Jump to content

[ΠΡΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ] Samsung Galaxy S II


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λένε ότι θα πουλιέται από Μάρτιο... εδώ να δούμε πότε θα φτάσει...

εκτός και το φέρουμε απ' έξω...

 

Περιμένω πως και πως κανένα review από gsmarena και κτλ...

 

:)

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διαβάζοντας τα επίσημα specs

http://galaxys2.samsungmobile.com/html/specification.html

 

βλέπω κάτι αστεράκια, ένα στον επεξεργαστή και ένα στην οθόνη.

 

Αν θεωρήσουμε ότι το δεύτερο είναι μόνο για το μέγεθος της οθόνης, το πρώτο του επεξεργαστή "may not be applicable in some regions" τι σημαίνει πρακτικά;

 

Αυτό αναφέρεται μόνο στον επεξεργαστή, ή υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορήσουν κάποια με amoled οθόνη και κάποια με LCD ανα περιοχή όπως έχει ξανακάνει η Samsung;

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα επίσημα specs

http://galaxys2.samsungmobile.com/html/specification.html

 

βλέπω κάτι αστεράκια, ένα στον επεξεργαστή και ένα στην οθόνη.

 

Αν θεωρήσουμε ότι το δεύτερο είναι μόνο για το μέγεθος της οθόνης, το πρώτο του επεξεργαστή "may not be applicable in some regions" τι σημαίνει πρακτικά;

 

Αυτό αναφέρεται μόνο στον επεξεργαστή, ή υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορήσουν κάποια με amoled οθόνη και κάποια με LCD ανα περιοχή όπως έχει ξανακάνει η Samsung;

 

το δευτερο ειναι μονο για την οθονη, για την ακριβεια οτι δεν ειναι 4.3" αλλα 4.27"

Display: "4.27" in actual measurement

αρα δεν υπαρχει θεμα με lcd

Link to comment
Share on other sites

ok το δεύτερο κι εμένα όπως έγραψα πρώτα πάει το μυαλό μου ότι είναι μόνο για το μέγεθος της οθόνης (βασικά στηρίζομαι ότι είναι το flagship και ίσως δε θα θέλει κάνει μαιμουδιές εκεί με τις οθόνες, δηλαδή να ακολουθήσει την ίδια τακτική με το προηγούμενο galaxy s), αλλά το 1ο του επεξεργαστή τι σημαίνει; Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα μου ήδη πανηγυρίζει που θα πάρει τον Γαλαξία-μόλις της ανακοίνωσα ότι κατά τον Μάιο θα είναι η επόμενή μου συσκευή:)

 

Και με 4.3" οθονάρα,ότι πρέπει για browsing-τέρμα ποιά τα zoom in-zoom out:D

Με ιδια αναλυση οθονης με το παλιο GALAXY S ,πως ακριβως γλυτωνεις το ζουμ ιν ζουμ ουτ??

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Με ιδια αναλυση οθονης με το παλιο GALAXY S ,πως ακριβως γλυτωνεις το ζουμ ιν ζουμ ουτ??

 

ιδια αναλυση, μεγαλυτερη οθονη ;)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ιδια αναλυση, μεγαλυτερη οθονη ;)

0,27 στις 4"

 

δηλαδη δεν ειχε προβλημα με αυτα που εβλεπε, απλα ηθελε ενα ζευγαρι γυαλια?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Η GPU που χρησιμοποιεί (απ' ότι είδα σε ένα site που δε θυμάμαι, σύμφωνα με ένα σχέδιο του Orion) είναι η ARM Mali 400MP (4 cores)..Νόμιζα οτι θα συνέχιζαν με PowerVR.. :p Όπως και να 'χει... :grin:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είναι και τόσο τραγικά μεγάλο.

Δείτε το

Η οθόνη μοιάζει κινηματογραφική:happy:

 

Και εγω ετσι νομιζα , αλλα δειτε το διπλα στο galaxy s .

 

Τελικα ειναι λιγο παντοφλιτσα .

Δεν μπορω να καταλαβω την μανια αυτη με τις ταιραστιες οθονες .

απο 3,7 εως 4 , τις θεωρω ιδανικες ιντσες απο εκει και περα ξεφευγουμε

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι νομιζα , αλλα δειτε το διπλα στο galaxy s .

 

Τελικα ειναι λιγο παντοφλιτσα .

Δεν μπορω να καταλαβω την μανια αυτη με τις ταιραστιες οθονες .

απο 3,7 εως 4 , τις θεωρω ιδανικες ιντσες απο εκει και περα ξεφευγουμε

 

+1...

