Jump to content

Από που προήλθαμε;


shodanjr_gr
 Κοινοποίηση

Από που προήλθαμε;  

80 members have voted

  1. 1. Από που προήλθαμε;

    • Εξέλιξη (από κάποιο άλλο είδος πχ. Πίθηκος)
      33
    • Δημιουργήματα του Θεού
      28
    • Εξωγήινη παρέμβαση
      13
    • Άλλο (γράψτε τι)
      6


Recommended Posts

Ότι λέει ο τίτλος. Από που θεωρείτε ότι προήλθε ο άνθρωπος;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 148
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Wirelessly posted (:!:!Wireless Power!:!:: Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Uparxei paromio thema me titlo "poia einai h alithia" graftw sta ellinika kai kane anazitisi! Polu endiaferon thema!Twra paw na to diavasw!

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για θεωρίες συνομωσίας/παραφυσικά φαινόμενα/εξωγήινους κλπ αλλά θέτω ένα συγκεκριμένο ερώτημα, και για αυτό έκανα ξεχωριστό θέμα.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Απο τον πιθηκο.

Ομως γιατι υπαρχουν ακομα πιθηκοι? Μαλλον θα ηταν καποια special ρατσα..;)

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

...από τη "γραμμή παραγωγής" ενός εργοστασίου θειϊκής έμπνευσης,

διαχείρισης και εξέλιξης...

 

Αυτό το ερώτημα, ελπίζω να μου απαντηθεί, όταν θα "φύγω" και εφόσον η ψυχή μου αξιολογηθεί ευμενώς (...δηλαδή να μην χρειαστεί η παραμονή της σε προθάλαμο εξαγνισμού...). :lol:

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο forum δεν είναι κατάλληλο για τέτοιες συζητήσεις

Δεν θα βρεις την απάντηση εδώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζητάω απάντηση (προσωπικά είμαι πεπισμένος πως είμαστε προιόν της εξέλιξης), απλά θέλω να δω και τις γνώμες των φίλτατων συμφορουμιτών :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone (22 Μάρ. 2004 , 14:06)

 

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο forum δεν είναι κατάλληλο για τέτοιες συζητήσεις

Δεν θα βρεις την απάντηση εδώ

 

Les kai iparhei apantisi,gia na vrei..

Apla tis gnomes mas leme.. ;)

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (22 Μάρ. 2004 , 14:15)

 

Les kai iparhei apantisi,gia na vrei..

Apla tis gnomes mas leme.. ;)

 

 

http://www.lancefuhrer.com/images/God_Man.jpg

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OveLix (22 Μάρ. 2004 , 14:45)

 

Γιατί ο Αδάμ έχει αφαλό???

 

 

LOL Ίσως το πιο εύστοχο ερώτημα :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

..ακόμη, μια προσέγγιση στο, ομολογουμένως, "βαρύ" θέμα το οποίο μας απασχολεί...

 

 

...όπου ο Θεός αποδεκνύεται Επιχειρηματίας και "κάνει τη διαφορά" στην Αγορά του "do it yourself"...

 

 

http://www.thebackpew.com/backpew/images/makingman.jpg

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (22 Μάρ. 2004 , 15:24)

 

Δεν με ενδιαφέρει από που προήλθα αλλά που πάω. :)

 

 

αν γνωριζεις το πρωτο, ξεκαθαριζουν καπως τα πραγματα για το δευτερο

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (22 Μάρ. 2004 , 14:15)

 

Les kai iparhei apantisi,gia na vrei..

Apla tis gnomes mas leme.. ;)

 

 

iparxoun POLLA atoma pou exoun psajei poli to 8ema exoun kanei meletes ,ereunes mazi me auta ta atoma i apantisi 8a ine pio konta stin pragramatikotia

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω άλλη μια προσέγγιση.

