Jump to content

Πώς θωρακίζεται πλήρως ο υπολογιστής μας ?


SpecFor21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τί πρέπει να έχει ένας υπολογιστής ώστε ο χρήστης του να "μείνει" ήσυχος ;

Μιλάμε πάντα για τον μέσο χρήστη που δεν άσχετος, αλλά δεν φτιάχνει και μόνος του firewall...

Η θωράκιση που αναφέρω είναι εναντίον ιών,trojan,hackers και οτιδήποτε άλλο υπάρχει που να μπορεί να επηρεάσει/καταστρέψει αρχεία μας η να στελνει πληροφορίες από τον υπολογιστή μας χωρίς την έγκρισή μας.

Η δικιά μου σύνθεση αυτών των "όπλων" πχ είναι:

firewall το zone alarm pro(τελευταία έκδοση),

antivirus το McAfee Scan 7.0

Και χρησιμοποιώ τα προγράμματα :

Adaware pro 6.0 (για trojan κλπ) και το

System Mechanic (gia registry kai startup).

Ωστόσο δεν νομίζω ότι είμαι πλήρης.

Τί προτείνετε ;

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Για registry θα συνιστουσα τα jvpowerTools αν βρεις την τελευταία freeware έκδοση. Για adware το spybot (κλάσεις ανώτερο) και ένα Proxy αν θες να είσαι πιο σίγουρος για θέματα privacy (βλέπε proxomitron). :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SpecFor21

 

Τί πρέπει να έχει ένας υπολογιστής ώστε ο χρήστης του να "μείνει" ήσυχος ;

 

 

Τραβάει την πρίζα :!: :!: :!: :!:

 

 

Σοβαρά τώρα, χρειάζεται κάποιο firewall (Outpost Firewall 2), κάποιο Antivirus (AVG Pro 7) κάποιο spyware remover (Spybot) και λίγη σοβαρότητα.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Norton Antivirus me energo to Live Update,

 

Energo to Automatic Update ton Windows kai kamoai manual episkeψη στο σχετικο site που και που

 

Διαφορετικα partition gia λειτουργικο και προγραμματα ( περι τα 15 GB ) και διαφορετικο για ολα τα αρχεια

 

Επισις ειναι καλη ιδεα να στηθει το μηχανημα απο την αρχη, να περαστουν ολα τα προγραμματα, drivers και updates, να σεταρεις τα παντα οπως τα θες και να κανεις ενα ωραιο backup me to Norton Ghost.

Ετσι ακομα και αν τη πατησεις καπου, σε μιση ωρα εχεις επναφερει το συστημα σου...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Για αυξημένη ασφάλεια ειδικά σε υπολογιστές που είναι συνεχώς στο δίκτυο πολύ χρήσιμο είναι το security bulletin της microsoft. Μπορεί να εγγραφεί όποιος θέλει και να λαμβάνει mail με πληροφορίες σχετικά με κενά ασφαλείας, τα patches που χρειάζονται κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Σε μερικά ιντερνετ καφέ υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που οτιδήποτε γράψει ο χρήστης στο c σβήνεται όταν κλείσει το pc.Ένα τέτοιο πρόγραμμα είχαμε και στην σχολή πληροφορικής αλλά δεν κατάφερα κανένα καθηγητή να μου πει ποιο είναι αυτό το πρόγραμμα. :worry:
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι δύο ειδών. Τα φθηνά, τύπου Norton Ghost (όπως είπε και ο KostasV) και τα ακριβά, που είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα, αλλά επάνω σε PCI κάρτα (έχω ακούσει για κολλέγια να το χρησιμοποιούν αυτό - εκεί άλλωστε είναι και τα πολλά φράγκα ;) ).. το δεύτερο κάνει αυτό που λες, όπου κατά το reboot, κάνει format τον δίσκο και τον επαναφέρει σε μια προδηλωθείσα (ουάου!) κατάσταση.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον kriz

 

Για registry θα συνιστουσα τα jvpowerTools αν βρεις την τελευταία freeware έκδοση. Για adware το spybot (κλάσεις ανώτερο) και ένα Proxy αν θες να είσαι πιο σίγουρος για θέματα privacy (βλέπε proxomitron). :)

 

 