ειναι αρκετα μεγαλο

δεν προκειται να παρω κατι με οθονη μεγαλυτερη απο 4 ιντσες μιας και αυτο συνηθως συνεπαγεται αυξημενο μεγεθος

και το galaxy που εχω στις 4 ιντσες το θεωρω ηδη σχετικα μεγαλο

 

εδιτ

και ΝΑΙ, υπαρχει και εδω lag... :lol::lol::lol:

το εκανε και παλι το θαυμα της η samsung, ελπιζω να οφειλεται στο γεγονος οτι ειναι προπαρασκευης... :mad:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να αυξάνει μερικά χιλιοστά το μέγεθος,αλλά κάνει πολύ πιο εύκολη τη ζωή του χρήστη με την ευκρίνια που προσφέρει η μεγαλύτερη οθόνη.

Πριν πάρω το GalaxyS γλυκοκοίταζα το HTC (desire?) με την επίσης 4.3" οθόνη και ήταν πολύ βολικό.

Για όσους έχουν μικρά χέρια θα τους πέσει μεγάλο βέβαια,αλλά πλέον δίνει άλλο νόημα στην έννοια "smartphone":)

Άν βγει μέχρι τα τέλη Μαρτίου στην αγορά της Γερμανίας,το έχω τσιμπίσει ήδη:lol:

Link to comment
Share on other sites

0,27 στις 4"

 

δηλαδη δεν ειχε προβλημα με αυτα που εβλεπε, απλα ηθελε ενα ζευγαρι γυαλια?

Μπα,ευτυχώς τελευταία φορά που πήγα στον οφθαλμίατρο δεν διέγνωσε μυωπία πάνω από 0.25:lol:

Γυαλιά χρειάζομαι στο μηλόφωνο.

 

Τι σχέση έχει η ανάλυση με το zoom in-out:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μπα,ευτυχώς τελευταία φορά που πήγα στον οφθαλμίατρο δεν διέγνωσε μυωπία πάνω από 0.25:lol:

Γυαλιά χρειάζομαι στο μηλόφωνο.

 

Τι σχέση έχει η ανάλυση με το zoom in-out:confused:

 

δεν εχει καμια σχεση η αναλυση με το zoom in/out αλλα το μεγεθος της οθονης δηλαδη τις ιντσες :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

τι να την κανω τη μεγαλυτερη οθόνη οταν η ανάλυση παραμένει ιδια;

 

Στο κινητο τωρα, λογικά έχουμε το νεο καλυτερο ανδροειδες, και ίσως ενα απο τα καλυτερα κινητα της αγορας. Λογικη συνεχεια απο εκει που σταματησε το πρωτο. Ειναι πραγματικα τεραστια επιτυχια της σαμυ που καταφερε να μεγαλωσει τη μπαταρια, την οθονη, να προσθεσει παραπανω μνημη και δευτερο επεξεργαστη κανοντας το κινητο ελαφρύτερο και λεπτότερο. Στις 4 ιντσες θα ηταν τελειο, μιας και δε βρισκω το λογο να συνεχισει αυτη η αυξηση στο μεγεθος των οθονών. Για τους κατοχους του υπαρχοντος γαλαξια, δεν βρισκω προς τι ο καημος να αλλαξουν μια πανακριβη συσκευη που δεν εχει χρονισει καν, με μια ακριβότερη συσκευη που δεν θα τους προσφερει κατι εντυπωσιακα καλυτερο, ενω θα εχ3ει δυνατοτητες που δεν θα ειναι πληρως εκμεταλλευσιμες απο το λογισμικο. Προσωπικα δεν μπορω να μπω στη λογικη της συνεχους αναβαθμισης συσκευων καθε φορα που βγαινει νεο μοντελο. Ακολουθω μια πιο συντηρητικη προσεγγιση με αναβαθμισεις ανα διετία, οταν εχουν αλλαξει 2 φορες τα μοντελα

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει καμια σχεση η αναλυση με το zoom in/out αλλα το μεγεθος της οθονης δηλαδη τις ιντσες :)

Το γνωρίζω:)

Αλλά ο φίλος στην προηγούμενη σελίδα,αυτό ισχυρίστηκε.

Ίσα ίσα,όσο πιο μικρή είναι η οθόνη,τόσο και καλύτερη ανάλυση χρειάζεται για να διαβάσεις χωρίς να ζουμάρεις-σε αυτό έγγυται το πλεονέκτημα του Γαλαξία Σίγμα Δύο:lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει καμια σχεση η αναλυση με το zoom in/out αλλα το μεγεθος της οθονης δηλαδη τις ιντσες :)

 

Το γνωρίζω:)

Αλλά ο φίλος στην προηγούμενη σελίδα,αυτό ισχυρίστηκε.

