Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θέλω την βοήθεια σας!! Κατέβασα την επίσημη ROM για το Desire 2.3 Upgrade από το site της HTC που είναι για τους developers. Την πέρασα κανονικά όλα οκ, αλλά τώρα δεν μπορώ να κάνω root!! Και επίσης δεν μπορώ να εγκαταστήσω την μαμά-rom με την γνωστή διαδικασία, λόγο μάλλον ότι την βλέπει ως προγενέστερη και εμφανίζει το το ακόλουθο μήνυμα: ΣΦΑΛΜΑ [140]:ΣΦΑΛΜΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΦΟΡΤΩΣΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ.

Το τηλ είναι αγορασμένο από Ελλάδα με P/N: 99HKZ…

Ευχαριστώ, ελπίζω να μου βρείτε λύση γιατί έχω τρελαθεί και είμαι και αρχάριος σε αυτά τα κόλπα και τα έχω δει σκούρα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά..Μετά από αρκετούς μήνες χρήσης της oxygen αντιμετωπίζω προβλήματα με το σήμα του κινητού. Έχω την 2.1.6 και βλέπω στο site http://download.oxygen.im/roms/ έχει βγει 2.3.1.. :pΑπλά flasharw το ζιπ με wipe κανονικά ή χρειαζεται κάποια άλλη διαδικασία για να γίνει update?ΣΑς ευχαριστώ

bravo pvt4 s-off

hboot:0.93.0001

radio:5.17.05.23

rom:oxygen V 2.3.2

Link to comment
Share on other sites

φλάσαρε το ζιπ και μην κάνεις τίποτα άλλο, υποτίθεται καλό είναι να κάνεις wipe cache, dalvik αλλα δεν χρειάζεται, ποτέ δεν τα έχω κάνει με oxygen
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θέλω την βοήθεια σας!! Κατέβασα την επίσημη ROM για το Desire 2.3 Upgrade από το site της HTC που είναι για τους developers. Την πέρασα κανονικά όλα οκ, αλλά τώρα δεν μπορώ να κάνω root!! Και επίσης δεν μπορώ να εγκαταστήσω την μαμά-rom με την γνωστή διαδικασία, λόγο μάλλον ότι την βλέπει ως προγενέστερη και εμφανίζει το το ακόλουθο μήνυμα: ΣΦΑΛΜΑ [140]:ΣΦΑΛΜΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΦΟΡΤΩΣΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ.

Το τηλ είναι αγορασμένο από Ελλάδα με P/N: 99HKZ…

Ευχαριστώ, ελπίζω να μου βρείτε λύση γιατί έχω τρελαθεί και είμαι και αρχάριος σε αυτά τα κόλπα και τα έχω δει σκούρα..

 

Εμ...αυτα τα ρωτάνε από πριν! Γίνεται πάλι root πια ακόμα και με τη μαμα GB (διάβασε λίγο παραπάνω εδώ άλλα και στο xda developers) άλλα είναι πιο δύσκολο και χρονοβόρο.

 

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

φλάσαρε το ζιπ και μην κάνεις τίποτα άλλο, υποτίθεται καλό είναι να κάνεις wipe cache, dalvik αλλα δεν χρειάζεται, ποτέ δεν τα έχω κάνει με oxygen

 

Kαι όλες οι εφαρμογές θα σβηστούν ή με το update tpt δεν χανεται?!

bravo pvt4 s-off

hboot:0.93.0001

radio:5.17.05.23

rom:oxygen V 2.3.2

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Ειναι δυνατον το desire μου να μην εχει Ελληνικη γλωσσα??

Παω στο settings-language & keyboard- κ οι μονες γλωσσες που εχει ειναι Εnglish,francais,italiano,espanol

Eιναι δυνατον να μην εχει Ελληνικα??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Ειναι δυνατον το desire μου να μην εχει Ελληνικη γλωσσα??

