Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Να κανω και εγω μια απλη ερωτηση που με βασανιζει τοσο καιρο εχει 2 rom για κατεβασμα A2SD+ και την DATA++ ποιες ειναι οι διαφορες?

HTC DESIRE

ANDROID : 2.3.7

ROM: MildWild CM-5.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δλδ αυτη η ρομ δεν εχει θεμα μα καμερα, επανεκκινησεις, κοληματα κ εχει sense 3;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Η συγκεκριμένη rom είναι χωρίς Sense 3.0.

Οι pure Sense 3.0 είναι οι Cool Kingdom & Crystal Kingdom, ενώ υπάρχουν και οι Sense Mix rom (2.1+3.0) InsertCoin, RCMix S & AcesMOD007.

 

Διαλέγεις και παίρνεις. ;)

 

Να κανω και εγω μια απλη ερωτηση που με βασανιζει τοσο καιρο εχει 2 rom για κατεβασμα A2SD+ και την DATA++ ποιες ειναι οι διαφορες?

 

Oι rom με A2SD ή A2SD+ έχουν script που όταν κατεβάζεις κάποια εφαρμογή, στέλνει ένα κομμάτι της εφαρμογής στην sdcard σου.

Oι rom με DATA2ΕΧΤ έχουν script που όταν κατεβάζεις κάποια εφαρμογή, στέλνει ολόκληρη την εφαρμογή ΚΑΙ τα δεδομένα της (data) στην sdcard σου. Έτσι έχεις ακόμη περισσότερο χώρο στο internal memory. Έχουν το μειονέκτημα ότι αν έχεις αργή sdcard (class) το λογισμικό του κινητού γίνεται 'βαρύ'.

Oι rom με DATA++ (AN ΔΕ ΚΑΝΩ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ) κάνουν την ίδια δουλειά με αυτές που έχουν DATA2ΕΧΤ script, αλλά χρειάζονται ειδικό HBOOT, το οποίο και αναφέρεται από τους cooker της κάθε rom.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη rom είναι χωρίς Sense 3.0.

Οι pure Sense 3.0 είναι οι Cool Kingdom & Crystal Kingdom, ενώ υπάρχουν και οι Sense Mix rom (2.1+3.0) InsertCoin, RCMix S & AcesMOD007.

 

Διαλέγεις και παίρνεις. ;)

 

 

 

Oι rom με A2SD ή A2SD+ έχουν script που όταν κατεβάζεις κάποια εφαρμογή, στέλνει ένα κομμάτι της εφαρμογής στην sdcard σου.

Oι rom με DATA2ΕΧΤ έχουν script που όταν κατεβάζεις κάποια εφαρμογή, στέλνει ολόκληρη την εφαρμογή ΚΑΙ τα δεδομένα της (data) στην sdcard σου. Έτσι έχεις ακόμη περισσότερο χώρο στο internal memory. Έχουν το μειονέκτημα ότι αν έχεις αργή sdcard (class) το λογισμικό του κινητού γίνεται 'βαρύ'.

Oι rom με DATA++ (AN ΔΕ ΚΑΝΩ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ) κάνουν την ίδια δουλειά με αυτές που έχουν DATA2ΕΧΤ script, αλλά χρειάζονται ειδικό HBOOT, το οποίο και αναφέρεται από τους cooker της κάθε rom.

 

Δλδ η leedroid δεν εχει προβληματα οπως η rcmix;

Αν η sd card ειναι class 6 εισαι οκ απο πλευρας ταχυτητας για το data2ext;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Δλδ η leedroid δεν εχει προβληματα οπως η rcmix;

Αν η sd card ειναι class 6 εισαι οκ απο πλευρας ταχυτητας για το data2ext;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Σε ποιο πρόβλημα της Rcmix αναφέρεσαι; Δεν κατάλαβα. Εδώ και κάτι μήνες και μέχρι και προχτές ήμουν μ' αυτή και όλα ήταν μία χαρά.

