Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus 3D (P920)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σας ευχαριστω για τον χρονο που διαθεσατε και για τις απαντησεις. αν τελικα το παρω το κιν λογικα θα ειναι της cosmote. θα εχω καποιο προβλημα η περιορισμο στις rom? απο αυτες που υπαρχουν ηδη θα μπορω να τις περασω ολες να δω πια θα δουλευει καλυτερα στο κινητο η αν ειναι cosmote θα εχω μονο οτι δινει η cosmote για αυτο το κιν απο αυτοματο update?

Αν επισης βαλω custom rom παιζει ρολο αν ειναι branded η οχι? θα μπορω να γυρισω σε καποια official της cosmote αν βαλω καποια custom και δεν μεινω ικανοποιημενος?

κατι διαβασα για baseband που πρεπει να προσεχεις αλλιως brickari αλλα δεν εχω ιδεα με τα lg πως παιζουν αυτα με custom rom η με official, οπως επισης και με επιστροφη σε παλαιοτερη rom η επαναφορα απο custom σε official.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους,

εχω χοντρο προβλημα με το p920 το οποιο αγορασα μολις προχθες.Είχε την εκδοση 2.2 και πηγα να του κανω αναβάθμιση με το LGMobile Support Tool.Αφού αναγνώρισε το τηλέφωνο και με ενημέρωσε ότι υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση,ξεκίνησε η διαδικασία κατέβασε τα αρχεία της αναβάθμισης (κάπου 345 mb) και ξεκίνησε την αναβάθμιση.Στο 16 περιπου τοις εκατο μου βγάζει μήνυμα για πρόβλημα στην επικοινωνια του τηλεφώνου με τον υπολογιστή ,βγαλτε το καλωδιο και την μπαταρία ξαναβάλτε τα και πατήστε επανάληψη.Όσες φορές κι αν το έκανα έκανε το ίδιο στο 16 με 20 τοις εκατο.Το τηλέφωνο δεν ανάβει με τίποτα,είναι νεκρό,δοκίμασα να κάνω hard reset,με πατημενο HOME BUTTON+VOLUME DOWN+POWER BUTTON και πάλι τίποτα.Μόνο όταν έκλεισα το πρόγραμμα της αναβάθμισης και πήγα να το κάνω απο την αρχη έδειξει ένα σημάδι ζωής καθώς έκανε μια μικρή δόνηση αλλά το κακό ειναι ότι τώρα μου λέει ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση γιατι έχω λεεί την τελευταία έκδοση!!!Τι κάνουμε τωρα????:cry:

Link to comment
Share on other sites

τελικα ποιος ειναι ο σωστος τροπος να κανεις update το κινητο. αφου δεν κανει ΟΤΑ,

θα εχω το κινητο σε λιγες ωρες στα χερια μου. αν τυχον εχει μεσα froyo τι μου προτεινετε να κανω για update και με ποιον τροπο για να μην εχω προβληματα?

το κινητο θα ειναι απο cosmote η γερμανο. δεν ξερω αν θα λεει GRC η cosmote, θα γνωριζω σε λιγες ωρες (αν εχει καποια διαφορα για το update)

 

1) κατεβαζεις τα προγραμματα απο το site της LG και την rom που την βρικεις? την βρισκει το κινητο απο το προγραμμα της LG την κατεβαζει και την περναει?

2) ποσες πιθανοτητες εχει να κολλησει κατα το update οπως εκανε σε καποιους που λενε κολλησε στο 16% κλπ. και μετα να τρεχεις στη LG για αλλαγη πλακετας. αυτο ειναι γενικο, η εγινε το update με λαθος τροπο απο τον καθε χρηστη, η ειναι θεμα ελλατωματικης συσκευης? Δηλαδη πριν κανεις update με τα προγραμματα της LG πρεπει να κανεις τον σταυρο σου μην κλεισει το κιν και δεν ξαναανοιξει? σωζεται με καποιον τροπο απο το σπιτι μας πχ. αν δεν περασει με win7 να το ξαναδοκιμασεις με winXP η κατι αλλο?

3) υπαρχει καποιος τροπος η αλλα προγραμματα να γινει update το κινητο χωρις να κολλησει. πχ να κατεβαζεις την νεα εκδοση απο καπου και να την περασεις στο κινητο με καποιον αλλο τροπο ωστε να αποφυγη η να ελλαχιστοποιησει ο καθε κατοχος του κινητου το πιθανο κολλημα και ταλαιπωρια με πηγαινε - ελα στην LG?

