Jump to content

HP TouchPad


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 530
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

εν τέλει κυκλοφορησε και workaround για την κάμερα σε CM9

για περισσότερα εδώ.

 

Προ μερικών εκδόσεων δεν λειτουργούσε με το skype αλλά χτες που το δοκίμασα είναι πλεον κομπλέ.

Tωρα αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε την ταπεινη front facing 1.3MP camera για image και video recording, γίνεται και αυτό αλλά μονο για περιπτώσεις ανάγκης ή/και μαζοχισμού :p

Δεν υπάρχει πλέον κανένας απολύτως λόγος να μην περάσουμε CM9 στο touchpad μας

και ο κυριοτερος λόγος για εμένα που το έκανα ήταν ότι απο τα πολλά patch το tp κολλαγε, πχ ο browser του

και το messaging app.

 

Όσοι φοβάστε να του περάσετε android να πω πως για ενα παντελώς nooba (σαν κι εμένα)

που ποτέ δεν είχα πιασει android στα χερια μου και την εννοια "φλασαρισμα" την απεφευγα όπως ο .... το λιβάνι, είναι πολύ απλή διαδικασία που δεν θα διαρκέσει παραπάνω απο 10 λεπτά (ίσως λέω και πολλά)

Επίσης μην ανησυχείτε η συσκευη brickαρεται πολύ δύσκολα καθώς η hp δινει τα δικα της εργαλεία να ξαναπεράσουμε το webos.

Θα χρειαστείτε λοιπόν την τελευταία εκδοση της java και το webosdoctor

Όποτε αν κολλήσετε πουθενά, κρατατε πατημενο το κεντρικο κουμπί μαζί με το κουμπι on/off για περίπου 10 δευτερολεπτα και η συσκευη επανεκκινείται.

 

και επιτέλους το touchpad γινεται και πάλι ένα αξιόλογο εργαλείο στα χέρια μας.

 

Καταρχάς φλασαρισματα των custom roms για το touchpad δεν κάνουμε με τον rom manager άλλα με τον goo Manager κατεβασετο απο το play store θα σου πρωτεινα να κάνεις εγκατάστασή το twrp είναι ακριβώς ότι είναι το clock work mod recovery άλλα υποστιριζει touchscreen .

Λοιπόν κατέβασέ το goo manager

1)άνοιξέ το προγραμα

2) Πατά πάνω δεξιά τις τρεις τελιτσες

3) επέλεξε το Instal open recovery script

4)όταν το κάνει εγκατάστασή θα σου αντικαταστήσει το παλιό clock work recovery

 

@drgci

φίλε μου να σε ευχαριστήσω.

με αυτό τον τρόπο αλλάζει η rom στο tp σαν τα πουκάμισα.

Edited by prodromosfan
Link to comment
Share on other sites

Αφού τα ανέλυσες τόσο καλά για τους νουμπάδες, δε λες και σε εμάς τους πολυάσχολους κατευθείαν που βρίσκουμε την CM9 που δουλεύει η κάμερα; Βαριέμαι! :p

 

PS. Τρόπο να σουτάρουμε τελείως το webOS βρήκαμε; Ή έστω τρόπο να ανοίγει by default την CM9 κατά την εκκίνηση (αντί να πρέπει να την επιλέξεις στα 3 δευτερόλεπτα που σου δίνει);

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2η γραμμη του ποστ μου υπάρχει λινκ,

4η +5η γραμμη του λινκ στο ποστ που ανοιγει εχει λινκ.

 

Εμενα ανοιγει κατευθειαν σε CM (στα 3" που σου δινει εχει απο default επιλεγμενη τη "boot cm9 .......") :p

Γιατί να το σουτάρεις; Μια χαρα λειτουργικο είναι, χωρίς δυστυχως αναγκαίες εφαρμογες :(

Εμενα το android μου χει σπασει τα νευρα :p

 

[offtopic]lewton, απο φορουμ σε φόρουμ ξανασυναντιόμαστε :D[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

2η γραμμη του ποστ μου υπάρχει λινκ,

4η +5η γραμμη του λινκ στο ποστ που ανοιγει εχει λινκ.