 

Κι εγώ με μία class6 είμαι και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Τώρα αν είσαι τόσο απαιτητικός και κάποια στιγμή δεις lag ή έρχεσαι από κάποια aosp και σου φανεί τόσο 'βαριά' και τρελαθείς... δεν ξέρω. ;)

 

 

Swyped from my HTC Desire running Sense 3.0, using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο πρόβλημα της Rcmix αναφέρεσαι; Δεν κατάλαβα. Εδώ και κάτι μήνες και μέχρι και προχτές ήμουν μ' αυτή και όλα ήταν μία χαρά.

 

Κι εγώ με μία class6 είμαι και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Τώρα αν είσαι τόσο απαιτητικός και κάποια στιγμή δεις lag ή έρχεσαι από κάποια aosp και σου φανεί τόσο 'βαριά' και τρελαθείς... δεν ξέρω. ;)

 

 

Swyped from my HTC Desire running Sense 3.0, using Tapatalk

 

Δεν εχω κατι συγκεκριμενο να πω απλα εχω ακουσει για την καμερα, για τυχαιες επανεκκινησεις κλπ.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί έχω μόνο 147MB ελεύθερου χώρου στην μνήμη του κινητού για να αποθηκεύω εφαρμογές?Κανονικά 512MB δεν έχει?Υπάρχει κανένα κόλπο για να αλλάξει αυτό?Η αναγκαστικά πάμε σε άλλες rom που δεν θα έχουν πολλές προεγκαταστημένες εφαρμογές?Έχει σχέση με το ext3 partition?Ευχαριστώ προκαταβολικά:happy: Edited by Argonath
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί έχω μόνο 147MB ελεύθερου χώρου στην μνήμη του κινητού για να αποθηκεύω εφαρμογές?Κανονικά 512MB δεν έχει?Υπάρχει κανένα κόλπο για να αλλάξει αυτό?Η αναγκαστικά πάμε σε άλλες rom που δεν θα έχουν πολλές προεγκαταστημένες εφαρμογές?Έχει σχέση με το ext3 partition?Ευχαριστώ προκαταβολικά:happy:

 

Κατά την εγκατάσταση της rom πηγαίνουν διάφορα αρχεία στο internal memory. Πάντα κατά το 1ο boot οι Sense rom ξεκινούν με ~130-145Mb ελεύθερα.

Για να έχεις περισσότερο χώρο είτε: - κάνεις s-off το κινητό σου και αλλάζεις το hboot από το μαμά/Stock σε CM7 και έτσι θα ξεκινάς με ~ 260Mb (αν θυμάμαι καλά)

- βάζεις μία rom που να υποστηρίζει data2ext, κάνοντας νωρίτερα το απαραίτητο ext3/4 partition στην sdcard σου (ο κάθε δημιουργός της rom αναφέρει τι partition χρειάζεται για να τρέξει η rom του). Έτσι το μέγεθος του partition θα προστεθεί με τα 147Mb που ανέφερες και δεν θα έχεις πλέον πρόβλημα χώρου, αλλά ίσως άλλου είδους προβλήματα (lag κτλ).

- βάζεις μία aosp rom όπου έχουν μόνο τις τελείως απαραίτητες εφαρμογές, άρα και περισσότερος διαθέσιμος ελεύθερος χώρος ή

- παίρνεις την rom που ήδη χρησιμοποιείς και πριν τη flashάρεις διαγράφεις τις εφαρμογές που δεν θέλεις (δεν νομίζω έτσι βέβαια να ελευθερώσεις και πολύ χώρο, χώρια που μπορεί να σβήσεις κατά λάθος κάποιο απαραίτητο αρχείο και να μην bootάρει το κινητό).

 

Κάτι άλλο δεν μου 'ρχεται αυτή τη στιγμή στο μυαλό.

