Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε Superuser μου τον οδηγό για root τον έχω δει αλλά δεν προτείνει τίποτα για την 2.3.6 JW1 και θα ήθελα να αποφύγω μπερδέματα με semaphore κλπ.

Καμιά άλλη πιο απλή λύση δεν υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η πιο απλή και καλύτερη λύση είναι ο Semaphore και δεν καταλαβαίνω για ποια μπερδέματα μιλάς. Τον περνάς σύμφωνα με τον οδηγό και είσαι root. Τόσο απλά!

Ρίξε μια ματιά και στις συχνές ερωτήσεις και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Superuser μου τον οδηγό για root τον έχω δει αλλά δεν προτείνει τίποτα για την 2.3.6 JW1 και θα ήθελα να αποφύγω μπερδέματα με semaphore κλπ.

Καμιά άλλη πιο απλή λύση δεν υπάρχει;

 

O semaphore ειναι για πολλούς ο καλύτερος και ο πιο εύκολος τρόπος:D

edit:οοπς αργισα ολίγον!

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Στη εφαρμογη τα αρχεια μου βλεπω καποιους φακελους κενους, π.χ. LOST.DIR, DCIM, μπορω να τους διαγραψω αφοβα;

 

Οτιδήποτε βλέπεις μέσα στην sdcard μπορείς να τα σβήσεις χωρίς να επηρεαστεί το σύστημα. Εκεί αποθηκεύονται τα αρχεία σου, φωτογραφίες από κάμερα κλπ κλπ αλλά και μερικά δεδομένα από παιχνίδια (πχ κάποια παιχνίδια της gameloft που κατεβάζουν τεράστιο όγκο δεδομένων) οπότε εσύ αποφασίζεις τι σβήνεις από εκεί. Απλά το σύστημα δεν παθαίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι της samsung και το swype, απλα για περισσοτερο χωρο, και μικροτερα αρχεια.

Προτου εγκαταστησω το απλο swype με τις 2 γλωσσες, υπαρχει τροπος να αφαιρεσω τις περιττές γλωσσες και απο τα 2 πληκτρολογια;

 

Αν θες να σβήσεις κάποιο πληκτρολόγιο εντελώς, με το titanium backup αν είσαι ροοτ μπορείς να το κάνεις απεγκατάσταση. Για να αφαιρέσεις γλώσσες που δε θες πρέπει να πάρεις τα .apk των εφαρμογών των πληκτρολογίων από το system και να τα μαγειρέψεις λιγάκι (ο Tyxerakias τα ξέρει καλά αυτά) :p

 

Γιατί να το κάνεις αυτό; Δεν υπάρχει κανένας λόγος.

 

Στη εφαρμογη τα αρχεια μου βλεπω καποιους φακελους κενους, π.χ. LOST.DIR, DCIM, μπορω να τους διαγραψω αφοβα;

 

Ναι, αλλά θα ξαναδημιουργηθούν, είναι απαραίτητοι.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Απο τον οδηγο για root: "Όσοι θέλουν τον ηχο εκκινησης μπορούν να τον προσθέσουν αργότερα, αν κάνουν λίγο χώρο (π.χ. με την Ελληνική έκδοση του Swype που είναι μικρότερη σε μέγεθος από την αρχική)."

 

Υπόθεσα λοιπον οτι βγαζοντας γλώσσες το αρχειο θα γινει μικροτερο, αλλα φανταζομαι πιο απλο ειναι να βαλω την Ελληνικη εκδοση με τις 2 γλωσσες. Τον ηχο εκκινησης πως τον προσθετω;

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην εφαρμογή Semaphore και θα βρεις επιλογή για επαναφορά του ήχου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Με την εγκατασταση του Semaphore ο CWM δημιουργει ξεχωριστο εικονιδιο η ειναι ενσωματομενος, γιατι δεν τον βλεπω.

