Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά,

 

αν έχει σπάσει ο κρύσταλλος τη οθόνης μπορεί να αλλαχτεί εύκολα;; Πρέπει να αγοράσω άλλη οθόνη ή μόνο τον κρύσταλλο;;

 

Παρακαλώ βοηθείστε γτ έχω 2 εβδομάδες χωρίς τον γαλαξία και μου έχουν κοπεί τα χέρια...

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καινούριος speedmod γιαgb??? :blink:

Ναι, ειναι ο speedmod K17-3 και ειναι για την jw8 :)

Ριξε μια ματια στους xda :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειναι ο speedmod K17-3 και ειναι για την jw8 :)

Ριξε μια ματια στους xda :rolleyes:

 

μάλιστα...

είδα βγήκε και καινούριος voodoo

περίεργα πράγματα... :worry:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

 

αν έχει σπάσει ο κρύσταλλος τη οθόνης μπορεί να αλλαχτεί εύκολα;; Πρέπει να αγοράσω άλλη οθόνη ή μόνο τον κρύσταλλο;;

 

Παρακαλώ βοηθείστε γτ έχω 2 εβδομάδες χωρίς τον γαλαξία και μου έχουν κοπεί τα χέρια...

Πιο κρύσταλλο λες; Η οθόνη έσπασε ή μόνο το εξωτερικό τζαμάκι (digitizer)??

Αν πάρεις ολόκληρο το πακέτο έτοιμο (οθόνη, τζάμι digitizer και πλαστικό ασημένιο πλαίσιο) τότε είναι εύκολο.

Αν έχει σπάσει η οθόνη και πάρεις μονο αυτή, θα πρέπει να ξεκολλήσεις την οθόνη από το μπροστινό τζάμι (digitizer) αλλά τουλάχιστον δε θα σε νοιάζει μη σπάσεις την οθόνη αφού θα είναι σπασμένη.

Αν σου έσπασε μόνο το εξωτερικό (digitizer, αυτό που ακουμπάμε για να δουλέψει η αφή) τότε είναι λίγο επικίνδυνο να προσπαθήσεις να ξεκολλησεις την οθόνη από αυτό χωρίς να σου σπάσει η οθόνη. :blink:

 

Στο σέρβις το αλλάζουν ΟΛΟ μαζι. Οθόνη-digitizer-κουμπιά-πλαστικό μπροστινό πλαίσιο. Για αυτό κοστίζει 150 ευρώ. (140 μου είχαν πει εμένα)

Link to comment
Share on other sites

Πιο κρύσταλλο λες; Η οθόνη έσπασε ή μόνο το εξωτερικό τζαμάκι (digitizer)??

Αν πάρεις ολόκληρο το πακέτο έτοιμο (οθόνη, τζάμι digitizer και πλαστικό ασημένιο πλαίσιο) τότε είναι εύκολο.

Αν έχει σπάσει η οθόνη και πάρεις μονο αυτή, θα πρέπει να ξεκολλήσεις την οθόνη από το μπροστινό τζάμι (digitizer) αλλά τουλάχιστον δε θα σε νοιάζει μη σπάσεις την οθόνη αφού θα είναι σπασμένη.

Αν σου έσπασε μόνο το εξωτερικό (digitizer, αυτό που ακουμπάμε για να δουλέψει η αφή) τότε είναι λίγο επικίνδυνο να προσπαθήσεις να ξεκολλησεις την οθόνη από αυτό χωρίς να σου σπάσει η οθόνη. :blink:

 

Στο σέρβις το αλλάζουν ΟΛΟ μαζι. Οθόνη-digitizer-κουμπιά-πλαστικό μπροστινό πλαίσιο. Για αυτό κοστίζει 150 ευρώ. (140 μου είχαν πει εμένα)

 

Μου είπαν εχει σπάσει ο κρύσταλλος. Οχι, η εξωτερική οθόνη δεν εχει σπάσει. Μάλλον κάτι από μεα έχει σπάσει και για αυτό δεν μου έδειχνε κιόλας. Δηλαδή εξωτερικά το κινητό δεν φαίνεται να έχει κάτι. Κάτι έχει παιχτεί από κάτω, σε αυτά που δεν φαίνονται.

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p5039.m570.l1313&_nkw=samsung+galaxy+i9000+amoled+screen&_sacat=0&_from=R40

 

ή κατί τέτοιο:

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=281021513095&ssPageName=ADME:X:RTQ:US:1123

 

Εχει καλά σχόλια αυτός ο πωλητής και μάλιστα του έστειλα mail και μου είπε ότι είναι amoled η οθόνη. Τώρα δεν ξέρω πως να την ξεχωρίσω από την απλή...

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την τελευταια jw8 μαζι με τον νεο speedmod kernel που βγηκε προχθες!!

