Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ σε gingerbread με kernel του DamianGTO σε ρύθμιση για high sensitive του touch έπιανε από αρκετή απόσταση το δάχτυλο. Σαν floating touch της Sony Sola. :lol:

Ναι με cyanogen 9 και 10 είναι πιο ευαίσθητη η αφή.

 

Πιστεύω πως με αντικείμενα που μεταφέρουν ηλεκτρισμό (π.χ. μεταλλικά) είναι λογικό να δουλεύει. Επίσης αν χρησιμοποιήσετε ένα λεπτό κομμάτι χαρτί και βάλετε από πάνω το δάκτυλο σας και το σύρεται πάλι θα πιάσει γιατί δεν είναι αρκετά παχύ και περνάει από μέσα του ο ηλεκτρισμός. Αν δοκιμάσετε με πλαστικό ή με χοντρό κομμάτι χαρτί τότε δεν νομίζω να λειτουργήσει.

Ανάλογα τι μεταλλικά... Έχω δοκιμάσει πολύ πράμα δε δουλεύουν όλα. Πάντως έχω φτιάξει 2 διαφορετικά πενάκια με αγώγιμο σφουγγαράκι στην άκρη και αλουμινόχαρτο στο υπόλοιπο σώμα του, και ένα άλλο με αλουμινένιο σώμα και δουλεύουν μια χαρά. Επίσης μέσα από την τσέπη σε παντελόνι άνετα πατιέται η οθόνη, για αυτό και φοβάμαι να το βάλω με την οθόνη προς το μπούτι :p

 

Μακάρι να ήταν και τα touch buttons όπως η οθόνη... :(

 

ΥΓ: ααα δουλεύει και ο αρνητικός πόλος μίας μπαταρίας! Αλλά όταν δοκίμασα τον αρνητικό ακροδέκτη από έναν πυκνωτή, δεν δούλεψε :p

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανείς πώς αυξάνει η ένταση του ακουστικού του τηλεφώνου από το μενού audio του service mode ούτως ώστε να ακούγεται καλύτερα ο συνομιλητής κατά τη συνδιάλεξη; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Ήρθε η ώρα να γίνω πιο ενεργό μέλος στο forum! Μετά από 9 μήνες συμβίωση με τον Γαλαξία αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να κάνω root και στη συνέχεια αλλαγή rom κτλ... Έκανα root πετυχημένα λοιπόν μέσω αυτής της διαδικασίας http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=328574 για 2.3.3. Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για να τα ξεκαθαρίσω καλύτερα στο μυαλό μου:

1) Αυτό που τελικά έγινε από ότι κατάλαβα είναι ότι άλλαξε ο αρχικός kernel της Samsung με τον kernel CF-root που είναι πολύ κόντα στον stock αρχικό kernel και περιέχει το root. Σωστά;

2) Μετά το πέρας της διαδικασίας είχα 3 νέα εικονίδια: Superuser (κατανοητό), Tweaks (τι είναι;;; ) και CWM ( με αυτή τη διαδικασία άλλαξε και η αρχική recovery κονσόλα με την ClockWorkMod recovery;;; )

3) Παρατηρώ ότι με τον file explorer της συσκευής (τον stock και τον Thinkfree Office που είχε προεγκατεστημένο) δε έχω πρόσβαση σε άλλα partitions από αυτά που είχα σε προ-root κατάσταση (θέλει κάποιον συγκεκριμένο file explorer;; ) και επίσης δεν μπορώ να κάνω uninstall τις stock εφαρμογές μέσω Ρυθμίσεις->Εφαρμογές->Διαχείριση Εφαρμογών κτλ. αλλά μόνο μέσω της εφαρμογής Titanium Backup που έβαλα.

4) Με τον CF-root η μπαταρία κρατάει περισσότερο ή είναι η ιδέα μου;;

 

Και 2 λίγο πιο γενικές ερωτήσεις:

5) Δεν έχω καταλάβει τη διαφόρα μεταξύ firmware και kernel.

6) Η "έκδοση βασικού φάσματος" (I9000XXJVO στη συσκευή μου) τι είναι;;

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για κάθε απάντησει και συγγνώμη αν σας κούρασα... :rolleyes:

 

Υγ: Να σημειώσω ότι έχω διαβάσει από το forum γενικούς οδηγούς για το android και για τη συσκευή ειδικότερα καθώς και από άλλο ελληνικό σχετικό site.