Preview 3 ή preview 6 έβαλες;

Μου τη δίνει όταν δε λένε ποιο να πάρεις. :O

 

Εμενα ανοιγει κατευθειαν σε CM (στα 3" που σου δινει εχει απο default επιλεγμενη τη "boot cm9 .......") :p

Γιατί να το σουτάρεις; Μια χαρα λειτουργικο είναι, χωρίς δυστυχως αναγκαίες εφαρμογες :(

Εμενα το android μου χει σπασει τα νευρα :p

Εμένα ανοίγει στο webOS.... :(

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το preview6 ειναι update

τα βαζεις και τα δυο στο καταλογο "cminstall"

και τα εγκαθιστα και τα δυο.

 

μου φαινεται υπαρχει προγραμμα/patch/whatever που το κανει default

δεν το εχω κανει, δεν θυμαμαι που το ειδα

αλλα καπου το διαβασα στο rootwiki forum

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται υπαρχει προγραμμα/patch/whatever που το κανει default

δεν το εχω κανει, δεν θυμαμαι που το ειδα

αλλα καπου το διαβασα στο rootwiki forum

Θα ψάξω λοιπόν.

Πίστευα ότι δε γίνεται, οπότε δεν έψαξα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, η rom που εχει ποσταρει ο τυπος και που περασα κι εγω

αποτι διαβαζω στο λινκ που εδωσα,

δημιουργει σε καποιους bsod (τι στο καλό αλλο χαρακτηριστικο δεν βρηκε να αντιγραψει το android απο τα windows :p)

οποτε επειδη εμενα ειναι default η CM,

ισως το εχει ενσωματωσει στη ρομ στην οποια εχει φτιαξει και δινει για κατεβασμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει!

Έβγαλα φωτογραφία την πανέμορφη φάτσα μου και έκανα Skype videocall!!

Θέλω να δω αν θα δουλεύει και αύριο (ένας έγραφε στο XDA ότι του δούλεψε μια φορά και μετά τζίφος, και αν ναι, έχω στείλει ένα δεκάευρο στον τύπο).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερώτηση ? απο μπαταριά πως πάει σε εσας στο android? εμένα μου φαίνεται να τελειώνει πολύ γρήγορα η μπαταριά σε σχέση με το webos
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερώτηση ? απο μπαταριά πως πάει σε εσας στο android? εμένα μου φαίνεται να τελειώνει πολύ γρήγορα η μπαταριά σε σχέση με το webos

 

η αληθεια είναι οτι μια ελαφρια εντυπωση μου τη δινει και σε μενα, οτι η κατανάλωση ειναι σαφως μεγαλυτερη με android παρα το κολπακι με το την αυξομειωση του cpu clock που εχουν ενσωματωσει στο android.

σε standby ομως ειναι σαφως λιγοτερη απο το webos που το cpu clock ειναι μονιμως 1.5GHz

Link to comment
Share on other sites

Στο Android με ικανοποιεί, στο webOS δε θυμάμαι αν ήταν λίγο καλύτερη ή χειρότερη. :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορησε και η jelly bean για το touchpad χτες το εβαλα και εχω εντυπωσιαστει απο την ταχυτητα και το smoothness :)

Τα παιδια που θελουν να βαλουν ως default το ανδροιδ την ωρα που bootαρει ας κατεβασουν την εφαρμογη root explorer(επιπληρωμη εφαρμογη για το ανδροιδ η κατεβαστε το root browser lite δωρεαν εφαρμογη που κανει ακριβως την ιδια δουλεια)

1)ανοιγετε την εφαρμογη

2)πηγαινετε στον φακελο boot

3)ανοιγετε το αρχειο moboot.default

4)και μεσα σε αυτο γραφετε π.χ CyanogenMod

5)το αποθηκευεται και τελος :)

Edited by drgci
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να αγορασει κανεις καμια εφαρμογη για να bootαρει σε android. Αυτο ελειπε τωρα......

 

Απλα βαλτε στο WebOs το Cyboot και οριζετε εκει ποια πλατφορμα θα bootαρει ΔΩΡΕΑΝ.

