Jump to content

Sony Ericsson Xperia Pro


BMW116i
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω βρηκα ενα προγραμματακι free το unrar free που λεει οτι το κανει.δε δοκιμασα να σου πω αλλα αν ψαξεις στο μαρκετ θα το βρεις.

 

Easee97 καλοριζικο, για πες τι του εκανες; εννοειται οτι περιμενουμε πληρη αναλυση των εντυπωσεων σου!!!

 

Zxr σε παρακαλω θα δεις το θεμα με τις αναφορες σρο pansi sms γιατι μου φαινεται θα το απεγκαταστησω προς το παρον εστω.

Κιαν μπορεις σε παρακαλω πες μου ωι αυτο το localization,αν μπορει να γινει ελληνικο και να αλλαξουμε το θεμα των σμσ.

 

Ευχαριστω! (κατα τ'αλλα ολα καλα το κινητακι μας)

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 497
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Αν μπορει καποιος ας αναφερει,

Ανοιγει αρχεια zip και rar;

 

Βάλε τον ES File Explorer από το market (είναι free) που τα ανοίγει όλα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Zxr σε παρακαλω θα δεις το θεμα με τις αναφορες σρο pansi sms γιατι μου φαινεται θα το απεγκαταστησω προς το παρον εστω.

Κιαν μπορεις σε παρακαλω πες μου ωι αυτο το localization,αν μπορει να γινει ελληνικο και να αλλαξουμε το θεμα των σμσ.

 

Ευχαριστω! (κατα τ'αλλα ολα καλα το κινητακι μας)

 

Στις διαταγές σας! Αναφορές το πρόγραμμα έχει κανονικά. Ωστόσο, αν θυμάμαι καλά, εσύ θες να σου λεει και την ακριβή ώρα παράδοσης. Όχι μόνο την ώρα αποστολής. Ούτε το pansi το κάνει αυτό.

Θέμα μπορείς να αλλάξεις. Θα βρεις πολλά στο market.

Ελληνικά όπως και 160 χαρακτήρες δεν υποστηρίζει αλλά είναι κάτι που δουλεύουμε με τον developer.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους!!

@lisa

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω??!!

Ήταν Πέμπτη απόγευμα οταν πήγα να το πάρω!!Φτάνω στο μαγαζί είπα το όνομά που είχα κάνει την παραγγελία μου το έφεραν, πλήρωσα και έφυγα (περιτό να πω ότι τα χέρια μου έτρεμαν απο την άγωνια για να το άνοιξω αλλά είπα στον εαυτό μου: Ανδρέα κρατήσου μέχρι το σπίτι!)

 

Φτάνουμε στο σπίτι πήρα ένα μαχαίρι (χαλαρώστε δεν θα σκότωσα κανενάν ;) ) και άνοιξα το κουτί με τρεμάμενα χέρια όπως προανέφερα. Το βγάζω απο το κουτί το κοιτάω με κοιτάει και ήταν ένας κεραυνοβόλος έρωτας!!Άνοιξα και το υπόλοιπο κουτί τα έβγαλα όλα έξω αλλά δεν είδα πουθενά τα ακουστικά!!Τρώω φλασιά ότι είναι στο πλάι τα βγάζω και αυτά και όλα οκ μέχρι εκεί.Έχω όμως κάποια παράπονα προς την SE!!Ο φορτιστής έχει πάρα πολύ μικρό καλώδιο το βιβλιαράκι όπως είπε και η @lisa είναι σαν σπυρτόκουτο (αλλά εντάξει την δουλειά μου την κάνω γιατί κατέβασα τον ηλεκτονικό οδηγό) τα ακουστικά είναι μια χαρά αλλά ψιλοστεναχωρήθηκα που δεν είχε μέσα κανενα screen protector!!

 

Το άνοιξα, του έφτιαξα τις ρυθμίσεις και αμέσως μου έστειλε μύνημα ότι υπάρχει διαθέσημη ενημέρωση.Έκανα και την ενημέρωση και αμέσως μετά το έκανα ρουτ!!Τσακ μπαμ έγιναν όλα!!Κατέβασα το Titanium Back Up το έφτιαξα και αυτό, Apps2Sd επίσης και μέτα άρχισα να το γεμίζω με έφαρμογες αφού είχα τελειώσει.