4) υπαρχει καμια καλη custom rom που να παιζει με ολες τις λειτουργιες καλυτερα απο τις official?

5) αν κανεις root το κινητο πως το κανεις unroot?

6) τι ακριβως ειναι η baseband και τι πρεπει να προσεξεις πριν κανεις update με official η με custom rom?

 

Οποιος ειναι γνωστης ας διαθεσει λιγο απο το χρονο του να απαντησει, γιατι νομιζω πως θα βοηθηθουμε αρκετοι χρηστες παλιοι και νεοι.

 

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

εχω χοντρο προβλημα με το p920 το οποιο αγορασα μολις προχθες.Είχε την εκδοση 2.2 και πηγα να του κανω αναβάθμιση με το LGMobile Support Tool.Αφού αναγνώρισε το τηλέφωνο και με ενημέρωσε ότι υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση,ξεκίνησε η διαδικασία κατέβασε τα αρχεία της αναβάθμισης (κάπου 345 mb) και ξεκίνησε την αναβάθμιση.Στο 16 περιπου τοις εκατο μου βγάζει μήνυμα για πρόβλημα στην επικοινωνια του τηλεφώνου με τον υπολογιστή ,βγαλτε το καλωδιο και την μπαταρία ξαναβάλτε τα και πατήστε επανάληψη.Όσες φορές κι αν το έκανα έκανε το ίδιο στο 16 με 20 τοις εκατο.Το τηλέφωνο δεν ανάβει με τίποτα,είναι νεκρό,δοκίμασα να κάνω hard reset,με πατημενο HOME BUTTON+VOLUME DOWN+POWER BUTTON και πάλι τίποτα.Μόνο όταν έκλεισα το πρόγραμμα της αναβάθμισης και πήγα να το κάνω απο την αρχη έδειξει ένα σημάδι ζωής καθώς έκανε μια μικρή δόνηση αλλά το κακό ειναι ότι τώρα μου λέει ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση γιατι έχω λεεί την τελευταία έκδοση!!!Τι κάνουμε τωρα????:cry:

 

το ειχα παθει και εγω....μην σκας

και εγω στο σερβις το πηγα

θα στο φερουν και πισω αναβαθμισμενο βρε!!!!

 

τελικα ποιος ειναι ο σωστος τροπος να κανεις update το κινητο. αφου δεν κανει ΟΤΑ,*

θα εχω το κινητο σε λιγες ωρες στα χερια μου. αν τυχον εχει μεσα froyo τι μου προτεινετε να κανω για update και με ποιον τροπο για να μην εχω προβληματα?

το κινητο θα ειναι απο cosmote η γερμανο. δεν ξερω αν θα λεει GRC η cosmote, θα γνωριζω σε λιγες ωρες (αν εχει καποια διαφορα για το update)

 

 

 

 

1) κατεβαζεις τα προγραμματα απο το site της LG και την rom που την βρικεις? την βρισκει το κινητο απο το προγραμμα της LG την κατεβαζει και την περναει?

2) ποσες πιθανοτητες εχει να κολλησει κατα το update οπως εκανε σε καποιους που λενε κολλησε στο 16% κλπ. και μετα να τρεχεις στη LG για αλλαγη πλακετας. αυτο ειναι γενικο, η εγινε το update με λαθος τροπο απο τον καθε χρηστη, η ειναι θεμα ελλατωματικης συσκευης? Δηλαδη πριν κανεις update με τα προγραμματα της LG πρεπει να κανεις τον σταυρο σου μην κλεισει το κιν και δεν ξαναανοιξει? σωζεται με καποιον τροπο απο το σπιτι μας πχ. αν δεν περασει με win7 να το ξαναδοκιμασεις με winXP η κατι αλλο?

3) υπαρχει καποιος τροπος η αλλα προγραμματα να γινει update το κινητο χωρις να κολλησει. πχ να κατεβαζεις την νεα εκδοση απο καπου και να την περασεις στο κινητο με καποιον αλλο τροπο ωστε να αποφυγη η να ελλαχιστοποιησει ο καθε κατοχος του κινητου το πιθανο κολλημα και ταλαιπωρια με πηγαινε - ελα στην LG?

4) υπαρχει καμια καλη custom rom που να παιζει με ολες τις λειτουργιες καλυτερα απο τις official?

5) αν κανεις root το κινητο πως το κανεις unroot?

6) τι ακριβως ειναι η baseband και τι πρεπει να προσεξεις πριν κανεις update με official η με custom rom?

 

 

 

 

Οποιος ειναι γνωστης ας διαθεσει λιγο απο το χρονο του να απαντησει, γιατι νομιζω πως θα βοηθηθουμε αρκετοι χρηστες παλιοι και νεοι.

