Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περασα την Runnymede_AIO_V6.0.4.1_Special_Edition και δεν υπαρχει το εικονιδιο sim tookit. Επειδη εχω δυο γραμμες στην Sim πρεπει να μπορω να "γυρισω" γραμμη. Μπορω να κανω κατι ή απλα το παιρνω αποφαση?

 

Partition στην sdcard έχεις;

Ρωτάω, γιατί βλέπω στο .zip της rom που αναφέρεις ότι το αρχείο stk.apk που είναι υπεύθυνο για το SIM Toolkit βρίσκεται στο path customize\app\app_stk\sd-ext\app_s.

Αυτό σημαίνει ότι η εφαρμογή έχει εγκατασταθεί στο partition της sdcard σου και άρα θα έπρεπε να το βλέπεις στο app drawer. ;)

Ο Aroma Launcher δεν έχει καμία σχέση με την εφαρμογή SIM Toolkit.

 

Για να αποφύγεις το επιπλέον flashάρισμα της rom (κάτι που ίσως να μην βοηθήσει και πάλι), κάνε το εξής:

Με τον Root Explorer (ή οποιοδήποτε άλλον file manager που μπορεί να σου δώσει access στο system του Android) δες αν έχεις στο κινητό σου path /system/app και αν εκεί μέσα υπάρχουν αρκετά .apk αρχεία και φυσικά λείπει το stk.apk.

Αν υπάρχει το path, άνοιξε το .zip αρχείο της rom στο pc σου με το Winrar και πάρε το αρχείο από το path customize\app\app_stk\sd-ext\app_s. Μετά βάλτο χύμα μέσα στην sdcard σου και με τον Root Explorer (ή οποιοδήποτε άλλον file manager που μπορεί να σου δώσει access στο system του Android) αντέγραψέ το μέσα στο /system/app.

Μετά από ένα reboot η εφαρμογή θα εμφανιστεί στο app drawer σου. ;)

 

 

Ps. Αν για κάποιο λόγο δεν υπάρχει το path /system/app (κάθε developer βάζει σε διαφορετικό path τις εφαρμογές για να εξοικονομήσει χώρο στο κινητό), τότε σχεδόν σίγουρα θα υπάρχει είτε το /sd-ext/app ή το /sd-ext/app_s, τα οποία θα έχουν μέσα πολλά .apk αρχεία. Ρίχνεις το stk.apk σ' έναν από αυτούς τους φακέλους και κάνεις το reboot (σε όποιον υπάρχει, δεν θα υπάρχουν και οι δύο). ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, αλλά μπορεί να είναι διαφορετική η "θέση" του ext partition. Π.χ. στο συγκεκριμένο οδηγό αναφέρεται ως προορισμός η διαδρομή /system/sd, ενώ στη ROM που χρησιμοποιώ /system/sd-ext

 

Αυτα τα βηματα, γινονται μεσω εντολων, η γινεται απλα ενα copy paste τους αντιστοιχους φακελους? Το symlink δε καταλαβα, αν ειναι κατι ξεχωριστο ωστε να αναγνωριζει τον φακελο στην sd, η αναγνωριζεται αυτοματα.

Link to comment
Share on other sites

Partition στην sdcard έχεις;

Ρωτάω, γιατί βλέπω στο .zip της rom που αναφέρεις ότι το αρχείο stk.apk που είναι υπεύθυνο για το SIM Toolkit βρίσκεται στο path customize\app\app_stk\sd-ext\app_s.

Αυτό σημαίνει ότι η εφαρμογή έχει εγκατασταθεί στο partition της sdcard σου και άρα θα έπρεπε να το βλέπεις στο app drawer. ;)

Ο Aroma Launcher δεν έχει καμία σχέση με την εφαρμογή SIM Toolkit.

 

Για να αποφύγεις το επιπλέον flashάρισμα της rom (κάτι που ίσως να μην βοηθήσει και πάλι), κάνε το εξής:

Με τον Root Explorer (ή οποιοδήποτε άλλον file manager που μπορεί να σου δώσει access στο system του Android) δες αν έχεις στο κινητό σου path /system/app και αν εκεί μέσα υπάρχουν αρκετά .apk αρχεία και φυσικά λείπει το stk.apk.

