Jump to content

iPad 2 (2011)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι, δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

Κι εγω το εχω ευχαριστηθει το ipad και λεω συνεχεια οτι ακομα δεν εχει ανταγωνισμο, αλλα αλλο ειναι αυτο και αλλο το να λεμε οτι δεν εχει προβληματα.

Οχι, δεν ειναι εμμονη τα κρασαρισματα, ειναι απλα η πραγματικοτητα.

Αν χρησιμοποιεις το μηχανημα απλα για να εχεις 2-3 tabs ανοιχτα στο safari και να σερφαρεις, ειναι μια χαρα.

Αν θελεις ομως να το αξιοποιησεις και να αποσβεσεις μερικως τα 600+ ευρω που κοστιζει, τοτε θα δεις οτι η ραμ του ειναι ανεπαρκης.

Στην 4.3.3 δεν υπαρχουν προβληματα τετοιου ειδους, αλλα το λειτουργικο μοιαζει κι ειναι παλαιολιθικο (οι ειδοποιησεις ειναι υπερ-απαραιτητες). Στην 5.Χ.Χ δινουν και παιρνουν στο safari, αλλα και αλλου.

Κατι θα ξερουν και καποιοι εμπειροι χρηστες που το λενε αυτο και εχουν δοκιμασει πολλα και διαφορα gadgets...

 

Προσωπικά δεν με γνωρίζεις και πιστεψέ με απο τα χέρια έχουν πέρασει πολλές συσκευές android,iOS,Mac,Linux,bada,windows os ,wp,Symbian,blackberry.Kαι οι περισσότερες από αυτές έγιναν και δικές μου για αρκετό μεγάλο διάστημα .Είδη τώρα που μιλάμε στην κατοχή μου έχω ένα Mac που τρέχει τρία λειτουργικά,ένα ιPad 2 και ένα nexus s.Έχω δει όλα τα λειτουργικά και όλες τις δυνατότητές τους.Ποτέ όμως απο τα χέρια δεν πέρασε gadget που να λειτουργέι πιο καλά.Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο μια συσκευή που την αγόρασα 500€ και δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα.Εσυ δηλαδή τι κάνεις περισσότερο που δεν μπορεί και κολάει το iPad.?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παντως Βαγγελη, ο σαφαρι δεν μου εχει σκασει ποτε, εκτος κι αν γραφω.

Ειναι bug αυτο και θα διορθωθει.

 

πιθανοτατα στο μεγαλυτερο ποσοστο του ειναι bug, καθως κατα τη συνταξη "σκαει" στο 90% των περιπτωσεων, αλλα υπαρχει κι ενα ποσοστο που εχω fc στην περιηγηση με πολλες καρτελες ανοικτες, αλλα και σε ασχετες, τριτες εφαρμογες, οταν τρεχουν αρκετα πραγματα στο παρασκηνιο. Ειναι ξεκαθαρο οτι σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι θεμα ραμ.

Ας διορθωσουν τουλαχιστον τα εκνευριστικα απανωτα σκασιματα κατα τη συνταξη και βλεπουμε για τα υπολοιπα.

παντως εχουν αργησει χαρακτηριστικα. Εδω παμε για το ipad 3 σε 3 μηνες κι αυτοι ακομα λυνουν bugs, σε ενα λειτουργικο που δεν δεχτηκε και κανα major update στην πραγματικοτητα (μονο το συστημα ειδοποιησεων ειναι ο νεωτερισμος).

προσωπικα δυσκολα θα παω σε ipad 3, παρα το δελεαρ της οθονης υψηλης αναλυσης που θα εχει...

@Ke_Nal

περιεγραψα μερικα σεναρια στα οποια μενω απο ραμ (εκτος κι αν ειναι κατι αλλο, αλλα απο monitoring του θεματος εκει καταληγω).

θα ξαναπω οτι το ipad 2 δουλευει καλα, αλλα με την 4.3.3 δουλευε καλυτερα.

Αρα τελικα θα πρεπει να ειμαι ευχαριστημενος που με μια νεα εκδοση το μηχανημα ειναι χειροτερο απο πριν?

Δε νομιζω.

Και, τελος, δεν εχει αξια να λεμε ποιος εχει δει περισσοτερα gadgets κλπ, ο καθενας εχει τις δικες του προσλαμβανουσες, αλλα κι εγω με τη σειρα μου εχοντας αλλαξει πανω απο 400 κινητα, pda's, tablets, smartphones κλπ κλπ, τα τελευταια 10 χρονια που ασχολουμαι με το αθλημα, θεωρω τον εαυτο μου αρκετα εμπειρο για να μπορω να διακρινω μερικα πραγματα.