 

Σας ευχαριστω.

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=335371

Edited by fotisg24
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το παρελαβα σημερα. ειναι της cosmote τελικα. Εχει μεσα την 2.3.5 LGP920-V20b-JUN-28-2012. Εχει και flash στο 3d.

Δεν το εχω στησει ακομη με την καρτα sim. μεχρι αυριο θα ξερω. Ειναι ενταξει αυτη η εκδοση απο θεμα προβληματων (ghost calls, alarm, sms κλπ.) ή εχει κανα γνωστο προβλημα που θα πρεπει να περιμενω?

Υπαρχει νεοτερη που μπορω να βαλω?

Δοκιμασα με το imei ενα link που ειδα πιο πισω και λεει:

LGP920 ACSMML χχχχχχχ 20110714 V20B_00 http://csmgdl.lgmobile.com/swdata/WEBSW/LGP920/ACSMML/V20b_00/V20B_00.kdz

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης

καλησπερα και απο μενα,

μολις το ξεσφραγισα και θα πιασω να κανω τις αναβαθμησεις,

μια ερωτηση μονο... γιατι ολοι μιλατε για 2.3 και στο gsmarena λεει ( Android OS, v2.2 (Froyo), v2.3, upgradable to v4.0 (Ice Cream Sandwich) ???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα,

μολις το ξεσφραγισα και θα πιασω να κανω τις αναβαθμησεις,

μια ερωτηση μονο... γιατι ολοι μιλατε για 2.3 και στο gsmarena λεει ( Android OS, v2.2 (Froyo), v2.3, upgradable to v4.0 (Ice Cream Sandwich) ???

 

γιατι δυστυχως αυτο το update δεν εχει βγει ακομα και επρεπε να ειχε βγει συμφωνα με τις υποσχεσεις της LG το αργοτερο τον αυγουστο του 2012!!!! LG = Lies Good

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης

δε σκοπευω να το κρατησω για πολυ καιρο, αν και μου φαινεται πως με βολεύει αυτο το 4,3 inches...

μια βοηθεια plz... πηγα εδω ( http://www.lg.com/gr/support-mobile/lg-LGP920# ) και ακολουθησα τις οδηγιες, ενω τα κανα ολα μου λεει συνεχως disconnected... δε συνδεεται γαμοτο... ξερει κανεις γιατι? μου βγαζει αυτο το μηνυμα περι μαζικης αποθηκευσης οπου αν το γυρισω το βλεπει σαν σκληρο δισκο... αλλα το LG mobile support tool δε βλεπει τηλεφωνο..

Link to comment
Share on other sites

δε σκοπευω να το κρατησω για πολυ καιρο, αν και μου φαινεται πως με βολεύει αυτο το 4,3 inches...

μια βοηθεια plz... πηγα εδω ( http://www.lg.com/gr/support-mobile/lg-LGP920# ) και ακολουθησα τις οδηγιες, ενω τα κανα ολα μου λεει συνεχως disconnected... δε συνδεεται γαμοτο... ξερει κανεις γιατι? μου βγαζει αυτο το μηνυμα περι μαζικης αποθηκευσης οπου αν το γυρισω το βλεπει σαν σκληρο δισκο... αλλα το LG mobile support tool δε βλεπει τηλεφωνο..

 

Καλημέρα. Πήγαινε ρυθμίσεις - Αποθήκευση σε κάρτα SD - και πάνω πάνω poy λέει "σύνδεση USB" φρόντισε να είναι απενεργοποιημένη η επιλογή "μαζικής αποθήκευσης μόνο"

Link to comment
Share on other sites

για τα κινητα της cosmote ξερει κανεις πια ειναι η καλυτερη ROM?

εμενα εχει την v20b κα απ'οτι βλεπω 2 μερες τωρα που το εχω μια χαρα τα παει. απλα αν υπαρχει καμια καλυτερη που πιθανον δω και τιποτα αλλο η νεοτερη που να δουλευει οκ ας μου πει καποιος.

 

Η μπαταρια απο 100% το βραδυ σε αναμονη χωρις καμια χρηση, μετα απο 9 ωρες ειχε 92%. το 3g ειναι ανοικτο, αλλα στην αναμονη BT, WIFI ηταν κλειστα.

αυτο ειναι φυσιολογικο η πρεπει να κλεισω τιποτα εφαρμογες η να βαλω κανα τασκ μανατζερ?