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

1) Είναι ο στοκ με root και με Clockworkmod recovery. Στο recovery μπαίνεις αν απενεργοποιήσεις το κινητό και μετά πατήσεις volume up + home + power button.

2) To tweaks δε ξέρω τι είναι γιατί δεν έχω βάλει ποτέ cf-root :p Το CWM πάντως είναι μία εφαρμογή που έχει κάποιες επιλογές του clockworkmod recovery. Συνήθως δεν χρησιμεύει γιατί όλοι μπαίνουν στο recovery με τα πλήκτρα που σου είπα παραπάνω.

3) Χρειάζεσαι Root Explorer (επι πληρωμή), ή δωρεάν ES File explorer επιλέγοντας από τις ρυθμίσεις του τις επιλογές για πρόσβαση root. (μετά πατώντας το αστεράκι πάνω αριστερά, επιλέγεις Τηλέφωνο και είσαι στους φακέλους του συστήματος)

Εφαρμογές συστήματος σβήνεις με το Titanium Backup ή με άλλα παρόμοια εφαρμογή και όχι από την διαχείριση εφαρμογών των ρυθμίσεων.

4) δε γνωρίζω αλλά δε νομίζω.

5) Παρόλο που κάπου στο φόρουμ υπάρχουν και αναλυτικά το τι είναι kernel κλπ, να σου πω με λίγα λόγια ότι firmware είναι όλο το λογισμικό/λειτουργικό σύστημα του κινητού ενώ kernel είναι ο πυρήνας του λογισμικού δηλαδή το μέρος που διαχειρίζεται το hardware της συσκευής. (αναλυτικά εδώ στην ορολογία για προχωρημένους)

6) Είναι το modem. Είναι μέρος του firmware που αναλαμβάνει να διαχειριστεί το 2G, 3G κλπ. Κάποτε λέγαμε ότι παίζει ρόλο και για το wifi και gps, αλλά τελικά έχει αποδειχτεί πως δεν παίζει κανένα ρόλο σε αυτά :p

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

5) Παρόλο που κάπου στο φόρουμ υπάρχουν και αναλυτικά το τι είναι kernel κλπ, να σου πω με λίγα λόγια ότι firmware είναι όλο το λογισμικό/λειτουργικό σύστημα του κινητού ενώ kernel είναι ο πυρήνας του λογισμικού δηλαδή το μέρος που διαχειρίζεται το hardware της συσκευής. (αναλυτικά εδώ στην ορολογία για προχωρημένους)

 

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! :) Τα έχω διαβάσει ήδη τα παραπάνω. Να ξαναρωτήσω. Εγώ έχω έκδοση firmware 2.3.3 αυτή τη στιγμή. Εϊναι το ίδιο πράγμα πράγμα με την XWJVI rom που έχω. Δλδ η ονοματολογία με μπερδεύει κάπως. H ΧWJVI είναι η 2.3.3 σε νούμερα ας πούμε δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα είναι έκδοση android. Τα γράμματα είναι ονομασία της εταιρίας για το κάθε λογισμικό. Υπάρχουν κι άλλα 2.3.3 για τον γαλαξία. Τα 3 τελευταία γράμματα δηλώνουν ημερομηνία κυκλοφορίας του λογισμικού και το XW συνήθως σημαίνει ότι περιέχει και ελληνικό πληκτρολόγιο. Ναι το JVI είναι 2.3.3, αλλα για παράδειγμα και το JVN και το JVA είναι 2.3.3. Όπως υπάρχει και 2.3.6 σε ποικιλία: JW1, JVU, JW4, JW5, JW6 κλπ κλπ.

