Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά ο αδερφός μου έχει το συγκεκριμένο κινητό και πριν μερικές μέρες ξαφνικα έσβησε το κινητό και από τότε όταν προσπαθούμε να το ανοίξουμε εμφανίζει το λογότυπο μαυρίζει η οθόνη και μετά πάλι το ίδιο λογότυπο.Δεν το έχει "πειράξει" με ρομ,ρουτ τίποτα.έχετε καμία ιδέα πως να το κάνουμε να δουλέψει πάλι???
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν έχει κάρτα μνήμης , αφαίρεσε την και ξαναδοκίμασε.

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάρτα μνήμης , αφαίρεσε την και ξαναδοκίμασε.

 

Δοκίμασα και χωρίς την κάρτα μνήμη αλλά δυστυχώς τα ίδια.άλλη λύση?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω κάτι άλλο . Όταν και σε μένα έκανε κάτι κουλά , αφαιρώντας την κάρτα έστρωσε. Φυσικά είχε κάνει ζημιά στην κάρτα η οποία ήθελε πάλι φορμάρισμα.

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

ξεκινα μπες στο recobery και πατα wipe data eipe cache.... (πατασ φωνη κατω μενου και power ταυτοχρονα)

εννοειτε χανοντε ολα τα δεδομενα (ελπιχω να πιστευεις στο backup)

δεν νομιζω να κανει δουλεια λογιακ θελει επανεγκατασταση την ρομ

 

 

edit (πατασ φωνη ΠΑΝΩ μενου και power ταυτοχρονα)

Edited by qsd330
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας αλλά δυστυχώς πάλι τα ίδια.μπήκα σε recovery έκανα το wipe data όπως είπατε αλλά πάλι τα ίδια κάνει καμία άλλη ιδέα???
Link to comment
Share on other sites

για την ιστορια το δικο μου ηρθε κιολας απο το service-εγγυηση,η αληθεια ειναι πως δε περιμενα να ερθει τοοοοσο γρηγορα :lol:

επισκευη λογικου κυκλωματος και αναβαθμιση λογισμικου λεει το χαρτι αναφορας τωρα τσιπακι αλλαξαν πλακετα ποιος ξερει.και ποσο θα αντεξει... αντιπροσωπια η στον αγιο στεφανο (γερμανος) πηγε :lol: δε γ******* σημασια εχει οτι λειτουργει :lol:

αλλα οποιος ξερει ας απαντησει ετσι για το ιστορικο να ξερουμε τι μας γινετε

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

Hello!

Προχθες με το που ανοιγω το wifi το κινητο εκλεισε κ δεν ανοιγει. Το μονο που κανει ειναι μια ατερμονη λουμπα μεταξυ Samsung logo-cosmote logo και τουμπαλιν. Δοκιμασα hard reset κτλ, δεν εγινε κατι, βγαζει μηνυμα cant mount/ data rebooting. Δεν ειμαι ρουτ.

 

Any ideas?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος οδηγός για custom rom? Edit οκ είδα την παραπομπή, ποια ρομ προτείνετε; Edited by Chris85
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να περάσω τις τελευταίες εκδόσεις του sygic αλλά κατά την εγκατάσταση μου έβγαζε σφάλμα ανάλυσης οθόνης και σταματούσε εκεί.

Δοκίμασα την έκδοση 14.3.2 και η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε, έβαλα και τους χάρτες (τους οποίους κατέβασα πρώτα στο pc με τον pcdownloader) και το πρόγραμμα άνοιξε κανονικά.

Το πρόβλημα όμως είναι πως ενώ η συσκευή "βλέπει", δεν μπορεί να κλειδώσει δορυφόρους όση ώρα κι αν το αφήσω σε ανοιχτό χώρο.

