Jump to content

iPad 2 (2011)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά αυτό το Review του Ipad 2 δεν ήταν review, διαφήμιση ήταν!

 

Λίγο αντικειμενικότητα δεν θα έβλαπτε (έστω και για τα μάτια του κόσμου).

 

Σόρρυ που το γράφω εδώ αλλά δεν ξέρω που να το γράψω.

Την επόμενη φορα θα πρεπει να μας κανεις εσύ ένα review.

Απο που βγάζεις τα συμπεράσματα σου?

Έχω διαβάσει όλα τα reviews για το ipad2 και δεν είδα κάτι διαφορετικο.

Δηλαδή όλοι κάνουν διαφήμιση?

 

Προσωπικά διαφωνώ μ ένα ζήτημα που αναφέρθηκε στο review. Αυτο σχετικά με το multitasking.

Θεωρω ότι το iOS multitasking λειτουργεί υποδειγματικά στο ipad2 αλλα και στο iphone4.

Πουθενά δεν παρατηρηται δυσλειτουργία, η αργοπορεια, όσες εφαρμογές και να έχουμε ανοίξει πριν.

Στο ipad1 υπήρχε πρόβλημα λόγο μικρής ram, με αποτέλεσμα να διατηρούνται λιγότερες εφαρμογές σε ετοιμότητα.

 

καταφερα χθες να κανω κρατηση ενα κομματι στην αγγλια. μενω λιντς κ καταφερα να παρω ενα μεσω καρντιφ...

 

τελος παντον μας βγαλαν τη ψυχη

 

ερωτηση: χωρις jb κ μεσα απο την επιλογη να κανω το Iphone4 hotspot κ με συμβολαιο με tethering μπορω να δωσω ιντερνετ στην ταμπλετα? το χει δοκιμασει κανεις?

Δεν χρειάζεται jailbreak. Αρκει να στο επιτρέπει ο παροχος σου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά αυτό το Review του Ipad 2 δεν ήταν review, διαφήμιση ήταν!

 

Λίγο αντικειμενικότητα δεν θα έβλαπτε (έστω και για τα μάτια του κόσμου).

 

Σόρρυ που το γράφω εδώ αλλά δεν ξέρω που να το γράψω.

 

Tο διάβασες καλά; Μήπως διάβασες άλλο review? Ή μήπως ήθελες να χύσω δηλητήριο για να ικανοποιηθείς;

 

Anyway...

 

@Te_Salat: Φίλε δε νομίζω ότι έγραψα κάτι κακό για το multitasking:

 

Θα βρείτε επομένως μια σταθερή λειτουργία multitasking για άμεση μετάβαση από μια εφαρμογή (κάθε φορά) στην επόμενη,

 

ενώ τόνισα:

 

Πολύ καλή εντύπωση μας έκαναν οι νέες multitouch gestures πάνω στην οθόνη του iPad 2, με τη χρήση τεσσάρων ή και πέντε δακτύλων, για τη μετάβαση από τη μια εφαρμογή στην επόμενη, το κλείσιμο (ή μάλλον τη μετάβαση μιας εφαρμογής στο background) με το... τσίμπημα της οθόνης με όλα τα δάχτυλα μας κ.α.

 

και έγραψα ακόμα ότι θέμα ισχύος δεν τίθεται, ούτε κολλημάτων για τη συσκευή.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομουν στον επίλογο:

 

Παρόλα αυτά ναι, το iOS 4.3 υστερεί πολύ σε σχέση με τον ανταγωνισμό σε θέματα ευχρηστίας, άμεσης ενημέρωσης του χρήστη για τα βασικά, την ειδοποίησή του για διαφόρων ειδών θέματα, την σωστή υποστήριξη της λειτουργίας multitasking, την άρση περιορισμών όπως η αδυναμία χρήσης του Bluetooth για τα βασικά κ.α.

 

Για το θέμα των ειδοποιησεων όλοι συμφωνούμε ότι παρόλο που δεν χάνουμε καμία, είναι ξεπερασμενες, έτσι όπως λειτουργούν.

 

Επίσης το μεγαλύτερο μείον για μένα είναι η ελειψη SD Card η USB flash.