Αν υπάρχει το path, άνοιξε το .zip αρχείο της rom στο pc σου με το Winrar και πάρε το αρχείο από το path customize\app\app_stk\sd-ext\app_s. Μετά βάλτο χύμα μέσα στην sdcard σου και με τον Root Explorer (ή οποιοδήποτε άλλον file manager που μπορεί να σου δώσει access στο system του Android) αντέγραψέ το μέσα στο /system/app.

Μετά από ένα reboot η εφαρμογή θα εμφανιστεί στο app drawer σου. ;)

 

 

Ps. Αν για κάποιο λόγο δεν υπάρχει το path /system/app (κάθε developer βάζει σε διαφορετικό path τις εφαρμογές για να εξοικονομήσει χώρο στο κινητό), τότε σχεδόν σίγουρα θα υπάρχει είτε το /sd-ext/app ή το /sd-ext/app_s, τα οποία θα έχουν μέσα πολλά .apk αρχεία. Ρίχνεις το stk.apk σ' έναν από αυτούς τους φακέλους και κάνεις το reboot (σε όποιον υπάρχει, δεν θα υπάρχουν και οι δύο). ;)

 

Σε ευχαριστω ΠΑΡΑ πολυ !!!

με τις οδηγιες σου εγινε η δουλεια μου στο αψε σβησε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταρχάς καλησπέρα

Είμαι και εγώ ένας ακόμα κάτοχος του desire.

Έκανα register μόνο και μόνο για να δώσω και εγώ την άποψη μου.

Πιστεύω ότι για κάποιον που θέλει πολύ διαθέσιμο χώρο για εφαρμογές και σταθερή καθημερινή λειτουργία χωρίς κολλήματα και παρενέργειες η καλύτερη λύση είναι να βάλει την supernova http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1045824.

Οδηγίες για την εγκατάσταση υπάρχουν σε προηγούμενο Post.

Απλά είναι πολυ σταθερή με μία sd 4 ή 6 class sd.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δικη μου εντυπωση η αυτη η rom του Sebastian http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1315961 γινεται κ πιο βαρια καθε μερα...? Τις πρωτες μερες ολα καλα, δουλευει τελεια, αλλα μετα απο 6-7 μερες αρχιζει κ κολλαει.. Κολλαει πολυ ομως και γινεται βαρια..

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Έχει ακουστεί κι από άλλους αυτό. Εγώ την είχα για καιρό αλλά λίγο η τραγική μπαταρία λίγο το ότι την παράτησε και την άφησα για να επιστρέψω στην all-time-classic Supernova. Σε μένα παρεμπιπτόντως δεν καθυστερούσε ακόμη και μετά από καιρό, αλλά έχω την πιο βαρβάτη SD και σίγουρα παίζει ρόλο αυτό καθώς γεμίζουν τα partitions.

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Έχει ακουστεί κι από άλλους αυτό. Εγώ την είχα για καιρό αλλά λίγο η τραγική μπαταρία λίγο το ότι την παράτησε και την άφησα για να επιστρέψω στην all-time-classic Supernova. Σε μένα παρεμπιπτόντως δεν καθυστερούσε ακόμη και μετά από καιρό, αλλά έχω την πιο βαρβάτη SD και σίγουρα παίζει ρόλο αυτό καθώς γεμίζουν τα partitions.

 

Ναι αλλα μετα απο το sense 3.5 δεν γυρνας ευκολα πισω...!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα μετα απο το sense 3.5 δεν γυρνας ευκολα πισω...!

 

όταν βαρεθείς τα ψευτο3d και φρου φρου και απλά θέλεις να δουλεύει σωστά, θα καταλάβεις ότι πέραν του mail client άντε ένα δυο πράγματα να αξίζουν στα Sense 3+. Και ο mail client αντικαθίσταται από το απίστευτο Kaiten Mail οπότε άνετα γυρνάς πίσω :lol:

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα εχω ενα προβλημα και δεν ξερω τι να κανω....εδω και 3 μερες το κινητο δεν λεει να ανοιξει....και ςξηγουμαι αρχικα το κινητο αρχισε να κανει επανεκινησεις μονο του προσπαθησα να παρω backup αρχικα και να περασω την rom εκ νεου αλλα ματαια η ρομ ναι μεν περασε αλλα το κινητο ναι μεν ανοιγει αλλα μπαινει κατευθειαν στη οθονη του hboot χωρις να παταω το βολιουμ νταουν....προσπαθησα να φλασαρω μεσο φαστμπουτ αλλα μου βγαζει σφαλμα δεν θυμαμαι ακριβως τι αλλα θα το κοιταξω....το κινητο ειναι ς οφφ με σουπερνοβα....τα φωτα σας....:(

 

Μεσω φαστμπουτ οταν δινω την εντολη fastboot devices μου επιστρεφει to oνομα της συσκευης και την λεξη φαατμπουτ στο τελος αλλα μεχρι εκει δεν περνει καμια αλλη εντολη....

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos

Rom: StarBurst Lite 1.3.0

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Sd card: Transcend 8gb class 6

internal memory 980+

Link to comment
Share on other sites

Γεια σασ παιδια.....

προέκυψε προβλημα. το κινητο μου μετα απο μια μικρη επαφή με νερα.... μικρή ομως κυριολεκτικα. κόλλησε το πλήκτο του ήχου.ενω δούλευε. αναβόσβηνε την οθόνη μόνο του.εβγαλα την μπαταρία και μετά όταν το ανάβω παέι στην οθόνη hboot.το κινητό είναι s-off και τα λοιπά.τι προτείνεται να κάνω?

Oneplus 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα εχω ενα προβλημα και δεν ξερω τι να κανω....εδω και 3 μερες το κινητο δεν λεει να ανοιξει....και ςξηγουμαι αρχικα το κινητο αρχισε να κανει επανεκινησεις μονο του προσπαθησα να παρω backup αρχικα και να περασω την rom εκ νεου αλλα ματαια η ρομ ναι μεν περασε αλλα το κινητο ναι μεν ανοιγει αλλα μπαινει κατευθειαν στη οθονη του hboot χωρις να παταω το βολιουμ νταουν....προσπαθησα να φλασαρω μεσο φαστμπουτ αλλα μου βγαζει σφαλμα δεν θυμαμαι ακριβως τι αλλα θα το κοιταξω....το κινητο ειναι ς οφφ με σουπερνοβα....τα φωτα σας....:(

 

Μεσω φαστμπουτ οταν δινω την εντολη fastboot devices μου επιστρεφει to oνομα της συσκευης και την λεξη φαατμπουτ στο τελος αλλα μεχρι εκει δεν περνει καμια αλλη εντολη....

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

 

sorry για το double post...το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να το επαναφερω στην αρχικη του κατασταση να το στειλω για εγγυηση....επισης ξεχασα να αναφερω οτι οταν μπαινει στο hboot απο μονο του δεν μπορω να πατησω κανενα κουμπι για να επιλεξω κατι...

Rom: StarBurst Lite 1.3.0

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Sd card: Transcend 8gb class 6

internal memory 980+

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχει δοκιμασει κανεις τις beta rom με ICS απο τους XDA???

 

ειναι σταθερες τι παιζει γενικα??? εντυπωσεις??

 

Χθες το βράδυ δοκίμασα αυτή, αλλά δεν κατάφερε να μπουτάρει το κινητό :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχει δοκιμασει κανεις τις beta rom με ICS απο τους XDA???

 

ειναι σταθερες τι παιζει γενικα??? εντυπωσεις??

 

Χθες το βράδυ δοκίμασα αυτή, αλλά δεν κατάφερε να μπουτάρει το κινητό :(

 

Χρησιμοποιώ τη rom του Sandvold (αυτή δηλαδή που αναφέρεις) από την Alpha μορφή της ακόμη.

Οι εκδόσεις από v4.x και μετά έχουν Full HWA και δουλεύουν τα πάντα, εκτός από ένα θέμα με την κάμερα. Μπορείς να τραβήξεις κανονικά φωτογραφίες και video, αλλά δεν μπορείς να βλέπεις την εικόνα στην οθόνη (αυτό τουλάχιστον αναφέρουν οι χρήστες). Κατά τ' άλλα δουλεύουν τα πάντα, από παιχνίδια έως ό,τι άλλο μπορείς να κάνεις με το κινητό. Αρκεί φυσικά οι εφαρμογές που σας ενδιαφέρουν να έχουν πάρει αναβάθμιση για υποστήριξη ICS (κάτι που σιγά-σιγά γίνεται σε όλες τις εφαρμογές).