Αν έχετε Office XP μακριά από τα jvpower tools. 3 φορές τα χρησιμοποίησα, τις δύο έκανα επανεγκατάσταση του Office και την τρίτη ολόκληρου του λειτουργικού συστήματος. Το ίδιο και με System Mechanic

 

Ο παλιός καλός RegCleaner είναι το μοναδικό πρόγραμμα που καθαρίζει σωστά το μητρώο χωρίς να του αλλάζει τα φώτα.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SpecFor21

 

Τί πρέπει να έχει ένας υπολογιστής ώστε ο χρήστης του να "μείνει" ήσυχος ;

Μιλάμε πάντα για τον μέσο χρήστη που δεν άσχετος, αλλά δεν φτιάχνει και μόνος του firewall...

Η θωράκιση που αναφέρω είναι εναντίον ιών,trojan,hackers και οτιδήποτε άλλο υπάρχει που να μπορεί να επηρεάσει/καταστρέψει αρχεία μας η να στελνει πληροφορίες από τον υπολογιστή μας χωρίς την έγκρισή μας.

Η δικιά μου σύνθεση αυτών των "όπλων" πχ είναι:

firewall το zone alarm pro(τελευταία έκδοση),

antivirus το McAfee Scan 7.0

Και χρησιμοποιώ τα προγράμματα :

Adaware pro 6.0 (για trojan κλπ) και το

System Mechanic (gia registry kai startup).

Ωστόσο δεν νομίζω ότι είμαι πλήρης.

Τί προτείνετε ;

 

Den uparxei kanena apoluta prostateumeno systima!!!Mporeis na apofygeis polla alla kai pali pote den prepei na meneis isixos... :!: :!: :!:

I love this Myphone Stuff.......
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Αν έχετε Office XP μακριά από τα jvpower tools. 3 φορές τα χρησιμοποίησα, τις δύο έκανα επανεγκατάσταση του Office και την τρίτη ολόκληρου του λειτουργικού συστήματος. Το ίδιο και με System Mechanic

 

Ο παλιός καλός RegCleaner είναι το μοναδικό πρόγραμμα που καθαρίζει σωστά το μητρώο χωρίς να του αλλάζει τα φώτα.

 

 

Με WinXP και OfficeXP και τα jv δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα... και το χρησιμοποιώ τακτικότατα για καθάρισμα (2-3 φορές το μήνα). :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Αν έχετε Office XP μακριά από τα jvpower tools. 3 φορές τα χρησιμοποίησα, τις δύο έκανα επανεγκατάσταση του Office και την τρίτη ολόκληρου του λειτουργικού συστήματος. Το ίδιο και με System Mechanic

 

Ο παλιός καλός RegCleaner είναι το μοναδικό πρόγραμμα που καθαρίζει σωστά το μητρώο χωρίς να του αλλάζει τα φώτα.

 

 

me win xp pro kai office xp kai to system mechanic den exo kanena provlima edo kai poli kairo.

Link to comment
Share on other sites

paidia pos douleyi to norton ghost???

katarxas pou to brisko???sto cd tou norton antivirus 2003??

einai megalo arxeio??

kserete pou mporo na agorazo tetoia cd me programmata se xamili timi??(piratika enoo alla me kopso tropo)!!

http://images.allposters.com/images/151/Reload2_a.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον StR

 

paidia pos douleyi to norton ghost???

katarxas pou to brisko???sto cd tou norton antivirus 2003??

einai megalo arxeio??

kserete pou mporo na agorazo tetoia cd me programmata se xamili timi??(piratika enoo alla me kopso tropo)!!

 

 

Απο το Kazaa ths geitonias soy. :p To Norton Ghost einai sxetika mikro pantos...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Απο το Kazaa ths geitonias soy. :p

 

:D :lol:

 

Με WinXP και OfficeXP και τα jv δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα... και το χρησιμοποιώ τακτικότατα για καθάρισμα (2-3 φορές το μήνα).

