Jump to content

Βγαζοντας λεφτα απο το blog


VivazOwner
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας!

 

Αρχικα μπραβο σε αυτους που δημιουργησαν αυτο εδω το ομορφο φορουμ και μπραβο τους που καταφερνουν να κρατουν το επιπεδο του υψηλο. Ειμαι καινουριο μελος αλλα σας παρακολουθω εδω και αρκετους μηνες.

 

Επειδη εχω λοιπον μια αποροια εδω και καιρο θεωρησα σωστο(???) να σας παραθεσω την αποροια μου σε εσας καθως ισως ξερετε να μου απαντησετε. Αν θεωρηθει οτι παραβιαζω καποιον κανονα ας διαγραφει.

 

Εχω δημιουργησει εδω και καιρο ενα μπλογκ και εχω αρκετες επισκεψεις καθε μερα. Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω αν ειναι εφικτο να βγαζω και λεφτα μεσω αυτου. Δεν εννοω να χρεωνω τους επισκεπτες μου, προς θεου. Εννοω αν γινεται μεσω διαφημησεων ή μεσω google adsense να εχω ενα εισοδημα...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Μέσω google ads η Μέσω φεισμπουκ να κανείς διαφήμιση το μπλοκ σου

 

 

Η καταχώρηση έγινε από το iPhone μου, χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ο φίλος εννοεί ότι θέλει να βγάλει χρήματα μέσω διαφημίσεων που θα προβάλλονται στο blog του.
Link to comment
Share on other sites

Γινεται.

υπαρχει καπου η επιλογη να βαλεις διαφημιστικα μπανερακια κατω απο καθε αναρτηση σου και να πληρωνεσαι απο αυτο.

κατα την αποψη μου ωστοσο οταν εχεις ενα μπλογκ ενημερωτικο πχ, χανεις πολυ αν βαλεις και διαφημισεις για να βγαζεις καποια λιγα χρηματα απο εκει.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μεσω της Google γινεται! Καπως (δεν θυμαμαι πως ακριβως) δηλωνεις οτι επιθυμεις να βαλεις διαφημησεις στο blog σου! Υστερα απο ενα σημειο η google στις βαζει και απο εκει και περα κερδιζεις χρηματα εφοσον οι επισκεπτες σου ανοιγουν σελιδες που διαφημιζονται στο blog! Δηλάδη μπορει το blog σου να εχει μεγαλη επισκεψημοτητα αλλα να μην βγαζεις χρηματα επειδη κανεισ δεν ανοιγει διαφημησεις! Και επισης μην νομιζεις οτι θα εχεις παρα πολλα χρηματα καθε μερα! Blog της παρεας μου με επισκεψημοτητα περιπου 130 ατομων ανα ημερα βγαζει περιπου 50 λεπτα την μερα..
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν επέτρεψα Ποτε στον εαυτο μου να κανω Κατι τετοιο.

Εχω Ενα blog για να μοιραζομαι τις σκεψεις και τους προβληματισμούς μου.

Το θεωρω αστείο το κυνήγι των κλίκς και όλην αυτην την γελοιοτητα του adsence. Δεν κερδίζεις τπτ που να αξιζει την ταλαιπωρία των επισκεπτών που Θέλουν να ενημερωθούν/διαβάσουν Κατι και βομβαρδιζονται απο banners διαφημίσεων.

 

 

Sent from my iPhone 4G using Tapatalk

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι εγκλημα κατι τετοιο!! Μου φαινεται πως το παρουσιαζεις καπως αρνητικα! Δεν λεω , δημιουργοντας ενα blog σιγουρα πρωτα απο ολα ειναι για να δημοσιευεις σε καποιο κοινο τις σκεψεις σου! Απο την αλλη ομως απο τη στιγμη που εχεις τη δυνατοτητα να εχεις εστω και ενα μικρο κερδος απο ολη αυτη την ιστορια δεν μπορω να βρω αιτια να μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου!:)
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν επέτρεψα Ποτε στον εαυτο μου να κανω Κατι τετοιο.

Εχω Ενα blog για να μοιραζομαι τις σκεψεις και τους προβληματισμούς μου.

Το θεωρω αστείο το κυνήγι των κλίκς και όλην αυτην την γελοιοτητα του adsence. Δεν κερδίζεις τπτ που να αξιζει την ταλαιπωρία των επισκεπτών που Θέλουν να ενημερωθούν/διαβάσουν Κατι και βομβαρδιζονται απο banners διαφημίσεων.

 

 

Sent from my iPhone 4G using Tapatalk

Καλώς ή κακώς, η διαφήμιση κινεί το Internet. Αν δεν υπάρχει σημαντικό κόστος συντήρησης ενός site, δεν αξίζει τον κόπο να βάλεις banner. Αν υπάρχει σημαντικό κόστος όμως, λογικά θα πρέπει να αναμένεις και αντίστοιχα έσοδα, τα οποία έρχονται από διαφημίσεις. Και φυσικά δε μιλάμε για βομβαρδισμό, αλλά διακριτικές διαφημίσεις...

Το adsense είναι πολύ καλό εργαλείο, και καθόλου γελοιότητα όταν το χρειάζεσαι και το χρησιμοποιείς σωστά. Παν μέτρον άριστον.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν επέτρεψα Ποτε στον εαυτο μου να κανω Κατι τετοιο.