Το κάνει σε άλλον αυτό; Υπάρχει λύση;

Edited by giorgosnp

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να κάνει αναγνώριση το πορτ του GPS κοίτα τις ρυθμίσεις του. Αν δεν έχει κάτι τέτοιο εγκατέστησε το gpsfix και ξαναδοκιμασε
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα αυτό, βρίσκει 7 δορυφόρους αλλά δεν "κλειδώνει". Πάτησα Reset gps και Get Xtra data αλλά και πάλι τίποτα :worry:

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια εχω (ακομη) το ace και θελω να μου πειτε κατεβασα το drive της google και πηγα να αποθηκευσω αρχεια μεσα στο κινητο απ το drive και δε μπορεσα γτ δε γινεται? Edited by Alex_S
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

 

μετα απο καιρο με nokia lumia windows phone, επεστρεψα τυχαια στο android με ενα ταπεινο galaxy ace.

καταφερα να το εχω rooted με custom rom μετα απο πολλη προσπαθεια.

 

υπαρχει καποια custom rom που να εχει λειτουργικο πληρως το ραδιοφωνο fm ?

 

γιατι στην custom, μετα απο μονο εγκατασταση του dont panic gps app, ηρθαν τα μηνυματα "ανεπαρκης μνημη" οταν δοκιμασα να βαλω εφαρμογες facebook.

 

 

αν καποιος εχει να προτεινει καποια rom θα το εκτιμουσα.(σε μερικε ςπου δοκιμασα με την εφαρμογη S-Lite radio ποτε δε λειτουργησε το ραδιοφωνο).

ευχαριστω προκαταβολικα.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

Ελπιζω να ποσταρω στο καταληλο θεμα μιας και δεν βρηκα καποιο για το Ace i.

εδω κ 2 μερες προσπαθω να περασω custom rom στο S5830i ..

εχω βρει καποιες απο το xda developers, ace-i-sure ηταν η κυρια επιλογη μου, εκανα ολα τα βηματα σωστα αλλα το κινητο καθε φορα κολουσε στο σημα του Ace.. :mad:

ακολουθησα ακομα κ βιντεο με τα βηματα για να κανω flash την rom αλλα χωρις αποτελεσμα.. :(

Τωρα εχω ξαναγυρισει στην Stock rom

 

Γινεται με καποιο τροπο να περασω την rom μεσω odin?

 

Τι μπορει να φταιει και δεν μπορω να τα καταφερω;; :worry:

Edited by Babis19944
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχα πάθει και εγώ με ένα ace. Διάβασα κάπου εδώ ότι δεν πρέπει να επιλέξεις αυτό reboot στο odin.

Όταν το έκανα, δεν βρήκα άλλο τρόπο να το κάνω reboot παρα μονο να βγάλω την μπαταρία.

Άλλα αυτό έλυσε το πρόβλημα.

Να θυμάσαι ότι την πρώτη φορα αργει να μπουταρει.

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα αυτή του πρώτου post.

Αφαίρεσα και ότι σαβούρα είχε μέσα από samsung και το τηλέφωνο είναι μια χαρά.

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μαγκες εγω το χω το κινητο και λογω τεχνολογιας που παει σαν τον μπολτ εχει ξεπεραστει και πλεον δεν εχει χωρο ουτε για gmail το χω αρουταριστο φυσικα δε μπλεκω εγω με τετοια μονοπατια και η απορια μου ειναι η εξης: αν παω εκει που λεει υπηρεσεις google play και google play store και πατησω διαγραφη δεδομενων θα εχω πουθενα προβλημα με το play sotre?
Link to comment
Share on other sites

οχι δε θα εχεις θεμα το εχω κανει αρκετες φορες ειναι σα να αδειαζεις το ιστορικο με λιγα λογια και απελευθερωνει χωρο.

καντο σε ολες τις εφαρμογες απλα σε μερικες που χρειαζοντε logιn θα ξανα χρειαστει να βαλεις username kai password

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν δεις οτι σερνετε κιολας καντου επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και θα γινει οπως οταν το αγορασες απλα προσεχε πριν το κανεις να εχεις κρατησει backup σε οτι θελεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι το Ace είναι ακόμα στις επιλογές σας, οπότε καταθέτω την τελευταία (τελική?) προσέγγισή μου.

 

Επειδή θέλω να δοκιμάσω κάποια πιο νέα rom στο S2 μου και δεν θέλω να μείνω χωρίς smartphone, ψάχτηκα εδώ...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2609021

...για να δω πού μπορώ να φτάσω το παλιό-πλην-αξιόμαχο Ace μου (S5830).

