Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εχω ενα μεγαλο προβλημα... οταν το κινητο μπαινει σε κατασταση αναμονης (μαυρη οθονη) κολαει εκει. Μαυρο. δουλευει ο επεξεργαστης και μετα θελει επανεκινηση για να δουλεψει και στο καπακι ξανακανει το ιδιο... το εχω κανει αναβαθμηση μεσα απο το κιες αλλα τιποτα... το στηλα στο σερβις στη Θεσ/νικη αλλα παλι τιποτα... το εχει παθει κανεις αλλος??? τι μπορει να φταιει????

σ.σ. δεν εχω καμια εφορμογη απο το μαρκετ...

 

Κατα πασα πιθανοτητα παθαινει το περιφημο "sleep of death" προβλημα.... Στο service που το εστειλες τι σου ειπαν;

Τεσσαρων ημερων ειναι το δικο μου, και το πρωι ενω το ανοιξα εκλεισε μονο του, ενω αργοτερα σε καποια φαση ενω ηταν σε αναμονη με μαυρισμενη οθονη, πατησα το κεντρικο button να επανελθει στο μενου, αναψανε τα λαμπακια κατω, ομως το κινητο ΔΕΝ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ!!!!! Εχω φυγει αυριο ΑΜΕΣΑ στα Media Markt για αντικατασταση.... Και μονο να τολμησουν να μην το αλλαξουν!!!!

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατα πασα πιθανοτητα παθαινει το περιφημο "sleep of death" προβλημα.... Στο service που το εστειλες τι σου ειπαν;

Τεσσαρων ημερων ειναι το δικο μου, και το πρωι ενω το ανοιξα εκλεισε μονο του, ενω αργοτερα σε καποια φαση ενω ηταν σε αναμονη με μαυρισμενη οθονη, πατησα το κεντρικο button να επανελθει στο μενου, αναψανε τα λαμπακια κατω, ομως το κινητο ΔΕΝ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ!!!!! Εχω φυγει αυριο ΑΜΕΣΑ στα Media Markt για αντικατασταση.... Και μονο να τολμησουν να μην το αλλαξουν!!!!

 

Θα σου το αλλάξουν λογικά, έχω ακούσει και για πιο άκυρα προβλήματακια που τα αλλάζουν αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Κατα πασα πιθανοτητα παθαινει το περιφημο "sleep of death" προβλημα.... Στο service που το εστειλες τι σου ειπαν;

Τεσσαρων ημερων ειναι το δικο μου, και το πρωι ενω το ανοιξα εκλεισε μονο του, ενω αργοτερα σε καποια φαση ενω ηταν σε αναμονη με μαυρισμενη οθονη, πατησα το κεντρικο button να επανελθει στο μενου, αναψανε τα λαμπακια κατω, ομως το κινητο ΔΕΝ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ!!!!! Εχω φυγει αυριο ΑΜΕΣΑ στα Media Markt για αντικατασταση.... Και μονο να τολμησουν να μην το αλλαξουν!!!!

 

1on φιλε LONER ποτε το πηρες ακριβως;

παντως με την βοηθεια τον παιδιων περασα την 2.3.5 !!!και ειμαι και root ,με την νεοτερη εκδοση και λειτουργουν ολα καλα...!:)

 

2on με την διαδικασια που καναμε χτες και πηγα απο 2.3.3 στο 2.3.5 δεν εγινα root?

Edited by apsogos
Link to comment
Share on other sites

2on με την διαδικασια που καναμε χτες και πηγα απο 2.3.3 στο 2.3.5 δεν εγινα root?

 

Αν μεταξύ των εφαρμογών σου υπάρχει μία που λέγεται superuser τότε είσαι rooted. Αν δεν υπάρχει τότε δεν είσαι.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

δεν την βλεπω ...τι γινεται εγω χρησιμοποιησα το firmware που μου προτειναι καποιος απο εδω στην σελιδα : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

 

I9000XWJVU (EUR) (έκδοση 29 Σεπτεμβρίου - αρχικά για Πορτογαλία)

Περιέχει ελληνικά μενού, πληκτρολόγια και swype.

 

το παραπανω...

 

εκανα σωστα τον οδηγο

Link to comment
Share on other sites

δεν την βλεπω ...τι γινεται εγω χρησιμοποιησα το firmware που μου προτειναι καποιος απο εδω στην σελιδα : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

 

I9000XWJVU (EUR) (έκδοση 29 Σεπτεμβρίου - αρχικά για Πορτογαλία)

Περιέχει ελληνικά μενού, πληκτρολόγια και swype.

 

το παραπανω...

 

εκανα σωστα τον οδηγο

 

Τον οδηγό μπορεί να τον έκανες σωστά αλλά οι roms του επισημασμένου που αναφέρεις είναι επίσημες άρα δεν είναι rootαρισμένες από την αρχή.