Απο την στιγμη που πρόκειται κατα μεγάλο ποσοστό για επαγγελματική συσκευη χρειάζεται αρκετά συχνα.

Δεν μπορείς για παράδειγμα να βρίσκεσαι σ ένα meeting, να σου ζητά κάποιος ένα αρχείο και να πρέπει να του το στείλεις με mail η να του δώσεις link απο το dropbox σου.

Είναι ένας απο τους λόγους που δεν πήγα στο ipad2 και δεν θα το κάνω αν δεν αλλάξει κάτι προς αυτη την κατεύθυνση.

Κι αυτο επειδή έρχεται σε αντίθεση με τα συμφέροντα της apple η οποία θέλει να προωθεί τις δικές της ταινίες που μπορείς να νοικιασεις απο το iTunes.

Αργά η γρήγορα θα αναγκαστεί να υποχωρήσει σ αυτές τις ιδιοτροποιες όπως και με τόσες άλλες. Απλα κερδίζει χρόνο.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αναφερομουν στον επίλογο:

 

Παρόλα αυτά ναι, το iOS 4.3 υστερεί πολύ σε σχέση με τον ανταγωνισμό σε θέματα ευχρηστίας, άμεσης ενημέρωσης του χρήστη για τα βασικά, την ειδοποίησή του για διαφόρων ειδών θέματα, την σωστή υποστήριξη της λειτουργίας multitasking, την άρση περιορισμών όπως η αδυναμία χρήσης του Bluetooth για τα βασικά κ.α..

Να πώ την αλήθεια και εμένα αυτή η φράση μου έμεινε από το review , σχετικά με το multitasking.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Να πώ την αλήθεια και εμένα αυτή η φράση μου έμεινε από το review , σχετικά με το multitasking.

 

Ναι αυτό έχει βάση. Καλό το multitasking στο iOS, αλλά ΔΕΝ είναι πραγματικό 100% το γνωρίζουμε όλοι. Δεν αντέχω άλλο τις εφαρμογές να μπαίνουν σε freeze μέχρι να τις χρησιμοποιήσω πάλι. Μιλάω για το γνωστό lag του ενός-δύο δευτερολέπτων κάθε φορά που μέσω multitasking μεταφερόμαστε σε εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο... όταν και περιμένουμε την εφαρμογή να ξυπνήσει από το λήθαργο.

 

Αυτό υπάρχει μέχρι και σήμερα, στο iPad, iPhone κλπ...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό έχει βάση. Καλό το multitasking στο iOS, αλλά ΔΕΝ είναι πραγματικό 100% το γνωρίζουμε όλοι. Δεν αντέχω άλλο τις εφαρμογές να μπαίνουν σε freeze μέχρι να τις χρησιμοποιήσω πάλι. Μιλάω για το γνωστό lag του ενός-δύο δευτερολέπτων κάθε φορά που μέσω multitasking μεταφερόμαστε σε εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο... όταν και περιμένουμε την εφαρμογή να ξυπνήσει από το λήθαργο.

 

Αυτό υπάρχει μέχρι και σήμερα, στο iPad, iPhone κλπ...

 

Νίκο αυτο συμβαίνει μόνο σε εφαρμογές που χρειάζονται να κάνουν refresh δεδομένα απο Ίντερνετ.

Για παράδειγμα είχα ανοιχτές απο το πρωι αρκετές εφαρμογές, όπως το Evernote. Εκανα κλικ και άνοιξε αμέσως. Αντίθετα το Facebook που ήταν απο χθες ξεκίνησε απο την αρχη. Το twitter εμφανίστηκε άμεσα αλλα χρειάζονταν refresh.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νίκο αυτο συμβαίνει μόνο σε εφαρμογές που χρειάζονται να κάνουν refresh δεδομένα απο Ίντερνετ.

Για παράδειγμα είχα ανοιχτές απο το πρωι αρκετές εφαρμογές, όπως το Evernote. Εκανα κλικ και άνοιξε αμέσως. Αντίθετα το Facebook που ήταν απο χθες ξεκίνησε απο την αρχη. Το twitter εμφανίστηκε άμεσα αλλα χρειάζονταν refresh.

 

σωστα !!!