 

Εγώ πάντως ξέρω πολλούς που την έπαθαν με το jv. Δεν φαίνεται να συμβαίνει σε όλα τα PC πάντως, αλλά στα περισσότερα κάνει ζημιά.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KostasV (20 Αύγ. 2003 , 20:53)

 

Διαφορετικα partition gia λειτουργικο και προγραμματα ( περι τα 15 GB ) και διαφορετικο για ολα τα αρχεια

 

 

 

Τι ακριβως εννοεις; Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ακριβως μπορω να το κανω αυτο αμεσως μετα το format; Σε ενα σκληρο, και ποια ειναι τα πλεονεκτηματα με το να εχω και προγραμματα και windows στο ιδιο partition;

Ευχαριστω :)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως εννοεις; Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ακριβως μπορω να το κανω αυτο αμεσως μετα το format; Σε ενα σκληρο, και ποια ειναι τα πλεονεκτηματα με το να εχω και προγραμματα και windows στο ιδιο partition;

Υπάρχουν συγκεκριμένα προγράμματα( εγώ σου συνιστώ το partition magic της symantec) που χωρίζουν το σκληρό δίσκο σε τμήματα, και το λειτουργικό αντί για να ''βλέπει'' ότι έχεις ένα σκληρό, βλέπει περισσότερους ανάλογα με το πόσα partitions θέλεις να κάνεις. Το πιο συνηθισμένο, είναι να κάνεις 1 partition για τα windows, 1 για program files, και 1 για παιχνίδια, mp3 κτλ.

Αυτό που κερδίζεις είναι ότι άμα συμβεί κατι (ιός,ανάγκη για φορμάτ κτλ) εσύ χρειάζεται να κάνεις format, και να ξαναπεράσεις τα αρχεία μόνο στο partition των windows, που σημαίνει ότι τα στοιχεία των άλλων partitions μένουν ανεπηρέαστα.

Για να μη στα πολυλογώ εξασφαλίζεσαι σε πολύ μεγάλο βαθμό. Πρακτικά μόνο άμα πάρει φωτιά ο σκληρός θα έχεις πρόβλημα! :lol: :p

Το πως γίνεται είναι πολύ απλό, αλλά διαφέρει από πρόγραμμα σε πρόγραμμα.Στο partition magic είναι πανεύκολο, και μπορείς να φτιάξεις partitions οποιαδήποτε στιγμή, και όχι μόνο μετά από φορμάτ.

Για να γλιτώσεις και το format πάντως υπάρχει και η δυνατότητα να κρατήσεις τα αρχεία που έχεις , σε ένα partition και να ''σπάσεις'' τον υπόλοιπο δίσκο σε άλλα.Το καλύτερο είναι βέβαια μετά από φορμάτ, νοικοκυρεμένα πράγματα... :)

Ελπίζω να μην κούρασα....

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω που βοηθας. Απλα θελω λιγες περισσοτερες λεπτομερειες στο πως γινεται. Δηλαδη μετα το format στο 1ο partition εγκαθηστω τα Windows και υστερα βαζω σε αυτο το partition το partition magic και δημιουργω υστερα 2ο partition και εκει υστερα εγκαθηστω τα προγραμματα κλπ; Τα windows θα "επικοινωνουν" κανονικα με τα υπολοιπα προγραμματα τα οποια θα βρισκονται σε διαφορετικο partition; Και μολις φτιαξω το 2ο παρτιτιον θα μεταφερω εκει τον φακελο prοgram files που βρικοταν στο 1o παρτιτιον; Καπως ετσι; Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις ολη την διαδικασια με λεπτομερειες σαν να την κανεις αυτην τη στιγμη; Θα σε ευγνωμονουσα :)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tax_opari91 (27 Οκτ. 2004 , 19:38)

 

Εχει καποιος να προτεινει ενα ΚΑΛΟΟ FireWall??? γιατι ειχα το ZoneAlarm Pro και δε με αφησε ευχαρηστιμενο. φχαριστώ!

 

Εγω χρησιμοποιω το Panda Antivirus Platinum 7 που εχει και ενσωματωμενο Firewall και δεν εχω κολυσει τιποτα απο οταν το εβαλα :)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Ας το πάμε από την αρχή, όσο αναλυτικά μπορώ:

1) Αρχικά έχεις ένα σκληρό=1 partition

2) Κάνεις format

3) Kάνεις εγκατάσταση των xp.

4) Το πρώτο πρόγραμμα που θα βάλεις είναι το partition magic 8.0

5) Στην αρχική οθόνη θα σου έχει μια μπάρα που θα απεικονίζει το σκληρό σου (πιθανότατα C: System ή windows ή όπως το έχεις ονομάσει)

6) Αριστερά πατάς create a new partition και θα ξεκινήσει ένας wizard που θα σε καθοδηγήσει.

