Jump to content

Τι μπύρα πίνετε;


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κοντα στο περιστερι μένω μπουρναζι και τετοια αν ξερεις.

απο μοναστηριακες ποια προτιματε ? εννοειται chimay μου αρέσει πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή βλέπω ότι γουστάρεις να δοκιμάζεις, και δεν διαθέτεις και πολλά (όπως όλοι μας) κάνε μια βόλτα από Εξάρχεια, στο Bierhof.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σήμερα μια τσέχικη εν ονόματι Stratopramen. Πλούσιο άρωμα αλλά με ιδιαίτερα δροσερή γεύση και ίσως πιο γευστική από την κλασσική πλέον Heineken.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δοκίμασα σήμερα μια τσέχικη εν ονόματι Stratopramen. Πλούσιο άρωμα αλλά με ιδιαίτερα δροσερή γεύση και ίσως πιο γευστική από την κλασσική πλέον Heineken.

καλησπέρα σας, οι τσέχοι έχουν παράδοση με τις μπύρες, συνήθως ειναι καλές, έχω έπαθα με την black krucovise απίστευτη μπύρα.

 

Η καθεμία έχει την τιμητική της ειτε την πινεις σε κουτάκι ειτε σε μπουκαλι είτε σε ποτήρι.

black: krucovise και kozel

lager : alfa και craft

weiss : όλες (erdinger, frantzeskeiner πιο πολύ)

εσείς ?

 

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα, και οι βέλγοι έχουν μεγάλη παράδοση σε μπύρες, η αμstel premium pilsener π.χ. φτιάχνεται σύμφωνα με την παλαια συνταγη αλλα με ελληνικο κριθάρι.

 

Καλησπέρα σας, καταπληκτική η ζεος να την δοκιμάσετε ειτε σε πλαστικό μπουκάλι ειτε σε γυάλινο. Σημερα έχει το μενου ΑΜΣΤΕΛ την καινουργια ντε την πιλσενερ

Edited by VeCo
Χρησιμοποιείτε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ - Το forum δεν είναι chat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, καταπληκτική η ζεος να την δοκιμάσετε ειτε σε πλαστικό μπουκάλι ειτε σε γυάλινο.

Υπαρχει μπυρα σε πλαστικο μπουκαλι???:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μπυρα σε πλαστικο μπουκαλι???:wacko:

Βεβαια και περιμενω λεπτομερειες για το που θα την βρω στην αθηνα, καλη μπυρα και καλη τιμη.

αλφα έχεις δομιμάσει ? η προτιμάς εισαγόμενες ? ρωτάω για να σου πω περιπου τι γευση έχει.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια και περιμενω λεπτομερειες για το που θα την βρω στην αθηνα, καλη μπυρα και καλη τιμη.

αλφα έχεις δομιμάσει ? η προτιμάς εισαγόμενες ? ρωτάω για να σου πω περιπου τι γευση έχει.

 

Εχω δοκιμασει αλφα αλλα βεβαιως ηταν σε γυαλινο μπουλακι,οπως και ολες οι εμφιαλομενες μπυρες που εχω πιει.Σε πλαστικο δεν εχω δει ποτε.Υπαρχουν στην Ελλαδα?Το καπακι τους ειναι βιδωτο σαν της coca cola ή ιδιο με αυτα που υπαρχουν στα γυαλινα μπουκαλια?

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει αλφα αλλα βεβαιως ηταν σε γυαλινο μπουλακι,οπως και ολες οι εμφιαλομενες μπυρες που εχω πιει.Σε πλαστικο δεν εχω δει ποτε.Υπαρχουν στην Ελλαδα?Το καπακι τους ειναι βιδωτο σαν της coca cola ή ιδιο με αυτα που υπαρχουν στα γυαλινα μπουκαλια?

καποιος εδω νομιζω ο σουβλακι 3 εχει αναφέρει κατι σχετικο διότι και εγω προσωπικα δεν το θυμαμαι. Να δοκιμασεις μοναστηριακες όπως οι chimay και η duvel, καλη και σε καλη τιμη ειναι και η αμστελ pilsener η καινουργια

Link to comment
Share on other sites

καποιος εδω νομιζω ο σουβλακι 3 εχει αναφέρει κατι σχετικο διότι και εγω προσωπικα δεν το θυμαμαι. Να δοκιμασεις μοναστηριακες όπως οι chimay και η duvel, καλη και σε καλη τιμη ειναι και η αμστελ pilsener η καινουργια

Κορυφαία η chimay αλλά η τιμή της απλησίαστη! Κοντά 3,5 ευρώ τη βρήκα στο super market.Και μιλάμε για το μπουκάλι του 0,33 του λίτρου.Με τα ίδια λεφτά παίρνω 3 μπουκάλια του μισού λίτρου από άλλες μπύρες.

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαία η chimay αλλά η τιμή της απλησίαστη! Κοντά 3,5 ευρώ τη βρήκα στο super market.Και μιλάμε για το μπουκάλι του 0,33 του λίτρου.Με τα ίδια λεφτά παίρνω 3 μπουκάλια του μισού λίτρου από άλλες μπύρες.

Και η ζύμωση γίνεται στο στομάχι σου και όχι στο ποτήρι...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και η ζύμωση γίνεται στο στομάχι σου και όχι στο ποτήρι...:rolleyes:

Ε καλά δεν είναι και τόσο τραγικές οι μπύρες αυτές, πχ Baltika,Άλφα κλπ που τις βρίσκω εκεί στο 1 ευρώ.Απλά είναι αρκετά πιο ελαφριές από τη chimay.Συγγνώμη αλλά 3,5 ευρώ για 1/3 του λίτρου είναι κοροιδία όσο κορυφαία και αν είναι η μπύρα.