 

Αλλωστε ρε παιδια πως κανετε ετσι , ενα review ηταν σιγα , αλλωστε ολοι μας εχουμε διαβασει 100 αλλα review για το ipad 2 και μερικα ηταν και ποιο καλα απο το συγκεκριμενο , αλλα

Το πραγματικο review ειναι η χρηση της συσκευης , ολα τα αλλα ειναι μπανανοφλουδες

Απλα εγω διαφωνω με τα παρακάτω

Δεν απευθύνεται όμως σε χρήστες που ψάχνουν ένα tablet για να το μετατρέψουν σε φωτογραφική μηχανή... ούτε επιτρέπει την ανταλλαγή αρχείων μέσω Bluetooth (Celeste suxxx), ούτε διαθέτει micro USB υποδοχή (ή κάποιο άλλο φορμά καρτών μνήμης). Αν ψάχνετε μια τέτοια συσκευή, το Xoom της Motorola είναι σίγουρα το καλύτερο tablet που θα μπορούσατε να αποκτήσετε. Το iPad 2 συνεχίζει – καλώς ή κακώς- το σχέδιο της Apple και κινείται ΑΚΡΙΒΩΣ πάνω στις επιταγές της μόδας, της αγοράς, των υπηρεσιών, της τεχνολογίας. Αν αυτές είναι πολύ μπροστά ή πίσω σύμφωνα με τις δικές σας... ταχύτητες, τότε μην το αποκτήσετε, θα απογοητευτείτε. Αν πάλι έχετε το πρώτο iPad, πάλι μην το αποκτήσετε (εκτός και αν είστε παρορμητικοί βέβαια) γιατί ΔΕΝ κερδίζετε τόσα πολλά που να δικαιολογούν τη διαφορά στην τιμή του.

Φιλε μου ξερεις το ΜΟΤΟ ? το δοκιμασες ? Ποια ειναι η διαφορα πχ στο video ??? , το ΜΟΤΟ εχει κατι αναλογο με το imovie ? , ειδες οτι ολες οι εφαρμογες του android προς το παρον ειναι μερα με την νυχτα με τις αναλογες του ios ?

Δεν θα κατσω να αναλυσω και αλλα , εχα το ipad1 και τωρα εχω το ipad2 και η διαφορα στην ταχυτητα ειναι τεραστια ... Ακομα και η απεικονιση και οι γωνιες θεασης ειναι καλλιτερες στο ipad2 (λόγω νεου γυαλιού στην οθόνη )

Μπαταρια ?? τι λεει το ΜΟΤΟ μας λες ?

anyway

Άλλωστε αναλυτικά γράψαμε και στο macuse.net ...

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι γίνεται με το multitasking αλλά από τα βίντεο που είδα αυτό το πράγμα είναι υπερβολικά γρήγορο και ειδικά με τα gestures που χρησιμοποιήσε ο mythos μιλάμε για άλλο επίπεδο.

Εγώ πιστεύω είναι σοβαρή αναβάθμιση ακόμα και για αυτούς που έχουνε ipad1, το μόνο αρνητικό είναι οι ελείψεις που έχει.

 

edit

domal ; omg... οι παρατηρήσεις ήταν πολύ σωστές και αντικειμενικότατες, take it easy κανείς δεν αμφισβητεί την κυριαρχία του ipad.. -.-

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειδα απο κοντα το iPad2 και το Xoom ,δυστυχως το Xoom μετα το iPad μου φανηκε σαν κινεζικο!
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα πράγματα όσο και αν δεν θελουμε να το παραδεχθούμε είναι ελειψεις και το χειρότερο υπάρχουν γιατί η apple θεωρεί ότι έτσι εξυπηρετεί τα δικα της συμφέροντα.

 

Είπα και προηγουμένως οι ελειψεις ΒΤ και USB είναι γιατί δεν θέλει να μας κάνει εύκολη την αναπαραγωγή και μεταφορα μουσικης και ταινιών.

Άρα όσο κι αν προτιμώ τα προϊόντα της apple, δεν θεωρω δίκαιο να κάνει κάτι τέτοιο.

 

Είμαι σίγουρος ότι στο επόμενο iPad θα υπάρχει micro USB η έστω υποδοχή SD card.