 

Mπαίνεις σε CWM με το συνδυασμό των 3ων πλήκτρων για reboot σε recovery, ή μέσω κάποιου προγράμματος όπως το rom toolbox που σου κάνει reboot σε recovery. 'Η μέσω adb.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια να ρωτησω κατι πηρα εχθες το το galaxy το φορτησα εδειξε 100% και μολις εβγαλα τον φορτηστη επεσε αμεσοστο 98% γιατι??????????????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα! Είναι φυσιολογικό και γίνεται για προστασία της μπαταρίας αφού δεν είναι καλό να φορτίζεται στο 100%. Επίσης δεν είναι καλό να αδειάζει η μπαταρία τελείως πολύ συχνά. Βάζε το κινητό σου να φορτίζει όποτε θες και μην σε απασχολεί το ότι δεν δείχνει 100%.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα φιλε μου μου εκανε εντυπωση γιατι εχω και το s2 και δεν μου το κανει αυτο
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα φιλε μου μου εκανε εντυπωση γιατι εχω και το s2 και δεν μου το κανει αυτο

 

Μπορεί και το S2 να μην φορτίζει μέχρι το 100, απλά θα το έχουν φτιάξει πιο σωστά για να μην το βλέπει ο χρήστης. Κανονικά έτσι θα πρεπε να γίνεται και στο s1 αλλά εκτός από το ότι βλέπεις να μην πηγαίνει μέχρι το 100, μερικές φορές πηγαίνει μέχρι το 93...... Έχει και bug δηλαδή! :p

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σας πω ευχαριστω για τη βοηθεια σας, ολα ειναι τελεια τωρα, ειμαι στην 2.3.6 holland με semaphore χωρις κανενα απολυτως προβλημα. Λοιπον, η νεα μου ερωτηση ειναι αν μπορει να μπει dual sim adapter για το κινητο μας. Μια λυση που βρηκα ειναι η magicsim,που συμφωνα με το το site τους υποστηριζει κανονικα android, και το samsung galaxy s συγκεκριμενα. http://www.magic-sim.com/product-details.php?Product=10

Αυτο που θελω να κανω ειναι να εχω την sim καρτα μου (ο αριθμος μου, συνδεση cosmote) + αλλη μια καρτα που εχει μονο ιντερνετ (απο cosmote on the go), κι ετσι να εχω το κινητο κανονικα και να χτυπαει αλλα οταν θα θελω να μπαινω στο ιντερνετ να μπαινει απο την δευτερη sim. Εσεις τι λετε; Σας εχει τυχει κατι παρομοιο; Λετε με τη magicsim να γινεται αυτο που ρωταω;

 

Υ.Γ. Βρηκα και αυτο το βιντεακι αλλα ειναι για το s2. http://www.youtube.com/watch?v=K30kUki6_iY

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σας πω ευχαριστω για τη βοηθεια σας, ολα ειναι τελεια τωρα, ειμαι στην 2.3.6 holland με semaphore χωρις κανενα απολυτως προβλημα. Λοιπον, η νεα μου ερωτηση ειναι αν μπορει να μπει dual sim adapter για το κινητο μας. Μια λυση που βρηκα ειναι η magicsim,που συμφωνα με το το site τους υποστηριζει κανονικα android, και το samsung galaxy s συγκεκριμενα. http://www.magic-sim.com/product-details.php?Product=10

Αυτο που θελω να κανω ειναι να εχω την sim καρτα μου (ο αριθμος μου, συνδεση cosmote) + αλλη μια καρτα που εχει μονο ιντερνετ (απο cosmote on the go), κι ετσι να εχω το κινητο κανονικα και να χτυπαει αλλα οταν θα θελω να μπαινω στο ιντερνετ να μπαινει απο την δευτερη sim. Εσεις τι λετε; Σας εχει τυχει κατι παρομοιο; Λετε με τη magicsim να γινεται αυτο που ρωταω;

 

Υ.Γ. Βρηκα και αυτο το βιντεακι αλλα ειναι για το s2. http://www.youtube.com/watch?v=K30kUki6_iY

 

Νομίζω δεν γίνεται...μια μόνο sim λειτουργεί τη φορά...απλά γλυτώνεις το βάλε βγάλε της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..

Χτες έκανα κάτι στο κινητό, αλλά δε ξέρω πως, και επειδή ξέρω οτι κανονικά δε γίνεται, θέλω να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος τι παίζει...