 

 

 

Swyped from my HTC Desire running Sense 3.0 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είστε εδώ και πολύ καιρό s-off και έχετε αλλάξει τo hboot του κινητού με τον ίδιο ρυθμό που αλλάζετε rom, ποιον από τους δύο τρόπους flashαρίσματος χρησιμοποιείτε;

Κατεβάζετε από το alpharev το .img και το flashάρετε μέσω terminal/cmd/android flasher από το pc σας ή κατεβάζετε το PB99IMG.zip, το ρίχνετε στο root της sdcard και γίνετε αυτόματα το flashάρισμα από το ίδιο το κινητό, χωρίς τη σύνδεσης με το pc;

 

Είναι και οι δύο διαδιδκασίες το ίδιο ασφαλής ή κάποια είναι ποιο ασφαλής από την άλλη;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει ότι από το κινητό είναι πιο ασφαλής η διαδικασία μιας και από το pc όλο και κάτι μπορεί να πάει στραβά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα..ξερει να μου απαντησει κανεις???θελω να μου πειτε μια εφαρμογη bluetooth να την κατεβασω απο το market δωρεαν αν γινεται που να μπορω να στελνω αρχεια χωρις να μου ζηταει το κινητο κωδικο που πρεπει να βαλει ο παραληπτης για να λαβει το περιεχομενο......παρακαλω μια απαντηση...ευχαριστω πολυ....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

επιτελους μετα απο πολυ καιρο και αφου διαβασα πολλα , νομιζω οτι ηρθε η ωρα για να αλλαξω ρομ στο κινητο μου..

απλα επειδη τωρα το επιασα πολυ ζεστα και διαβαζω πολλα εδω και στο xda εχω απειρες αποριες τις οποιες δυστυχως δεν μπορω να επιλυσω στα faq που υπαρχουν εδω.

Εν γνωση μου οτι ισως γινομαι κουραστικος θα ηθελα την επιεικια σας και την βοηθεια σας στα παρακατω :

1) πρωτα πρεπει να γινω ροοτ (με το unrevoked μαλλον)

2) s-off θα πρεπει να γινω και αν ναι γιατι και πως? το hboot s-off ειναι κατι αλλο??

3) custom recovery πρεπει να εχω (π.χ. ClockworkMod Recovery )? αν ναι πως?

4) μετα υποθετω φλασαρω την custom rom που θελω (π.χ. Cool Kingdom v8)

5) μετα πρεπει να αλλαξω και radio? αν ναι γιατι και πως?

6) οταν θελησω να επιστρεψω στην εργοστασιακη μου πρεπει ν ακανω φορματ την καρτα?

7) μπορω οταν γινω ροοτ να παρω backup την δικια μου ρομ (και το radio) με titanium?

ευχαριστω για την υπομονη σας

δεν ξερω αν τα εγραψα με την σωστη σειρα που πρεπει να γινουν, απλα αν οχι και πρεπει να γινουν ολα αυτα , αν εχω καταλαβει καλα, πειτε μου ακριβως την σειρα.

Υπαρχει και κατι αλλο που μου διαφευγει?

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα..ξερει να μου απαντησει κανεις???θελω να μου πειτε μια εφαρμογη bluetooth να την κατεβασω απο το market δωρεαν αν γινεται που να μπορω να στελνω αρχεια χωρις να μου ζηταει το κινητο κωδικο που πρεπει να βαλει ο παραληπτης για να λαβει το περιεχομενο......παρακαλω μια απαντηση...ευχαριστω πολυ....

 

εγω χρησιμοποιω το astro file manager μαζι με το astro bluetooth plugin και δουλευ πολυ καλα, τουλαχιστον με αλλο htc κινητο που εχω δοκιμασει

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

επιτελους μετα απο πολυ καιρο και αφου διαβασα πολλα , νομιζω οτι ηρθε η ωρα για να αλλαξω ρομ στο κινητο μου..

απλα επειδη τωρα το επιασα πολυ ζεστα και διαβαζω πολλα εδω και στο xda εχω απειρες αποριες τις οποιες δυστυχως δεν μπορω να επιλυσω στα faq που υπαρχουν εδω.

