Jump to content

H ώρα της Γης 26 Μαρτίου 2011


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρα αύριο 8.30 - 9.30 το myPhone θα έχει ΜΗΔΕΝ χρήστες online? :D

 

Cool story bro. :p

 

 

 

Μα στην ωρα της γης σβηνουμε τα ΦΩΤΑ.Δεν κατεβαζουμε γενικο διακοπτη,ουτε βγαζουμε τα παντα απο τις πριζες.Οποτε ρουτερ,υπολογιστες,πλυντηρια,τηlεορασεις και λοιπα ηλεκτρικα θα παιζουν κανονικα.Μονο οι λαμπες σβηνουν.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Μα στην ωρα της γης σβηνουμε τα ΦΩΤΑ.Δεν κατεβαζουμε γενικο διακοπτη,ουτε βγαζουμε τα παντα απο τις πριζες.Οποτε ρουτερ,υπολογιστες,πλυντηρια,τηlεορασεις και λοιπα ηλεκτρικα θα παιζουν κανονικα.Μονο οι λαμπες σβηνουν.

Και πώς ακριβώς βοηθάμε τον πλανήτη σβήνοντας τα φώτα που καταναλώνουν πολύ λιγότερη ηλεκτρική ενέργεια από ότι ένας υπολογιστής ή μία τηλεόραση?:cool:

Link to comment
Share on other sites

Και πώς ακριβώς βοηθάμε τον πλανήτη σβήνοντας τα φώτα που καταναλώνουν πολύ λιγότερη ηλεκτρική ενέργεια από ότι ένας υπολογιστής ή μία τηλεόραση?:cool:

Αυτό λέγεται ειρωνία και υποκρισία προς τον πλανήτη μας...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέγεται ειρωνία και υποκρισία προς τον πλανήτη μας...

Οπότε ξέρεις ε, κλείνουμε τα φώτα και ανοίγουμε τις 40ρες plasma τηλεοράσεις, τους φούρνους για να ψήσουμε και τίποτα και φυσικά τον υπολογιστή να κατεβάζει ασταμάτητα:!:

Σοβαρά τώρα η κίνηση μπορεί να έχει καθαρά συμβολικό χαρακτήρα και τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Και πώς ακριβώς βοηθάμε τον πλανήτη σβήνοντας τα φώτα που καταναλώνουν πολύ λιγότερη ηλεκτρική ενέργεια από ότι ένας υπολογιστής ή μία τηλεόραση?:cool:

 

Eπαναλαμβανω, η κινηση ειναι απλως ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ.Οσοι συμμετεχουν ΔΕΝ το κανουν για να σωσουν τον πλανητη ουτε για να υποκριθουν πως τον σωζουν.Οσο για το σκουντουφλισμα στα επιπλα μεσα στο μαυρο σκοταδι αναψτε κανα κερι η καμια λαμπα πετρελαιου(οσοι διαθετετε).

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Eπαναλαμβανω, η κινηση ειναι απλως ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ.Οσοι συμμετεχουν ΔΕΝ το κανουν για να σωσουν τον πλανητη ουτε για να υποκριθουν πως τον σωζουν.Οσο για το σκουντουφλισμα στα επιπλα μεσα στο μαυρο σκοταδι αναψτε κανα κερι η καμια λαμπα πετρελαιου(οσοι διαθετετε).

Το ξέρω ότι είναι συμβολική.Το αναφέρω και πιο πάνω.Θεωρώ όμως ότι είναι όχι μόνο υποκριτικό αλλά και γελοίο το να σβήσουμε τα φώτα και να αφήσουμε ανοιχτές συσκευές που καταναλώνουν πολύ περισσότερη ηλεκτρική ενέργεια από τις λάμπες.Τέλος πάντως ο καθένας αποφασίζει τί θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι συμβολική.Το αναφέρω και πιο πάνω.Θεωρώ όμως ότι είναι όχι μόνο υποκριτικό αλλά και γελοίο το να σβήσουμε τα φώτα και να αφήσουμε ανοιχτές συσκευές που καταναλώνουν πολύ περισσότερη ηλεκτρική ενέργεια από τις λάμπες.Τέλος πάντως ο καθένας αποφασίζει τί θα κάνει.