7) Θα σε ρωτήσει σε ποια θέση θέλεις να μπει το νέο partition ( σε σχέση με την παραπάνω μπάρα ), δηλ. πριν ή μετά το C:

8) To πρόγραμμα συνιστά να το βάλεις μετά το C. Για να μη χρονοτριβούμε βαλ' το εκεί που σου λέει και , αν θες περισσότερες πληροφορίες , δες το tutorial που είναι σε flash και λέει πολλά και χρήσιμα πράγματα

9) Μετά θα σε ρωτήσει από που θέλεις να πάρει χώρο για να φτιάξει το καινούργιο partition. εσύ λογικά αφού έχεις μόνο C: θα τον πάρεις από εκεί.

10) Το wizard μέχρι εκεί το προχώρησα, γιατί άμα συνέχιζα θα μου έφτιαχνε κι άλλο partition! :D Αν δεν κάνω λάθος μετά θα σε ρωτήσει να διαμορφώσεις τα μεγέθη. Εγώ π.χ έχω έναν 120άρη σκληρό και έχω 2 partitions:1 για τα windows 15 gb, και 1 για τα υπόλοιπα γύρω στα 100 gb. Αργότερα θα σου πει να βάλεις και όνομα στο partition ( D, F, G κτλ)

Πάντως να σου πω ότι είναι πανεύκολο το πρόγραμμα πραγματικά , εγώ το είχα λειτουργήσει μόνος μου, χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία.

Απλά γενικά θέλει κάποια προσοχή το όλο θέμα( για διαμόρφωση σκληρού μιλάμε) , να δεις το tutorial οπωσδήποτε, και κρατάω και μια επιφύλαξη μήπως εχει αλλάξει κάτι στην τελευταία έκδοση...

ελπίζω να βοήθησα... ;)

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος frafra (27 Οκτ. 2004 , 21:49)

 

Ας το πάμε από την αρχή, όσο αναλυτικά μπορώ:

1) Αρχικά έχεις ένα σκληρό=1 partition

2) Κάνεις format

3) Kάνεις εγκατάσταση των xp.

4) Το πρώτο πρόγραμμα που θα βάλεις είναι το partition magic 8.0

5) Στην αρχική οθόνη θα σου έχει μια μπάρα που θα απεικονίζει το σκληρό σου (πιθανότατα C: System ή windows ή όπως το έχεις ονομάσει)

6) Αριστερά πατάς create a new partition και θα ξεκινήσει ένας wizard που θα σε καθοδηγήσει.

7) Θα σε ρωτήσει σε ποια θέση θέλεις να μπει το νέο partition ( σε σχέση με την παραπάνω μπάρα ), δηλ. πριν ή μετά το C:

8) To πρόγραμμα συνιστά να το βάλεις μετά το C. Για να μη χρονοτριβούμε βαλ' το εκεί που σου λέει και , αν θες περισσότερες πληροφορίες , δες το tutorial που είναι σε flash και λέει πολλά και χρήσιμα πράγματα

9) Μετά θα σε ρωτήσει από που θέλεις να πάρει χώρο για να φτιάξει το καινούργιο partition. εσύ λογικά αφού έχεις μόνο C: θα τον πάρεις από εκεί.

10) Το wizard μέχρι εκεί το προχώρησα, γιατί άμα συνέχιζα θα μου έφτιαχνε κι άλλο partition! :D Αν δεν κάνω λάθος μετά θα σε ρωτήσει να διαμορφώσεις τα μεγέθη. Εγώ π.χ έχω έναν 120άρη σκληρό και έχω 2 partitions:1 για τα windows 15 gb, και 1 για τα υπόλοιπα γύρω στα 100 gb. Αργότερα θα σου πει να βάλεις και όνομα στο partition ( D, F, G κτλ)

Πάντως να σου πω ότι είναι πανεύκολο το πρόγραμμα πραγματικά , εγώ το είχα λειτουργήσει μόνος μου, χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία.

Απλά γενικά θέλει κάποια προσοχή το όλο θέμα( για διαμόρφωση σκληρού μιλάμε) , να δεις το tutorial οπωσδήποτε, και κρατάω και μια επιφύλαξη μήπως εχει αλλάξει κάτι στην τελευταία έκδοση...