Εν γνωση μου οτι ισως γινομαι κουραστικος θα ηθελα την επιεικια σας και την βοηθεια σας στα παρακατω :

1) πρωτα πρεπει να γινω ροοτ (με το unrevoked μαλλον)

2) s-off θα πρεπει να γινω και αν ναι γιατι και πως? το hboot s-off ειναι κατι αλλο??

3) custom recovery πρεπει να εχω (π.χ. ClockworkMod Recovery )? αν ναι πως?

4) μετα υποθετω φλασαρω την custom rom που θελω (π.χ. Cool Kingdom v8)

5) μετα πρεπει να αλλαξω και radio? αν ναι γιατι και πως?

6) οταν θελησω να επιστρεψω στην εργοστασιακη μου πρεπει ν ακανω φορματ την καρτα?

7) μπορω οταν γινω ροοτ να παρω backup την δικια μου ρομ (και το radio) με titanium?

ευχαριστω για την υπομονη σας

δεν ξερω αν τα εγραψα με την σωστη σειρα που πρεπει να γινουν, απλα αν οχι και πρεπει να γινουν ολα αυτα , αν εχω καταλαβει καλα, πειτε μου ακριβως την σειρα.

Υπαρχει και κατι αλλο που μου διαφευγει?

 

1) Ναι

2) Δεν είναι απαραίτητο εκτός και αν θέλεις να αλλάξεις hboot. Υπάρχουν rom που χρειάζονται διαφορετικό hboot από το Braco Stock που ήδη έχει το Desire, οπότε σ' αυτή τη πρείπτωση δεν θα μπορείς να τις περάσεις.

3) Θα έχεις ούτως ή άλλως. Κατά τη διδαδικασία του root, το Unrevoked περνάει το ClockworkMod Recovery. Αν θέλεις, μπορείς να έχεις πρόχειρο το αρχείο του AmonRA Recovery και να το δηλώσεις στο Unrevoked για να περάσει αυτό στη θέση του ClockworkMod.

4) Nαι, αρκεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες που θα λέει ο δημιουργός της (ποια βήματα πρέπει να κάνεις με ποια σειρά, ποιο hboot απαιτείται, ποια partition χρειάζονται στην sdcard σου κτλ.)

5) Μπορείς να αλλάξεις radio όποτε θέλεις μέσω του Recovery, με τον ίδιο τρόπο που αλλάζεις και rom. Αν είσαι ικανοποιημένος με το σήμα κινητής, gps και wi-fi που έχεις, τότε δε νομίζω να υπάρχει λόγος να ασχοληθείς

6) Δε νομίζω να είναι υποχρεωτικό, αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος

7) Με το titanium μπορείς να πάρεις backup τις εφαρμογές που έχεις εγκατεστημένες μαζί με τα data τους. Ολόκληρη τη rom μπορείς να την κάνεις backup μέσα από το Recovery.

 

Η λογική λέει ότι από το κινητό είναι πιο ασφαλής η διαδικασία μιας και από το pc όλο και κάτι μπορεί να πάει στραβά.

 

Ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

επιτελους μετα απο πολυ καιρο και αφου διαβασα πολλα , νομιζω οτι ηρθε η ωρα για να αλλαξω ρομ στο κινητο μου..

απλα επειδη τωρα το επιασα πολυ ζεστα και διαβαζω πολλα εδω και στο xda εχω απειρες αποριες τις οποιες δυστυχως δεν μπορω να επιλυσω στα faq που υπαρχουν εδω.

Εν γνωση μου οτι ισως γινομαι κουραστικος θα ηθελα την επιεικια σας και την βοηθεια σας στα παρακατω :

1) πρωτα πρεπει να γινω ροοτ (με το unrevoked μαλλον)

2) s-off θα πρεπει να γινω και αν ναι γιατι και πως? το hboot s-off ειναι κατι αλλο??