 

Μετά από πολλά (...μα πάρα πολλά...) φλασαρίσματα, τελικά κατέληξα στην Touchwiz Revolutionized...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2202251

...σε συνδυασμό με μία microSD Sandisk 8gb class 10 και το script INT2EXT+ που βρίσκεται εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1716124

 

Γιατί επέλεξα τα παραπάνω:

Ήθελα οπωσδήποτε κάτι νεώτερο από την επίσημη 2.3.6 και όλες τις παραλλαγές της. Η εξαιρετική GingerReal-2 που αναφέρεται από τους συμφορουμίτες τελικά δεν με κάλυψε, παρότι είναι η πιο σταθερή rom που δοκίμασα. Τελικά κατέληξα στην 4.0.4 που προανέφερα, η οποία παίζει χωρίς καθυστερήσεις, είναι συμβατή με νέες εφαρμογές και, το κυριώτερο, υποστηρίζει μία καλή λύση στο κύριο πρόβλημα που έχει το Ace: την μικρή εσωτερική μνήμη του.

 

[...άν διαβάζετε ακόμα και δεν κουραστήκατε, θα γουστάρετε πολύ τώρα!...]

 

Μία τυπική εγκατάσταση custom ή επίσημης rom στο S5830 αφήνει διαθέσιμο χώρο 100-120 ΜΒ για εφαρμογές. Με το που συνδέεσαι στο internet κατεβαίνουν καμιά 50αριά ΜΒ από τις αναβαθμίσεις του Play Store, οπότε ο χώρος για εφαρμογές μειώνεται ακόμα περισσότερο. Η πλέον διαδεδομένη/προτεινόμενη λύση είναι το Link2SD (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buak.Link2SD), το οποίο όμως έχει ένα βασικό μειονέκτημα: όταν κατεβάζουμε κάποια εφαρμογή από το Play, αυτή έρχεται *πρώτα* στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου και *μετά* πάει στην microSD. Αν λοιπόν δεν υπάρχει μόνιμα διαθέσιμος χώρος στην εσωτερική μνήμη, αργά ή γρήγορα δεν θα μπορέσεις να εγκαταστήσεις ή να αναβαθμίσεις εφαρμογές! Το script INT2EXT+ που αναφέρω παραπάνω ουσιαστικά αντικαθιστά την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου με ένα partition της microSD, το μέγεθος του οποίου το επιλέγουμε εμείς (εγώ έβαλα 1 GB!). Για να λειτουργήσει όμως αποδεκτά χρειάζεται μία γρήγορη microSD, γι' αυτό και είναι απαραίτητη η class 10. Την Sandisk σαν μάρκα την επέλεξα γιατί διάβασα καλά λόγια περί αντοχής+συμβατότητας με το S5830.

 

Αν τώρα στα παραπάνω προσθέσουμε ότι η Touchwiz Revolutionized έχει πολύ λίγες εφαρμογές προεγκατεστημένες (οπότε μπορούμε να εγκαταστήσουμε ό,τι εμείς θέλουμε για να δουλεύουμε!), καταλαβαίνετε ότι αξίζει τον κόπο να ασχοληθούμε λίγο περισσότερο.

 

Αν στήσετε κάτι ανάλογο, ή άν ακολουθήσετε τα παραπάνω, ποστάρετε τις απόψεις σας - σίγουρα θα βγει κάτι καλό από αυτό!

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω φίλε!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οχι δε θα εχεις θεμα το εχω κανει αρκετες φορες ειναι σα να αδειαζεις το ιστορικο με λιγα λογια και απελευθερωνει χωρο.

καντο σε ολες τις εφαρμογες απλα σε μερικες που χρειαζοντε logιn θα ξανα χρειαστει να βαλεις username kai password

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν δεις οτι σερνετε κιολας καντου επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και θα γινει οπως οταν το αγορασες απλα προσεχε πριν το κανεις να εχεις κρατησει backup σε οτι θελεις ;)

χίλια ευχαριστώ φίλε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...