Υποθέτω την JW8 που αναφέρεται εδώ. Τον kernel από που μπορώ να τον κατεβάσω;

Link to comment
Share on other sites

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

 

Μάλλον ναι. Κι εγώ δεν το έχω ψάξει και πολύ, απλά αυτό πιστεύω πως θα είναι πιο εύκολο να το βάλεις αντί να ξεκολλάς την οθόνη από το μπροστινό τζάμι. Έτσι έτοιμο πρέπει να είναι το ανταλλακτικό που φέρνει η samsung στα σέρβις γιατί έτσι μου είχαν πει στην smartec. Ότι και καλά δε μπορούν να αλλαξουν μόνο ένα πράμμα από το μπροστινό πλαίσιο, αλλά πάει όλο μαζί με οθόνη κουμπιά πλαστικό και τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά γεια σας μόλις μου έδωσε ένας φίλος το S και έχει τα 2.1 eclair. Πώς μπορώ να το αναβαθμίσω; Συγνώμη που ρωτάω κάτι τόσο απλό αλλά χάθηκα στα θέματα :(
Link to comment
Share on other sites

παιδιά γεια σας μόλις μου έδωσε ένας φίλος το S και έχει τα 2.1 eclair. Πώς μπορώ να το αναβαθμίσω; Συγνώμη που ρωτάω κάτι τόσο απλό αλλά χάθηκα στα θέματα :(

Βάλε το Samsung KIES και κάνε την αναβάθμιση σε gingerbread γιατί στην eclair που έχει δε νομίζω να μπορείς να μπεις download mode με τον εύκολο τρόπο ώστε να φλασάρεις μεσω Odin.

Αν αναβαθμίσεις σε gingerbread από το KIES θα μπορείς μετά να ακολουθήσεις τον οδηγό ώστε να βάλεις ότι λογισμικό θες μιας και το τελευταίο ελληνικό gingerbread που θα σου βάλει το KIES δεν είναι από τα καλύτερα.

Ευχαριστω.

Παρακαλώ. Τελικά θα πάρεις ολόκληρο το πακέτο? :p

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ. Τελικά θα πάρεις ολόκληρο το πακέτο? :p

 

Λέω να ψάξω σήμερα να βρω αυτό που λες, να έχει όλο το πακέτο ούτως ώστε να βγάλω την φύσα να το κουμπώσω και να παίξει. Αν δεν σε πειράζει να σου στείλω μόλις καταλήξω να μου πεις κι εσύ την γνώμη σου;; Θέλω να βρω και ένα πωλητή με καλό rating και να είναι από Αγγλί για να μου έρθει γρήγορα. Μακάρι να είναι AMOLED αυτή που θα πάρω και όχι καμιά μούφα...:O

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Λέω να ψάξω σήμερα να βρω αυτό που λες, να έχει όλο το πακέτο ούτως ώστε να βγάλω την φύσα να το κουμπώσω και να παίξει. Αν δεν σε πειράζει να σου στείλω μόλις καταλήξω να μου πεις κι εσύ την γνώμη σου;; Θέλω να βρω και ένα πωλητή με καλό rating και να είναι από Αγγλί για να μου έρθει γρήγορα. Μακάρι να είναι AMOLED αυτή που θα πάρω και όχι καμιά μούφα...:O

ναι θα σου έλεγα κι εγώ από Αγγλία αλλά θα είναι μάλλον πιο τσιμπημένη η τιμή. Στο ΠΜ σου είπα ότι από Κίνα πάντως γιατί το παίζεις κορόνα γράμματα να σου έρθει η όχι, και ααν έρθει θα κάνει 30 μέρες :lol:

Γεια σου νικοσποτ, το εγκατ΄λεστησα το kies αλλά όταν βάλω το τηλέφωνο μένει να λέει connecting, χωρίς όμως να συνδέεται

 

Αυτό είναι πρόβλημα με τους drivers στο PC και κάτι παίζει με την μούφα αυτή που λέγεται samsung kies :X

Βασικά επιβεβαίωσε ότι στις ρυθμίσεις του κινητού: ασύρματο και δίκτυα> σύνδεση USB είναι επιλεγμένο το Samsung KIES.

Κάνε επανεκκίνηση το PC και ξαναδοκίμασε να συνδέσεις το τηλέφωνο αφού έχεις ανοίξει το KIES.

Link to comment
Share on other sites

Nikospot ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου, τελικά προτίμησα κάτι καινούριο και αγόρασα το huawei g300. Και πάλι ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια. Σημερα ειναι μια μερα δυσκολη καθως το αγαπημενο μου galaxy ekανε βουτια σε μπανιερα με νερο. Προλαβα να το βγαλω εγκαιρως, να αφαιρεσω μπαταρια και θηκες και να το στεγνωσω οσο μπορω. Προλαυτα στην αρχη η οθονη μου εκανε κολπα πως το να γινεται γκρι-πρασινη. Μετα απο καποια ωρα επανηλθε αλλα απο εκεινη την ωρα και μεχρι τωρα, ξεκλειδωνω την οθονη, μπαινω στις εφαρμογες και κολλαει εκει. πρεπει να κλειδωσω εκ νεου το κινητο και να το ξεκλειδωσω για να ξεκολλησει. Επισης η καμερα εχει μικρα σταγονιδια τα οποια ευτυχως στεγνωνουν αλλα και το ηχειο ακουγεται πλεον περιεργα. Εχετε καμια καλη συμβουλη για το τι να κανω? (περα απο το να μην παρω ξανα το κινητο κοντα σε νερα!)
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μπαταρία, κάρτα SIM και SDCard και στέγνωσε το καλά με ένα μπιστολάκι αλλά μην το βάλεις πολύ κοντά.