 

Επισης κατι ακομη. λετε οτι εχει 512mb μνημη. Στο δικο μου γιατι λεει εσωτερικη μνημη ελευθερη 0,89GB οταν το ανοιξα χωρις να περασω τιποτα μεσα και τωρα που εχω βαλει καποια πραγματα λεει 721mb? αυτο δεν σημαινει οτι εχει 1GB μνημη?

Edited by black_cloud
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Καλημέρα. Πήγαινε ρυθμίσεις - Αποθήκευση σε κάρτα SD - και πάνω πάνω poy λέει "σύνδεση USB" φρόντισε να είναι απενεργοποιημένη η επιλογή "μαζικής αποθήκευσης μόνο"

 

Ειμαι ΑΜΠΑΛΟΣ ωρες ωρες!!!

η αληθεια ειναι οτι εψαχνα να βρω που ειναι αυτο περι συνδεσης με καλωδιο στο pc αλλα δε θυμομουν οτι ειναι εκει... στο SD.

ευχαριστω φιλε!!!

ειμαι και εγω πλεον 2.3.5 v20b user

v20b ειναι η τελευταια σωστα?

Link to comment
Share on other sites

αν και εχω ρωτησει στο forum οπως θα δεις παραπανω, δεν μου εχει απαντησει κανεις, υποθετω λοιπον οτι η v20b ειναι η τελευταια αν εχεις cosmote.

αν δεν εχεις cosmote παιζει να υπαρχει και πιο καινουργια την οποια δεν γνωριζω αν μπορουμε να την βαλουμε σε κινητα cosmote και αν θα εχουμε ολες τις λειτουργιες σωστα, αν θελει καποιος ας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ΑΜΠΑΛΟΣ ωρες ωρες!!!

η αληθεια ειναι οτι εψαχνα να βρω που ειναι αυτο περι συνδεσης με καλωδιο στο pc αλλα δε θυμομουν οτι ειναι εκει... στο SD.

ευχαριστω φιλε!!!

ειμαι και εγω πλεον 2.3.5 v20b user

v20b ειναι η τελευταια σωστα?

 

αν και εχω ρωτησει στο forum οπως θα δεις παραπανω, δεν μου εχει απαντησει κανεις, υποθετω λοιπον οτι η v20b ειναι η τελευταια αν εχεις cosmote.

αν δεν εχεις cosmote παιζει να υπαρχει και πιο καινουργια την οποια δεν γνωριζω αν μπορουμε να την βαλουμε σε κινητα cosmote και αν θα εχουμε ολες τις λειτουργιες σωστα, αν θελει καποιος ας βοηθησει.

 

Καλημέρα. Ναι η V20b είναι η τελευταία έκδοση για κινητά cosmote. Για να βλέπετε ποιά είναι η τελευταία έκδοση μπορείτε να ακολουθείτε αυτόν τον σύνδεσμο που έχει για όλες τις χώρες τις εκδόσεις που έχουν βγει. Υπάρχει τρόπος να βάλεις όποια έκδοση θέλεις "πειράζοντας" το κινητό (μπορείτε να καταλάβετε πως γίνεται αν διαβάσετε όλο το νήμα), αλλά εγώ δεν το έχω κάνει και δεν έχω πρόβλημα με τη συσκευή μου. Όταν με το καλό θα βγει η ICS θα την περάσω.

Link to comment
Share on other sites

την εξωτερικη καρτα την βλεπει σαν _externalSD και δεν μεταφερει εκει τις εφαρμογες. Μπορουμε να κανουμε κατι γι'αυτο?

εβαλα το app2sd αλλα και αυτο στην sdcard του τηλεφωνου μεταφερει.

Link to comment
Share on other sites

την εξωτερικη καρτα την βλεπει σαν _externalSD και δεν μεταφερει εκει τις εφαρμογες. Μπορουμε να κανουμε κατι γι'αυτο?

εβαλα το app2sd αλλα και αυτο στην sdcard του τηλεφωνου μεταφερει.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1509195&highlight=orlox

καλη τυχη :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισης κατι ακομη. λετε οτι εχει 512mb μνημη. Στο δικο μου γιατι λεει εσωτερικη μνημη ελευθερη 0,89GB οταν το ανοιξα χωρις να περασω τιποτα μεσα και τωρα που εχω βαλει καποια πραγματα λεει 721mb? αυτο δεν σημαινει οτι εχει 1GB μνημη?