Ίσα ίσα,όσο πιο μικρή είναι η οθόνη,τόσο και καλύτερη ανάλυση χρειάζεται για να διαβάσεις χωρίς να ζουμάρεις-σε αυτό έγγυται το πλεονέκτημα του Γαλαξία Σίγμα Δύο:lol:

 

Πραγματικα μου βαλατε τα γυαλια.

 

Εχετε δικιο.

 

Εγω απορω κιολας που αναφερουν την αναλυση οθονης και δεν λενε μονο το μεγεθος.

 

ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΗ Η ΑΝΑΛΥΣΗ.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα μου βαλατε τα γυαλια.

 

Εχετε δικιο.

 

Εγω απορω κιολας που αναφερουν την αναλυση οθονης και δεν λενε μονο το μεγεθος.

 

ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΗ Η ΑΝΑΛΥΣΗ.

 

το pixon12 είχε την ίδια ανάλυση με το σιγμα 2 σε 3.2 ιντσες οπότε ναι, χρειάζεται λιγότερο ζουμ για να διαβάσεις την οθόνη, καθώς η ίδια ανάλυση πλέον προσαρμόζεται σε μεγαλυτερη αναλυση με συνέπεια να φαίνονται τα πάντα μεγαλύτερα. Και οι 2 οθόνες θα "χωρέσουν" το ίδιο πράγμα στην ίδια αναλογία μεγέθους (πχ σε 50% μεγέθυνσης μιας σελίδας και οι 2 θα δειξουν το ίδιο κείμενο, μόνο που στην μικρή δεν θα διαβάζεται αλλα στη μεγάλη θα φαίνεται. Ωστόσο η ευκρίνεια της οθόνης είναι υποδεέστερη μιας και ο ίδιος αριθμός πίξελ πρέπει να "απλωθεί" σε μεγαλύτερη εκταση. Αυτό σημαίνει μεγαλύτερο πίξελ που αρχίζει πλέον να γίνεται ορατο. Αυτό θα φανεί όταν κάνεις ζουμ αουτ σε κείμενο. Η μικρή οθόνη με τα ιδια πιξελς θα μπορέσει να δείξει πολύ πιο smooth χαρακτήρες σε σχέση με τη μεγαλύτερη. Αρα και το μεγεθος αλλά και η ανάλυση παίζουν ρόλο, και θα πρέπει και τα 2 να είναι σε σωστη αναλογία. Θα προτιμουσα μεγαλυτερη ανάλυση, όπως αυτή του droid 2 χωρίς ωστόσο να πιστευω οτι τα 800*480 θα φαίνονται άσχημα στις 4.27 ιντσες δεδομένου οτι η super amoled plus είναι βελτιωμένη σε σχέση με την πρωτη γενιά. Ίσως να έχουμε την καλύτερη οθόνη της πιάτσας εδώ μέχρι να δούμε τι έχει να προσφέρει το πέμπτο μηλόφωνο

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τερας ο νεος γαλαξιας, αλλα δεν λενε κατι για Hdmi, αν και στο gsarena το γραφει καπου αλλα δεν ξερω αν ισχυει, παντως μεγα φαουλ αν λειπει, 1080 που θα επεζαν ανετα σε tv!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τερας ο νεος γαλαξιας, αλλα δεν λενε κατι για Hdmi, αν και στο gsarena το γραφει καπου αλλα δεν ξερω αν ισχυει, παντως μεγα φαουλ αν λειπει, 1080 που θα επεζαν ανετα σε tv!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

σύμφωνα με τα πλήρη επίσημα specs που δίνει η Samsung εδώ http://www.samsungunpacked.com/press/press1_2_detail.html αλλά εδώ http://galaxys2.samsungmobile.com/html/specification.html δεν έχει έξοδο HDMI.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση;Πιο πολύ από περιέργια.Το πίσω μέρος είναι από ανθρακόνημα;Έτσι μου μοιάζει απο τις φωτογραφίες.Δεν ξέρω αν έχετε προσωπική άποψη για το ανθρακόνημα αλλά εγώ στη δουλεία μου που έχουμε κάποια όργανα Τοπογραφίας κατασκευασμένα από ανθρακόνημα είναι απίστευτο υλικό κατασκευής και πολύ ανθεκτικό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση;Πιο πολύ από περιέργια.Το πίσω μέρος είναι από ανθρακόνημα;Έτσι μου μοιάζει απο τις φωτογραφίες.Δεν ξέρω αν έχετε προσωπική άποψη για το ανθρακόνημα αλλά εγώ στη δουλεία μου που έχουμε κάποια όργανα Τοπογραφίας κατασκευασμένα από ανθρακόνημα είναι απίστευτο υλικό κατασκευής και πολύ ανθεκτικό.