Θα της το επιβάλει ο ανταγωνισμος.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ξερεις το ΜΟΤΟ ? το δοκιμασες ? Ποια ειναι η διαφορα πχ στο video ??? , το ΜΟΤΟ εχει κατι αναλογο με το imovie ? , ειδες οτι ολες οι εφαρμογες του android προς το παρον ειναι μερα με την νυχτα με τις αναλογες του ios ?

Δεν θα κατσω να αναλυσω και αλλα , εχα το ipad1 και τωρα εχω το ipad2 και η διαφορα στην ταχυτητα ειναι τεραστια ... Ακομα και η απεικονιση και οι γωνιες θεασης ειναι καλλιτερες στο ipad2 (λόγω νεου γυαλιού στην οθόνη )

Μπαταρια ?? τι λεει το ΜΟΤΟ μας λες ?

anyway

 

Εμμ.... το έχω στα χέρια μου το XOOM. Το δοκίμασα εντατικά και επιμένω, ότι ΑΝ παραβλέψει κανείς τα animations του Android OS, τα κάποια lags κατά το άνοιγμα εφαρμογών και την μετάβαση σε άλλες ανοικτές εφαρμογές, το XOOM είναι θηρίο πραγματικό. ΟΜΩΣ προσφέρει μια εντελώς διαφορετική εμπειρία από το iPad. Εμένα δεν με καλύπτει αυτή η εμπειρία του XOOM, κάποιους άλλους τους ΠΑΡΑκαλύπτει... :p

 

Μην βγαίνεις σε συμπεράσματα αν δεν γνωρίζεις τον άλλο, και κυρίως μην αφήνεις τις προτιμήσεις σου να θολώνουν την αντικειμενικότητά σου. Επειδή δεν θεοποίησα το iPad θόλωσες και χτυπάς το ΧΟΟΜ; Για ποιον λόγο; Αφού όντως είναι χειρότερο το ΧΟΟΜ σε θέματα video editing (ανύπαρκτες εφαρμογές βασικά) και σε θέματα αυτονομίας (δεν το συζητώ) δεν μπορεί να φτάσει την αυτονομία του iPad.

 

Είναι όμως πολύ εντυπωσιακό για Android tablet και σίγουρα πληρέστερο σε mainstream λειτουργίες (bluetooth, συνδεσιμότητα με PC, υποδοχή για κάρτες μνήμης). Απευθύνεται σε άλλους χρήστες πάντως. Προσωπικά ΔΕΝ βλέπω πολλούς χρήστες να φεύγουν από iPad για να πάνε σε XOOM. Αντιθέτως μετά από κανα εξάμηνο προβλέπω το αντίθετο...

 

Χαλάρωσε πάντως, κουβέντα κάνουμε, ένα review γράψαμε και καλό είναι να το σχολιάζει αφού έχει πάρει ανάσες κάποιος :p

 

Βρε Te_Salat ας μην το ωραιοποιούμε το θέμα. Δεν παραμένει το πρόβλημα για τις τόσες χιλιάδες internet related εφαρμογές; Δεν πρέπει να το κάνει, τέλος. Ίσως κάποια στιγμή διορθωθεί αυτό, μέχρι τότε αποτελεί μειονέκτημα της συσκευής, το οποίο όμως εγώ και άλλοι - όπως εσύ- παραβλέπουμε επειδή τα pros είναι περισσότερα από τα cons. :p

Edited by Mythozz

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Εμμ.... το έχω στα χέρια μου το XOOM. Το δοκίμασα εντατικά και επιμένω, ότι ΑΝ παραβλέψει κανείς τα animations του Android OS, τα κάποια lags κατά το άνοιγμα εφαρμογών και την μετάβαση σε άλλες ανοικτές εφαρμογές, το XOOM είναι θηρίο πραγματικό. ΟΜΩΣ προσφέρει μια εντελώς διαφορετική εμπειρία από το iPad. Εμένα δεν με καλύπτει αυτή η εμπειρία του XOOM, κάποιους άλλους τους ΠΑΡΑκαλύπτει... :p

 

Μην βγαίνεις σε συμπεράσματα αν δεν γνωρίζεις τον άλλο, και κυρίως μην αφήνεις τις προτιμήσεις σου να θολώνουν την αντικειμενικότητά σου. Επειδή δεν θεοποίησα το iPad θόλωσες και χτυπάς το ΧΟΟΜ; Για ποιον λόγο; Αφού όντως είναι χειρότερο το ΧΟΟΜ σε θέματα video editing (ανύπαρκτες εφαρμογές βασικά) και σε θέματα αυτονομίας (δεν το συζητώ) δεν μπορεί να φτάσει την αυτονομία του iPad.