Εαν θέλεις να κάνεις root στη rom που έχεις τώρα ακολουθείς αυτόν τον οδηγό.

Θα σε παρακαλούσα επίσης, όπως το έκαναν και άλλοι, πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο να διαβάσεις προσεκτικά τα τρία επισημασμένα θέματα. Βρίσκονται εκεί για την δική σου βοήθεια - προστασία. Το να κάνεις πρώτα πράγματα χωρίς να τα κατέχεις και μετά να ρωτάς δεν νομίζω ότι μπορεί να σε οδηγήσει πουθενά.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

a)Ενταξει συγνωμη για την ταλαιπωρια και παλι.Αρα εγω εκανα απλα αναβαθμιση απο 2.3.3 σε 2.3.5 σωστα;οκ εκανα το root με τον τροπο CF και τωρα μου βγαζει το superuser . Tα χαρακτηριστηκα μου τωρα ειναι PDA: I9000XWJVU PHONE: I9000XXJVT CSC: I9000XXJV9 πιστευεται οτι ειμαι γενικος με τα latest fimware αλλα και rooting? επισης θελω να ρωτήσω τώρα που εβαλα το root (CF-Root-XX_OXA_JVT-v4.3-CWM3RFS.zip) μπορω με τον ιδιο τροπο της root διαδικασιας να περάσω το semaphone 1.8.2 που προτεινατε; το οποιο βρηκα και κατεβασα απο εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1112908

 

b) ενταξει με το chainfire εβαλα το 2.8 pro κατεβασα απο το νετ τα Plugins και με το nvidia plugin επαιξε το παιχνιδακι.Καθε φορα οταν τελειωνω το παιχνιδι ..πρεπει να "λεω" στο chainfire να μην χρησιμοποιει κανενα plugin

 

c)Για να πηγαινει το τηλεφωνο μου σφαιρα....μπορω να κανω κατι αλλο; η αν υπαρχει καποιο προγραμμα για να δω οτι δουλευει πχ το cpu στην Χ ταχυτητα και η μνημη κτλ. (μηπως με το semaphone 1.8.2 θα ειναι πιο γρηγορο;)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by apsogos
Link to comment
Share on other sites

1on φιλε LONER ποτε το πηρες ακριβως;

παντως με την βοηθεια τον παιδιων περασα την 2.3.5 !!!και ειμαι και root ,με την νεοτερη εκδοση και λειτουργουν ολα καλα...!:)

 

2on με την διαδικασια που καναμε χτες και πηγα απο 2.3.3 στο 2.3.5 δεν εγινα root?

 

To πηρα πριν μια βδομαδα. Σημερα πηγα και μου το αλλαξαν αμεσως χωρις δευτερη κουβεντα..... Μπραβο τους, αλλοι μας βγαζουν τον αδοξαστο!

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά

έχω ένα galaxy s με τα παρακάτω χαρακτηριστικά

Firmware version: 2.3.3

Baseband version: I9000BUJV3

Kernel version: 2.6.35.7-I9000BUJVA-CL220544 root DELL102 #2

Build number: GINGERBREAD.BUJVA

μετα την αναβάθμηση άρχισε να μου κολλάει

κ θέλω να περάσω μια custom rom, έλεγα για cyanogenmod7 ή simply honey 5

μπορώ να το κάνω κατευθείαν ή πρέπει πρώτα να περάσω froyo κ μετά να κάνω αναβάθμηση?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά

έχω ένα galaxy s με τα παρακάτω χαρακτηριστικά

Firmware version: 2.3.3

Baseband version: I9000BUJV3

Kernel version: 2.6.35.7-I9000BUJVA-CL220544 root DELL102 #2

Build number: GINGERBREAD.BUJVA

μετα την αναβάθμηση άρχισε να μου κολλάει

κ θέλω να περάσω μια custom rom, έλεγα για cyanogenmod7 ή simply honey 5

μπορώ να το κάνω κατευθείαν ή πρέπει πρώτα να περάσω froyo κ μετά να κάνω αναβάθμηση?

 

Έχεις Branded Rom από την Vodafone. Έκανες factory reset όταν το αναβάθμισες; Αν όχι κάνε ένα backup και μετά κάνε ένα factory reset και λογικά θα στρώσει.