Link to comment
Share on other sites

1,20€ έχει αυτές τις μέρες η Franziskaner στο Βερόπουλο και στα ΑΒ, γιατί να πιεις Αλφα και να σε πιάσει το στομάχι;

Οσον αφορά για τα 330ml, δεν έχω πιει καμία 330ml τα τελευταία χρόνια...

Αν και υπάρχουν και μπύρες στα 300€ χονδρική...

 

 

Με τη λογική πάντως, δίνω 1€ και παίρνω Amstel, θα μπορούσε να σου πει κάποιος, και γω δίνω 5€ και παίρνω ρούχα από τη λαϊκή...και μετά λέμε γιατί με πιάνει φαγούρα στα γεννητικά όργανα...

Link to comment
Share on other sites

1,20€ έχει αυτές τις μέρες η Franziskaner στο Βερόπουλο και στα ΑΒ, γιατί να πιεις Αλφα και να σε πιάσει το στομάχι;

Οσον αφορά για τα 330ml, δεν έχω πιει καμία 330ml τα τελευταία χρόνια...

Αν και υπάρχουν και μπύρες στα 300€ χονδρική...

 

 

Με τη λογική πάντως, δίνω 1€ και παίρνω Amstel, θα μπορούσε να σου πει κάποιος, και γω δίνω 5€ και παίρνω ρούχα από τη λαϊκή...και μετά λέμε γιατί με πιάνει φαγούρα στα γεννητικά όργανα...

Η Franziskaner δεν μου αρέσει.

Η Άλφα οκ είναι μια απλή μπύρα αλλά δεν είναι και του πεταμού.Την πίνω αρκετά ευχάριστα και είναι και Ελληνική.Η χειρότερη μπύρα που έχω πιει στη ζωή μου είναι η Stella Artois και κυριολεκτικά δεν πίνεται.

Εγώ στο Βερόπουλο βρίσκω τη chimay στο μπουκάλι του 0.33 L.Δεν έχει άλλο.Οκ, είπαμε απίστευτη μπύρα αλλά 3,5 ευρώ είναι πάρα πολλά ειδικά με τη σημερική κατάσταση στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να πιω πιο σπάνια, και να πιω μια ΜΠΥΡΑΚΛΑ, παρά να πιω Amstel, Heineken, Mythos κλπ.

συμφωνώ και εγώ, αλλα όπως το θετει ο dimitris καλό θα ηταν να στηρίξουμε θέσεις εργασίας στη χώρα μας, τότε να πίνουμε Craft, ζεοσ, αλλά και heineken και Amstel και Αλφα. Αναλογα με τα γούστα και τη τσέπη, όλες αυτές ειναι καλές μπύρες και ελληνικές.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και εγώ, αλλα όπως το θετει ο dimitris καλό θα ηταν να στηρίξουμε θέσεις εργασίας στη χώρα μας, τότε να πίνουμε Craft, ζεοσ, αλλά και heineken και Amstel και Αλφα.

Με Heineken και Amstel δεν στηριζουμε 100% τιε Ελληνικες εταιρειες αφου μερος των χρηματων παει στις Ολλανδικες εταιρειες που εχουν το brand name.Οι 100% Ελληνικες ειναι η craft,η Ζεος,η Μυθος,η Αλφα,η Φιξ,η Βεργινα,οι μπυρες της πειραϊκης μικροζυθοποιιας κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Με Heineken και Amstel δεν στηριζουμε 100% τιε Ελληνικες εταιρειες αφου μερος των χρηματων παει στις Ολλανδικες εταιρειες που εχουν το brand name.Οι 100% Ελληνικες ειναι η craft,η Ζεος,η Μυθος,η Αλφα,η Φιξ,η Βεργινα,οι μπυρες της πειραϊκης μικροζυθοποιιας κ.α.

με όλο το σεβασμό νετ surfer η μυθος ανηκει στον όμιλο CARLESBERG περα όμως απο αυτο έλληνες δουλέύουν στις παραπάνω εταιρείες .Ετσι που τα καταφέραμαι σα χωρα, αυτο που πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι πώς θα διατηρήσουμε καλά εργοστάστια στην Ελλάδα, που παίρνουν πρώτη ύλη από έλληνες αγρότες π.χ. αθηναική. Το αν οι ιδιοκτήτες τους ειναι ευρωπαίοι ή έλληνες που έχουν τους προσωπικούς τους λογαριασμούς σε ξένες τράπεζες, αυτό έχει μικρή διαφορά.

Το πιο σηματικό απόλα είναι πια εργοστάσια τηρούν τα δικαιωματα των εργαζομένων και διατηρούν πολλές θέσεις εργασίας και στο τέλος –τέλος το ΦΠΑ μένει εδώ

Link to comment
Share on other sites

Βεργίνα, Ελληνικότατη και γευστικότατη.

Συμφωνώ και σίγουρα θα έχει μερίδιο αγοράς αν κάνει περισότερες προσφορές όπως η αλφα και η αμστελ που έχουν χαμηλωσει πολύ τις τιμες τους.

Link to comment
Share on other sites

Weiss να ναι και ότι να ναι...:)

Βασίλης

 

Panasonic G600, Samsung N100, Ericsson T65, Siemens SL10, SE T610, SE K700, SE K750, SE W850, Samsung U600, SE T650, SE G900, SE Vivaz, HTC Desire HD, HTC One X, HTC One (M7), HTC One (M8), Nexus 5x, Google Pixel XL, OnePlus 7T Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Heineken & fix!

και όμως μονο αυτές οι δύο ζυθοποιίες, πρώτα η αθηναική, ανακοίνωσαν επενδύσεις στην Ελλάδα τυχαίο ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...