Επίσης κάτι που ίσως σε μπερδεύει είναι το διαφορετικό baseband (μόντεμ - έκδοση βασικού φάσματος) το οποίο να σε ενημερώσω πως μπορεί να είναι διαφορετική έκδοση από το υπόλοιπο firmware σου. (δεν υπάρχει αρίθμιση πχ: 2.3.3 στο μόντεμ, παρα μόνο γράμματα που προφανώς διαλέγει η samsung)

Τέλος για να ξεμπερδευτείς εντελώς (γιατί μπορεί να σε μπέρδεψα περισσότερο :lol: )

πάτα *#1234# και θα δεις:

 

PDA: είναι το firmware (JVI σε σένα, android 2.3.3 δηλαδή)

PHONE: modem (JVO έκδοση βασικού φάσματος)

CSC: αρχείο που περιέχει ρυθμίσεις για ίντερνετ και MMS και συνδυάζεται ανάλογα με το PDA (σε σένα λογικά είναι JV9) Επίσης είναι αυτό που περιέχει τα Product codes και επιλέγεις τι product code θες στο τελευταίο βήμα του οδηγού.

 

Όταν φλασάρεις με το odin αν δεις τον οδηγό, τα firmware που θα βρεις στον οδηγό έχουν και τα 3 αυτά αρχεία.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα είναι έκδοση android. Τα γράμματα είναι ονομασία της εταιρίας για το κάθε λογισμικό. Υπάρχουν κι άλλα 2.3.3 για τον γαλαξία. Τα 3 τελευταία γράμματα δηλώνουν ημερομηνία κυκλοφορίας του λογισμικού και το XW συνήθως σημαίνει ότι περιέχει και ελληνικό πληκτρολόγιο. Ναι το JVI είναι 2.3.3, αλλα για παράδειγμα και το JVN και το JVA είναι 2.3.3. Όπως υπάρχει και 2.3.6 σε ποικιλία: JW1, JVU, JW4, JW5, JW6 κλπ κλπ.

Επίσης κάτι που ίσως σε μπερδεύει είναι το διαφορετικό baseband (μόντεμ - έκδοση βασικού φάσματος) το οποίο να σε ενημερώσω πως μπορεί να είναι διαφορετική έκδοση από το υπόλοιπο firmware σου. (δεν υπάρχει αρίθμιση πχ: 2.3.3 στο μόντεμ, παρα μόνο γράμματα που προφανώς διαλέγει η samsung)

Τέλος για να ξεμπερδευτείς εντελώς (γιατί μπορεί να σε μπέρδεψα περισσότερο :lol: )

πάτα *#1234# και θα δεις:

 

PDA: είναι το firmware (JVI σε σένα, android 2.3.3 δηλαδή)

PHONE: modem (JVO έκδοση βασικού φάσματος)

CSC: αρχείο που περιέχει ρυθμίσεις για ίντερνετ και MMS και συνδυάζεται ανάλογα με το PDA (σε σένα λογικά είναι JV9) Επίσης είναι αυτό που περιέχει τα Product codes και επιλέγεις τι product code θες στο τελευταίο βήμα του οδηγού.

 

Όταν φλασάρεις με το odin αν δεις τον οδηγό, τα firmware που θα βρεις στον οδηγό έχουν και τα 3 αυτά αρχεία.

 

Σ' ευχαριστώ! Βοηθάς πολύ! :) Εσύ προτείνεις να μεταβώ σε semaphore kernel καλύτερα από τον CF-root; Και επίσης ποια rom πιστεύεις είναι καλύτερη για να περάσω πχ. για λιγότερα κολλήματα, καλύτερη μπαταρία κτλ;; (όποιος άλλος συμforumίτης θέλει ας κάνει τη δικιά του πρόταση!). Να σημειώσω ότι θέλω να λειτουργεί το ράδιο, το 720p recording το gps και το flash player.

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ! Βοηθάς πολύ! :) Εσύ προτείνεις να μεταβώ σε semaphore kernel καλύτερα από τον CF-root; Και επίσης ποια rom πιστεύεις είναι καλύτερη για να περάσω πχ. για λιγότερα κολλήματα, καλύτερη μπαταρία κτλ;; (όποιος άλλος συμforumίτης θέλει ας κάνει τη δικιά του πρόταση!). Να σημειώσω ότι θέλω να λειτουργεί το ράδιο, το 720p recording το gps και το flash player.