 

Ε τοτε σβήσε τις και αυτές. Λέγοντας σβήνουμε τα φώτα δεν εννοουμε μονο το φωτισμό αλλά γενικά τον ηλεκτρισμο. Έτσι το αντιλαμβάνομαι προσωπικά. Και παρολο που οι περισσοτεροι σας το κατακρινεται, ποιος απο σας μπορει να αντέξει να κλείσει το ρευμα για μια ώρα.

Οσο και να το θεωρειται βλακεία, εγω οταν το έκανα μια χρονιά, εκλεισα ολες τις συσκευές και κοιτούσα το ρολοι. Και πειραματιζομουνα βλεπωντας οτι ακομα το ρολοι μετρούσε. Με έκανε να καταλάβω οτι ακομα και ο φορτιστής που ειναι στην πριζα καίει ρεύμα.

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε σβήσε τις και αυτές. Λέγοντας σβήνουμε τα φώτα δεν εννοουμε μονο το φωτισμό αλλά γενικά τον ηλεκτρισμο. Έτσι το αντιλαμβάνομαι προσωπικά. Και παρολο που οι περισσοτεροι σας το κατακρινεται, ποιος απο σας μπορει να αντέξει να κλείσει το ρευμα για μια ώρα.

Οσο και να το θεωρειται βλακεία, εγω οταν το έκανα μια χρονιά, εκλεισα ολες τις συσκευές και κοιτούσα το ρολοι. Και πειραματιζομουνα βλεπωντας οτι ακομα το ρολοι μετρούσε. Με έκανε να καταλάβω οτι ακομα και ο φορτιστής που ειναι στην πριζα καίει ρεύμα.

Η κίνηση αναφέρει ότι σβήνουμε τα φώτα, όχι όλες τις ηλεκτρικές συσκευές.Δεν ξέρω.Να ζητήσουμε διευκρίνηση:p

 

Δεν το αρνούμαι, είμαι εξαρτημένος από το ρεύμα, χωρίς αυτό ούτε τηλεόραση,υπολογιστής, ούτε να μαγειρέψεις ούτε τίποτα.

 

Πρακτικά μπορείς πριν κλείσεις το ρεύμα να έχεις φορτισμένο από πριν το κινητό και να παίζεις angry birds:p ή το pc χωρίς ίντερνετ για αυτή τη μία ώρα!

 

Για μένα το πρόβλημα είναι η τεράστια κατανάλωση των ορυκτών καυσίμων και όχι η ηλεκτρική ενέργεια η οποία μπορεί να κατασκευαστεί και με καθαρές μορφές ενέργειας πχ πυρηνική ή ΑΠΕ.Τέλος πάντων ξεφεύγω.

Link to comment
Share on other sites

το ότι η κίνηση είναι εντελώς, μα εντελώς συμβολική είναι αυτονόητο...όσοι θέλετε συμμετέχετε, όσοι πάλι δεν συμφωνείτε, απλά δεν συμμετέχετε.

Κατά τ'άλλα, το τόπικ δε χωράει ούτε ''κρύα'' αστειάκια τύπου ''εγώ θα τα έχω όλα ανοιχτά'', αλλά ούτε και ειρωνείες, υποτιμητικά σχόλια και άλλα παρεμφερή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ειρωνικο το μην μου αλλα εχω αναψει τα παντα...θερμοσιφονα..στην κουζινα κανω πιτσα.. τα φωτα ολα ανοιχτα.. το desktop και το λαπτοπ ενοειτε... και απο το μινι pc βλεπω μπαλιτσα στη 40αρα....συγνωμη ρε γη αλλα καποια αλλη στιγμη μπορει και να κλεισω... την λαμπα απο το μπαλκονι...και ξαναλεω δεν ειρωνευομαι κανεναν...

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτος ο διακόπτης που έχουν βάλει στο youtube...

Είναι πολύ μπροστά οι κερατάδες! Κάθε χρόνο και καλύτερα! Το μαρούλι να υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

...ποιος απο σας μπορει να αντέξει να κλείσει το ρευμα για μια ώρα.

...

 

Σε κάποιο graffiti πριν χρόνια είχα διαβάσει τη φράση "να κόψω το ρεύμα να δω τον πολιτισμό σας", κάτι το οποίο δεν είναι και τόσο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...