Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση για τα nandroid back up και τα back up από το titanium. Επειδή δεν χρησιμοποιώ εξωτερική sd card (δεν με έχει χρειαστεί μέχρι τώρα) στον γαλαξία τα back up αποθηκεύονται στην εσωτερική sd card που έχει η συσκευή (αυτά τα 6gb περίπου). Αν κάνω όμως πχ ένα factory reset τα back up αυτά θα χαθούν έτσι δεν είναι;; Αν τα πάρω με copy-paste στο pc μου και τα ξαναβάλω μέσα μετά θα είναι λειτουργικά; Δηλαδή θα γίνεται restore αν το θελήσω;;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με factory reset δεν διαγράφονται τα αρχεία που υπάρχουν στην εσωτερική SDCard. Βέβαια το να έχεις ένα backup στον υπολογιστή σου είναι πάντα μια πολύ καλή ιδέα οπότε κάνε ένα με copy-paste όπως λες και αν ποτέ χρειαστεί τα βάζεις πάλι στο κινητό σου με τον ίδιο τρόπο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Με factory reset δεν διαγράφονται τα αρχεία που υπάρχουν στην εσωτερική SDCard. Βέβαια το να έχεις ένα backup στον υπολογιστή σου είναι πάντα μια πολύ καλή ιδέα οπότε κάνε ένα με copy-paste όπως λες και αν ποτέ χρειαστεί τα βάζεις πάλι στο κινητό σου με τον ίδιο τρόπο.

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση! :) Κάτι ακόμα όσον αφορά για τη λειτουργία του titanium. Πες πως κάνω factory reset και μετά εγκαθιστώ πρώτα πρώτα το titanium. Όταν πατήσω επαναφορά των αντιγράφων ασφαλείας των εφαρμογών που είχα κάνει αυτές θα εγκατασταθούν αυτόματα και θα επανέλθουν με τις ρυθμίσεις κτλ. που είχαν όταν δημιούργησα το αντίγραφο ασφαλείας ή πρέπει να τις εγκαταστήσω πρώτα εγώ και μετά κάνω επαναφορά για τις ρυθμίσεις τους δεδομένα κτλ. ;

Link to comment
Share on other sites

Θα εγκατασταθούν αυτόματα από το Titanium και θα περαστούν οι ρυθμίσεις που είχες στις εφαρμογές όταν έκανες το Backup.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση! :) Κάτι ακόμα όσον αφορά για τη λειτουργία του titanium. Πες πως κάνω factory reset και μετά εγκαθιστώ πρώτα πρώτα το titanium. Όταν πατήσω επαναφορά των αντιγράφων ασφαλείας των εφαρμογών που είχα κάνει αυτές θα εγκατασταθούν αυτόματα και θα επανέλθουν με τις ρυθμίσεις κτλ. που είχαν όταν δημιούργησα το αντίγραφο ασφαλείας ή πρέπει να τις εγκαταστήσω πρώτα εγώ και μετά κάνω επαναφορά για τις ρυθμίσεις τους δεδομένα κτλ. ;

 

Θα εγκατασταθούν αυτόματα από το Titanium και θα περαστούν οι ρυθμίσεις που είχες στις εφαρμογές όταν έκανες το Backup.

 

Και τα 2 γίνονται. Το titanium κάνει τα πάντα. Αν θές να επαναφέρεις μόνο τις ρυθμίσεις, μπορείς. Αν θες ολόκληρη την εφαρμογή χωρίς ή μαζί με τις ρυθμίσεις, κι αυτό γίνεται.

Εγώ ας πούμε μεταξύ άλλων μεταφέρω τα scores από τα παιχνίδια μου μεταξύ tablet και τηλεφώνου. Δεν υπάρχει πιο χρήσιμη εφαρμογή απ'το titanium (εκτός απ'το phone.apk, ίσως :p)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Άλλες 2 ερωτησούλες παιδιά (sorry που σας πρήζω :) )

1) Παρόλο που δεν έχω βάλει κάρτα SD στη συσκευή από τον file explorer βλέπω ότι υπάρχει ένας φάκελος /sdcard/external_sd/ . Βέβαια είναι άδειος αλλά γίνεται να δημιουργήσω υποφάκελο εκεί μέσα. Πώς γίνεται αυτό αφού δεν έχω βάλει κάρτα μνήμης;;;

2) Έχω παρατηρήσει ότι τα αρχεία apk κάθε εφαρμογής που εγκαθιστώ αποθηκεύονται στο φάκελο /data/app πιάνοντας χώρο. Αν τα σβήσω είναι ΟΚ ή θα παίξει πρόβλημα;;

