καμμια φορα log out..και κατεβασα και αρκετα free applications(για τα οποια ειχα γραψει και εδω τη "φοβια" μου μηπως τρεχουν εν αγνοια μου..),καθως και την καινουρια εκδοση λογισμικου,οπως ειχα αναφερει(απο μονη της αυτη ηταν 40κτι mb).Εκλεινα δε το internet οταν κοιμομουν!!!

ΕΠΙΣΗΣ ξερετε πως κλεινει το wap στο 9900????δν εχει τν αντιστοιχη επιλογη "wap ή ιντερνετ" για να το δω απο εκει,οπως εχω δει σε αλλο μοντελο.το μονο που βρηκα(φυσικα μεσω ιντερνετ,γτι η κοσμοτε ειναι αχρηστη) εσβησα χειροκινητα απο το "βιβλιο υπηρεσιων" στις "ρυθμισεις συστηματος για προχωρημρνους" οτιδηποτε ειχε να κανει με wap,καθως και στο μενου των "push" τις δυο επιλογες που εχει,που ηταν τικαρισμενες!!!δε βρηκα κτι αλλο!!!

παιδια αν υπαρχει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο που ξερετε για να απενεργοποιησω,παρακαλω πειτε το-για να παραδειγματιστουν και οι επομενοι..εγω πια την πατησα!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κάτοχος BB9900! Το κινητό το παρέλαβα από γνωστό ελληνικό κατάστημα του διαδικτύου σε πολύ καλή τιμή. Ήρθε με σηματάκι vodafone στο ένα φυλλαδιο και το λογκο της εταιρειας σαν ταπετσαρια. Φαντάζομαι θα είναι ξεκλειδωτο γιατι δεν ειδα πουθενα μεσα κατι αλλο απο vodafone. Την κάρτα sim της wind την δεχθηκε χωρις προβλημα και εμφανισε και τις υπηρεσιες της και τωρα περιμενω να μου ενεργοποιησουν το bis. Το κινητο μου ειπαν θα ειναι απο Γερμανια qwerty αλλα τελικα μου δωσαν και ανταπτορα για πριζα ευρώπης οποτε μαλλον ήρθε απο Αγγλία να υποθέσω. Απλά έχω ένα φόβο μηπως και μου ήρθε κανένα κλειδωμένο vodafone. Επίσης απ οτι καταλαβα δεν κανω αναβαθμισεις μεχρι να ενεργοποιηθει το bis σωστα;
Link to comment
Share on other sites

Σπανια θα βρεις κλειδωμενο blackberry στην Ευρωπη, ειδικα απο Vodafone. Κατι τετοιες πρακτικες παιζουν Αμερικη κυριως.

Αφου εβαλες και αλλη sim και το δοκιμασες εισαι σιγουρος.

Αναβαθμισεις μπορεις να κανεις ειτε εχεις BIS, ειτε οχι. Θα σου προτεινα μαλιστα να τις κανεις (αν εισαι σιγουρος πως γινονται) προτου συνδεσεις τα mail του BIS για να γλυτωσεις περισσοτερο κοπο στη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

παιδια δε μπηκα ΠΟΤΕ youtube αρχικα..ουτε καν περιηγηση εκανα..το μονο που εκανα ηταν facebook,το οποιο ή εκλεινα ή και καμμια φορα log out..και κατεβασα και αρκετα free applications(για τα οποια ειχα γραψει και εδω τη "φοβια" μου μηπως τρεχουν εν αγνοια μου..),καθως και την καινουρια εκδοση λογισμικου,οπως ειχα αναφερει(απο μονη της αυτη ηταν 40κτι mb).Εκλεινα δε το internet οταν κοιμομουν!!!

ΕΠΙΣΗΣ ξερετε πως κλεινει το wap στο 9900????δν εχει τν αντιστοιχη επιλογη "wap ή ιντερνετ" για να το δω απο εκει,οπως εχω δει σε αλλο μοντελο.το μονο που βρηκα(φυσικα μεσω ιντερνετ,γτι η κοσμοτε ειναι αχρηστη) εσβησα χειροκινητα απο το "βιβλιο υπηρεσιων" στις "ρυθμισεις συστηματος για προχωρημρνους" οτιδηποτε ειχε να κανει με wap,καθως και στο μενου των "push" τις δυο επιλογες που εχει,που ηταν τικαρισμενες!!!δε βρηκα κτι αλλο!!!