 

Semaphore πάντα! Λοιπόν θα πας είτε σε JW1 που είναι σχετικά λίγο παλιά, αλλά κατά την άποψη μου από τις καλύτερες και με πολύ καλή μπαταρία (με semaphore 2.5.0) ή στις πιο καινούριες JW5, JW6. Δες εδώ στα τελευταία ποστ λέμε κάτι πραματάκια που ίσως σε βοηθήσουν. Και γενικώς στο θέμα με τις τροποποιήσεις μιλάμε για τέτοια θέματα :p

Και αφού θες και ράδιο μην πας σε custom ICS (cyanogen 9). Ράδιο σε cyanogenmod μόνο στην 7 είχε (μια χαρά είναι κι αυτη πλάκα πλάκα, αλλά λίγο ξεχασμένη τώρα τελευταία :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Semaphore πάντα! Λοιπόν θα πας είτε σε JW1 που είναι σχετικά λίγο παλιά, αλλά κατά την άποψη μου από τις καλύτερες και με πολύ καλή μπαταρία (με semaphore 2.5.0) ή στις πιο καινούριες JW5, JW6. Δες εδώ στα τελευταία ποστ λέμε κάτι πραματάκια που ίσως σε βοηθήσουν. Και γενικώς στο θέμα με τις τροποποιήσεις μιλάμε για τέτοια θέματα :p

Και αφού θες και ράδιο μην πας σε custom ICS (cyanogen 9). Ράδιο σε cyanogenmod μόνο στην 7 είχε (μια χαρά είναι κι αυτη πλάκα πλάκα, αλλά λίγο ξεχασμένη τώρα τελευταία :lol: )

 

Λέω για την πρώτη σου πρόταση με semaphore 2.5.0 (τον σκέτο) και την JW1 (που έχω ακούσει κι εγώ καλές κριτικές). Για τον semaphore τον φλασάρω κανονικά πάνω από τον CF-root, έτσι;; Και μετά την rom. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαλεις την ρομ θα αντικατασταθει ο κερνελ που εχεις με αυτον που εχει η ρομ. Αρα πρωτα την ρομ και μετα τον κερνελ. Απλα root γινεσαι πρωτα για να μπορεσεις αν θες να κρατησεις backup εφαρμογων.
Link to comment
Share on other sites

Λέω για την πρώτη σου πρόταση με semaphore 2.5.0 (τον σκέτο) και την JW1 (που έχω ακούσει κι εγώ καλές κριτικές). Για τον semaphore τον φλασάρω κανονικά πάνω από τον CF-root, έτσι;; Και μετά την rom. Σωστά;

 

Ο 2.4.0 δεν είναι για την JW1?

Νομίζω και ο 2.5.0 ήταν για μια JVU που είχε βγει πριν τις value pack και είχε τη λειτουργία φωτογράφησης κατα τη διάρκεια του video με αποτέλεσμα ο kernel να κόβει μερικά MB ραμ για να χωρέσει την λειτουργία. Δηλαδή θα τρέξει και στη JW1 αλλά με μερικά MB ραμ λιγότερα στη διαθέσιμη μνήμη.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

αααα την είχα ξεχάσει αυτή την JVU. :p Πάντως δουλεύει σίγουρα γιατί τόσο καιρό έτσι είμαι εγώ. Καλά που μου το θύμησες να βάλω 2.4.0 :lol: Για αυτό είχα 336ΜΒ αντί για 339 και δε μπορούσα να καταλάβω γιατί...

 

Edit: Άσε ο 2,4 δεν έχει stock color έκδοση.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

αααα την είχα ξεχάσει αυτή την JVU. :p Πάντως δουλεύει σίγουρα γιατί τόσο καιρό έτσι είμαι εγώ. Καλά που μου το θύμησες να βάλω 2.4.0 :lol: Για αυτό είχα 336ΜΒ αντί για 339 και δε μπορούσα να καταλάβω γιατί...

 

Edit: Άσε ο 2,4 δεν έχει stock color έκδοση.

 

Ευτυχώς κρατάω backup κατά καιρούς. Ορίστε ο sema 2.4.0sc http://www.sendspace.com/file/d3ujzu

Έχω την αίσθηση ότι σύντομα θα μου χρειαστεί... Η CM9 αρχίζει να με κουράζει. Αν δεν βγεί σύντομα CM10 stable επιστρέφω σε JW1. Θεωρώ και εγώ ότι ήταν η καλύτερη που είχα βάλει...

