Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καποιος moderator εχει ξεχασει να ανανεωσει τις επισημες roms γιατι δεν υπαρχουν πουθενα οι :jw9 και jwB...

Οποιος βρει λιγο χρονο ας πεταξει και αυτες μεσα....;);)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guys Καλησπέρα,

 

είμαι άπειρος σχετικά με κινητά και θα ήθελα τη βοήθειά σας!

Έχω το Samsung Galaxy S i9000:

 

Firmware: 2.3.3

Βασικό Φάσμα: I9000XXJVO

Έκδοση Kernel: 2.6.35.7-I9000XWJVI-CL210427

Rooted!

 

Τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει και μου κάνει κολλήματα. Ίσως φταίει που έχω πολλές εφαρμογές (καμιά 65αριά). Τι πρέπει να κάνω?

Με ένα Update λέτε να φτιάξει?

Στην Ελλάδα μου βγάζεις την 2.3.3 ως την τελευταία αναβάθμιση!

Έχω δει όμως πως έχει βγει και η 2.3.6! Υπάρχει κάποια συμβατή με Ελληνικά κινητά να την περάσω?

 

Έχετε κάποιο Tutorial?

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Καποιος moderator εχει ξεχασει να ανανεωσει τις επισημες roms γιατι δεν υπαρχουν πουθενα οι :jw9 και jwB...

Οποιος βρει λιγο χρονο ας πεταξει και αυτες μεσα....;);)

 

Εδώ θα βρεις όλα τα Firmwares για το Galaxy S οπότε κατέβασε αυτό που θες.;)

 

Guys Καλησπέρα,

 

είμαι άπειρος σχετικά με κινητά και θα ήθελα τη βοήθειά σας!

Έχω το Samsung Galaxy S i9000:

 

Firmware: 2.3.3

Βασικό Φάσμα: I9000XXJVO

Έκδοση Kernel: 2.6.35.7-I9000XWJVI-CL210427

Rooted!

 

Τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει και μου κάνει κολλήματα. Ίσως φταίει που έχω πολλές εφαρμογές (καμιά 65αριά). Τι πρέπει να κάνω?

Με ένα Update λέτε να φτιάξει?

Στην Ελλάδα μου βγάζεις την 2.3.3 ως την τελευταία αναβάθμιση!

Έχω δει όμως πως έχει βγει και η 2.3.6! Υπάρχει κάποια συμβατή με Ελληνικά κινητά να την περάσω?

 

Έχετε κάποιο Tutorial?

 

Ευχαριστώ,

 

H 2.3.6 είναι σαφώς καλύτερη από την 2.3.3 οπότε σου θα ήταν καλό να κάνεις αναβάθμιση.

Στο θέμα Eπίσημα firmwares και οδηγός εγκατάστασης θα βρεις αναλυτικές οδηγίες για το πως μπορείς να περάσεις Firmware μόνος σου ώστε να αποκτήσεις την 2.3.6.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις όλα τα Firmwares για το Galaxy S οπότε κατέβασε αυτό που θες.;)

 

Ναι βρε ξερω....Και εχω κανει και εγγραφη παλαιοτερα στο sammobile...

Απλα επειδη στη σελιδα με τα επισημα firmwares ειναι 10 φορες πιο οργανωμενα....αν μπουν εκει θα ειναι πιο ευκολο για αυτους που τωρα μπαινουν στο "παιχνιδι"....

Εμας που ξερουμε τη διαδηκασια και εχουμε flash-αρει καμια δεκαρια τηλεφωνα δεν μας νοιαζει....μπορουμε να τα βρουμε παντου τα firmwares....Εξ'αλλου τα μισα απο αυτα τα εχω αποθηκευμενα στο pc μου..;);)

Για τους πιο "νεους" το προτεινα.....

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις όλα τα Firmwares για το Galaxy S οπότε κατέβασε αυτό που θες.;)

 

Ευχαριστώ Πολύ!

Όλα τα Firmwares παίζουν Ελληνικά (Πληκτρολόγιο και γλώσσα) ή όχι;.

Edited by SpyrosA
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε ξερω....Και εχω κανει και εγγραφη παλαιοτερα στο sammobile...

Απλα επειδη στη σελιδα με τα επισημα firmwares ειναι 10 φορες πιο οργανωμενα....αν μπουν εκει θα ειναι πιο ευκολο για αυτους που τωρα μπαινουν στο "παιχνιδι"....

Εμας που ξερουμε τη διαδηκασια και εχουμε flash-αρει καμια δεκαρια τηλεφωνα δεν μας νοιαζει....μπορουμε να τα βρουμε παντου τα firmwares....Εξ'αλλου τα μισα απο αυτα τα εχω αποθηκευμενα στο pc μου..;);)

Για τους πιο "νεους" το προτεινα.....

