Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια τελικα πηρα καινουργια γνησια μπαταρια απ τον γερμανο και μου παν οτι δε θελει 12ωρη φορτιση και τετοια απλα τη βαζω την αρχη και μετα φορτιζει ως το 100% και τελος το βγαζω? δε πρεπει στην αρχη να κανει 12ωρη φορτιση ή οχι? και κατι αλλο μου πεσε η μπαταρια απ τα χερια μου στο γραφειο θα επηρεασει αυτο την μπαταρια?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν χρειαζοντε τιποτα απο ολα αυτα κσεκινα να τι λειτουργεισ κανονικα

 

ειναι απομιναρια μιας αλλης εποχης

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζοντε τιποτα απο ολα αυτα κσεκινα να τι λειτουργεισ κανονικα

 

ειναι απομιναρια μιας αλλης εποχης

 

α δε χρειαζονται ε? δλδ μολις πεσει η μπαταρια την φορτιζω οσο λεει 100% και μετα την βγαζω ε?

Link to comment
Share on other sites

Οκ απλά ρώτησα για τις πρώτες φορές αν θέλει μεγάλες φορτίσεις ? την πρώτη φορά θέλει? επίσης με κλειστό το κινητό πρέπει να γίνονται οι φορτίσεις?
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αδειάσεις την μπαταρία όσο περισσότερο μπορείς (0-5-10 τοις εκατό, όσο μπορείς) και να την φορτίσεις μέχρι το 100% χωρίς να το δουλεύεις. Αυτά για τις πρώτες 2 3 φορές, όχι συνέχεια.

Εννοείται ότι βγάζουμε το κινητό μόλις φτάσει 100%. Ούτε λεπτό παραπάνω δε χρειάζεται.

Από εκεί και πέρα, δεν αφήνουμε την μπαταρία να πέφτει σε χαμηλά επίπεδα χωρίς λόγο. Αν έχουμε δίπλα φορτιστή την φορτιζουμε για όσο μπορούμε.

Μια πλήρη αποφόρτιση-φόρτιση το μήνα είναι αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειχα προσπαθησει να το κανω και εγω και το μονο που καταφερα ειναι να κολησει το κινητο με μαυρη οθονη και να μην ανοιγει. αποτελεσμα να βαλω καινουρια firmware. μετα απο πολλες προσπαθειες κοπο και μαυριλα τα καταφερα και δουλευει μια χαρα με την εκδοση 2.3.3....καλυτερα αποτι οταν το αγορασα. ποια εκδοση φοραει το δικο σου?
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αδειάσεις την μπαταρία όσο περισσότερο μπορείς (0-5-10 τοις εκατό, όσο μπορείς) και να την φορτίσεις μέχρι το 100% χωρίς να το δουλεύεις. Αυτά για τις πρώτες 2 3 φορές, όχι συνέχεια.

Εννοείται ότι βγάζουμε το κινητό μόλις φτάσει 100%. Ούτε λεπτό παραπάνω δε χρειάζεται.

Από εκεί και πέρα, δεν αφήνουμε την μπαταρία να πέφτει σε χαμηλά επίπεδα χωρίς λόγο. Αν έχουμε δίπλα φορτιστή την φορτιζουμε για όσο μπορούμε.

Μια πλήρη αποφόρτιση-φόρτιση το μήνα είναι αρκετή.

 

αρα το φορτιζω ετσι οπως το πες και μετα το φορτιζω τις αλλες φορες απο 20% και πανω? αμα τ αφηνω παραπανω τι θα παθει? εγω το αφηνα ολη νυχτα να φορτιζει και το εβγαζα το πρωι κακο ειναι να το κανω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειχα προσπαθησει να το κανω και εγω και το μονο που καταφερα ειναι να κολησει το κινητο με μαυρη οθονη και να μην ανοιγει. αποτελεσμα να βαλω καινουρια firmware. μετα απο πολλες προσπαθειες κοπο και μαυριλα τα καταφερα και δουλευει μια χαρα με την εκδοση 2.3.3....καλυτερα αποτι οταν το αγορασα. ποια εκδοση φοραει το δικο σου?

 

Αρα βολευομαι και με το ροοτ σωστα?2.3.6 εχω αδερφε!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οσοι το δοκιμασαν το μπρικαραν οποτπαει το τηλεφωνακι

 

αν εδιωξες πραγμα εισαι οκ..... δεν 8α σου κολισει ευκολα αλλα 8α εχεις περιορισμο στις εφαρμογες μιας και πλεον οι περισσοτερες βγαινουν για 4αρη

 

ακομα θα σου ελεγα κοιτα πιες απο τις εφαρμογες που εγκατεστησες δεν θελουν αναβαθμισεις....πχ ενα προγραμμα φακου 'η προγραμματα που δουλευουν μια χαρα οποτε δεν χρειαζετε να κανεισ αναβα8μιση ή δεν κανεισ συχνα... πχ holo launcher που δουλευω εγω και παιρνατα στο system....