ελπίζω να βοήθησα... ;)

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ :) . Απλα θελω να σε ρωτησω κατι που δεν μου απαντησες. Απο το πρωτο και αρχικο partition θα πρεπει να μεταφερω στο 2ο που θα δημιουργησω τον φακελο με τα program files ετσι ακριβως ειναι; Εγω εχω μονο 40αρι σκληρο. Ποσα GB μου προτεινεις να αφιερωσω για τα windows και μονο;

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να περάσες τα προγράμματα κατευθείαν στο δεύτερο partition.Κάνε δηλαδή browse στο install των προγραμμάτων, και περασέ τα σε ένα φάκελλο Program files που θα φτιάξεις στο δεύτερο partition. Μη μεταφέρεις φακέλλους όπου έχεις κάνει install προγράμματα και παιχνίδια σε άλλους φακέλλους ή partition, γιατί δημιουργείται πρόβλημα. Εκεί που τα εγκαθιστάς στην αρχή ,εκεί αφηνέ τα, αλλιώς unistall.

Καταρχήν με 40άρι σκληρό θα σου συνιστούσα να πάρεις καινούργιο :D :p

Θα σου έλεγα στο ένα partition να αφήσεις τα windows με τα program files ( για να γλιτώσεις και τον κόπο ;) ) και ένα δεύτερο για μουσική, παιχνίδια κτλ. Μια αναλογία 10( για τα windows)-30( το 2o partition) θα ήταν καλή, μέχρι να αγοράσεις κάτι μεγαλύτερο...

Αν χρειαστεί ποτέ να κάνεις φορμάτ στο πρώτο partition, τότε περνάς μόνο τα windows, και φτιάχνεις και ένα νέο partition για τα program files.

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος frafra (28 Οκτ. 2004 , 01:35)

 

Καλό είναι να περάσες τα προγράμματα κατευθείαν στο δεύτερο partition.Κάνε δηλαδή browse στο install των προγραμμάτων, και περασέ τα σε ένα φάκελλο Program files που θα φτιάξεις στο δεύτερο partition. Μη μεταφέρεις φακέλλους όπου έχεις κάνει install προγράμματα και παιχνίδια σε άλλους φακέλλους ή partition, γιατί δημιουργείται πρόβλημα. Εκεί που τα εγκαθιστάς στην αρχή ,εκεί αφηνέ τα, αλλιώς unistall.

Καταρχήν με 40άρι σκληρό θα σου συνιστούσα να πάρεις καινούργιο :D :p

Θα σου έλεγα στο ένα partition να αφήσεις τα windows με τα program files ( για να γλιτώσεις και τον κόπο ;) ) και ένα δεύτερο για μουσική, παιχνίδια κτλ. Μια αναλογία 10( για τα windows)-30( το 2o partition) θα ήταν καλή, μέχρι να αγοράσεις κάτι μεγαλύτερο...

Αν χρειαστεί ποτέ να κάνεις φορμάτ στο πρώτο partition, τότε περνάς μόνο τα windows, και φτιάχνεις και ένα νέο partition για τα program files.

 

Να σε καλα :) .

 

Offtopic: Τι χαρακτηριστικα θα πρεπει να κοιταξω για να παρω νεο σκληρο;(εκτος απο την χωριτικοτητα) Και σε τι θα πρεπει να ταιριαζει ο παλιος σκληρος με τον καινουργιο; Πχ στην RAΜ, αν η παλια ειναι SDRAM θα πρεπει και η καινουργια να ειναι ομοια. Καταλαβες πιστευω ε; :) Γιατι δεν εχω ιδεα απο σκληρους (και οχι μονο) :whistle:

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, ούτε εχώ μπορώ να πω ότι ξέρω και πολλά. Όσον αφορά το σκληρό, πάρε μια γνωστή μάρκα( Western digital θα έλεγα εγώ), και κοίτα να έχει όσο πιο πολλές στροφές ανά λεπτό γίνεται ( RPM ), κοίτα minimum για 7200. Τώρα η RAM δε νομίζω ότι επηρρεάζει, αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου... :o

Τώρα όσον αφορά, συμβατότητα, συστοιχίες κτλ... δεν μπορώ να σε βοηθήσω...

Αν θες κάτι άλλο ΡΜ μη βγαίνουμε off-topic... :)

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...