 

Έτσι όπως άλλαζα γρήγορα τα μενού (τα κυλούσα προς τα αριστερά), κάπως σκάλωσε το χέρι μου και κάπως έσπρωξα 2-3 φορές την οθόνη χωρίς όμως να την αλλάξω, και ξαφνικά μου έβγαλε ένα μήνυμα οτι η οθόνη αποθηκεύτηκε, ή κάτι τέτοιο.. Μπαίνω λοιπόν στη συλλογή των φωτογραφιών, και βλέπω οτι μου έχει δημιουργήσει έναν φάκελο "ScreenCapture" ο οποίος έχει μέσα ένα ScreenShot της οθόνης που προσπαθούσα να αλλάξω, καθώς και κάποιες άλλες από το πληκτρολόγιο πχ, ένα παιχνίδι που έπαιζα κάποτε, κλπ..

 

Τώρα, ξέρω οτι κανονικά δεν γίνεται Print Screen στο κινητό μας, αλλά πείτε μου κάποιος, ξέρετε τι μπορεί να είναι αυτό, και κυρίως πως μπορώ να το ξανακάνω??:p Γιατί όσες φορές και αν προσπάθησα μετά να επαναλάβω κάποια κίνηση παρόμοια με αυτή που νομίζω οτι έκανα, δε τα κατάφερα...:lol: Τι παίζει??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..

Χτες έκανα κάτι στο κινητό, αλλά δε ξέρω πως, και επειδή ξέρω οτι κανονικά δε γίνεται, θέλω να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος τι παίζει...

 

Έτσι όπως άλλαζα γρήγορα τα μενού (τα κυλούσα προς τα αριστερά), κάπως σκάλωσε το χέρι μου και κάπως έσπρωξα 2-3 φορές την οθόνη χωρίς όμως να την αλλάξω, και ξαφνικά μου έβγαλε ένα μήνυμα οτι η οθόνη αποθηκεύτηκε, ή κάτι τέτοιο.. Μπαίνω λοιπόν στη συλλογή των φωτογραφιών, και βλέπω οτι μου έχει δημιουργήσει έναν φάκελο "ScreenCapture" ο οποίος έχει μέσα ένα ScreenShot της οθόνης που προσπαθούσα να αλλάξω, καθώς και κάποιες άλλες από το πληκτρολόγιο πχ, ένα παιχνίδι που έπαιζα κάποτε, κλπ..

 

Τώρα, ξέρω οτι κανονικά δεν γίνεται Print Screen στο κινητό μας, αλλά πείτε μου κάποιος, ξέρετε τι μπορεί να είναι αυτό, και κυρίως πως μπορώ να το ξανακάνω??:p Γιατί όσες φορές και αν προσπάθησα μετά να επαναλάβω κάποια κίνηση παρόμοια με αυτή που νομίζω οτι έκανα, δε τα κατάφερα...:lol: Τι παίζει??

 

Κι ομως γινεται φιλε μου κανονικοτατα print screen...και συγκεκριμενα screenshot λεγεται...αλλα δεν θυναμαι πως ακριβως γινεται γιατι το κανω μεσω εφαρμογης...:p

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..

Χτες έκανα κάτι στο κινητό, αλλά δε ξέρω πως, και επειδή ξέρω οτι κανονικά δε γίνεται, θέλω να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος τι παίζει...

 

Έτσι όπως άλλαζα γρήγορα τα μενού (τα κυλούσα προς τα αριστερά), κάπως σκάλωσε το χέρι μου και κάπως έσπρωξα 2-3 φορές την οθόνη χωρίς όμως να την αλλάξω, και ξαφνικά μου έβγαλε ένα μήνυμα οτι η οθόνη αποθηκεύτηκε, ή κάτι τέτοιο.. Μπαίνω λοιπόν στη συλλογή των φωτογραφιών, και βλέπω οτι μου έχει δημιουργήσει έναν φάκελο "ScreenCapture" ο οποίος έχει μέσα ένα ScreenShot της οθόνης που προσπαθούσα να αλλάξω, καθώς και κάποιες άλλες από το πληκτρολόγιο πχ, ένα παιχνίδι που έπαιζα κάποτε, κλπ..