Edited by chrisdela
Link to comment
Share on other sites

αααα την είχα ξεχάσει αυτή την JVU. :p Πάντως δουλεύει σίγουρα γιατί τόσο καιρό έτσι είμαι εγώ. Καλά που μου το θύμησες να βάλω 2.4.0 :lol: Για αυτό είχα 336ΜΒ αντί για 339 και δε μπορούσα να καταλάβω γιατί...

 

Edit: Άσε ο 2,4 δεν έχει stock color έκδοση.

 

Οπότε καλύτερα να βάλω τον 2.4.0 νομίζω. Repartition χρειάζεται ή όχι; Από ότι κατάλαβα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καλύτερα να βάλω τον 2.4.0 νομίζω. Repartition χρειάζεται ή όχι; Από ότι κατάλαβα όχι.

 

Οταν φλασαρεις κερνελ τον οποιο και βαζεις στο πεδιο pda δεν τικαρεις καμια αλλη επιλογη, επομενως δεν πρεπει να κανεις repartition..

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Οταν φλασαρεις κερνελ τον οποιο και βαζεις στο πεδιο pda δεν τικαρεις καμια αλλη επιλογη, επομενως δεν πρεπει να κανεις repartition..

 

Συγγνώμη σε μπέρδεψα. :worry: Εννοώ να κάνω repartition πριν βάλω την XWJW1 (τώρα έχω XWJVI).

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη σε μπέρδεψα. :worry: Εννοώ να κάνω repartition πριν βάλω την XWJW1 (τώρα έχω XWJVI).

 

Η τακτικη που ακολουθω εγω ειναι οτι εφοσον δεν πειραζει εαν κανω repartition αφου μονο καλο κανει, ε το κανω παντα οταν φλασαρω ρομ με 3 αρχεια κι εχω το κεφαλι μου ησυχο ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά!! Πλέον είμαι με XWJW1 και semaphore 2.4.0sc. Ήδη φαίνεται πιο smooth το κινητό σαν πρώτη εντύπωση, να δούμε και μπαταρία. Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά που ασχολήθηκαν!!! Υγ: Ίσως επανέλθω στο μέλλον για πιο προχωρημένα θέματα, πχ ext4 :p
Link to comment
Share on other sites

Στο #7650 ποστάρισμα. Το ανέβασε το παιδί.

 

Δεν το βρήκα εκεί, αλλά έψαξα καλά και το ξέθαψα από το #6141 στο thread του semaphore. Ευχαριστώ που μου είπες ότι υπάρχει τέτοια έκδοση γιατί δεν έβαζα την 2.4.0 επειδή δεν έβρισκα stock color :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρήκα εκεί, αλλά έψαξα καλά και το ξέθαψα από το #6141 στο thread του semaphore. Ευχαριστώ που μου είπες ότι υπάρχει τέτοια έκδοση γιατί δεν έβαζα την 2.4.0 επειδή δεν έβρισκα stock color :p

 

Τελευταίο ποστ στην προηγούμενη σελίδα αυτού του thread είναι ρε απίθανε :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρήκα εκεί, αλλά έψαξα καλά και το ξέθαψα από το #6141 στο thread του semaphore. Ευχαριστώ που μου είπες ότι υπάρχει τέτοια έκδοση γιατί δεν έβαζα την 2.4.0 επειδή δεν έβρισκα stock color :p

 

Αν έφτασα να βοηθάω εγώ εσένα πάει να πει ότι είμαι πολύ έμπειρος!!!!! :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο ποστ στην προηγούμενη σελίδα αυτού του thread είναι ρε απίθανε :)

Με μπέρδεψες βρε. :wacko: Πιο τελευταίο ποστ που και τι και πως? :blink: Εγώ το βρήκα εκεί και το είχε ανεβάσει ο Στράτος.

Αν έφτασα να βοηθάω εγώ εσένα πάει να πει ότι είμαι πολύ έμπειρος!!!!! :lol: :p

εμ δεν ήξερα ότι είχε ανεβάσει κάπου τον 2.4.0 με stock color. Δεν τον έχει στην επίσημη σελίδα του ούτε στο πρώτο post στο xda :p

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...