Εγώ ξαναγύρισα στην 0.3.10 (με flashαρισμένα τα αρχεία της κάμερας από την 0.3.9 όπου έπαιζε σωστά η κάμερα), η οποία είναι με hacked HWA.

 

Ps. Στην έκδοση που είμαι, έχω κάνει test με την κάμερα τραβώντας 2 φωτογραφίες και 1 video (δεν την χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ). Φαίνεται να δουλεύει σωστά. Αν με heavy χρήση βγάλει προβλήματα, δεν το γνωρίζω.

Οι αναφορές λένε ότι ήταν η καλύτερη κάμερα με ICS rom, ως σήμερα.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

οι Ics launcher nova, apex κτλ δεν σου φαίνονται λίγο τα ζώα μου αργά? έχεις βρεις κάποιον από αυτούς που να έχει ταχύτητα? όποτε έχω περάσει σε ics, αυτούς τους launcer τους θεωρώ μεγάλη πληγή, πρέπει να αυξήσουν την ταχύτητα τους (είμαι με Mildwild V η οποία από ταχύτητα είναι τούμπανο, οπότε η σύγκριση με Ics προς το παρόν είναι άτοπη). Θα μου πεις γιατί δεν βάζεις του κλασικούς go,pro κτλ. Η μαγεία του ics είναι με αυτούς τους μαμίσιους Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προσπαθηση να κανω το κινητο s-off, root και να του βαλω μια custom rom αλλα τπτ.τα λινκ που βρικα καποια απο αυτα δεν ισχιουν.μπορει καποιος να μου παραθεσει εναν οδηγο?
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τη rom του Sandvold (αυτή δηλαδή που αναφέρεις) από την Alpha μορφή της ακόμη.

Οι εκδόσεις από v4.x και μετά έχουν Full HWA και δουλεύουν τα πάντα, εκτός από ένα θέμα με την κάμερα. Μπορείς να τραβήξεις κανονικά φωτογραφίες και video, αλλά δεν μπορείς να βλέπεις την εικόνα στην οθόνη (αυτό τουλάχιστον αναφέρουν οι χρήστες). Κατά τ' άλλα δουλεύουν τα πάντα, από παιχνίδια έως ό,τι άλλο μπορείς να κάνεις με το κινητό. Αρκεί φυσικά οι εφαρμογές που σας ενδιαφέρουν να έχουν πάρει αναβάθμιση για υποστήριξη ICS (κάτι που σιγά-σιγά γίνεται σε όλες τις εφαρμογές).

Εγώ ξαναγύρισα στην 0.3.10 (με flashαρισμένα τα αρχεία της κάμερας από την 0.3.9 όπου έπαιζε σωστά η κάμερα), η οποία είναι με hacked HWA.

 

Ps. Στην έκδοση που είμαι, έχω κάνει test με την κάμερα τραβώντας 2 φωτογραφίες και 1 video (δεν την χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ). Φαίνεται να δουλεύει σωστά. Αν με heavy χρήση βγάλει προβλήματα, δεν το γνωρίζω.

Οι αναφορές λένε ότι ήταν η καλύτερη κάμερα με ICS rom, ως σήμερα.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, αλλά με έβαζε σε fatboot μετά από κάθε επανεκκίνηση. Είχα κάνει full wipe πιο πριν φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

οι Ics launcher nova, apex κτλ δεν σου φαίνονται λίγο τα ζώα μου αργά? έχεις βρεις κάποιον από αυτούς που να έχει ταχύτητα? όποτε έχω περάσει σε ics, αυτούς τους launcer τους θεωρώ μεγάλη πληγή, πρέπει να αυξήσουν την ταχύτητα τους (είμαι με Mildwild V η οποία από ταχύτητα είναι τούμπανο, οπότε η σύγκριση με Ics προς το παρόν είναι άτοπη). Θα μου πεις γιατί δεν βάζεις του κλασικούς go,pro κτλ. Η μαγεία του ics είναι με αυτούς τους μαμίσιους

 

Για κάνα δίμηνο τώρα, είμαι και θα παραμείνω με Apex (αρχικά ήμουν με τον προ-εγκατεστημένο Trebuchet και για λίγο δοκίμασα και Nova). Δεν ξέρω τί αίσθηση έχει/ουν σε σχέση με τον launcher της Mildwild V, αλλά σ' εμένα τρέχει μια χαρά (τώρα το δικό μου 'μια χαρά' αν είναι για σένα 'χάλια', δεν ξέρω).