 

Τώρα για το Android 2.3.4 μόνο καλά έχω να πω αφού προέρχομαι απο Android 2.1!!Είμαι υπερευχαριστημένος με το λειτουργικό!!

 

Τώρα αυτό το οποιό μου την δίνει είναι το θέμα με τα sms!!Αυτοί οι 70 χαρακτήρες στο λαιμό μου κάθονται!!Έδωσα τόσα λεφτά για να μην μπορώ να γράψω ένα μήνυμα της προκοπής? Και πες πως κατέβαζω το handset!!Δεν το μπορώ, αισθάνομαι ότι κάτι με πνίγει με αυτήν την εφαρμογή όσο για το pansi το κατέβασα 100 φορές ποιο ωραιό στα μάτια μου από το handset και μπορούσα να στειλω και με ελληνικούς χαρακτήρες, αλλά το διέγραψα γιατί τι να τους κάνω πάλι τους 70 χαρακτήρες?Έχω και την "μαμά" εφαρμογή!!

 

Επίσης και η κάμερα αν και η SE λέει ότι έχει 8.1 MP κάμερα, HD Video και τον Exmor R έγω έχω να πω ότι δεν πολύπείσθηκα!! Το ίδιες μου φαίνονται με του Xperia x10 mini μου, άντε λιγάκι καλύτερες!!

 

Αυτά και από έμενα στην τελική δεν μπόρω να το αποχωρηστώ από πάνω μου!!Και για φόρτηση που το βάζω στεναχωρίεμαι!! Δεν θα το άλλαζα για κανένα άλλο κινητό έκτος βέβαια από το HTC Sensation XE και το iPhone 4s αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα!!

 

Θα ήθελα επίσης να μου προτίνετε καμία εφάρμογουλα για να περνάει η ώρα!!

(Συγνώμη αν μερικά ήταν λιγάκι off topic!!)

Xperia Pro and waiting with impatience for my "Ice Cream Sandwich"

 

Summer's All Around ;)

Link to comment
Share on other sites

Με γεια..

To ροοτ πως εγινε; τόσο γρηγορα. Και το titanium backup;

Χρειαζονται και τα δυο υπολογιστή;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Με γεια..

To ροοτ πως εγινε; τόσο γρηγορα. Και το titanium backup;

Χρειαζονται και τα δυο υπολογιστή;

 

Το ρουτ έφινε πάρα πολύ γρήγορα!! Έδω είναι ο οδηγός που ο φίλος BMW116i μας έδωσε!! Εδώ είναι το λινκ για τον οδήγο.

 

Το titanium το κατέβασα αμέσως μετά το ρουτ και έκανε 1 αντίγραφο από την κάθε εφαρμογή και μέτα διέγραψα ότι δεν ήθελα!!

Xperia Pro and waiting with impatience for my "Ice Cream Sandwich"

 

Summer's All Around ;)

Link to comment
Share on other sites

περιττό να πω ότι και εγώ μόλις έπιασα το κουτί στα χέρια μου είχα τρεμάμενα χέρια!!:lol: και για τις υπόλοιπες 2 ώρες καθώς ήταν το πρώτο android που έπιανα.

Αυτό το handcent ρε παιδί μου ενώ είναι καλή εφαρμογή κάτι μου κάνει κι εμένα. Ωστόσο στο θέμα αναφορά παράδοσης έχω βρει την υγεία μου αφού μετά από συσκέψεις επί συσκέψεων εδώ μέσα και ώρες πάνω από τα τικαρισμένα κουτάκια και τέλειωτα χαζά μηνύματα στην καημένη την αδερφούλα μου, μπορέσαμε τελικά και βρήκαμε πώς δείχνει την πλήρη αναφορά, με ώρα παράδοσης κλπ. Από αυτή την άποψη το βολεύτηκα και αν δεν έχει κάτι ανάλογο το pansi δε νομίζω να το αλλάξω. επίσης μπορείς σ εκάθε επαφή που έχεις να βάλεις διαφορετικό φόντο και να μπαίνεις στο κλίμα... της επικοινωνίας!! λεπτομέρεια ίσως αλλά για 1-2 επαφές μου αρέσει πολύ να τις ξεχωρίζω, για τις υπόλοιπες έχω ένα γενικό. και βάζεις ό,τι θες. από σκέτο χρώμα έως εικόνα... κοινώς κάνεις τελείως εξατομικευμένο θέμα. αυτό το κάνει το pansi νομίζω. κι ύστερα εννοείται ότι με το handcent γράφεις απροβλημάτιστα 160 χαρακτήρες.