3) custom recovery πρεπει να εχω (π.χ. ClockworkMod Recovery )? αν ναι πως?

4) μετα υποθετω φλασαρω την custom rom που θελω (π.χ. Cool Kingdom v8)

5) μετα πρεπει να αλλαξω και radio? αν ναι γιατι και πως?

6) οταν θελησω να επιστρεψω στην εργοστασιακη μου πρεπει ν ακανω φορματ την καρτα?

7) μπορω οταν γινω ροοτ να παρω backup την δικια μου ρομ (και το radio) με titanium?

ευχαριστω για την υπομονη σας

δεν ξερω αν τα εγραψα με την σωστη σειρα που πρεπει να γινουν, απλα αν οχι και πρεπει να γινουν ολα αυτα , αν εχω καταλαβει καλα, πειτε μου ακριβως την σειρα.

Υπαρχει και κατι αλλο που μου διαφευγει?

 

Εχω κανει πολυ προσφατα την διαδικασια φιλε και ειναι αρκετα απλη. Δες τον οδηγο στην πρωτη σελιδα και απο τους xda δες εκει που λεει noob proof guide και εχει και βιντεακια.

1) ναι απλα με το unrevoked ειναι το πρωτο βημα ( μην ξεχασεις να εχεις τικαρει στο κινητο το unknown sources και το usb debugging

2) το s-off δεν ειναι απαραιτητο.

3) custom recovery θα σου περασει το unrevoked οποτε μην σκας

4) ναι αλλα κοιτα και τις προυποθεσεις που εχει η καθε ρομ γιατι καποιες θελουν να εισαι s-off

5) ουτε radio ειναι απαραιτητο να αλλαξεις. το πως ας το πει αλλος γιατι δεν ξερω

6) δες τον οδηγο στην πρωτη σελιδα ή στο noob proof guide. ενα προγραμμα τρεχεις και τα κανει ολα μονο του.

7) ναι μπορεις να κανεις backup τα παντα

 

Ελπιζω να σε βοηθησα :)

Edit: με προλαβανε :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Αυριο θα το δοκιμασω

Απλα στον οδηγο για την official με μπερδεψε λιγακι αυτα τα wiped κλπ. που λεει κ νομιζα οτι θελει φορματ η καρτα

 

αυτα τι σημαινουν? ειναι γιαυτην την ρομ που θελω να βαλω Cool Kingdom v8 και το λινκ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1040121

που μπορω να τα βρω.. δεν εχει και αναλυτικες οδηγιες αυτος..

"Requirement:

CM7 Hboot 130MB System, 5MB Cache, 302MB Data.

CM7 r2 Hboot 145MB System, 5MB Cache, 287MB Data.

DATA++ Hboot 180MB System, 5MB Cache, 252MB Data.

Stock Hboot 250MB System, 40MB Cache, 147MB Data. "

Edited by emm_stra
Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Όσοι είστε εδώ και πολύ καιρό s-off και έχετε αλλάξει τo hboot του κινητού με τον ίδιο ρυθμό που αλλάζετε rom, ποιον από τους δύο τρόπους flashαρίσματος χρησιμοποιείτε;

Κατεβάζετε από το alpharev το .img και το flashάρετε μέσω terminal/cmd/android flasher από το pc σας ή κατεβάζετε το PB99IMG.zip, το ρίχνετε στο root της sdcard και γίνετε αυτόματα το flashάρισμα από το ίδιο το κινητό, χωρίς τη σύνδεσης με το pc;

 

Είναι και οι δύο διαδιδκασίες το ίδιο ασφαλής ή κάποια είναι ποιο ασφαλής από την άλλη;

 

εχω ενα προγραμματακι εγω που μου ειχε προτεινει ο finn, android flasher λεγετε η καπως ετσι ( ειμαι εκτος τωρα αλλα οταν το δω στο pc θα σου πω) κ κανει αλλαγες ratio hboot κ διαφορα αλλα σε ενα λεπτο.... πολυ χρησιμο πιστευω...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την έχει δοκιμάσει κανείς τη rom που αναφέρει ο ''emm_stra'' ???