Μία ακόμα λύση που έχω ακούσει από αρκετούς είναι να το βάλεις σε ένα μπολ με ρύζι ώστε να τραβήξει την υγρασία από το κινητό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ξεβίδωμα καθάρισμα τα πάντα με βαμβάκι/μπατονέτα με καθαρό οινόπνευμα για να μην οξειδωθουν οι επαφές και οι κολλήσεις στις πλακέτες. Το ηχείο συνήθως στρώνει μετά από λίγες ώρες.
Link to comment
Share on other sites

εχω παρει αυτη την τηλεοραση http://www.shopon.gr/samsung-ue-32eh6030-2-3d.html

δεν μπορω να την συνδεσω με το κινητο ωστε να τρεχει android και με να ποντικι και πληκτρολογιο ασυρματο να την κανω "σμαρτ"?

μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση μου συγχωρεστε με.:X

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Υπάρχει το εξής πρόβλημα με την οθόνη του τηλεφώνου. Κατά τυχαία διαστήματα κάνει "νερά" ή "παρεμβολές" (όπως ωραία το έθεσε ο "what").

 

Μια λύση είναι να το πάω στο σέρβις. Μια άλλη λύση είναι να περιμένω να "αυτόϊαθεί" ! :p

Όποιος έχει επισκεφθεί service της samsung το είχε επαναφέρει σε stock rom; Θα ήθελα να μάθω δηλαδή αν χρειάζεται να το επαναφέρω σε stock και να τους το πάω (που μπορεί να μην εμφανίζεται το πρόβλημα με την ίδια συχνότητα) ή να τους το πάω με slim bean! Μιας και το πρόβλημα είναι λογικά θέμα hardware, υπάρχει περίπτωση να μην έχω πρόβλημα με την εγγύηση αν το παω με slim bean;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

γεια σας παιδιά!

 

Μιας και το πρόβλημα με την οθόνη συνεχιζόταν και είχε καταντήσει εκνευριστικό, πέρασα στοκ 2.3.3 και το πήγα smartec στο χαϊδάρι τη Τρίτη. Την επόμενη ημέρα ήταν έτοιμο. Αλλαγή οθόνης τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα που σου αλλαξανε οθονη. Αν ηταν λιγοτερο εμφανες το πρόβλημα θα σου εκαναν "επανεγκατασταση" λογισμικου και θα σου το εδιναν πισω...
Link to comment
Share on other sites

Την επανεγκατάσταση φοβόμουν και εγώ... Αλλά ευτυχώς μου είπαν σε μια ώρα από την ώρα που το παρέδωσα, θα ήξεραν αν επισκευάζεται άμεσα ( επανεγκατάσταση; ) ή αν θα έπρεπε να παραμείνει. Τελικά με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι χρειαζόταν ανταλλακτικό. Χάρηκα όταν μου είπαν να τους το αφήσω!

 

Το βασικό θέμα ήταν ότι η οθόνη δε παρουσίαζε πάντα το πρόβλημα. Το έκανε τυχαία. Πως το εντόπισαν τόσο γρήγορα δεν ξέρω, σημασία έχει ότι ο μισός μπροστά γαλαξίας είναι ολοκαίνουριος!:)

Edited by lambros1984
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους....θυμιστε μου γινετε το galaxy s ''χειριστηριο'' για την Samsung tv μου???(C 650-46')

ΑΝ ναι με ποιο προγραμμα??

Ευχαριστω

 

Edit:Το βρηκα :)

Edited by optostyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αποθηκεύονται τα δεδομένα στην εξωτερική sd? γιατί το κινητό απο μόνο του τα αποθηκεύει στην εσωτερική που πιάνει 5,5gb
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αποθηκεύονται τα δεδομένα στην εξωτερική sd? γιατί το κινητό απο μόνο του τα αποθηκεύει στην εσωτερική που πιάνει 5,5gb

 

Τι ακριβως εννοεις ως "δεδομενα"..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αυτόματα το κινητό να αποθηκεύει τις εφαρμογές και τα μυνήματα που μου στέλνουνε απευθείας στην εξωτερική sd card? γιατί αυτή τη στιγμή την μπερδεύει με την εσωτερική sd card και τα αποθηκεύει εκεί και το έχω ελένξει αυτό μέσω της εφαρμογής App2Sd. H άν μπορώ με κάποιο χειροκίνητο τρόπο να το κάνω αυτό.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...