Παω στο settings-language & keyboard- κ οι μονες γλωσσες που εχει ειναι Εnglish,francais,italiano,espanol

Eιναι δυνατον να μην εχει Ελληνικα??

 

Απο που έχεις αγορασει το κινητο;;;

Με αυτο εδώ,θα κανεις την δουλειά σου.... https://market.android.com/details?id=jp.co.c_lis.ccl.morelocale&feature=search_result

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Απο που έχεις αγορασει το κινητο;;;

Με αυτο εδώ,θα κανεις την δουλειά σου.... https://market.android.com/details?id=jp.co.c_lis.ccl.morelocale&feature=search_result

 

Ευχαριστω πολυ αυτο ακριβως χρειαζομουν

Link to comment
Share on other sites

Μια επιπλεον ερωτηση

Επειδη το μπροστινο cover μου εχει καποιες γρατζουνιες υπαρχει καποιος στην Αθηνα ή καποιο service (οχι της htc που εκει θα ειναι πανακριβη η αλλαγη) που να μπορει να μου βαλει το καινουριο εγγυημενα?? http://www.htcrepairparts.com/front-cover-housing-for-htc-desire-g7-p-3345.html

Edited by panos23
Link to comment
Share on other sites

Kαι όλες οι εφαρμογές θα σβηστούν ή με το update tpt δεν χανεται?!

 

φλάσαρε κανονικά, δεν χάνεται τιποτα, κάνε και backup να είσαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

to radio ειναι αυτό που φαίνεται στην υπογραφή μου αλλά ρε παιδιά έχω χαμηλό σήμα ..ΑΝ flasharw νέα έκδοση θα υπάρξει βελτίωση?Από που μπορώ να το κατεβάσω?και ποια η διαδικασία?ευχαριστώ.......................Τα κατάφερα και πάλι!έβαλα την τελευταια έκδοση και πάλι τα ίδια με το σήμα...Εχει να προτείνει κάποιος κάποια άλλη έκδοση καλύτερΗ? Edited by iceearth

bravo pvt4 s-off

hboot:0.93.0001

radio:5.17.05.23

rom:oxygen V 2.3.2

Link to comment
Share on other sites

to radio ειναι αυτό που φαίνεται στην υπογραφή μου αλλά ρε παιδιά έχω χαμηλό σήμα ..ΑΝ flasharw νέα έκδοση θα υπάρξει βελτίωση?Από που μπορώ να το κατεβάσω?και ποια η διαδικασία?ευχαριστώ.......................Τα κατάφερα και πάλι!έβαλα την τελευταια έκδοση και πάλι τα ίδια με το σήμα...Εχει να προτείνει κάποιος κάποια άλλη έκδοση καλύτερΗ?

 

Εχεις δοκιμασει να απενεργοποιησεις το 3G??;)

Γιατι εκτος οτι καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια εχει και χειροτερο σημα.... αν χρησιμοποιεις mobile internet μπορεις να το ενεργοποιεις πριν μπεις στο ιντερνετ!

Πηγαινε Wireless and Networks-Mobile Networks-Network mode και επελεξε GSM ONLY!

Θα εκπλαγεις ποση διαφορα θα δεις στην μπαταρια σου αλλα και στο σημα!

Αν το εχεις κανει αυτο μπορεις να δοκιμασεις το 5.17.05.08 ,το λινκ και την διαδικασια θα το βρεις 2-3 σελιδες πισω αμα ψαξεις λιγο :p

Link to comment
Share on other sites

επδ εχω την oxygen επελεξα use only 2G networks(saves battery) και έχεις δίκαιο μαν ;έχω ήδη καλύτερο σήμα!για να καταλαβω με 2G εχω κλησεις και σμσ μόνο? Edited by iceearth

bravo pvt4 s-off

hboot:0.93.0001

radio:5.17.05.23

rom:oxygen V 2.3.2

Link to comment
Share on other sites

http://techblog.gr/mobile/cyanogenmod-9-ice-cream-sandwich-5211/

CyanogenMod 9, Android Ice Cream Sandwich για 60+ smartphones τον Ιανουάριο

 