 

Εκτός αν με το "παγωτό" βρεθεί τρόπος να πάρουμε το ελληνικό (αλήθεια θα υπάρχει τέτοιο;;) localization όπως το λεει και ο zxr και γίνει κάτι και για μας. ..

 

 

εμένα τώρα με καίει να του πάρω μια μεγαλύτερη κάρτα και θέλω να μετπνομάσω τους τίτλους των τραγουδιών γιατί τα ελληνικά δε τα διαβάζει όλα και τα γράψει ακαταλαβίστικα. και βαριέμαι!!

στο θέμα κάμερα θα συμφωνήσω. βγάζει καλές φωτογραφίες. με φλας ακόμα καλύτερες αλλά δεν μου κόπηκε και η αναπνοή για όλα αυτά που έχει. έχω μια υποψία ότι το neoV της αδερφής μου μπορεί να βγάζει καλύτερες.

 

επίσης τα ακουστικά αυτά δε με βολεύουν καθόλου άσε που δεν είναι στερεοφωνικά. τα δικά μου τουλάχιστον. οι κλήσεις ακούγονται μόνο από το ένα. "εμπρός-πίσω" σ'αυτό το θέμα..

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

εμένα τώρα με καίει να του πάρω μια μεγαλύτερη κάρτα και θέλω να μετπνομάσω τους τίτλους των τραγουδιών γιατί τα ελληνικά δε τα διαβάζει όλα και τα γράψει ακαταλαβίστικα και βαριέμαι!!

Γιατί πόση μνήμη σου είχε από το κουτί? Εμένα 8GB!!Δεν σε φτάνουν τα 8?Νομίζω από το ίδιο μαγαζί το πήραμε άρα έχει και την ίδια μνήμη!!

Xperia Pro and waiting with impatience for my "Ice Cream Sandwich"

 

Summer's All Around ;)

Link to comment
Share on other sites

αλλά νομίζω ότι πιο σύντομα από όσο πίστευα δε θα μου φτάνουν!!!

Χωρίς πλάκα και εγώ αυτήν την εντίποση έχω!!Άμα μαζεύψω λεφτά με βλέπω να πηγαίνω για 16άρα και για κανένα screen protector από το ebay!!

Xperia Pro and waiting with impatience for my "Ice Cream Sandwich"

 

Summer's All Around ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο στο θέμα αναφορά παράδοσης έχω βρει την υγεία μου αφού μετά από συσκέψεις επί συσκέψεων εδώ μέσα και ώρες πάνω από τα τικαρισμένα κουτάκια και τέλειωτα χαζά μηνύματα στην καημένη την αδερφούλα μου, μπορέσαμε τελικά και βρήκαμε πώς δείχνει την πλήρη αναφορά, με ώρα παράδοσης κλπ.

Μοίρασε γνώση παιδί μου και πες πως! Τόσο παίδεμα την αφερφούλα, κρίμα να πάει χαμένο!

 

επίσης μπορείς σ εκάθε επαφή που έχεις να βάλεις διαφορετικό φόντο και να μπαίνεις στο κλίμα... της επικοινωνίας!! λεπτομέρεια ίσως αλλά για 1-2 επαφές μου αρέσει πολύ να τις ξεχωρίζω, για τις υπόλοιπες έχω ένα γενικό. και βάζεις ό,τι θες. από σκέτο χρώμα έως εικόνα... κοινώς κάνεις τελείως εξατομικευμένο θέμα. αυτό το κάνει το pansi νομίζω.

Γυναίκες!!! :p:p

 

Εκτός αν με το "παγωτό" βρεθεί τρόπος να πάρουμε το ελληνικό (αλήθεια θα υπάρχει τέτοιο;;) localization όπως το λεει και ο zxr και γίνει κάτι και για μας. ..

Λογικά πρέπει να γίνεται αλλά θέλει ψάξιμο.