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1040121

Πάντως αναφέρει ότι έχει προβληματάκια στην εγγραφή του video, με το 3G......καλύτερα για εμένα να πας προς την RCMix S!

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

αυτα τι σημαινουν? ειναι γιαυτην την ρομ που θελω να βαλω Cool Kingdom v8 και το λινκ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1040121

που μπορω να τα βρω.. δεν εχει και αναλυτικες οδηγιες αυτος..

"Requirement:

CM7 Hboot 130MB System, 5MB Cache, 302MB Data.

CM7 r2 Hboot 145MB System, 5MB Cache, 287MB Data.

DATA++ Hboot 180MB System, 5MB Cache, 252MB Data.

Stock Hboot 250MB System, 40MB Cache, 147MB Data. "

 

Αυτά σημαίνουν ότι τη rom μπορείς να τη βάλεις σχεδόν με όλα τα hboot που είναι διαθέσιμα.

Δεν χρειάζεται δηλαδή να έχει κάποιο συγκεκριμένο για να δουλέψει, όπως αυτή που χρησιμοποιώ εγώ. Είτε είσαι με το μαμά hboot της HTC (Stock Hboot) είτε έχεις αλλάξει σε κάποιο από τα υπόλοιπα, η rom θα bootάρει. Απλά χρειάζεται απαραίτητα να έχεις 1x ext4 partition στην sdcard σου (συνήθως προτείνεται 1Gb για να τρέχει χωρίς lag το Sense 3.0).

 

Όσον αφορά τα Knows Bugs, εμένα δεν μ' ενοχλούν:

Trends widget, Car panel - δεν τα χρησιμοποιώ

laggy video recording - είδα lag ΜΟΝΟ στο 720p recording, μπορώ να ζήσω και με το απλό recording, άλλωστε να γράφω κάθε μέρα :p

Msg. Untick box - δεν κατάλαβα καν ποιο είναι το πρόβλημα

11-14 wifi CH issue - δεν εντόπισα κάποιο πρόβλημα με το wi-fi

Streaming/Flash not working over 3G - flash player παίζει κανονικά σ' εμένα, με το streaming δεν έχω ασχοληθεί.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αυτά σημαίνουν ότι τη rom μπορείς να τη βάλεις σχεδόν με όλα τα hboot που είναι διαθέσιμα.

Δεν χρειάζεται δηλαδή να έχει κάποιο συγκεκριμένο για να δουλέψει, όπως αυτή που χρησιμοποιώ εγώ. Είτε είσαι με το μαμά hboot της HTC (Stock Hboot) είτε έχεις αλλάξει σε κάποιο από τα υπόλοιπα, η rom θα bootάρει. Απλά χρειάζεται απαραίτητα να έχεις 1x ext4 partition στην sdcard σου (συνήθως προτείνεται 1Gb για να τρέχει χωρίς lag το Sense 3.0).

 

Όσον αφορά τα Knows Bugs, εμένα δεν μ' ενοχλούν:

Trends widget, Car panel - δεν τα χρησιμοποιώ

laggy video recording - είδα lag ΜΟΝΟ στο 720p recording, μπορώ να ζήσω και με το απλό recording, άλλωστε να γράφω κάθε μέρα :p

Msg. Untick box - δεν κατάλαβα καν ποιο είναι το πρόβλημα

11-14 wifi CH issue - δεν εντόπισα κάποιο πρόβλημα με το wi-fi

Streaming/Flash not working over 3G - flash player παίζει κανονικά σ' εμένα, με το streaming δεν έχω ασχοληθεί.