 

Ps. Δεν ξέρω τί παίζει με τους άλλους launcher του εμπορίου, μιας και πάντα ήμουν με Sense rom, οπότε δεν έβαζα κάποιον extra. ;)

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, αλλά με έβαζε σε fatboot μετά από κάθε επανεκκίνηση. Είχα κάνει full wipe πιο πριν φυσικά!

 

Δεν υπάρχουν πολλά πράγματα για να ελέγξεις. Απλά να βεβαιωθείς ότι έχεις ext3/4 partition στην sdcard, έχεις οποιοδήποτε hboot για τις εκδόσεις από 4.x και μετά ή το stock hboot για οποιαδήποτε έκδοση πριν τις 4.x (είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ το stock), να μην κατέβηκε σωστά το .zip της rom (δοκίμασε να το ανοίξεις με το WinRar στο pc σου, ως επιβεβαίωση).

Επειδή δεν θυμάμαι απ' όσα posts να έχω διαβάσει, κάποιος να έχει παρόμοιο θέμα (και ούτε εγώ φυσικά και έχω flashάρει σχεδόν κάθε version της rom), ξανα-κατέβασε την rom και δοκίμασε πάλι από την αρχή.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες επειδη εχω παραμελησει λιγο το κινητακι μου θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με καποιεσ rom που βρηκα στο xda

ειναι οι εξης και θα ηθελα να μου προτεινεται :

RunnymedeMod007

BlissMod2007

RSKrux_bravo_5.0

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ θέλω να βάλω καινούρια rom... μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια δοκιμασμένη και σταθερή σε 2.3.5 με sense 3.5 ?
Link to comment
Share on other sites

εχω εδω και δυο μερες την RSK v.6 και τρεχει σταθεροτατα μεχρι στιγμης με εξαιρεση μια επανεκκινηση οταν ειχα ανοιχτο προγραμμα gps και μιλησα και μισο λεπτο στο τηλεφωνο. Γενικα οι Runnymede μου ειχαν σκαλωματα εμενα, σε αλλους τρεχουν μια χαρα. δεν χανετε κατι να δοκιμασετε 4-5 ειναι ολες κ ολες με sense 3.5
Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει χαμός στο thread της RSK. Πολλές σελίδες ξεκατινιάσματος με τελικό αποτέλεσμα να κλείσουν το θέμα οι RSK!!! Είναι και Έλληνες τα παιδια, και το τί λένε οι ξένοι για την Ελλάδα :X

 

Κρίμα, σκεφτόμουνα να μεταπηδήσω σε αυτήν από την Runnymede v5.

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει χαμός στο thread της RSK. Πολλές σελίδες ξεκατινιάσματος με τελικό αποτέλεσμα να κλείσουν το θέμα οι RSK!!! Είναι και Έλληνες τα παιδια, και το τί λένε οι ξένοι για την Ελλάδα :X

 

Κρίμα, σκεφτόμουνα να μεταπηδήσω σε αυτήν από την Runnymede v5.

 

Γιατι τι εγινε...? Εσβησε και την rom απο την αρχικη του?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια ειναι δυνατον να χανω κλησεις και sms? Χθες το βραδυ ο αδερφος με πηρε τηλεφωνο και εγω δεν ειχα ουτε μια αναπαντητη... Κ οχι δεν ειχα κλειστο το τηλεφωνο.... Και σημερα το πρωι εστελνα sms με την κοπελα μου και ενα που μου εστειλε δεν μου ηρθε ποτε... Και ειδα αυτη ειχε αναφορα κανονικα οτι μου παραδωθηκε... Το οτι τσακωθηκαμε κιολας επειδη δεν πιστευε οτι δεν μου ηρθε ειναι αλλο θεμα... Αλλα μου εχει ξανα γινει με sms, με κληση ομως δεν μου το εχουν ξανα πει..

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...