 

καποια αποψη για το ανθρακονημα την εχουμε κι εμεις αλλα δικη μου εκτιμηση ειναι οτι δεν ειναι ανθρακονημα..το πλαστικο ειναι ετσι για λογους design φανταζομαι :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θύρα HDMI δεν έχει. Δεν αναφέρεται πουθενά στα επίσημα τεχνικά χαρακτηριστικά και από τα βίντεο-παρουσιάσεις δεν βρήκα κάποια θύρα. Μεγάλη έλλειψη καθώς με τέτοιες δυνατότητες και υποστήριξη fullHD, θα ήταν ένα άψογο media station.

 

Αυτό που μου χτύπησε πολύ άσχημα είναι το απαράδεκτο πίσω κάλυμμά του που φαίνεται ακόμα πιο φθηνιάρικο και από του GS. Γενικά η όλη κατασκευή του δείχνει πλαστικούρα και αυτό είναι λυπηρό για μια συσκευή τέτοιας κλάσης.

 

Το μέγεθος είναι τραγικά μεγάλο για συσκευή που υποτίθεται ότι παίζει τον ρόλο κινητού τηλεφώνου. Η χρήση με το ένα χέρι θα είναι πραγματικά δύσκολη και λυπάμαι που οδεύουμε προς τα εκεί (γενικά η αγορά και όχι μόνο η σάμι). Στο προηγούμενο βίντεο το GS φαίνεται παιδάκι μπροστά του.

 

Τα καλά τώρα. Ο οθόνη φαίνεται απίστευτη, ακόμα και στον χαμηλό φωτισμό της (για μένα η ανάλυση είναι αρκετή). Ευπρόσδεκτη η αύξηση της χωρητικότητας της μπαταρίας και μένει να μάθουμε αν η διαχείριση ενέργειας με τον ορίων θα είναι βελτιωμένη. Το 4 Hubs είναι μια ωραία προσθήκη. Είναι πράγματι άξιο απορίας πως κατάφεραν να χωρέσουν τόσα κορυφαία χαρακτηριστικά σε τόσο λεπτό σώμα. Το S II παίρνει το βραβείο κινητό-ρακέτα. :p

 

Θα ήθελα να δω τις επιδόσεις της κάμερας κυρίως στην φωτογράφηση. Εντός δύο μηνών θα το έχουμε στα χέρια μας όποτε, θα λυθούν όλες οι απορίες.

Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

AllShare synchronizes the phone with a compatible DLNA based product. So start the streaming to the big screen in full HD. That's media convergence made simple!

 

Μάλλον προχώρησαν παραπέρα,αλλά λάθος γιατί δεν έχουμε όλοι τηλεοράσεις που να υποστηρίζουν ασύρματη επικοινωνία με φορητές συσκευές.Άρα μια HDMI output καλό θα ήταν να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

125.3 x 66.1 x 8.49 το SGS2

122.4 x 64.2 x 9.9 το SGS

και 3γρ. πιο ελαφρύ.

Οι διαστάσεις του μου αρέσουν πολύ.

3 χιλιοστά σε μήκος και 2 σε πλάτος πήρε μόνο και έδωσε 150mah και 0,3inch ...

 

Και εγω ετσι νομιζα , αλλα δειτε το διπλα στο galaxy s .

 

Τελικα ειναι λιγο παντοφλιτσα .

Δεν μπορω να καταλαβω την μανια αυτη με τις ταιραστιες οθονες .

απο 3,7 εως 4 , τις θεωρω ιδανικες ιντσες απο εκει και περα ξεφευγουμε

 

 

Μήπως κάτι είναι λάθος στις παραπάνω διαστάσεις που δίνονται;

 

Με αύξηση 3 χιλιοστά σε μήκος και 2 σε πλάτος προέκυψε αυτή η παντόφλα που βλέπω στο παραπάνω βίντεο;;; :wacko: Ή υπάρχει περίπτωση να μας ξεγελάει τόσο πολύ το βίντεο; :confused:

 

Το HDMI προσωπικά δε μ' ενοχλεί καθόλου δεν το χρησιμοποιώ, το dlna μου είναι πιο χρήσιμο, αλλά τέτοια παντόφλα;

 

Υπάρχει περίπτωση να βγει κάτι με τα ίδια specs αλλά σε μικρότερο μέγεθος σαν του πρώτου galaxy;

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...