 

Είναι όμως πολύ εντυπωσιακό για Android tablet και σίγουρα πληρέστερο σε mainstream λειτουργίες (bluetooth, συνδεσιμότητα με PC, υποδοχή για κάρτες μνήμης). Απευθύνεται σε άλλους χρήστες πάντως. Προσωπικά ΔΕΝ βλέπω πολλούς χρήστες να φεύγουν από iPad για να πάνε σε XOOM. Αντιθέτως μετά από κανα εξάμηνο προβλέπω το αντίθετο...

 

Χαλάρωσε πάντως, κουβέντα κάνουμε, ένα review γράψαμε και καλό είναι να το σχολιάζει αφού έχει πάρει ανάσες κάποιος :p

 

Βρε Te_Salat ας μην το ωραιοποιούμε το θέμα. Δεν παραμένει το πρόβλημα για τις τόσες χιλιάδες internet related εφαρμογές; Δεν πρέπει να το κάνει, τέλος. Ίσως κάποια στιγμή διορθωθεί αυτό, μέχρι τότε αποτελεί μειονέκτημα της συσκευής, το οποίο όμως εγώ και άλλοι - όπως εσύ- παραβλέπουμε επειδή τα pros είναι περισσότερα από τα cons. :p

 

Πολύ ωραίο μήνυμα. Συμφωνώ σε όλα.

Πάντως, πολύς λόγος για το video editing...

Μα καλά, παίρνετε το ipad για να κάνετε video editing?

Γιατί αν ναι, εγώ θα το πάρω για να βγάζω φωτογραφίες:p:lol:

 

Οι ταμπλέτες είναι κατά 90% για ίντερνετ στο σαλόνι. Διαφωνείτε?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ωραιοποιω καθόλου. Φανταζεσαι όμως να έτρεχαν όλες αυτές οι εφαρμογές σε πλήρη κατάσταση, δηλαδή να συνδέονταν με servers και να συγχρονιζαν ενω βρίσκονται στο παρασκήνιο?

Θα θέλαμε 3 μπαταρίες και 4gb ram:D

 

Να πω την αλήθεια δεν με πολυ ενοχλεί αυτο γιατί έχω δει πως δουλεύει στα android και το προτιμώ απο το να έρχεται στιγμη που σέρνεται όλο το σύστημα γιατί έχει ξεμείνει απο μνήμη ενω την ίδια ώρα ο επεξεργαστης δουλεύει στο φουλ.

 

Ειδικά αν έχω γρήγορο Ίντερνετ το ξεπερναω εντελώς.

Πιστεύω ότι στο ipad2 με τον Α5 θα είναι ακόμα μικρότερες οι οποίες καθυστερήσεις.

Αν αυξήσουν λίγο ακόμα την ram στο iphone5 και ipad3 τότε θα κρατα ακόμα περισσότερες εφαρμογές σε ετοιμότητα και δεν θα υφίσταται.

 

Εμένα αλλα μου την δίνουν στο iOS και είναι πράγματα που μπορούν να τα προσθέσουν αλλα δεν το κάνουν.

Για παράδειγμα ένας σύγχρονος dialer, σαν αυτόν της samsung, μια πολύ-εφαρμογη που μ' ένα πάτημα θα σου δίνει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι άμεσα και με παραμετροποιηση όπως βολεύει τον καθένα. Κάτι σαν lock screen κλπ.

 

Ευτυχώς ο ανταγωνισμος πιέζει και συνεχώς προστίθενται νέες δυνατότητες που μας χρωστα η apple απο παλιά.:lol:

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ωραιοποιω καθόλου. Φανταζεσαι όμως να έτρεχαν όλες αυτές οι εφαρμογές σε πλήρη κατάσταση, δηλαδή να συνδέονταν με servers και να συγχρονιζαν ενω βρίσκονται στο παρασκήνιο?