 

εμένα τώρα με καίει να του πάρω μια μεγαλύτερη κάρτα και θέλω να μετπνομάσω τους τίτλους των τραγουδιών γιατί τα ελληνικά δε τα διαβάζει όλα και τα γράψει ακαταλαβίστικα. και βαριέμαι!!

Στα βγάζει κινέζικα γιατί οι τίτλοι δεν είναι γραμμένοι σε utf-8. Αν θυμάμαι καλά υπάρχουν προγράμματα που κάνουν μαζική μετονομασία αρχείων μετατρέποντας τους τίτλους σε utf-8 ώστε να μην κάτσεις να τα κάνεις ένα-ένα με το χέρι.

 

Όσον αφορά τη μνήμη class 10 κι όσο πιο μεγάλη γίνεται. Καλύτερα να περισσεύει παρά να μην φτάνει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται θα μοιράσω γνώση γιατί είμαι πολύ περήφανη για τον δύστυχο και ταλαίπωρο εαυτό μου που μετά από ώρες σπαζοκεφαλιάσματος -μα δε θα το ξεχάσω όμως!- να τικάρω, να ξετικάρω, και δος του μήνυμα και πάλι μετά τόσα υπομενού, τόσα κουτάκια, τόσες επιλογές μέσα σ εάλλες επιλογές, τόσοι συνδυασμοί και στον καθένα απ'αυτούς και μήνυμα να βγει άκρη.. μα τρελάθηκα.. ευτυχώς εχω απεριόριστο από βονταφον σε βονταφον και δε χρεώθηκ ατουλάχιστον. τέτοιος πονοκέφαλος, τόση φαιά ουσία καμένη πάνω από την οθονίτσα!! Λοιπόν:

 

Μπαίνουμε στο Handcent πάμε πάνω δεξιά στο αστεράκι, Μπαίνουμε στις Ρυθμίσιες> Ρυθμίσεις ειδοποίησης, εκεί που έχει ένα μικρό τιτλάκο "Ειδοποίηση αποστολής μηνύματος" η πρώτη επιλογή λέει Ειδοποίηση αποστολών τικάρουμε το τελευταίο (και στα δύο δλδ και κατά την αποστολή και κατά τη λήψη, μετά λέει ηχος ειδοποίησης, δόνηση, συχνότητα δόνησης βάζουμε ό,τι θέλουμε και μετά => τώρα έχρεται το ΣΟΣ > Εμφάνιση υπενθύμισης! το τικάρουμε και είμαστε πλέον σε θέση να βλέπουμε μια ωραιότατη αναφορά με σαφή ώρα παράδοσης στην μπάρα ειδοποιήσεων, η οποία φεύγει από κει μόνο όταν τη δούμε και την ανοίξουμε. Υπέροχο!! Α!

 

Πώς με καταλαβαίνεις!! γυναίκες, γυναίκες!! αλλά δε θα 'ταν άσχημα να παίρνατε και κανα παραδειγματάκι από μας ε!! :p να βάλουμε κανένα ωραίο φόντο με σημασία, με νόημα!! ε;; για σκέψου το 2ο επίπεδο..... :rolleyes::lol: (ή μήπως αυτό σκέφτεσαι και σε πιάνει κρύος ιδρώτας..)

 

Στο θέμα ψάξιμο στηρίζομαι πάνω σου, πάνω σας.. καθότι οι γνώσεις μου είναι περιορισμένης ευθύνης πάνω στο θέμα.. άλλωστε μην ξεχνάς δεν έχω μεταπτυχιακά και διδακτορικά να ανταλλάσσω.. :p

 

Αυτό με την κωδικοποίηση θα το κοιτάξω, δεν το ήξερα, σ'ευχαριστώ.. και η καρτούλα εν αναμονή...

 

άντε εις αύριον τα σπουδάια.. Καλή Κυριακή σε όλους!!

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνουμε στο Handcent πάμε πάνω δεξιά στο αστεράκι, Μπαίνουμε στις Ρυθμίσιες> Ρυθμίσεις ειδοποίησης, εκεί που έχει ένα μικρό τιτλάκο "Ειδοποίηση αποστολής μηνύματος" η πρώτη επιλογή λέει Ειδοποίηση αποστολών τικάρουμε το τελευταίο (και στα δύο δλδ και κατά την αποστολή και κατά τη λήψη, μετά λέει ηχος ειδοποίησης, δόνηση, συχνότητα δόνησης βάζουμε ό,τι θέλουμε και μετά => τώρα έχρεται το ΣΟΣ > Εμφάνιση υπενθύμισης! το τικάρουμε και είμαστε πλέον σε θέση να βλέπουμε μια ωραιότατη αναφορά με σαφή ώρα παράδοσης στην μπάρα ειδοποιήσεων, η οποία φεύγει από κει μόνο όταν τη δούμε και την ανοίξουμε. Υπέροχο!! Α!