Κι εδω βλεπω πως υπαρχει ξεκαθαρο προβλημα...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχασουμε να πουμε οτι ο σαφαρι δεν σκαει μονο κατα την πληκτρολογηση αλλα ορισμενες φορες καποιο tab του σαφαρι αρνειται πεισματικα να μπει στο site που θελω(σερνετε να φορτωσει τη σελιδα) ενω ενα διπλα tab την ανοιγει αμεσως.

Τελος με την εκδοση 5 δεν γραφω οσο γρηγορα εγραφα γιατι ή αργει στην εναλλαγη γλωσσας ή δεν γραφει καποιο γραμμα που πατησα.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Πάλι έφαγα κρας τωρα που σας έγραφα τές πάντων. :) το ξαναγράφω μέσω tapatalk.

Παιδια χρησιμοποιω το iPad κυριολεκτικά όλη μέρα. Φορτιζει καθε βράδυ αφου αδειάζει η μπαταρία του καθημερινα.

 

Η φύση της δουλειάς μου εινα τέτοια που χρειαζομουν tablet πριν καν το αποφασίσει η apple.:)

To βράδυ στο σπίτι επίσης κάνω τα πάντα μ αυτο. Δεν βλέπω tv οπότε το έχω διαρκώς στα χέρια μου. Ταινίες βλέπω απ αυτο με sharing απο το MacBook.

Λογικο ειναι λοιπον να βλέπω τα προβληματα του περισσότερο απο καποιους αλλους αφου κάνω τόσο μεγάλη χρήση.

Χθες εκτός απο τα γνωστά κρας, κόλλησε εντελως όταν άνοιξα το real racer HD και χρειάστηκε να το συνδέσω με το MacBook για να ξεκινήσει. Δεν καταλάβαινε τίποτα κρατώντας πατημενο home+power.

 

Τα κρας συμβαίνουν σε πολλές εφαρμογές και δεν οφείλονται στις ίδιες τις εφαρμογές. Γίνονται κυρίως στην έναρξη της εφαρμογής και οφείλονται οτι για καποιο λόγο δεν εξασφαλίστηκε η απαιτούμενη ram.

To έχω τσεκάρει πολλές φορές. Τελευταία περίπτωση σήμερα το Office 2. Πήγα να ανοίξω σ αυτο ένα attachment και κρασαρε πάνω στο άνοιγμα.

Και παλιότερα με το iPad 1 υπήρχαν κρας μνήμης. Την καλυτερη λειτουργία την είχε πριν δοθει το multi tasking. Τωρα με την 5.x ειναι περισσότερα. Και όπως λέει ο Βαγγέλης δεν έκαναν ριζικές αλλαγές για να έχουν συμπεριφορα Samsung επι galaxy s1 που χρειάστηκαν 6 μήνες να διορθώσουν τα προβληματα.

 

Παιδια δεν έγινα ξαφνικά apple hater. Απλα μ εκνευριζομαι κάποια πράγματα που δεν τα είχε πριν η apple.

Ειναι δυνατόν να μην έχω ούτε ένα κρας στο SGS2 σε 3,5 μήνες που στο κάτω κάτω δεν εινα apple, τρέχει android κλπ κλπ.

Απλα είμαι απαιτητικός απο μια εταιρεία σαν την apple. Δεν μπορω να τους συγχωρέσει το οτι βάζουν την μικρότερη δυνατή ram λες και ειναι λάπτοπ που το ανοίγεις και του περνάς νεα μεγαλύτερη.

 

Εγω δεν πιστεύω οτι θα διορθωθεί κάτι στο Ipad 2. Οι μεγαλύτερες πιθανότητες ειναι να χειροτερεύουν τα πράγματα καθώς θα αυξάνονται οι απαιτήσεις των εφαρμογών.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι υπαρχουν προβληματα, ειμαι απο τους πρωτους εδω μεσα που τα ειπα.

Ομως η συνολικη εμπειρια και χρηση της συσκευης δεν με προβληματιζει καθολου.

Ο σαφαρι, ακομα και στο γραψιμο, παιδια, δεν σκαει στο 90% , τουλαχιστον σε εμενα.

Να πω 2 φορες στις 10? τοσο περιπου....

 

Προσωπικα ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος απο το ipad 2 και δεν σκεφτομαι καθολου πιθανη μεταβαση στο 3 , ο,τι χαρακτηριστικα και αν εχει αυτο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις ρυθμίσει το mail της otenet στο iPad2?

Εγω αδυνατώ μεχρι στιγμής.