 

Ευχαριστω για την απαντηση

Το hboot ειναι αυτο που λεμε s-off;

Ειναι κατι σαν το bios στον η/υ;

Πως ξερω τι hboot εχω;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση

Το hboot ειναι αυτο που λεμε s-off;

Ειναι κατι σαν το bios στον η/υ;

Πως ξερω τι hboot εχω;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Για να δεις ποιο hboot έχεις, έχοντας κλειστό το κινητό πατάς Back+POWER button και όταν ανοίξει θα το διαβάσεις στην 1η γραμμή.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι,έχω ένα πρόβλημα με την Leedoid 2.5 FINAL.Συχνά το κινητό μου μπαινει στην αθόρυβη λειτουργία από μόνο του και για να λύσω το πρόβλημα αναγκάζομαι να του κάνω επανεκκίνηση.υπάρχει κάποια λύση;

 

Επίσης,ξέρει κάποιος να μου πεί τι σημαίνει αυτό:

MD5# 86abba0365faac2c7502ff87cacd55c4

MD5 Checksum file

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια rom η οποια να εχει πραγματικα ομαλο και απροβληματιστο recording 720p στα 30fps ? Εννοωντας να μην κολλαει σε γρηγορες εναλλαγες σκηνων ή μετακινήσεις του τηλεφωνου και οχι απλα να κοιταει στατικα σε ενα σημειο, οπως σε κατι video στο youtube, αλλα να ειναι στρωτο οπως στην εγγραφη 800x480. Οσες κι αν δοκιμασα (με πιο προσφατη τη leedroid 3.8.0.2) ειτε ηταν τραγικο το framerate ειτε ειχα απειρα artifacts στην εικονα. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση

Το hboot ειναι αυτο που λεμε s-off;

Ειναι κατι σαν το bios στον η/υ;

Πως ξερω τι hboot εχω;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Το soff βγαινει απο το security off ουσιαστικα βγαζεις της ασφαλεια που εχει το κινητο για να του αλλαξεις το hboot που ειναι η διαμορφωση του τηλεφωνου. Αν πας στο alpharev θα δεις οτι αλλαζοντας το hboot αλλαζεις την διαρυθμιση του χωρου μεταβαλλοντας το μεγεθος οσο αφορα τον χωρο για εφαρμογες και λειτουργικο του κινητου. Δηλαδη με cm7 hboot εχεις κατευθειαν περισσοτερο χωρο για εφαρμογες

Το mdm ειναι ενας κωδικας που με μια εφαρμογη mdm check βλεπεις αν αυτο που εχεις κατεβασει ειναι σωστο.συγκρινεις δηλαδη το mdm απο το site με αυτο που υπολογιζεις απο το αρχειο που κατεβασες και αν ειναι ιδιο εχει κατεβει σωστα αλλιως το ξανακατεβαζεις

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι,έχω ένα πρόβλημα με την Leedoid 2.5 FINAL.Συχνά το κινητό μου μπαινει στην αθόρυβη λειτουργία από μόνο του και για να λύσω το πρόβλημα αναγκάζομαι να του κάνω επανεκκίνηση.υπάρχει κάποια λύση;

 

Γίνεται και σ' εμένα και απ' ότι κατάλαβα φταίει η επιλογή Quiet ring on pickup στο Menu -> Settings -> Sound.

Μ' αυτή τη ρύθμιση, όταν το κινητό χτυπάει κι εσύ το σηκώνεις από το σημείο που βρίσκεται έως το αυτί σου, αυτό αρχίζει να ελαττώνει την ένταση. Δυστυχώς το κινητό μετά το τέλος της κλήσης δεν ξαναεπαναφέρει τον ήχο εκεί που τον είχες ρυθμίσει, αλλά κρατάει την κατάσταση που βρέθηκε όταν το σήκωσες. :wacko:

Αυτό θα το λύσεις είτε με το να απενεργοποιήσεις αυτή τη ρύθμιση ή βάζοντας την εφαρμογή Volume Locker, η οποία κάθε φορά που αλλάζει η ένταση του ήχου, σε ρωτάει αν θέλεις να την κρατήσει. Αν το αγνοήσεις, δεν κάνει τίποτα.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...