αντε να δουμε και το ΙCS! :D:D:D:D

 

edit:

 

εχει ηδη βγει http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1313577

Edited by taz17

Device: HTC Desire

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Rom:RCMix S v2.0 A2SD + BravoHboot

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια να λεγεται δεν το ειχα χρησιμοποιησει και πολυ,λιγο wifi για να κανω κανενα update,περισσοτερες κλησεις, λιγοτερα μηνυματα και λιγο ενα παιχνιδι που παιζω.....Για να σου αντεξει τοσο εξαρταται απο πολλους παραγοντες,απο την ROM,kernel,radio,cpu governors που εχεις και ποσα profiles για αυτους και κατα κυριο λογο η χρηση που του κανεις!Ολα ομως συνδεουνται μεταξυ τους.....Δηλαδη αν δεν εχεις τα υπολοιπα και του κανεις πολυ λιγη χρηση μπορει να μην σου αντεξει τοσο..;)

Ημουν απο τους πρωτους που ειχα στην κατοχη μου το Desire στην Ελλαδα,το εχω απο τον προηγουμενο Μαη-Ιουνη.. και εχω καταφερει αρκετες φορες να το κανω να γονατισει και να μεινει απο μπαταρια σε 1-2 ωρες, αρκετες φορες:lol: απλα τις τελευταιες μερες δεν εχω προγραμματισει καθολου γιαυτο και αντεξε τοσο:p

 

Έχω την ίδια ρομ με αυτή που αναφέρεστε αλλά εμένα κρατάει η μπαταρία περίπου στισ 12-14 ώρες......τραγικό.έχει και κάποια κολλήματα η ρομ αλλά οκ.αυτό με την μπαταρία όμως.τι ρυθμίσεις πρέπει να περάσω ώστε να βελτιωθεί η διάρκεια της μπαταρίας?radio έχω το τελευταίο όπως φαίνεται στην υπογραφή μου και kernel 2.6.35.14-gingercakes-0.7g

Επίσης εδώ διάβασα ότι οι κάρτες class 10 δεν είναι συμβατές με το κινητό μας??? τί παίζει?

Edited by deepbluee
Oneplus 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια είναι η πιο πρόσφατη έκδοση του ClockworkMod recovery;;;;

Εγω εχω την 2.5.0.7....πως μπορώ να βάλω την πιο καινούργια;;

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Eχω στα χέρια μου ένα htc desire με stock rom 2.29.405.5 και hboot 0.93

Ποιος ειναι ο σωστός τρόπος για να το κάνω root; Δοκίμασα με το unrevoked3 http://www.unrevoked.com/recovery/ αλλά δε γίνεται και μου πετάει μήνυμα "is your firmware too new?"

Link to comment
Share on other sites

Stock Froyo ή stock Gingerbread? Γιατί αν έχεις Gingerbread (που για να μην γίνεται με unrevoked, λογικά αυτό έχεις) θα πας με revolutionary. http://revolutionary.io/

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Stock Froyo ή stock Gingerbread? Γιατί αν έχεις Gingerbread (που για να μην γίνεται με unrevoked, λογικά αυτό έχεις) θα πας με revolutionary. http://revolutionary.io/

 

Λάθος. Αν έχει HBOOT 0.93 όπως λέει έχει stock Froyo. Συν τις άλλοις αυτό μαρτυρά και η έκδοση της ROM. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το κάνει. Μήπως είναι PVT4; (αν και έπρεπε κι αυτό να λειτουργεί)...

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα τελικα.το τηλεφωνο ειναι pvt3 και με την τριτη προσπαθεια,εγινε root με το unrevoked.ευχαριστω για τις απαντησεις σας

 

Sent from my HD2

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εδώ διάβασα ότι οι κάρτες class 10 δεν είναι συμβατές με το κινητό μας??? τί παίζει?