Link to comment
Share on other sites

Άλλες 2 ερωτησούλες παιδιά (sorry που σας πρήζω :) )

1) Παρόλο που δεν έχω βάλει κάρτα SD στη συσκευή από τον file explorer βλέπω ότι υπάρχει ένας φάκελος /sdcard/external_sd/ . Βέβαια είναι άδειος αλλά γίνεται να δημιουργήσω υποφάκελο εκεί μέσα. Πώς γίνεται αυτό αφού δεν έχω βάλει κάρτα μνήμης;;;

2) Έχω παρατηρήσει ότι τα αρχεία apk κάθε εφαρμογής που εγκαθιστώ αποθηκεύονται στο φάκελο /data/app πιάνοντας χώρο. Αν τα σβήσω είναι ΟΚ ή θα παίξει πρόβλημα;;

 

για το πρωτο ειναι η εσωτερικη μνημη 8γβ του τηλεφωνου..για το δευτερο,νομιζω οτι θα παίξει πρόβλημα..

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

για το πρωτο ειναι η εσωτερικη μνημη 8γβ του τηλεφωνου..για το δευτερο,νομιζω οτι θα παίξει πρόβλημα..

 

Δεν νομιζω για το πρωτο να ειναι η εσωτερικη μνημη 8gb, ειναι η διαδρομη της εξωτερικης καρτας sd και αφου δεν εχει βαλει, δεν μπορει να δημιουργησει μεσα φακελους :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Άλλες 2 ερωτησούλες παιδιά (sorry που σας πρήζω :) )

1) Παρόλο που δεν έχω βάλει κάρτα SD στη συσκευή από τον file explorer βλέπω ότι υπάρχει ένας φάκελος /sdcard/external_sd/ . Βέβαια είναι άδειος αλλά γίνεται να δημιουργήσω υποφάκελο εκεί μέσα. Πώς γίνεται αυτό αφού δεν έχω βάλει κάρτα μνήμης;;;

2) Έχω παρατηρήσει ότι τα αρχεία apk κάθε εφαρμογής που εγκαθιστώ αποθηκεύονται στο φάκελο /data/app πιάνοντας χώρο. Αν τα σβήσω είναι ΟΚ ή θα παίξει πρόβλημα;;

 

1) Νομίζω ότι ισχύει αυτό που είπε o Ηρακλής πιο πάνω. Δεν θυμάμαι καλά.

2) Αν σβήσεις κάποιο apk από το data/app ουσιαστικά διαγράφεις την εφαρμογή που πέρασες.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

για το πρωτο ειναι η εσωτερικη μνημη 8γβ του τηλεφωνου..για το δευτερο,νομιζω οτι θα παίξει πρόβλημα..

Δεν νομίζω να είναι η εσωτερική μνήμη γιατί η διαδρομή της είναι /sdcard ενώ η διαδρομή του φακέλου που λέω είναι /sdcard/external_sd

Δεν νομιζω για το πρωτο να ειναι η εσωτερικη μνημη 8gb, ειναι η διαδρομη της εξωτερικης καρτας sd και αφου δεν εχει βαλει, δεν μπορει να δημιουργησει μεσα φακελους :rolleyes:

Εϊναι άδειος αλλά το θέμα είναι ότι μπορώ να δημιουργήσω εκεί μέσα φάκελο! :confused:

Για να σας προλάβω δεν υπάρχει περίπτωση να έχω βάλει κάρτα και να μην το ξέρω!! :lol:

Σε σας δεν υπάρχει αυτός ο φάκελος;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι η εσωτερική μνήμη γιατί η διαδρομή της είναι /sdcard ενώ η διαδρομή του φακέλου που λέω είναι /sdcard/external_sd

 

Εϊναι άδειος αλλά το θέμα είναι ότι μπορώ να δημιουργήσω εκεί μέσα φάκελο! :confused:

Για να σας προλάβω δεν υπάρχει περίπτωση να έχω βάλει κάρτα και να μην το ξέρω!! :lol:

Σε σας δεν υπάρχει αυτός ο φάκελος;;

 

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάρτα, είναι ένας φάκελος όπως όλοι οι άλλοι. Όταν μπει κάρτα, η κάρτα γίνεται mount στον φάκελο αυτόν. Aν (κακώς) δημιουργήσεις εκεί μέσα υποφακέλους, θα εξαφανιστούν, μέχρι να κάνεις unmount την κάρτα, και μετά θα είναι πάλι ορατοί. Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα περίεργο εδώ. Έτσι λειτουργεί το linux.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάρτα, είναι ένας φάκελος όπως όλοι οι άλλοι. Όταν μπει κάρτα, η κάρτα γίνεται mount στον φάκελο αυτόν. Aν (κακώς) δημιουργήσεις εκεί μέσα υποφακέλους, θα εξαφανιστούν, μέχρι να κάνεις unmount την κάρτα, και μετά θα είναι πάλι ορατοί. Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα περίεργο εδώ. Έτσι λειτουργεί το linux.