 

Θα προσπαθήσω μόλις βρω χρόνο να τα ανανεώσω.

 

Ευχαριστώ Πολύ!

Όλα τα Firmwares παίζουν Ελληνικά (Πληκτρολόγιο και γλώσσα) ή όχι;.

 

Στο θέμα του οδηγού στο δεύτερο και τρίτο μήνυμα γράφει ποια Firmwares έχουν Ελληνικό μενού και πληκτρολόγιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια,ειμαι πχ στο internet και βρισκω ενα κειμενο και το κανω αντιγραφη

μου λεει οτι αποθηκευτηκε στα προχειρα και δεν το βρισκω ουτε στα αρχεια μου ουτε πουθενα

που στο διακο μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Το κείμενο το αποθηκεύει στη μνήμη (clipboard στον υπολογιστή) και μπορείς να το κάνεις paste (επικόλληση) όπου θες
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Mπορεί κάποιος να μου πεί άν ταιριάζει η μπαταρία από το Galaxy S advance (1650mah) στο Galaxy S (1500mah)?

 

Nομίζω ότι μετά από 3 χρόνια έχει κουραστεί πολύ γιατί σε κάποιες περιπτώσεις εκεί που έχει 45% μπαταρία και κάνω κάποιο reboot από updates πέφτει πάρα πολύ όταν ανοίγει (έχει φθάσει μέχρι και 4%).

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ταιριάζει μια χαρά. Αυτήν πήρα πριν λίγες μέρες για να αντικαταστήσω την κουρασμένη πια μπαταρία του Galaxy S.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ταιριάζει μια χαρά. Αυτήν πήρα πριν λίγες μέρες για να αντικαταστήσω την κουρασμένη πια μπαταρία του Galaxy S.

 

Σε ευχαριστώ πολύ!Είδες διαφορά μεγάλη η τζάμπα ελπίζω για 2 μέρες καλής χρήσης?(επειδή κρατάει δεν κρατάει φούλ μέρα πλέον)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το έχω δώσει στην αδερφή μου αλλά δεν θα περίμενα και καμιά τεράστια διαφορά με 150mAh παραπάνω. Αφού όμως οι μπαταρίες είναι στην ίδια τιμή γιατί να μην επωφεληθούμε με ό,τι παραπάνω μας δώσει αυτή η μπαταρία;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το έχω δώσει στην αδερφή μου αλλά δεν θα περίμενα και καμιά τεράστια διαφορά με 150mAh παραπάνω. Αφού όμως οι μπαταρίες είναι στην ίδια τιμή γιατί να μην επωφεληθούμε με ό,τι παραπάνω μας δώσει αυτή η μπαταρία;

 

Σωστός!:)

10characters

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας.

 

Έχω το Galaxy S I9000 με την έκδοση 2.3.6. Εδώ και λίγες μέρες το τηλέφωνο μου εμφανίζει το εξής πρόβλημα :

 

Καλώ ή με καλούν. Μιλώ με τον συνομιλητή και σε κάποιες περιπτώσεις, όταν πάω να κλείσω το τηλέφωνο, κολλάει, η οθόνη είναι εντελώς μαύρη και μοιάζει να μη μπορώ να κάνω τίποτα. Σε περιπτώσεις, μετά από λίγο επανέρχεται μόνο του. Σε άλλες, επανέρχεται αν πατήσω κάποια απ' τα κουμπιά (πχ το power). Στις περισσότερες, επανέρχεται αν το συνδέσω σε φορτιστή. Αρκετές φορές επίσης έχω αναγκαστεί να το ανοίξω, να βγάλω τη μπαταρία και να κάνω επανεκκίνηση. Η "υγεία" της μπαταρίας, σύμφωνα με το αντίστοιχο widget, είναι εντάξει.

 

Σε κάποιες περιπτώσεις δεν έχω προλάβει καν να σχηματίσω τον αριθμό του συνομιλητή και συμβαίνει το ίδιο. Στα settings δεν έχω αλλάξει κάτι, η οθόνη είναι προγραμματισμένη να σβήνει στα 15 δεύτερα. On επίσης είναι η λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας και η αυτόματη περιστροφή οθόνης.

 

Καμμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να κάνεις σε ότι θές ένα backup (φωτός,βίντεο,ήχους,μυνήματα,επαφές) και να του κάνεις ένα factory reset να στρώσει.:)
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομορφη παρεα σας :)

Εχω τον γερο-γαλαξια μου απο τον Οκτωμβριο του 2011 και μπορω να πω πως ειμαι αρκετα ευχαριστημενος ειδικα τωρα με CyanogenMod 10.1 που τρεχει.