Θα θέλαμε 3 μπαταρίες και 4gb ram:D

 

Να πω την αλήθεια δεν με πολυ ενοχλεί αυτο γιατί έχω δει πως δουλεύει στα android και το προτιμώ απο το να έρχεται στιγμη που σέρνεται όλο το σύστημα γιατί έχει ξεμείνει απο μνήμη ενω την ίδια ώρα ο επεξεργαστης δουλεύει στο φουλ.

 

Ειδικά αν έχω γρήγορο Ίντερνετ το ξεπερναω εντελώς.

Πιστεύω ότι στο ipad2 με τον Α5 θα είναι ακόμα μικρότερες οι οποίες καθυστερήσεις.

Αν αυξήσουν λίγο ακόμα την ram στο iphone5 και ipad3 τότε θα κρατα ακόμα περισσότερες εφαρμογές σε ετοιμότητα και δεν θα υφίσταται.

 

Εμένα αλλα μου την δίνουν στο iOS και είναι πράγματα που μπορούν να τα προσθέσουν αλλα δεν το κάνουν.

Για παράδειγμα ένας σύγχρονος dialer, σαν αυτόν της samsung, μια πολύ-εφαρμογη που μ' ένα πάτημα θα σου δίνει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι άμεσα και με παραμετροποιηση όπως βολεύει τον καθένα. Κάτι σαν lock screen κλπ.

 

Ευτυχώς ο ανταγωνισμος πιέζει και συνεχώς προστίθενται νέες δυνατότητες που μας χρωστα η apple απο παλιά.:lol:

 

Μπραβο Κωστα, απο τις πιο συγκροτημενες αποψεις που εχω διαβασει για το ios.

Κι εγω για αυτα που γραφεις γυρισα στο 4αρι, αφου περασα απο ολα τα android phones.

Δυο πραγματα χρειαζονται επειγοντως (το ενα ευτυχως λυνεται μερικως, βλεπε lockinfo κλπ):

- Παραμετροποιησιμη lock screen

- Ενα καλο συστημα ειδοποιησεων

Αυτονομιες 7 και 8 ωρων για να εχω καλο multitasking, δε τις θελω κι εγω πλεον...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο μήνυμα. Συμφωνώ σε όλα.

Πάντως, πολύς λόγος για το video editing...

Μα καλά, παίρνετε το ipad για να κάνετε video editing?

Γιατί αν ναι, εγώ θα το πάρω για να βγάζω φωτογραφίες:p:lol:

 

Οι ταμπλέτες είναι κατά 90% για ίντερνετ στο σαλόνι. Διαφωνείτε?

 

Γιάννη για το video editing έχεις δίκιο. Εδω δεν μπορούμε να μεταφέρουμε ένα βιντεακι απο μια USB το editing μας μαρανε.

Ναι μεν γίνεται πολυ άνετα αλλα δεν το βλέπω χρήσιμο απο την στιγμη που δεν θα το τραβηξεις απο το iPad, θα πρέπει να το μεταφερεις απο μια camera η το iPhone. Οπότε γιατί να μην το κανεις στο laptop σου.

 

Όμως η χρήση των tablets δεν είναι μόνο για Ίντερνετ στον καναπε. Για μένα είναι το 70% όσων κανω με τον υπολογιστη μου, αλλα με άνεση, όπου κι αν βρίσκομαι και απολυτη ευκολία που μόνο μια touch screen μπορει να προσφέρει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα πράγματα όσο και αν δεν θελουμε να το παραδεχθούμε είναι ελειψεις και το χειρότερο υπάρχουν γιατί η apple θεωρεί ότι έτσι εξυπηρετεί τα δικα της συμφέροντα.

 

Είπα και προηγουμένως οι ελειψεις ΒΤ και USB είναι γιατί δεν θέλει να μας κάνει εύκολη την αναπαραγωγή και μεταφορα μουσικης και ταινιών.

Άρα όσο κι αν προτιμώ τα προϊόντα της apple, δεν θεωρω δίκαιο να κάνει κάτι τέτοιο.

 

Είμαι σίγουρος ότι στο επόμενο iPad θα υπάρχει micro USB η έστω υποδοχή SD card.

Θα της το επιβάλει ο ανταγωνισμος.