Αν θες να περάσεις custom rom δεν χρειάζεται να πας σε Froyo. Βέβαια διάβασε καλά της οδηγίες πριν βάλεις κάποια custom!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

a)Ενταξει συγνωμη για την ταλαιπωρια και παλι.Αρα εγω εκανα απλα αναβαθμιση απο 2.3.3 σε 2.3.5 σωστα;οκ εκανα το root με τον τροπο CF και τωρα μου βγαζει το superuser . Tα χαρακτηριστηκα μου τωρα ειναι PDA: I9000XWJVU PHONE: I9000XXJVT CSC: I9000XXJV9 πιστευεται οτι ειμαι γενικος με τα latest fimware αλλα και rooting? επισης θελω να ρωτήσω τώρα που εβαλα το root (CF-Root-XX_OXA_JVT-v4.3-CWM3RFS.zip) μπορω με τον ιδιο τροπο της root διαδικασιας να περάσω το semaphone 1.8.2 που προτεινατε; το οποιο βρηκα και κατεβασα απο εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1112908

 

b) ενταξει με το chainfire εβαλα το 2.8 pro κατεβασα απο το νετ τα Plugins και με το nvidia plugin επαιξε το παιχνιδακι.Καθε φορα οταν τελειωνω το παιχνιδι ..πρεπει να "λεω" στο chainfire να μην χρησιμοποιει κανενα plugin

 

c)Για να πηγαινει το τηλεφωνο μου σφαιρα....μπορω να κανω κατι αλλο; η αν υπαρχει καποιο προγραμμα για να δω οτι δουλευει πχ το cpu στην Χ ταχυτητα και η μνημη κτλ. (μηπως με το semaphone 1.8.2 θα ειναι πιο γρηγορο;)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Aπλά πέρνα από πάνω το semaphore 1.8.2 που υπάρχει στη σελίδα που βρήκες, ακριβώς όπως πέρασες το cf-root.

Όσον αφορά προγράμματα, υπάρχουν πολλά, π.χ. system monitor, setcpu, οs monitor, etc., αλλά δεν είναι εδώ το κατάλληλο θέμα για συζήτηση. Ρώτα στο γενικό θέμα android.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

το περασα...το semaphone σβηνει το cf-root?δηλαδη το αντικαθιστα;

 

Αυτό το οποίο άλλαξες είναι ο kernel. Για να βλέπεις ποιόν έχεις κάθε φορά πηγαίνεις ρυθμίσεις-σχετικά με το τηλέφωνο-έκδοση kernel. Και ναι, εφόσον περνάς νέο kernel χάνεται ο παλιός. Επειδή σε βλέπω λίγο χαμένο με τις ορολογίες στο android ρίξε μια ματιά εδώ και θα σου λυθούν πολλές απορίες. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι ρώτα :).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το οποίο άλλαξες είναι ο kernel. Για να βλέπεις ποιόν έχεις κάθε φορά πηγαίνεις ρυθμίσεις-σχετικά με το τηλέφωνο-έκδοση kernel. Και ναι, εφόσον περνάς νέο kernel χάνεται ο παλιός. Επειδή σε βλέπω λίγο χαμένο με τις ορολογίες στο android ρίξε μια ματιά εδώ και θα σου λυθούν πολλές απορίες. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι ρώτα :).

 

Γνωριζω οτι σας εχω ζαλισει...αλλα εμαθα καποιοα πραγματακια !σε ευχαριστω για την υπομονη

 

επισης θελω να ενημερωσω οτι τα hands free μου που νομιζα οτι ειχαν προβλημα ηθελαν περισσοτερο πατημα στην υποδοχη...(δεν φαινοταν οτι ηθελε και αλλο) και τωρα παιζουν τελεια.

Edited by apsogos
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω οτι σας εχω ζαλισει...αλλα εμαθα καποιοα πραγματακια !σε ευχαριστω για την υπομονη

 

επισης θελω να ενημερωσω οτι τα hands free μου που νομιζα οτι ειχαν προβλημα ηθελαν περισσοτερο πατημα στην υποδοχη...(δεν φαινοταν οτι ηθελε και αλλο) και τωρα παιζουν τελεια.

 

Κανένα δεν έχεις ζαλίσει :). Απλά οι γνώσεις που απαιτούνται για να "πειράξεις" το κινητό μας με ασφάλεια και να αποσπάσεις από αυτό το μέγιστο των δυνατοτήτων του απαιτεί ενασχόληση και πολύ διάβασμα. Όταν σου υποδεικνύεται από άλλα μέλη υλικό που πρέπει να διαβάσεις δεν γίνεται αυτό επειδή βαριούνται να σου απαντήσουν αλλά γιατί στην πορεία τους ενός και πλέον χρόνου λειτουργίας αυτού του sub forum σχεδόν όλα έχουν ειπωθεί ξανά και οδηγοί έχουν δημιουργηθεί για τη βοήθεια των μελών. Είναι λοιπόν βασικό για την ασφάλεια του κινητού σου να αποκτήσεις κάποια γνώση για το υλικό και το λογισμικό του. Και αυτή η γνώση δεν μπορεί να μεταδοθεί με ξερές ερωταπαντήσεις.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα, το οποίο έχω παρατηρήσει τελευταία (μάλλον από τότε που είμαι στην 2.3.5 - περίπου κανένα 20ήμερο): Ενώ οι επαφές μου συγχρονίζονται κανονικά από το gmail προς το τηλέφωνο, όταν κάνω οποιαδήποτε αλλαγή στο τηλέφωνο είτε δεν την περνάει καθόλου είτε την περνάει χωρίς να αντικαταστήσει την προηγούμενη εγγραφή (π.χ. τηλέφωνο ή διεύθυνση) με αποτέλεσμα να γίνεται χάος. Αντίθετα, μόλις διορθώσω την επαφή στο gmail βγαίνει σωστή και στο τηλέφωνο. Ξέρει κανένας αν συμβαίνει μόνο σ' εμένα;
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!