δηλαδη θα γινουν εφαρμογες συστηματος θα τρεχουν καλητερα και θα αποδεσμευσεις χωρο απο το data

 

για να το κανεισ αυτο ανοιγεις το system cleanup επιλεγεις την εφαρμογη και πατας

move to system + odex file

 

στο πανω μερος to system cleanup σου λεει ποσο χωρο εχεισ στο system και ποσο στο data

 

θες να πεις να βάλω τις εφαρμογές στην μνήμη του κινητού?

Link to comment
Share on other sites

σε ενα android ρουταρισμενο εχεις

το συστεμ εκει μου ειναι εγκατεστιμενα τα προγραμματα του κινιτου που δεν μπορουν αν απεγκατασταθουν και το ανδροιντ

το data εκει που βαζεις τα δικα σου προγραμματα και η cache ολων το προγραματων ειτε αυτων στο συστεμ ειτε αυτων στο data

και την εξωτερικη δηλαδητην sd που μπορουν να εγκατασταθουν οι επεκτασεις προγραματων οπως χαρτες σε ενα gps

(πολλα εχουν και εσωτερικη sd)

αρα αν φροντισεις το system να ειναι γεματο πρακτικα αλαφρωνεις το data αρα εχεις ελευθερο χωρο ειτε για αλλες εφαρμογες ειτε για να τρεχει πιο ανετα το android

Link to comment
Share on other sites

σε ενα android ρουταρισμενο εχεις

το συστεμ εκει μου ειναι εγκατεστιμενα τα προγραμματα του κινιτου που δεν μπορουν αν απεγκατασταθουν και το ανδροιντ

το data εκει που βαζεις τα δικα σου προγραμματα και η cache ολων το προγραματων ειτε αυτων στο συστεμ ειτε αυτων στο data

και την εξωτερικη δηλαδητην sd που μπορουν να εγκατασταθουν οι επεκτασεις προγραματων οπως χαρτες σε ενα gps

(πολλα εχουν και εσωτερικη sd)

αρα αν φροντισεις το system να ειναι γεματο πρακτικα αλαφρωνεις το data αρα εχεις ελευθερο χωρο ειτε για αλλες εφαρμογες ειτε για να τρεχει πιο ανετα το android

 

 

Φυσικά και μπορούν να φύγουν άμεσα.

Ένα delete το apk να κάνεις από το /system/app και έφυγε.

Γεμίζοντας το system βέβαια μπορεί να κάνει κακό στην λειτουργία της συσκευής.

 

 

 

 

αρα το φορτιζω ετσι οπως το πες και μετα το φορτιζω τις αλλες φορες απο 20% και πανω? αμα τ αφηνω παραπανω τι θα παθει? εγω το αφηνα ολη νυχτα να φορτιζει και το εβγαζα το πρωι κακο ειναι να το κανω αυτο?

 

Τα κινητά έχουν προστασία από υπερφόρτιση, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει. Δεν είναι καλό αλλά οκ, κινητά είναι, την ζωή μας εύκολη πρέπει να κάνουν όχι το αντίθετο!

Προσωπικά πάντα αφήνω τις συσκευές μου να φορτίσουν το βράδυ αν είναι κάτω από 70%.

 

Για τις φορτίσεις ναι, έτσι.

Και 50 60 70% να είναι και να το φορτίσεις, πάλι καλό κάνεις στην μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά έχουν προστασία από υπερφόρτιση, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει. Δεν είναι καλό αλλά οκ, κινητά είναι, την ζωή μας εύκολη πρέπει να κάνουν όχι το αντίθετο!

Προσωπικά πάντα αφήνω τις συσκευές μου να φορτίσουν το βράδυ αν είναι κάτω από 70%.

 

Για τις φορτίσεις ναι, έτσι.

Και 50 60 70% να είναι και να το φορτίσεις, πάλι καλό κάνεις στην μπαταρία.

 

αρα λες να το αφηνω το βραδυ να φορτιζει? οι καινουργιες μπαταριες ακουσα οτι ειναι αυτοματες και δε δεχονται ρευμα μολις φορτιζουν...

επισης πειραζει που επεσε η μπαταρια κατω? ή δε πειραζει στην αποδοση της αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση...το κινητο μου ειναι 2.3.3 υπαρχει διαφορα αν το κανω σε εκδοση 2.3.6 και ποιες ειναι αυτες. αξιζει τον κοπο η τσαμπα θα μπω στη διαδικασια. οποιος το εχει πραξει μια απαντηση. ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έπαθε κάτι.