Το προβλημα μου ειναι πως με 2g και wifi βγαζω με το ζορι 13-14 ωρες αναμονη αλλα με 3g μην το συζητησουμε το πολυ 7-8 ωρες :lol: μιλαμε για stand by οχι παιχνιδια τηλεφωνα κτλπ...

 

Οι λυσεις που σκεφτομουν ηταν να το γυρισω σε καμια rom 2.3.6 ισως εκει κραταει περισσοτερο ή να αλλαξω μπαταρια...

 

Τι μου προτεινεται ? Αν μπορειτε δωστε μου παραδειγματα απο τον δικο σας χρονο αναμονης για να δω που βρισκομαι :cool:

 

Ευχαριστώ!

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

κοίτα αν έχεις 3g συνέχεια ανοιχτό,και το σκαλίζεις όλη τη ώρα,δηλαδή αναμμένη οθόνη,ότι και να βάλεις,νεράκι θα φεύγει η μπαταρία.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

κοίτα αν έχεις 3g συνέχεια ανοιχτό,και το σκαλίζεις όλη τη ώρα,δηλαδή αναμμένη οθόνη,ότι και να βάλεις,νεράκι θα φεύγει η μπαταρία.

 

φιλε μου εδω και πολυ καιρο το δουλευω με 2g...πολυ σπανια με 3g :confused::cry:

Edited by townleader
ορθογραφικο

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εδω και πολυ καιρο το δουλευω με 2g...πολυ σπανια με 3g :confused::cry:

 

Γενικά να ξέρεις,ειδικά με custom rom,μπαταρία τραβάει πολύ το wifi,3g η αναμμένη οθόνη συνέχεια.όχι ότι με μαμά rom θα δείς και μεγάλη διαφορά φυσικά.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά καλησπέρα.. ο γαλαξίας μου έχει τρομερό πρόβλημα με το σήμα απο τότε που του έβαλα cyanogenmod.. ένας φίλος μου είπε ότι φταίει η κεραία και ότι μπορώ να την αλλάξω.. ας με διαφωτίσει κάποιος σχετικός :)
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα.. ο γαλαξίας μου έχει τρομερό πρόβλημα με το σήμα απο τότε που του έβαλα cyanogenmod.. ένας φίλος μου είπε ότι φταίει η κεραία και ότι μπορώ να την αλλάξω.. ας με διαφωτίσει κάποιος σχετικός :)

 

:lol::lol::lol:

όχι δεν φταίει η κεραία

άμα το βάλεις μονίμως σε 2g έχεις πάλι πρόβλημα με το σήμα?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

όχι δεν φταίει η κεραία

άμα το βάλεις μονίμως σε 2g έχεις πάλι πρόβλημα με το σήμα?

 

μέχρι στιγμής το πρόβλημα με το σήμα βλέπω να έχει λυθεί.. ευχαριστώ πολύ! γιατί ομως στο 2g δίκτυο έχει καλύτερο σήμα;

Link to comment
Share on other sites

μέχρι στιγμής το πρόβλημα με το σήμα βλέπω να έχει λυθεί.. ευχαριστώ πολύ! γιατί ομως στο 2g δίκτυο έχει καλύτερο σήμα;

 

γιατί όπως είπες είναι 2g, 3g μπορεί να μην καλύπτεσαι καλά

αλλά όπως και να έχει και εγώ είχα δει ότι με τις cm-slimbean κτλ η ένδειξη του σήματος, αλλά και το πραγματικό σήμα είναι πιο χαμηλό από ότι με στοκ ρομ

και μένα είχε τύχει να με πάιρνουν τηλέφωνο αρκετές φορές και επειδή ήταν πάνω στην αλλαγή δικτύου από 3g σε 2g έλεγε ότι δεν έχω σήμα

επίσης νομίζω ότι με cm-sb ψάχνει πιο πολύ για 3g

 

σε γενικές γραμμές όμως μη σε αγχώνει, το κινητό λειτουργεί όπως θα έπρεπε :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μια βοήθεια παρακαλώ επειδή έχω αρκετά μεγαλο διαστημα να ασχολήθω με S.Κινητό φίλου έχει μείνει στην 2.3.3.Έχει βγει κάποιο πιο πρόσφατο firmware,και αν ναι πως το περνάω?Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μια βοήθεια παρακαλώ επειδή έχω αρκετά μεγαλο διαστημα να ασχολήθω με S.Κινητό φίλου έχει μείνει στην 2.3.3.Έχει βγει κάποιο πιο πρόσφατο firmware,και αν ναι πως το περνάω?Ευχαριστω

 

Οι επίσημες έχουν φτάσει μέχρι 2.3.6.

Ποιες είναι και πως τις περνάς θα διαβάσεις εδω......

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...