 

εγω παλι πιστευω οτι θα εχει apple-card!! απλα για να μπορει να διαβαζει ορισμενα αρχεια το FS της..πχ μονο φωτος και quicktime vids

Link to comment
Share on other sites

και τουαλετα!

 

Ναι.

Και για πλυντήριο ρούχων γιατί δεν αφήνουν τα ρούχα να γαριάσουν :shifty:

 

Ρε παιδιά, το έχει βρει κανένας κάπου διαθέσιμο;; Δεν υπάρχει ούτε ένα σε ολόκληρη τη χώρα;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

 

Είμαι σίγουρος ότι στο επόμενο iPad θα υπάρχει micro USB η έστω υποδοχή SD card.

Θα της το επιβάλει ο ανταγωνισμος.

 

μπααα... χλωμο:cry:

Δες τι κανει με το iPhone... τα ιδια Παντελακι μου τα ιδια Παντελη μου!

Το iPhone ειναι ηδη στην 4τη ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ του και παει για την 5τη... micro USB η έστω υποδοχή SD card εχεις δει ?:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Προς πληροφορηση σας , με το iphone 3GS και συνδεση Vodafone που πρασπαθησα να συνδεσω το ipad2 μεσω wifi hotspot , δεν τα καταφερα διοτι μου εβγαζε οτι επρεπε να μιλησω με τον διακομηστη (Vodafone).Οταν εκανα το ιδιο με το htc wildfire και συνδεση Wind , τα καταφερα αμεσως διχως καμια επικοινωνια με το διακομηστη (Wind) .
Link to comment
Share on other sites

Προς πληροφορηση σας , με το iphone 3GS και συνδεση Vodafone που πρασπαθησα να συνδεσω το ipad2 μεσω wifi hotspot , δεν τα καταφερα διοτι μου εβγαζε οτι επρεπε να μιλησω με τον διακομηστη (Vodafone).Οταν εκανα το ιδιο με το htc wildfire και συνδεση Wind , τα καταφερα αμεσως διχως καμια επικοινωνια με το διακομηστη (Wind) .

 

Ναι, υπάρχει ο γνωστός περιορισμός του tethering από την Vodafone.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

:DΚαλησπέρα ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας γιατί διαβάζοντας ότι γράφετε μου έχουν λυθεί απορίες σχετικά με iPad κ iPhone!!έχω εξυπετετηθει παρά πολυ!!
IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

:DΚαλησπέρα ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας γιατί διαβάζοντας ότι γράφετε μου έχουν λυθεί απορίες σχετικά με iPad κ iPhone!!έχω εξυπετετηθει παρά πολυ!!

 

Να είσαι καλά, γιαυτό είναι όλα τα παιδιά εδώ για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Εγω αποκτησα το iPad απο μια φίλη μου η οποία μόλις έμαθε για το 2 αποφάσισε ότι πρέπει να το αποκτήσει!!η τιμή που το έδινε ήταν καλη κ έτσι απο το να παρω netbook πήρα αυτο!η αλήθεια είναι ότι το γλυκοκοιταζα απο την πρώτη στιγμή που βγήκε!όσο το δουλεύω τόσο το λατρευω!! Είναι τέλειο!είναι κ jb!δεν είναι καθόλου ένα μεγάλο iPhone!το ipad2 θα είναι καλύτερο αλλα προτιμώ να δουλέψω το 1 μέχρι να βγει το 3!
IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

 

Ρε παιδιά, το έχει βρει κανένας κάπου διαθέσιμο;; Δεν υπάρχει ούτε ένα σε ολόκληρη τη χώρα;

 

Nope. Δυστυχως, θα μας κουρασουν με αυτο το θεμα.

Ειμαι στην αναζητηση κι εγω ενος - βιαστικα να δωσω το 1 και το χρειαζομαι για καποια πραγματα που ειχα συνηθισει να κανω...

Υ.Γ. Για οποιον ενδιαφερεται κι εχει ΑΦΜ για ενδοκοινοτικες συναλλαγες, το εξπανσυς εχει διαθεσιμοτητα (αλλα πολυ τσιμπημενη τιμη - ενδεικτικα το 16αρι wifi ειναι καπου στα 659 με το ΦΠΑ)....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad 2 (2011)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...