Δε μπορώ να σου πω "άστο όσες ώρες θες"! Η μπαταρίες σκάνε καμία φορά, ποτέ δεν ξέρεις (αν και δεν μου έτυχε ποτέ). Αν γίνει καμία στραβή ποιόν θα κατηγορήσεις μετά; ;)

Εγώ προσωπικά αφήνω τις συσκευές μου να φορτίζουν το βράδυ όπως σου είπα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έπαθε κάτι.

Δε μπορώ να σου πω "άστο όσες ώρες θες"! Η μπαταρίες σκάνε καμία φορά, ποτέ δεν ξέρεις (αν και δεν μου έτυχε ποτέ). Αν γίνει καμία στραβή ποιόν θα κατηγορήσεις μετά; ;)

Εγώ προσωπικά αφήνω τις συσκευές μου να φορτίζουν το βράδυ όπως σου είπα.

 

δε θα κατηγορησω κανενα αλλα απ οτι καταλαβα και συ αφηνες το κινητο να φορτιζει ολο το βραδυ προφανως για να το εχεις ετοιμο το πρωι

Link to comment
Share on other sites

εγκατεστισε αυτο

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.SystemCleanup.Inteks.org

 

αφαιρεσε προγραμματα συνφωνα με αυτο

σου λεει πια ειναι ασφαλη και πια οχι για απεγκατασταση και τι κανει το καθενα

 

https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/pub?hl=en_US&hl=en_US&key=0Ag43oj7rLQP4dENZcmhGN0ZUa3pHSENVeXlqUm5vV0E&single=true&gid=0&output=html

 

edit: το εικονιδιο καλα κανει και υπαρχει απο εκει 8α αλλαζεις τα access αλλα με το που τρεχει ενα προγραμμα που 8ελει access θα σου πεταει ενα μενου ...οποτε προς το παρρον καλητερα να μην το πειραξεις αν δεν υπαρχει λογος

Το εγκατεστησα φιλε αλλα δεν θα ελεγα οτι κανει και τρομερη δουλεια.....

Απλα καθαριζει λιγα mb's απο τις cache του καθε προγραμματος και τιποτα παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβες καλα

ανοιγεις το προγραμμα πηγενεις στα προγραμματα επιλεγεις οποιο θες και το κανεις απεγκατασταση

μπορεις να απεγκαταστησεις και προεγκατεσιμενα προγραμματα οπως αυτα της κοσμοτε

και το uno και οτι αλλο 8ες

 

προφανως δεν ειδες τιποτα απο το προγραμμα ακομα

το προγραμμα εχει αλλεσ 2-3 καρτελες προφανως δεν τις ειδες

Edited by qsd330
Link to comment
Share on other sites

τελικα δε μου ειπατε αν η μπαταρια πριν μπει στο κινητο πεσει κατω πειραζει πουθενα στην αποδοση της?
Link to comment
Share on other sites

αν σου επεσε απο το δευτερο οροφο μπορει να εχει.αλλιως θα πρεπει να εισαι πολυ γκαντεμης

 

απ τον δευτερο δεν επεσε... επεσε απ τα χερια μου πανω στο γραφειο τη στιγμη που την ανοιγα(σκατα ασε)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια σημερα πηγα να κανω root το κινητο μου (samsunga galaxy ace)και ενω εκανα κανονικα το root πηγα να βαλω το OS και ενω εκανα κανονικα εγκατασταση δεν ανοιξε ποτε!!! και απο τοτε οταν το ανοιγω μου λεει το εξης (E:failed to mount /system) ευχαριστω για τον χρονο σας!!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια σημερα πηγα να κανω root το κινητο μου (samsunga galaxy ace)και ενω εκανα κανονικα το root πηγα να βαλω το OS και ενω εκανα κανονικα εγκατασταση δεν ανοιξε ποτε!!! και απο τοτε οταν το ανοιγω μου λεει το εξης (E:failed to mount /system) ευχαριστω για τον χρονο σας!!!!

 

Βάλε το σε download mode και πέρνα ξανά το επίσημο firmware .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν έπαθε ζημιά θα το δεις φίλε μου. Δεν θα δουλεύει.

Είναι σαν να λες "αμα πέσει το κινητό χαλάει;"..

 

ναι οκ απλα νομιζα αν λογω πεσιματος ειχε μειωμενη αποδοση και τετοια

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω 3 προβληματα απο τοτε που εκανα ROOT TO ACE s 5830i πρωτο ειναι οτι εκει που ειχα φλας στην καμερα τωρα δεν αναβει δευτερο ειναι οτι μενει το wifi συνεχεια ανοικτο και τριτο ειναι οτι ο συγχρονισμος δεδομενων ενω τον απενεργοπιοω μετα ενεργοποιείται απο μονο του και μου τρωει την μπαταρια παρα πολυ γρηγορα ποιος ξερει τη να κανω ετσι να τα φτιαξω παλι αυτα :!:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...