To έχω κάνει αυτό. Ωστόσο με αυτόν τον τρόπο δεν βλέπεις την ακριβή ώρα που έχει ληφθεί το μήνυμα.

 

να βάλουμε κανένα ωραίο φόντο με σημασία, με νόημα!! ε;; για σκέψου το 2ο επίπεδο..... :rolleyes::lol: (ή μήπως αυτό σκέφτεσαι και σε πιάνει κρύος ιδρώτας..)

Κρύος ιδρώτας!

Στο θέμα ψάξιμο στηρίζομαι πάνω σου, πάνω σας.. καθότι οι γνώσεις μου είναι περιορισμένης ευθύνης πάνω στο θέμα.. άλλωστε μην ξεχνάς δεν έχω μεταπτυχιακά και διδακτορικά να ανταλλάσσω.. :p

Λοιπόν... Κατέβασε τον Astro file manager αν δεν τον έχεις ήδη (κακώς, μακράν ο καλύτερος!). Άνοιξέ τον και πάτα στο "Up" μέχρι να δεις στην μπάρα διεύθυνσης το slash "/" (αυτό σημαίνει ότι είσαι στο root directory). Πάτα στο φάκελο system. Εκεί μέσα θα δεις το αρχείο build. Πάτα παρατεταμένα πάνω του και επιλέγεις Open As-->Text-->File Editor. Θα ανοίξει το αρχείο και κάπου στη μέση του θα πρέπει να δεις τη γραμμή

"ro.product.locale.region=". Πες μου τι λεει μετά το "=".

 

Αυτό με την κωδικοποίηση θα το κοιτάξω, δεν το ήξερα, σ'ευχαριστώ

Προτού κοιτάξεις οτιδήποτε χρησιμοποίησε τον Astro και πες μου αν σου εμφανίζει κανονικά τα ονόματα των αρχείων σου. Είμαι 99% σίγουρος ότι τα δείχνει σωστά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! ναι όπως τα λες. τα εμφανίζει ολόσωστα όλα τα τραγουδάκια. αλλά εκεί πού είναι τι να το κάνω; ε; ε;:happy:

 

Επίσης, πήγα εκεί που μου είπες, (με δέος βέβαια -καταλαβαίνεις.. μην πατήσω κάτι απαραδίπλα... ) και όπως το λες το γράφει όντως και μετά το = λέει "GB" να υποθέσω εννοεί βρετανικό; γιατί και στο ακριβώς από πάνω που λέει language μετα το = λέει "en"

 

Στο θέμα της αναφοράς του handcent εμένα μου εμφανίζει ακριβή ώρα παραδόσης. δηλαδή αν στείλω μήνυμα και το πάρουνε μετά από 2-3 ώρες μου δείχνει εκεί πάνω στην μπάρα ακριβώς την ώρα που το πήραν, εσένα δε σου το δείχνει; but why? Στις γενικές Ρυθμίσεις > Ρυθμίσεις Λήψης μηνύματος, έχεις τικάρει τις αναφορές παράδοσης;; εγώ τα έχω όλα τικαρισμένα. όπου λεει αναφορά στο handcent το έχω τικάρει. και μου δείχνει κανονικά ώρα. Αλλά εσύ είσαι ο επιστήμων εδώ μέσα βρε.. εγώ από εμπειρική πρακτική ότι κάνω.. :O

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Τι είναι αυτό το localization και γιατί να το αλλάξουμε αφού μπορούμε να πάρουμε πιο νωρίς την 4.0 ??

 

Πρώτο μήνυμα από το xperia pro :-D

Xperia Pro and waiting with impatience for my "Ice Cream Sandwich"

 

Summer's All Around ;)

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, το όλο θέμα ξεκίνησε από τη χλωμή ελπίδα μου ότι ίσως όταν έρθει η 4 μπορεί το κινητό μας να πάρει κάποια ελληνική έκδοση κι έτσι να διορθωθεί αυτόματα το θέμα με τους 160 χαρακτήρες στα μηνύματα δλδ να μας δίνει την επιλογή για εξοικονόμηση κόστους.