Υπάρχει κάποιο Bug εδω ή χρειάζεται κάποια επιπλέον ρύθμιση?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις ρυθμίσει το mail της otenet στο iPad2?

Εγω αδυνατώ μεχρι στιγμής.

Υπάρχει κάποιο Bug εδω ή χρειάζεται κάποια επιπλέον ρύθμιση?

Καλημέρα,

Έχω 2 λογαριασμούς Otenet στο iPad2 και δουλεύουν ρολόι.

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι στο username να βάλεις το όνομα του mail χωρίς το '@otenet.gr'.

Κατ' τα άλλα όλα όπως σε οποιοδήποτε pop3 mail...

My Devices :

:DIPAD 2 - 16GB / WIFI / Black

Iphone 3GS - 16GB / Black

Palm Treo 680

SE K810i - Black

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω για τους υπότιτλους στον aceplayer.

Οποία μέθοδο επικοινωνίας κι αν έχω δοκιμάσει με το pc, δεν μου βγάζει υπότιτλους (στη λίστα αρχείων μου βγάζει μόνο τα video).

Αν το έχει καταφέρει κανείς, ας μου πει και μένα... :O

My Devices :

:DIPAD 2 - 16GB / WIFI / Black

Iphone 3GS - 16GB / Black

Palm Treo 680

SE K810i - Black

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλη χρόνια να έχουμε.

Ειμαι καινούργια στο forum θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν μπορω να αγοράζω προγραμματα από το app store με paysafe card και όχι με πιστωτική.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλη χρόνια να έχουμε.

Ειμαι καινούργια στο forum θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν μπορω να αγοράζω προγραμματα από το app store με paysafe card και όχι με πιστωτική.

Ευχαριστω πολυ.

 

Οχι αλλα μπορεις να πας σε μια τραπεζα και να βγαλεις μια χρεωστικη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω για τους υπότιτλους στον aceplayer.

Οποία μέθοδο επικοινωνίας κι αν έχω δοκιμάσει με το pc, δεν μου βγάζει υπότιτλους (στη λίστα αρχείων μου βγάζει μόνο τα video).

Αν το έχει καταφέρει κανείς, ας μου πει και μένα... :O

 

AvPlayer Hd !! Ο,τι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση !!

 

Ειχα το ipad 1 και ημουν πολυ ευχαριστημενος

 

Τωρα σκεφτομαι να κανω μια νεα αγορα

 

Η να παρω το ipad 2 (η να περιμενω το ipad 3 τον Μαρτιο περιπου)

η να παρω το asus transformer prime με android

Αν και με android δεν εχω ασχοληθει καθολου

Τι εχετε να μου προτεινετε ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση !!

 

Ειχα το ipad 1 και ημουν πολυ ευχαριστημενος

 

Τωρα σκεφτομαι να κανω μια νεα αγορα

 

Η να παρω το ipad 2 (η να περιμενω το ipad 3 τον Μαρτιο περιπου)

η να παρω το asus transformer prime με android

Αν και με android δεν εχω ασχοληθει καθολου

Τι εχετε να μου προτεινετε ??

Κανε υπομονη.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα σου λεγα να κάνεις υπομονή για το ipad 3.. Τα άλλα tablets απλά δεν υπάρχουν... Στον τομέα tablets το ipad και είναι σχετικά καλή η τιμή του και είναι αξεπέραστο ακόμα σε σχέση με τα άλλα.. ό,τι και να πάρεις δεν θα ναι το ίδιο...
Link to comment
Share on other sites

@stamatis3313 καλύτερα να περιμένεις το ipad3 για να πάρεις σε καλύτερη τιμή το 2... Γιατί και για το 3 θα περιμένεις αρκετά με διαθεσιμότητα κτλ ή για να βρεις σε καλή τιμή μεταχειρισμένο...γνώμη μου πάντα!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν το ipad είναι με μεγάλη διαφορά ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε ταμπλέτες αλλά το ζήτημα της απουσίας flash ίσως είναι ικανό απο μόνο του για να φύγει κανείς απο την apple αν και όταν βγεί κάτι πιο ανταγωνιστικό.Δεν είναι κινητό η ταμπλέτα,την θες να βλέπεις βιντεάκια,ταινίες απο το ιντερνετ,αγώνες σε streaming και πολλά άλλα.Εγώ προσωπικά περιμένω να σπάσει η 5.01 και να δω τις δυνατότητες σε αυτό το ζήτημα.Αν δεν υπάρξει λύση ίσως σκεφτώ κάτι διαφορετικό σε tablet....
Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν το ipad είναι με μεγάλη διαφορά ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε ταμπλέτες αλλά το ζήτημα της απουσίας flash ίσως είναι ικανό απο μόνο του για να φύγει κανείς απο την apple αν και όταν βγεί κάτι πιο ανταγωνιστικό.Δεν είναι κινητό η ταμπλέτα,την θες να βλέπεις βιντεάκια,ταινίες απο το ιντερνετ,αγώνες σε streaming και πολλά άλλα.Εγώ προσωπικά περιμένω να σπάσει η 5.01 και να δω τις δυνατότητες σε αυτό το ζήτημα.Αν δεν υπάρξει λύση ίσως σκεφτώ κάτι διαφορετικό σε tablet....