Ναι, η καλύτερη κατηγορία που μπορείς να αγοράσεις για το Desire είναι class 6. Συγκεκριμένα η Sandisk mobile ultra bi-color. Οι διαφορές της συγκεκριμένης με οποιαδήποτε άλλη (ακόμη και τις class 10) είναι τρομακτικές, ειδικά αν χρησιμοποιείς data 2 SD όπως οι περισσότερες rom.

Edited by Makinen

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στον κόσμο των custom ROMs, ένα τεράστιο και μαγικό κόσμο.:lol:

Στα γρήγορα γιατί έχω διάλεξη να παρακολουθήσω σε 10 λεπτά:

1. Το σύστημα με τα ext4 partitions στην SD είναι ένας ευρηματικός τρόπος που σκέφτηκαν για να επεκτείνουν τη μικρή εσωτερική μνήμη του Desire. Γενικά στα πιο καινούρια κινητά δε θα δεις τον τρόπο αυτό να χρησιμοποιείται στις custom ROMs και σταδιακά θα εκλείψει. Όσο όμως ασχολούμαστε με το Desire, ο μόνος τρόπος να επεκτείνεις με κόλπο την εσωτερική του μνήμη ώστε να μην έχεις θέμα για την εγκατάσταση εφαρμογών (όπως είδες και μόνος) με το Data2SD ή για να περαστούν πράγματα έξτρα μαζί με τη ROM που δε θα χωρούσαν κανονικά είναι το partition στην κάρτα μνήμης. Σε μερικές ROM γίνεται πιο βαριά χρήση του partition στην κάρτα μνήμης οπότε και παίζει πολύ ρόλο να είναι ΚΑΛΗ class 6 η κάρτα σου αλλιώς θα έχεις lag και κολλήματα ενοχλητικά. Είναι δίκοπο μαχαίρι λοιπόν και η χρυσή τομή είναι κάπου ανάμεσα.

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση. Έχω 2-3 ερωτησούλες όσον αφορά το A2SD+

 

Κατά πως φαίνεται έχω το MIUI με υποστήριξη A2SD+ αφού το βλέπω και στο Quick System Info "Α2SD storage: 0.96GB, Free: 850MB".

 

Δεν έχω καταλάβει αν το κάνει αυτόματα ή πρέπει να το κάνω εγώ. Ξεκίνησα να εγκαθιστώ κάποια προγράμματα και κάποια στιγμή πήρα το μήνυμα ότι δεν έχω αρκετή μνήμη. Κοιτάζω και το free του A2SD+ ήταν κόντα στο 0.96GB (είχε κατέβει ελάχιστα).

 

Διάβασα ορισμένα πράγματα αλλά μάλλον με μπέρδεψαν περισσότερο. Τι έκανα; Ανοιξα έναν terminal emulator και εκτέλεσα το a2sd cachesd για να μεταφερθεί η Dalvik cache στο ext4 partition. Είδα το free να μειώνεται λίγο. Οι εφαρμογές που είχα εγκαταστήσει όμως είχαν ακόμη την επιλογή "Move to SD" (υπέθετα ότι γίνονται αυτόματα). Άρχισαν να το κάνω και είδα να μειώνεται ο χώρος στην SD. Σε ένα FAQ όμως διάβασα ότι δεν πρέπει να το κάνω και ότι το κάνει το scriptακι αυτόματα (εδώ το διάβασα http://androidforums.com/desire-all-things-root/220627-faq-root-memory-a2sd-partitions-updated-10th-august-2011-a.html#%E2%80%9D3%E2%80%9D).

 

Τι πρέπει και τι ΔΕΝ πρέπει τελικά να κάνω;

 

Έχω MIUI 1.11.4.

 

Ευχαριστώ.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Υπό νορμάλ συνθήκες θα έπρεπε να λειτουργεί εντελώς αυτόματα το σκριπτ, και να μη γεμίζει η εσωτερική μνήμη. Επίσης σε τέτοια σκριπτάκια συνήθως απαγορεύεται το χειροκίνητο "move to SD " αλλά δεν έχω δουλέψει και ποτέ miui οπότε ίσως κάνω και λάθος. Κατά μεγάλη πιθανότητα κάτι δεν έχεις κάνει σωστά πάντως.