 

512 ram

1GB system memory

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

νομιζω μια χαρα ειναι κι ετσι. :lol:

 

1) Γενικα το κινητακι ειναι μια χαρα σε ολα του. Ενα θεμα που εχω μονο ειναι η μπαταρια του. Ενω πχ δειχνει πως εχει 50%, αν το κανω επανεκινηση δειχνει οτι εχει πχ 35%. Ειναι προβλημα της ROM, υπαρχει καποιος τροπος να φτιαχτει και να λεει ποσο μπαταρια πραγματικα εχει? Αυτο απ'οτι καταλαβαινω το κανει οταν πεφτει η μπαταρια και οχι οταν ειναι σχεδον πληρης φορτισμενη.

 

2) Υπαρχει καμια καλη ROM απο XDA η cyanogenmod που να ειναι σταθερη να εχει ελληνικα και να λειτουργουν ολα (πχ. το 3d, ραδιο, ενδειξη μπαταριας κλπ). την Jelly Bam την εχει δοκιμασει κανεις η καποια ICS που να βγηκε καλη?

 

3) η v20b της cosmote εχει καποια διαφορα απο την V21E των GRC κινητων?

 

4) απο v20b cosmote αν θελω να βαλω αλλη ROM πχ απο xda την ics ή την jelly bam ή την cm-7.2.0-p920 τι πρεπει να προσεξω για να μην brickarei το κινητο. Πρεπει να κανω root το κινητο, μετα να βαλω CWM και μετα βαζω οποια ROM θελω η πρεπει να προσεξω κατι με baseband ή bootloader κλπ που δεν εχω καταλαβει?

 

5) Τι πρεπει να προσεξω για να βαλω την V21E official (αν υπαρχει λογος να το κανω)?

 

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

 

πηρα προσφατα το LG p 920 3D

 

θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος για ποιον λογο δεν μου το αναγνωριζει ο υπολογιστης μου συνδεοντας το με usb

ουτε σαν χωρο αποθηκευσης ουτε οταν εγκαθιστω το LG PC suite IV και πως μπορω να το αντιμετωπισω

αναμενω απαντησεις

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

 

πηρα προσφατα το LG p 920 3D

 

θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος για ποιον λογο δεν μου το αναγνωριζει ο υπολογιστης μου συνδεοντας το με usb

ουτε σαν χωρο αποθηκευσης ουτε οταν εγκαθιστω το LG PC suite IV και πως μπορω να το αντιμετωπισω

αναμενω απαντησεις

 

Ευχαριστω!

 

μηπως φταιει το pc? με το που το συνδειεις θελω να πω σου βγαζει αγνωστη συσκευη? ή δεν σου βγαζει τιποτα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

 

πηρα προσφατα το LG p 920 3D

 

θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος για ποιον λογο δεν μου το αναγνωριζει ο υπολογιστης μου συνδεοντας το με usb

ουτε σαν χωρο αποθηκευσης ουτε οταν εγκαθιστω το LG PC suite IV και πως μπορω να το αντιμετωπισω

αναμενω απαντησεις

 

Ευχαριστω!

 

Με αυτο το βλεπεις σαν χωρο αποθηκευσης:

ρυθμισεις - αποθηκευση σε καρτα sd - Επιλεγεις την μαζικη αποθηκευση και πατας ενεργοποιηση αποθηκευτικου χωρου usb

 

Για να το δει το LG PC suite IV αν και δεν το εχω κανει ποτε λογικα θα πρεπει να κανεις αυτο:

ρυθμισεις - εφαρμογες - αναπτυξη - Επιλεγεις το εντοπισμος σφαλματων

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο το βλεπεις σαν χωρο αποθηκευσης:

ρυθμισεις - αποθηκευση σε καρτα sd - Επιλεγεις την μαζικη αποθηκευση και πατας ενεργοποιηση αποθηκευτικου χωρου usb

 

Για να το δει το LG PC suite IV αν και δεν το εχω κανει ποτε λογικα θα πρεπει να κανεις αυτο:

ρυθμισεις - εφαρμογες - αναπτυξη - Επιλεγεις το εντοπισμος σφαλματων

 

το 1ο σωστο! ναι πρεπει να ειναι μαρκαρισμενο για να στο βρισκει σαν μνημη αλλιως μονο φορτιζει!

 

ο εντοπισμος σφαλματων δεν εχει καμια σχεση με το Suite... μην το ενεργοποιησεις αυτο! δεν χρειαζεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εχετε δει?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2112084

γνωριζει κανεις κατι παραπανω η περιμενουμε την 01/02/2013 για να δουμε?

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις καμια καλη μπαταρια που να κραταει περισσοτερες μερες το κινητο και να ειναι στο ιδιο μεγεθος με την original?

απο ελλαδα, ebay ή amazon?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...