Τι σχέση έχουν οι ταινίες με flash player? Προσωπικά δεν έχω χρειαστεί ποτέ flash αλλά κι αν χρειαστείς υπάρχουν στο app store κι άλλοι browsers που υποστηρίζουν flash αν το χρειαστείς ποτέ.. Πάντως έτσι για την ιστορία.. και επίσημα η adobe σταμάτησε την ανάπτυξη του mobile flash... Επίσης ούτε καν τα windows 8 δεν θα έχουν υποστήριξη flash. :) Πιστεύω ότι είναι ζήτημα χρόνου να εξαφανιστεί...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν browsers για ioS να δείχνουν αγώνες σε live streaming από γνωστά site;

αν ναι ποιοι είναι αυτοί;

Link to comment
Share on other sites

για streaming δεν ξερω αλλα ο puffin ειναι πολυ πιθανο.καποιο παιδι αν ξερει σιγουρα!δεν ειναι δωρεαν
Link to comment
Share on other sites

Το iPad 2 υπερτερει σε πολλούς τομείς σε σχέση με τα android tablet που κυκλοφορούν. Μένει να δούμε πως θα διαμορφωθεί η κατάσταση με το ICS.

Αν αυτο λύσει τα οποία προβληματα τότε η επιλογη έχει να κάνει με το τι χρήση θέλεις.

 

Αν θέλεις το tablet για games και μυστηριες εφαρμογές, το iPad ειναι μονόδρομος.

Αν όμως θέλεις πιο επαγγελματικη χρήση, ένα android απαλλαγμένο απο προβληματα θα σου χρησιμεύσει περισσότερο.

 

Όπως και να χει θα πρέπει να περιμένεις. Δεν αξίζει να αγοράσεις τωρα το iPad 2. Εκτός της τιμής, η ram του ειναι οριακή και πιθανώς σε μελλοντική αναβάθμιση του iOS αλλα και των games, να δυσκολεύεται να τα βγάλει πέρα όπως δυσκολεύεται σήμερα το iPad 1.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχουν οι ταινίες με flash player? Προσωπικά δεν έχω χρειαστεί ποτέ flash αλλά κι αν χρειαστείς υπάρχουν στο app store κι άλλοι browsers που υποστηρίζουν flash αν το χρειαστείς ποτέ.. Πάντως έτσι για την ιστορία.. και επίσημα η adobe σταμάτησε την ανάπτυξη του mobile flash... Επίσης ούτε καν τα windows 8 δεν θα έχουν υποστήριξη flash. :) Πιστεύω ότι είναι ζήτημα χρόνου να εξαφανιστεί...

Ποιός browser υποστηρίζει flash;

Link to comment
Share on other sites

Ποιός browser υποστηρίζει flash;

ο skyfire

http://itunes.apple.com/gr/app/skyfire-web-browser/id384941497

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Το iPad ποτέ δε χάνει την αξία του όπως και το iPhone. Όσο για το αν είναι οριακή ram εμένα με παρά πολλές εφαρμογές και παιχνίδια σε multitasking ποτέ δεν είχα κρασαρισμα η κάποιο πρόβλημα. Ενώ απο το iPad 1 στο 2 υπάρχει μεγάλη διάφορα τα πράγματα δεν θα είναι το ίδιο με το 3. Όσο για τι ics αν και πολυ βελτιωμένο θέλει ακόμα πολυ δρόμο. Για τα win8 θεωρώ απο τώρα ότι παρα την προσπάθεια της Microsoft δε θα μπορέσει να σταθεί πολυ ανταγωνιστικα
Link to comment
Share on other sites

 

Ο skyfire νομιζω δεν ειναι και ο καλυτερος.. Υπαρχουν κι αλλοι πολλοι.. Με μια αναζητηση θα βρεις πολλους..

Link to comment
Share on other sites

Ο skyfire είναι χάλια κατα την γνώμη μου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad 2 (2011)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...