 

Παντως για λογους που εχουν αναφερθει (αδυναμια του android να bootαρει αν η μπαταρια πεσει σε critical level μπαινοντας σε μια ατερμονη λουπα..) να βαζετε ως προεπιλογη boot το webos.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν συμβεί αυτό την έχασες τη συσκευή;

Και που έχει ξαναειπωθει; Πρώτη φορά το γράφει κάποιος εδώ στο myphone (ή έχω χάσει επεισόδια).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναφερει ο vorlon αφωρουσε στην αρχη οπου το ICS στο touchpad ειχε απειρα bug, τωρα προβλημα τετοιο δεν υπαρχει:)

Lewton οχι μην ανυσηχεις δεν χανεις την συσκευει σου, μπορεις να το επαναφερεις με το webos doctor:)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός που μπορούμε να ακολουθήσουμε για να περάσουμε την τελευταία έκδοση jelly που από ό,τι κατάλαβα είναι η καλύτερη; Μέχρι στιγμής δεν έχω αποπειραθεί να περάσω android.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν ειμαστε τυχεροι το ταμπλετακι θα παρει και τα windows rt 8:) :)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=34095073#post34095073

Υπάρχει κάποιος οδηγός που μπορούμε να ακολουθήσουμε για να περάσουμε την τελευταία έκδοση jelly που από ό,τι κατάλαβα είναι η καλύτερη; Μέχρι στιγμής δεν έχω αποπειραθεί να περάσω android.

Η διαδικασια ειναι πολυ ευκολη ψαξε στο ιντερνετ εχει απειρους οδηγους!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός που μπορούμε να ακολουθήσουμε για να περάσουμε την τελευταία έκδοση jelly που από ό,τι κατάλαβα είναι η καλύτερη; Μέχρι στιγμής δεν έχω αποπειραθεί να περάσω android.

 

ψάχνοντας σήμερα στο xda και το rootzwiki βρηκα αρκετες εκδοσεις για το TP σε jelly bean και cm9,

οπότε πας εκεί και βρισκεις τη rom που θες να βαλεις και την κατεβαζεις.

υστερα κανεις ενα google search με "install android on touchpad" και θα δεις αρκετους τρόπους με συνηθεστερο τον acmeinstaller.

οπως ειπα και παλαιοτερα ειναι πανευκολο.

συνοπτικα κατεβαζεις τα αρχεια που χρειαζεσαι και τα περνας σε εν φακελο cminstall στο TP,

περνας novacom drivers στο pc σου (ή mac) και συνδεεις το tp στο usb κρατωντας το vol up ωστε να μπει σε developer mode

τρεχεις ενα script σε cmd και τα υπολοιπα τα κανεις απο το ΤΡ.

ακομα και αλλη rom να θελεις να περασεις, δεν θα χρειαστεις ξανα το pc σου.

 

οπως ξαναειπα να εχεις ετοιμο και το webosdoctor μαζι με την τελευταια εκδοση της java

ωστε αν γινει καμια στραβη να επαναφερεις το TP με το webOS.

 

Γενικοτερα τώρα ειδα αρκετες ρομ αλλα θα μεινω προς το παρον με την Dorregaray

ωστόσο ειδα ενα port του cm10 file manager για cm9 εκδοσεις και την περασα και δουλευει.

ειναι ενδιαφερουσα οποτε δειτε τη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν ειμαστε τυχεροι το ταμπλετακι θα παρει και τα windows rt 8:) :)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=34095073#post34095073

 

μακαρι, αυτο θα ηθελα να το δοκιμασω.

ακομα δεν μπορω να συνηθισω το android. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναφερει ο vorlon αφωρουσε στην αρχη οπου το ICS στο touchpad ειχε απειρα bug, τωρα προβλημα τετοιο δεν υπαρχει:)

Lewton οχι μην ανυσηχεις δεν χανεις την συσκευει σου, μπορεις να το επαναφερεις με το webos doctor:)

Το ξέρω, αλλά θα προτιμούσα να μη χρειαστεί. :p

 

Επομένως το ερώτημα είναι: με τα τωρινά δεδομένα, αν βάλω τη Cyanogenmod ως default για εκκίνηση και ξεχάσω να το φορτίσω με αποτέλεσμα να αδειάσει, πρέπει να περάσω από webosdoctor;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

χωρις να χω αφησει ποτε την μπαταρια πιτα,

(θυμαμαι μια φορα ειχε 5%)

και εφοσον εμενα ξεκιναει απο default cyanogenmod,

παντα ξεκιναει, ποτε δεν μου εχει πει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω περάσει την cm10 και μάλιστα στην τελευταια εκδοσή έχει λυθεί το πρόβλημά που υπήρχε στην ICS τα τυχαία reboot του συστήματός και το force close app, αυτά με μια λέξη έχουν εξαφανιστεί πλήρως:) το Μονό που δεν λειτουργεί είναι η κάμερα που είναι θέμα χρονου:)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HP TouchPad

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...