 

Αν, οποιοσδήποτε, επιθυμεί να αντιληφθεί, έστω και κατ' ελάχιστον, τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έχει συντελεσθεί, πάνω στη γη, χιλιάδες χρόνια παλαιότερα, μάλλον γνωρίζει, εκ των προτέρων, ότι ανοίγει συζήτηση χωρίς τέλος και κατά πάσα πιθανότητα, με την προοπτική διαφορετικής κατάληξης ως προς το θέμα…

 

Οτιδήποτε αφορά την προέλευση ή δημιουργία, όλου του άψυχου και έμψυχου υλικού (μεταξύ αυτών και ο άνθρωπος), κινείται στα πολύ στενά όρια του μύθου, της πραγματικότητας, ίσως και του " μεταφυσικού ", για τον «απλό» άνθρωπο

(ακόμα και για τους επιστήμονες, η ψυχή των οποίων δεν έχει αλλοτριωθεί από αλαζονεία…)

 

Πέρα από τις όποιες ανακαλύψεις, θεωρίες κλπ ειδικών επιστημόνων, η αναζήτηση τις αλήθειας, για τις απαρχές του ανθρώπου, ικανοποιεί περισσότερο τη δίψα του ανθρώπου για γνώση «εγωϊσμού» (σε απελπιστικά αργούς ρυθμούς, εν προκειμένω), παρά την αναζήτηση της ψυχικής ηρεμίας (αμφισβητούμενο και αυτό…).

 

Έχοντας κατά νου, πως, οτιδήποτε παρατηρούν και καταγραφούν, οι αστρονόμοι, ως τεκταινόμενα του Σύμπαντος, στην πραγματικότητα, έχει πραγματοποιηθεί χιλιάδες, γήινα χρόνια νωρίτερα, νομίζω ότι μόλις και μετά βίας μπορώ να πω ότι αντιλαμβάνομαι την ουσία της αναζήτησης για την ανθρώπινη προέλευση….

 

Και σ' αυτό το σημείο, κατ' αναλογία της "τεχνικής" του "από μηχανής Θεού" , στο Αρχαίο Ελληνικό Θέατρο, εισάγω (στη δική μου σκέψη, εν προκειμένω, αν σας αρέσει κάντε το ίδιο...), τον δικό μου "από μηχανής Θεό", την πίστη μου, όποια και αν είναι αυτή και όποιες μορφές και αν τής δίνω, αναλόγως των περιπτώσεων...

Εδώ, να προσθέσω ότι η «αναζήτηση» (έστω και δογματικά), της ιδέας, όσον αφορά την ανθρώπινη προέλευση, είναι σαφής: κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωση του Θεού, ή της οποιασδήποτε ανώτερης δύναμης…απλοϊκά τα εκφράζω…σε απίστευτα μεγαλύτερη ανάλυση (αποτελώντας τη βάση κάθε σύγχρονη, φιλοσοφικής αναζήτησης), τα έχουν εκφράσει οι πρόγονοί μας…απ’ ότι διαβάζω πότε, πότε…μας και δεν ασχολήθηκα, ο βλάκας, με την εκμάθηση της Αρχαίας Ελληνική Γλώσσας, ώστε να είμαι σε θέση να ανατρέξω στις πηγές…

 

Το αν αντιμετωπίζω με σοβαρότητα ή μη, οτιδήποτε πέσει στην αντίληψή μου, ανεξαρτήτως MEDIA προέλευσης, θα το αξιολογήσω ανάλογα και κατά περίπτωση.

Κάθε πληροφόρηση είναι χρήσιμη…και η "κραυγαλέα" απορριπτέα και πασιφανώς γελοία και εκείνη χάριν της οποίας ξενυχτάς πάνω σε ένα βιβλίο ή κρέμεσαι από τα χείλια ενός αφηγητή. Όλο το φάσμα ¨παίζει» το ρόλο του.