Εχω Ενα blog για να μοιραζομαι τις σκεψεις και τους προβληματισμούς μου.

Το θεωρω αστείο το κυνήγι των κλίκς και όλην αυτην την γελοιοτητα του adsence. Δεν κερδίζεις τπτ που να αξιζει την ταλαιπωρία των επισκεπτών που Θέλουν να ενημερωθούν/διαβάσουν Κατι και βομβαρδιζονται απο banners διαφημίσεων.

 

 

Sent from my iPhone 4G using Tapatalk

 

Προσωπικά ούτε εγώ έχω στο δικό μου blog διαφημίσεις.

και η αλήθεια είναι πως θα μπορούσα να βγάζω κάποια χρήματα με τα clicks που έχω.

Αλλά όλα εξαρτώνται από το τι blog έχει ο καθένας. Ένα blog όπως αυτό που λες - στο οποίο μοιράζεσαι τις σκέψεις σου - γίνεται φτηνιάρικο και ψεύτικο όταν του βάζεις διαφημίσεις. Γι'αυτό άλλωστε και εγώ ποτέ δεν έβαλα.

Αλλά ένα site για την τεχνολογία π.χ. δε νομίζω πως είναι κακό να έχει σχετικές διαφημίσεις, αρκεί αυτές να είναι διακριτικές και να μην είναι...παντού.

Και, προς Θεού, ΟΧΙ pop ups.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

βεβαια τα τροκτικο,τρομακτικο,φιμοτρο ειναι blog=τσαμπα χωρος και traffic ειναι η καλυτερη οικονομα!(αρκετοι απο αυτους που μπαινουν στο ινετ δεν εχει ιδεα για adblock)
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι τα κλικ από ελληνικές διαφημίσεις δεν πληρώνουν πάνω από 20 eurocents, και μόνο ένα πολύ μικρό ποσοστό θα κάνει κλικ - οπότε, τσάμπα κόπος για να παίρνεις λίγα ευρώ το μήνα, εκτός αν έχεις χιλιάδες επισκέψεις.

 

δεν χρειαζεται να συμπληρωσω τπτ :)
Link to comment
Share on other sites

Σε blog δύσκολα να βγάλεις λεφτά.... εκτός από ορισμένες εξαιρέσεις!

Όταν μπαίνεις στην διαδικασία να κοιτάς το χρήμα, χάνει την και την αξία του.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Σε blog δύσκολα να βγάλεις λεφτά.... εκτός από ορισμένες εξαιρέσεις!

Όταν μπαίνεις στην διαδικασία να κοιτάς το χρήμα, χάνει την και την αξία του.

Έτσι είναι.Διαλέγεις είτε την ενημέρωση είτε το χρήμα.Ο συνδιασμος τους είναι ανέφικτος.

Βλέπω ότι πολλοί χτυπάνε την καμπάνα...(ολοι ξέρουμε σε ποιο γνωστό blog αναφερόμαστε):happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγώ δεν συμφωνώ καθόλου με τις απόψεις πως το κέρδος δεν συμβασίζει με το ποιτικό περιεχόμενο. Ίσα, Ίσα που πάνε χέρι, χέρι.

 

Ποιοτικό περιεχόμενο μπορείς να έχεις και χωρίς διαφημίσεις, αλλά κέρδος από διαφημίσεις δεν μπορείς να έχεις χωρίς ποιοτικό περιεχόμενο. Δεν καταλαβαίνω από ποιά αποψη χαλάει το περιεχόμενό σου από μια διαφήμιση αν εσύ εξακολουθείς να είσαι δωσμένος σε αυτό που κάνεις και αγαπάς. Ίσα, ίσα αν σου δίνει και κάποια χρήματα (από χαρτζιλίκι έως μισθό) μπορείς να του αφιερώνεις ακόμα περισσότερο χρόνο χωρίς να φέρνεις πίσω τη ζωή σου.

 

Για παράδειγμα, αν όντως με το μεράκι σου έχεις καταφέρει και έχεις ένα blog για να μοιράζεσαι τις σκέψεις σου και πετυχαίνεις 100000 επισκέψεις το μήνα, ίσως να έχεις μισό μηνιάτικο. Επομένως, το χομπυ σου μπορεί να γίνει η δεύτερη δουλειά σου!

 

Αν μπεις στη διαδικασία να αλλάξεις περιεχόμενο για να κυνηγήσεις περισσότερα κέρδη ή το παρακάνεις με τον τρόπο που θα εμφανίζονται οι διαφημίσεις σου, τότε θα χάσεις την εμπιστυσύνη των αναγνωστών, θα χάσεις την επισκεψιμότητα και θα χάσεις και τα κέρδη.

 

Βλέπεις που κέρδη και ποιότητα μπορεί να συμβαδίζουν.... Φυσικά δεν παραβλέπω πως υπάρχουν εμπορικά site της σαχλαμάρας, αλλά δεν σου λέει κανείς να φτιάξεις κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω, εδώ στην Ελλάδα στη συνείδησή μας το έχουμε ποινικοποιήσει το κερδος...

Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου

Investorblog - Χρηματιστηριακό blog

Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...