 

τώρα κατά πόσο αυτό στέκει, ευσταθεί κλπ δεν το ξέρω, απλά μέσα στη φαντασία μου αποτελεί ευσεβή πόθο. ο φίλος μας όμως ο zxr αυτό το καλό, ταλαιπωρημένο από τις γυναίκες:p:lol: αλλά και φιλοσοφημένο παιδί, δεν το αποκλείει ως πιθανότητα και το συζητά. από τη στιγμή λοιπόν που το συζητά ο επιστήμονας εγώ μαζί του!:bow:

από ο,τι καταλαβαίνω αυτό το localization μας δείχνει κάτι για την προέλευση του κινητού;;

(σκέψου όμως ότι αν αυτό είναι όντως δυνατόν, πόσες συσκευές θα μπορούσαμε να μην χρυσοπληρώνουμε, όταν η μόνη ουσιαστική διαφορά είνια αυτή!)

 

δεν κοιτάς κι εσύ το δικό σου να μας πεις τι λέει κι εσένα; να σου πω την αλήθεια, άμα είναι να διορθωθεί το θέμα με τα σμσ δε με πειράζει καθόλου να μην πάρω πρώτη την 4, μα καθόλου όμως! πώς πάει η συμβίωση;;

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε αυτο το pdf

http://files.ubuntu-gr.org/ubuntistas/pdfs/issue13.pdf

Βλεπετε Ελληνικα σε ολες τις σελιδες;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Τι είναι αυτό το localization και γιατί να το αλλάξουμε αφού μπορούμε να πάρουμε πιο νωρίς την 4.0 ??

 

To localization είναι μια προγραμματιστική τεχνική βάση της οποίας γίνεται διαχωρισμός των πολυγλωσσικών λειτουργικών ώστε η κάθε συσκευή να παίρνει λογισμικό που εξυπηρετεί ανάγκες αναλόγως την τοποθεσία. Πιο απλά, όλες οι εταιρείες παραμετροποιούν το android αναλόγως τη χώρα για την οποία προορίζεται το κινητό. Έτσι ένα κινητό που προορίζεται για την Ελλάδα έχει σαν επιλογή την εξοικονόμηση κόστους γιατί το Ελληνικό αλφάβητο περιέχει ειδικούς χαρακτήρες που κάνουν τα μηνύματα να χωρούν 70 χαρακτήρες. Τα κινητά που προορίζονται για την Αγγλία για παράδειγμα δεν έχουν αυτή την επιλογή γιατί το Αγγλικό αλφάβητο δεν έχει κάποιον ιδιαίτερο χαρακτήρα.

 

Ο διαχωρισμός αυτός είναι γραμμένος σε ένα αρχείο το οποίο ονομάζεται built.prop. Έτσι όταν θέλουμε να κάνουμε update το PC companion διαβάζει το build.prop, ξέρει έτσι ότι το κινητό είναι προορισμένο για την αγορά της Ελλάδας και σου φλασάρει την έκδοση που περιέχει την επιλογή για εξοικονόμηση κόστους κι όχι οποιαδήποτε άλλη rom.

 

τώρα κατά πόσο αυτό στέκει, ευσταθεί κλπ δεν το ξέρω, απλά μέσα στη φαντασία μου αποτελεί ευσεβή πόθο. (σκέψου όμως ότι αν αυτό είναι όντως δυνατόν, πόσες συσκευές θα μπορούσαμε να μην χρυσοπληρώνουμε, όταν η μόνη ουσιαστική διαφορά είνια αυτή!)

Προφανώς και γίνεται. Θα το βρούμε σιγά σιγά.