 

Τώρα ναι, έτσι εξηγείται... :) Φάκελο δημιούργησα μόνο από περιέργεια να δω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, αλλα εχει βγει μια φημη οτι προκειται να παρουσιασει η samsung ενα s3 στις 4 ιντσες, λετε να βγει αληθινη..;:eek:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, αλλα εχει βγει μια φημη οτι προκειται να παρουσιασει η samsung ενα s3 στις 4 ιντσες, λετε να βγει αληθινη..;:eek:

 

οχι...:p :lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

οχι...:p :lol:

 

Δεν θα σου αρεσε κατι τετοιο θελεις να πεις δηλαδη, Βασιλη..;:rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου αρεσε κατι τετοιο θελεις να πεις δηλαδη, Βασιλη..;:rolleyes:

 

Κοιτα , θεωρω εγω οτι οι 4 , αντε 4.3 ινστες ειναι το max για τους περισσοτερους.Γιατι κακα τα ψεματα φορητη συσκευη παιρνουμε κ, και οχι tablet ή phablet οπως θελουν να τα ονομασουν τωρα τελευταια. Εε , βαλε και το οτι το νεο iphone θα ειναι 4 ιντσες , σου λεει η Samsung δεν βγαζουμε ενα κνιητο στις 4 ίνστες;

 

Τωρα που το σκεφτομαι εχουν ηδη ριξει προσφατα στην αγορα ενα 4ιντσο Galaxy , το Advance , το οποιο και μεγαλη αναλυση εχει , και δυπιρηνο ειναι και φλας εχει.Οποτε; Εγω δεν νομιζω να βγαλει αλλο κινητο.Εδω θα ειμαστε ομως..:)

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

εχω το εξης προβλημα δεν μπορω να κανω hard reset στο samsung galaxy gt-i9000 τιν διαδικασια που πρεπει να ακολουθω ειναι η εξης. βγαζω την μπαταρια και τιν ξαναβαζω μετα παταω volume up + home + power το αποτελεσμα εινια να μου βγαζει το λογο του τηλεφωνου και να ξανακανει reset συνεχεια στο Logo αν τα αφησω θα ανοιξει το τηλεφωνο κανονικα... παρακαλω για καπιος να με βοηθησει.....
NGAITA
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να μπω στο menu εχω ξεχασει τον κωδικο ασφαλειας

 

δυστυχως δεν ανοιγει κανονικα

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
NGAITA
Link to comment
Share on other sites

Τοτε αν δε μπαινει με τίποτα recovery θα προτεινα να δοκιμασεις αν μπαινει download mode (με volume down αντι για up) ωστε να φλασαρεις καποια ρομ μεσω odin απο τον οδηγο εδω στο φορουμ. Θυμασαι τι λογισμικο ειχες?
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν ανοιγει κανονικα

 

έβαλες pattern lock και ξέχασες το pattern? αυτό εννοείς;

edit:ακυρο

Edited by mico

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω root στη συσκευή μου αλλά δε ξέρω πια αρχεία πρέπει να χρησιμοποιήσω, η συσκευή μου είναι από Γερμανία (T-mobile),

η έκδοση βασικού φάσματος είναι: I9000XXJVO

και η έκδοση Kernel που έχει: 2.6.35.7-Ι9000BOJV8

Μήπως ξέρει κανείς τι αρχεία πρέπει να χρησιμοποιήσω για να κάνω ROOT;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω root στη συσκευή μου αλλά δε ξέρω πια αρχεία πρέπει να χρησιμοποιήσω, η συσκευή μου είναι από Γερμανία (T-mobile),

η έκδοση βασικού φάσματος είναι: I9000XXJVO

και η έκδοση Kernel που έχει: 2.6.35.7-Ι9000BOJV8

Μήπως ξέρει κανείς τι αρχεία πρέπει να χρησιμοποιήσω για να κάνω ROOT;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3995990

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

έβαλες pattern lock και ξέχασες το pattern? αυτό εννοείς;

edit:ακυρο[/QUOT

 

ναι δεν θυμαμαι τον συνδιασμο που ειχα βαλει. για αυτο δεν με αφινει να κανω hard reset?

NGAITA
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...