 

Τώρα, ξέρω οτι κανονικά δεν γίνεται Print Screen στο κινητό μας, αλλά πείτε μου κάποιος, ξέρετε τι μπορεί να είναι αυτό, και κυρίως πως μπορώ να το ξανακάνω??:p Γιατί όσες φορές και αν προσπάθησα μετά να επαναλάβω κάποια κίνηση παρόμοια με αυτή που νομίζω οτι έκανα, δε τα κατάφερα...:lol: Τι παίζει??

 

Πατα συνεχομενα το πισω κουμπι (back, απο τα τρεια κατω κατω το τερμα δεξια) και μετα απο 2 δευτερολεπτα πατα το home (το μεσσαιο κουμπι), θα κανει ενα κλικ θα σου βγαλει μηνυμα "Αποτυπωση οθονης. Αποθηκευση ως αρχειο εικονας" και θα αποθηκευτει στο φακελο που ειπες!

Link to comment
Share on other sites

Πατα συνεχομενα το πισω κουμπι (back, απο τα τρεια κατω κατω το τερμα δεξια) και μετα απο 2 δευτερολεπτα πατα το home (το μεσσαιο κουμπι), θα κανει ενα κλικ θα σου βγαλει μηνυμα "Αποτυπωση οθονης. Αποθηκευση ως αρχειο εικονας" και θα αποθηκευτει στο φακελο που ειπες!

 

Δε βλέπω να το πετυχαίνω..

Επίσης αυτό δε θα είχως αποτέλεσμα να με πηγαίνει κάθε φορά στη προηγούμενη σελίδα κια τελικά στη κεντρική, και άρα να μη "φωτογραφίζει" αυτή που βρίσκομαι?

(Να προσθέσω οτι δεν έχω ροοταρει το κιν..)

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω να το πετυχαίνω..

Επίσης αυτό δε θα είχως αποτέλεσμα να με πηγαίνει κάθε φορά στη προηγούμενη σελίδα κια τελικά στη κεντρική, και άρα να μη "φωτογραφίζει" αυτή που βρίσκομαι?

(Να προσθέσω οτι δεν έχω ροοταρει το κιν..)

 

Ναι είναι κακή η επιλογή αυτών των πλήκτρων για αυτή τη λειτουργία γιατί μερικές εφαρμογές μόλις ακουμπήσεις το back, βγαίνουν ενώ άλλες μόλις αφήσεις το back. Όπως και να χει είναι κακή επιλογή.

Κράτα πατημένο το back, μετά πατα το home και αφού πατήσεις το home άφησε το back και θα βγει screenshot.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!!

Εγώ ήξερα από εδώ μέσα οτι αν δεν είσαι ροοτ δε μπορείς να κάνεις PrintScreen...

Πολύ χρήσιμο.. Ευχαριστώ πολύ!!

 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο! Υπάρχουν και διάφορα προγράμματα στο μάρκετ για αυτή τη δουλειά που φυσικά δεν χρειάζονται root.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι κακή η επιλογή αυτών των πλήκτρων για αυτή τη λειτουργία γιατί μερικές εφαρμογές μόλις ακουμπήσεις το back, βγαίνουν ενώ άλλες μόλις αφήσεις το back. Όπως και να χει είναι κακή επιλογή.

Κράτα πατημένο το back, μετά πατα το home και αφού πατήσεις το home άφησε το back και θα βγει screenshot.

 

Καλά το είχα κάνει άπειρες φορές (τυχαία) αλλά δεν είχα μπει ποτέ στον κόπο να το ψαξω!! :)

Πάντως πιάνει, και αν βλέπεις ότι δεν γίνεται μην λυπάσαι να πατήσεις για 3 δευτερόλεπτα (ας πούμε) και μόλις αφήσεις το κεντρικό... τσουπ!! :D

Samsung GT-I9000 Galaxy S

Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s

Slimbean version 3.1.0

~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...