μια βοηθεια....εχω περασει τον GO Launcher EX, και στα βιντεακια απο διαφορα forum δεν εχω ηχο,ξερει καποιος να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις γιατι δεν μου δουλευει το faceniff???

δείχνει κανονικα τους αριθμους που βρίσκει απο το fb οταν το πατας για να μπεις δεν το φορτώνει...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!

μια βοηθεια....εχω περασει τον GO Launcher EX, και στα βιντεακια απο διαφορα forum δεν εχω ηχο,ξερει καποιος να βοηθησει?

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση μπορεί να έχει ο launcher με τον ήχο των βίντεο :confused:.

ξερει κανεις γιατι δεν μου δουλευει το faceniff???

δείχνει κανονικα τους αριθμους που βρίσκει απο το fb οταν το πατας για να μπεις δεν το φορτώνει...

Η ερώτησή σου ανήκει εδώ.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση μπορεί να έχει ο launcher με τον ήχο των βίντεο :confused:.

 

Η ερώτησή σου ανήκει εδώ.

Εχεις δικιο, ειχα κανει αναβαθμισει και μετα εβαλα τον launcher, ειχα την υποψια οτι ηταν προβλημα του launcher.

Γιατι δεν εχω ηχο,μπορει να βοηθησει καποιος;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, ειχα κανει αναβαθμισει και μετα εβαλα τον launcher, ειχα την υποψια οτι ηταν προβλημα του launcher.

Γιατι δεν εχω ηχο,μπορει να βοηθησει καποιος;

 

Το Flash Player το έχεις εγκατεστημένο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω περασει μια custom rom απο xda

η οποια εκανε autoconvert σε ext4

σκεφτομαι να δοκιμασω την cm7 η οποια κ αυτη ειναι ext4

πρεπει να επαναφερω στο αρχικο συστημα αρχειων και αν ναι πως το κανω??

η περναω οπως ειμαι την cm7??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω περασει μια custom rom απο xda

η οποια εκανε autoconvert σε ext4

σκεφτομαι να δοκιμασω την cm7 η οποια κ αυτη ειναι ext4

πρεπει να επαναφερω στο αρχικο συστημα αρχειων και αν ναι πως το κανω??

η περναω οπως ειμαι την cm7??

ευχαριστω

 

Δε συνιστάτε να περάσεις custom πάνω από custom. Πέρνα πρώτα κάποια stock με repartition πάντα για να έρθει σε rfs, και μετά όταν περάσεις την cm θα γίνει πάλι ext4 μόνο του.

 

Edit μακαρι να το δει καποιος εδω που το γραφω.... Μπαινω στο tapatalk παω να κανω συντομευση καποιου topic στο desktop και αμεσως πεταει fc των δυο launcher που δεν ειναι καν ανοιχτοι, ενω στον go launcher ex που εχω ανοιχτο μπαινει συντομευση η οποια μολις την πατησω πεταει fc του tapatalk.... Τι συμβαινει? :-( ειμαι σε jvt tornado gold.

 

Edit 2: καλά είπα εγώ σιγά μην το δει κανείς :p πρέπει να σπαμάρω για να ανέβει το topic :lol:

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

γεια σας το τηλεφωνο εχει κολλησει στην οθονη που γραφει s στην αρχή διορθωνεται μηπως ξερει κανεις κατι? ειχα κανει hard reset και μετα δεν ξαναανοιξε μου εμεινε σε αυτην την οθονη .εχω 2.3.3 ρομ και δεν εχω κανει ρουτ ....ξερει κανεις πως να το επαναφερω .?? :(
Link to comment
Share on other sites

γεια σας το τηλεφωνο εχει κολλησει στην οθονη που γραφει s στην αρχή διορθωνεται μηπως ξερει κανεις κατι? ειχα κανει hard reset και μετα δεν ξαναανοιξε μου εμεινε σε αυτην την οθονη .εχω 2.3.3 ρομ και δεν εχω κανει ρουτ ....ξερει κανεις πως να το επαναφερω .?? :(

 

Πάτα συνεχόμενα το power button για αρκετά δευτερόλεπτα (8-10). Θα κάνει restart και μπορεί να σου δουλέψει μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...