παιδια αν υπαρχει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο που ξερετε για να απενεργοποιησω,παρακαλω πειτε το-για να παραδειγματιστουν και οι επομενοι..εγω πια την πατησα!!!!!!!!!!!

 

στο 9900 δεν εχω δει καποια επιλογη για γουαπ γτ τα ΒΒ λειτουργουν με μπις μονο και wi-fi ..με γουαπ δεν νομιζω,κατι βλακεια εκαναν.Ρυθμισεις για ιντερνετ ειχε στο 9700 στο 9900 δεν εχω δει κατι.Παντως μην τα πληρωσεις απο αυτους ειναι το λαθος

Link to comment
Share on other sites

παιδια δε μπηκα ΠΟΤΕ youtube αρχικα..ουτε καν περιηγηση εκανα..το μονο που εκανα ηταν facebook,το οποιο ή εκλεινα ή και καμμια φορα log out..και κατεβασα και αρκετα free applications(για τα οποια ειχα γραψει και εδω τη "φοβια" μου μηπως τρεχουν εν αγνοια μου..),καθως και την καινουρια εκδοση λογισμικου,οπως ειχα αναφερει(απο μονη της αυτη ηταν 40κτι mb).Εκλεινα δε το internet οταν κοιμομουν!!!

ΕΠΙΣΗΣ ξερετε πως κλεινει το wap στο 9900????δν εχει τν αντιστοιχη επιλογη "wap ή ιντερνετ" για να το δω απο εκει,οπως εχω δει σε αλλο μοντελο.το μονο που βρηκα(φυσικα μεσω ιντερνετ,γτι η κοσμοτε ειναι αχρηστη) εσβησα χειροκινητα απο το "βιβλιο υπηρεσιων" στις "ρυθμισεις συστηματος για προχωρημρνους" οτιδηποτε ειχε να κανει με wap,καθως και στο μενου των "push" τις δυο επιλογες που εχει,που ηταν τικαρισμενες!!!δε βρηκα κτι αλλο!!!

παιδια αν υπαρχει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο που ξερετε για να απενεργοποιησω,παρακαλω πειτε το-για να παραδειγματιστουν και οι επομενοι..εγω πια την πατησα!!!!!!!!!!!

 

Για να σταματησουν το WAP απο τη συνδεση σου πρεπει να παρεις την Cosmote. Δεν ειναι κατι που μπορεις να κανεις εσυ. Αν γινει αυτο δε χρειαζεται να κανεις κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

thanks παιδια για τις απαντησεις..βασικα θα φανουν ολα στον πρωτο λογαριασμο..;)

εσεις οτιδηποτε κι αν καταβασετε-το κατεβαζετε απο το κινητο ετσι???τπτ απο το pc σας..ακομα και ενημερωση λογισμικου που ειναι πολλα mb??εγω εχω κατεβασει μονο μια εκδοση..αυτη που μου εβγαλε με το που πρωτοανοιξα το κινητο..εκανε κανα διωρο να τελειωσει,αλλα μαλλον βλεπω διαφορα..:)

Δεν μπορουμε να τις κατεβασουμε&μεσω wi-fi για να μην καταναλβωνουμε δεδομενα ή να μην ανατρεχουμε στο pc?

Link to comment
Share on other sites

Αληθεύει αυτό που μου είπαν στην vodafone οτι το bold 9900 που διαθέτουν είναι καθαρή συσκευή χωρίς να έχει παρέμβει καθόλου η vodafone; Ρωτάω γιατί εγώ περιμένω να το φέρει η wind αλλά μάλλον μάταια. Επίσης δεν θέλω να το αγοράσω από άλλη εταιρεία και να μπλέξω με σηματάκια τους

Aληθεια ειναι.Εγω το εχω παρει&δεν εχει τπτ μεσα...ουτε logo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...