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση. Έχω 2-3 ερωτησούλες όσον αφορά το A2SD+

 

Κατά πως φαίνεται έχω το MIUI με υποστήριξη A2SD+ αφού το βλέπω και στο Quick System Info "Α2SD storage: 0.96GB, Free: 850MB".

 

Δεν έχω καταλάβει αν το κάνει αυτόματα ή πρέπει να το κάνω εγώ. Ξεκίνησα να εγκαθιστώ κάποια προγράμματα και κάποια στιγμή πήρα το μήνυμα ότι δεν έχω αρκετή μνήμη. Κοιτάζω και το free του A2SD+ ήταν κόντα στο 0.96GB (είχε κατέβει ελάχιστα).

 

Διάβασα ορισμένα πράγματα αλλά μάλλον με μπέρδεψαν περισσότερο. Τι έκανα; Ανοιξα έναν terminal emulator και εκτέλεσα το a2sd cachesd για να μεταφερθεί η Dalvik cache στο ext4 partition. Είδα το free να μειώνεται λίγο. Οι εφαρμογές που είχα εγκαταστήσει όμως είχαν ακόμη την επιλογή "Move to SD" (υπέθετα ότι γίνονται αυτόματα). Άρχισαν να το κάνω και είδα να μειώνεται ο χώρος στην SD. Σε ένα FAQ όμως διάβασα ότι δεν πρέπει να το κάνω και ότι το κάνει το scriptακι αυτόματα (εδώ το διάβασα http://androidforums.com/desire-all-things-root/220627-faq-root-memory-a2sd-partitions-updated-10th-august-2011-a-.html#%E2%80%9D3%E2%80%9D).

 

Τι πρέπει και τι ΔΕΝ πρέπει τελικά να κάνω;

 

Έχω MIUI 1.11.4.

 

Ευχαριστώ.

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση. Έχω 2-3 ερωτησούλες όσον αφορά το A2SD+

 

Κατά πως φαίνεται έχω το MIUI με υποστήριξη A2SD+ αφού το βλέπω και στο Quick System Info "Α2SD storage: 0.96GB, Free: 850MB".

 

Δεν έχω καταλάβει αν το κάνει αυτόματα ή πρέπει να το κάνω εγώ. Ξεκίνησα να εγκαθιστώ κάποια προγράμματα και κάποια στιγμή πήρα το μήνυμα ότι δεν έχω αρκετή μνήμη. Κοιτάζω και το free του A2SD+ ήταν κόντα στο 0.96GB (είχε κατέβει ελάχιστα).

 

Διάβασα ορισμένα πράγματα αλλά μάλλον με μπέρδεψαν περισσότερο. Τι έκανα; Ανοιξα έναν terminal emulator και εκτέλεσα το a2sd cachesd για να μεταφερθεί η Dalvik cache στο ext4 partition. Είδα το free να μειώνεται λίγο. Οι εφαρμογές που είχα εγκαταστήσει όμως είχαν ακόμη την επιλογή "Move to SD" (υπέθετα ότι γίνονται αυτόματα). Άρχισαν να το κάνω και είδα να μειώνεται ο χώρος στην SD. Σε ένα FAQ όμως διάβασα ότι δεν πρέπει να το κάνω και ότι το κάνει το scriptακι αυτόματα (εδώ το διάβασα http://androidforums.com/desire-all-things-root/220627-faq-root-memory-a2sd-partitions-updated-10th-august-2011-a.html#%E2%80%9D3%E2%80%9D).

 

Τι πρέπει και τι ΔΕΝ πρέπει τελικά να κάνω;

 

Έχω MIUI 1.11.4.

 

Ευχαριστώ.

 

Άνοιξε emulator και κάνε repair a2sd.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...