Έτσι, εξάλλου, χτίζεται, μεταξύ άλλων και η εμπειρία, η αντίληψη, η ικανότητα να διακρίνεις "τα χλωρά από τα ξερά" (αν όχι απόλυτα, τουλάχιστον αξιοπερεπώς)

 

Δεν είναι, όμως, δυνατόν, να γίνει μια συζήτηση, με θέμα την προέλευση του ανθρώπου, απλά, διότι το θέμα αποτελεί αδιέξοδο και για την ίδια την Ακαδημαϊκή Κοινότητα, πόσο μάλλον, για "Χ" / 17.000 συμμετέχοντες αυτής της Κοινότητας.

 

Αυτά. :)

 

..α...να σας διηγηθώ κάτι...άσχετο εν πρώτοις...αλλά, είτε έχετε εμπειρία, είτε όχι (...η εμπειρία βοηθά...αλλά και μόνη η ευαισθησία... αρκεί...), θα σας «αγγίξει», θέλω να πιστεύω…

 

...φανταστείτε, λοιπόν...έναν πατέρα και την κόρη του (4 ετών, "μωρό"...), στις "κούνιες"...

...λίγο πριν αρχίσει να σκοτεινιάζει, ξεκινούν για την επιστροφή στο σπίτι (πολύ κοντά)...δίπλα στις "κούνιες" η εκκλησία της ενορίας...μπαίνουν...η λειτουργία τους Εσπερινού δεν έχει αρχίσει...ο πατέρας παίρνει ένα κεράκι...το δίνει στο μικρό...το παίρνει αγκαλιά...το μικρό ανάβει το κεράκι και χαμογελά "γνήσια" ευτυχισμένο για τη συμμετοχή του, σε μια κατά τα λοιπά άγνωστη διαδικασία...πηγαίνουν και κάθονται...δυο ψάλτες και ο ιερέας ετοιμάζονται...2-3-4 πιστοί όλοι κι' όλοι στον ναό...ξεκινά ο Εσπερινός...και ούτε λίγο, ούτε πολύ οι δυο τους συμμετέχουν στη διαδικασία, ο καθένας με τον τρόπο του...ο πατέρας απορροφημένος σε διάφορες, αφηρημένες αλλά κυρίως όμορφες σκέψεις, απαλλαγμένος από το άγχος και την πίεση...ψιθυρίζοντας απαντήσεις στις «συγκινητικά» αφελείς (για έναν ενήλικα) ερωτήσεις του μικρού παιδιού...και εκείνο, να σφίγγει με το χεράκι του, το δάκτυλο του πατέρα του, καθισμένο στα γόνατά του και να παρατηρεί σαν μαγεμένο...να μην ζητά να φύγουν !…και η ώρα να περνά…και ο Εσπερινός να τελειώνει (μια ολόκληρη ώρα)…βγαίνουν και οι δυο από τον ναό…το παιδάκι, με μια απροσδιόριστη ευχαρίστηση και ο πατέρας με μια κατάνυξη εν μέρη καταλυτική, εν μέρει εφήμερη, ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ…η ψυχή σημαδεύεται με μυστήριο τρόπο…

 

Ο πατέρας ήμουν εγώ και το κοριτσάκι, ήταν η μια κόρη μου...

 

Θα ρωτήσετε, λοιπόν: «τι σχέση έχει αυτό με το θέμα μας, ρε φίλε» ;

 

Απαντώ ("στυγνά, στεγνά, ψυχρά και ωμά"): καμία

 

Απλά, τέτοιες στιγμές, προσφέρουν πολύ μεγαλύτερη ικανοποίηση στην ανθρώπινη ψυχή απ' ότι ματαιόδοξες αναζητήσεις...Εμένα, αυτό μου λέει πολλά... :o :)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Από χώμα και νερό είναι χιλιάδες "πράγματα".

 

Ο άνθρωπος είναι κάτι ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, από αυτά και κάτι τρομακτικά μικρότερο από τη Δύναμη που τον δημιούργησε.

 

Κάθε άνθρωπος το πιστεύει.

Και δεν είναι ντροπή να το παραδέχεται.

 

:)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...