Παιδια σε αυτο το pdf

http://files.ubuntu-gr.org/ubuntistas/pdfs/issue13.pdf

Βλεπετε Ελληνικα σε ολες τις σελιδες;

Δεν βλέπουμε όλες τις σελίδες. Έχει κάποια σχέση με το PROq;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ποσες σελιδες βλεπει;

 

Οπως ειδα σε αλλο xperia neo V, τα ελληνικα τα βλεπει κανονικα.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

To localization είναι μια προγραμματιστική τεχνική βάση της οποίας γίνεται διαχωρισμός των πολυγλωσσικών λειτουργικών ώστε η κάθε συσκευή να παίρνει λογισμικό που εξυπηρετεί ανάγκες αναλόγως την τοποθεσία. Πιο απλά, όλες οι εταιρείες παραμετροποιούν το android αναλόγως τη χώρα για την οποία προορίζεται το κινητό. Έτσι ένα κινητό που προορίζεται για την Ελλάδα έχει σαν επιλογή την εξοικονόμηση κόστους γιατί το Ελληνικό αλφάβητο περιέχει ειδικούς χαρακτήρες που κάνουν τα μηνύματα να χωρούν 70 χαρακτήρες. Τα κινητά που προορίζονται για την Αγγλία για παράδειγμα δεν έχουν αυτή την επιλογή γιατί το Αγγλικό αλφάβητο δεν έχει κάποιον ιδιαίτερο χαρακτήρα.

 

Ο διαχωρισμός αυτός είναι γραμμένος σε ένα αρχείο το οποίο ονομάζεται built.prop. Έτσι όταν θέλουμε να κάνουμε update το PC companion διαβάζει το build.prop, ξέρει έτσι ότι το κινητό είναι προορισμένο για την αγορά της Ελλάδας και σου φλασάρει την έκδοση που περιέχει την επιλογή για εξοικονόμηση κόστους κι όχι οποιαδήποτε άλλη rom.

 

 

Προφανώς και γίνεται. Θα το βρούμε σιγά σιγά.

 

 

Δεν βλέπουμε όλες τις σελίδες. Έχει κάποια σχέση με το PROq;

 

Άρα κατεβάζουμε το astro file manager και μετά τι κάνουμε για να δούμε το localization και έπειτα να βρούμε τον τρόπο να το αλλάξουμε??

Xperia Pro and waiting with impatience for my "Ice Cream Sandwich"

 

Summer's All Around ;)

Link to comment
Share on other sites

Αχ, με κουράζετε, με κουράζετε!!!! :p :p :lol:

 

Λοιπόν... Κατέβασε τον Astro file manager αν δεν τον έχεις ήδη (κακώς, μακράν ο καλύτερος!). Άνοιξέ τον και πάτα στο "Up" μέχρι να δεις στην μπάρα διεύθυνσης το slash "/" (αυτό σημαίνει ότι είσαι στο root directory). Πάτα στο φάκελο system. Εκεί μέσα θα δεις το αρχείο build. Πάτα παρατεταμένα πάνω του και επιλέγεις Open As-->Text-->File Editor. Θα ανοίξει το αρχείο και κάπου στη μέση του θα πρέπει να δεις τη γραμμή

"ro.product.locale.region=". Πες μου τι λεει μετά το "=".

 

Για τον τρόπο θα τα πούμε όταν έρθει η ώρα. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

=ar_EG ar_IL fa_IR iw_IL. Εμένα αυτό μου λέει zxr!! Δηλαδή τι σημαίνει αυτό?? :wacko:

Xperia Pro and waiting with impatience for my "Ice Cream Sandwich"

 

Summer's All Around ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε λάθος γραμμή κοίταξες. Δεν θέλω να δεις τη γραμμή "ro.product.locale.excluded" αλλά τη γραμμή "ro.product.locale.region"
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

=GB ότι έλεγε και της lisa!!Δηλαδή?? Τι κάνουμε τώρα παιδιά? Ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο να μου πείτε άμα ξέρετε!! Όταν με το καλό έρθει το κινητό κανονικά Ελλάδα και πάω εγώ σε κάποιο κατάστημα και πουλήσω αυτό που έχω τώρα για να πάρω το ελληνικό και να μην έχω χίλιες δύο έννοιες με αυτό εδώ λέτε να μου δώσουν τα ίδια λεφτά με κάποιον που έχει πάρει το ελληνικό??

Xperia Pro and waiting with impatience for my "Ice Cream Sandwich"

 

Summer's All Around ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτό που είπες είναι ένα μεγάλο μακρινό Όοοοττααααννν..... προσωπικά δε το πιστεύω πλεόν (γυναικεία διαίσθηση) :p:lol:
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...