Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mια βοήθεια, ως πολύ άσχετη. Έχω το galaxy s με τα ακόλουθα στοιχεία:

έκδοση firmware 2.1 - update 1

I9000XXJPP

έκδοση Kernel 2.6.29

root@SE-S603#2

 

ECLAIR.XMJM2

 

Στο KIES μου βγάζει μήνυμα πως δεν μπορώ να κάνω αναβάθμιση.

Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα?

 

Eclair..;:wacko:

Λοιπον το πιο ευκολο που εχεις να κανεις ειναι να διαβασεις εδω προσεχτικα και να του βαλεις την 2.3.6 jw6, να ανασανει λιγο ο γαλαξιας σου :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mια βοήθεια, ως πολύ άσχετη. Έχω το galaxy s με τα ακόλουθα στοιχεία:

έκδοση firmware 2.1 - update 1

I9000XXJPP

έκδοση Kernel 2.6.29

root@SE-S603#2

 

ECLAIR.XMJM2

 

Στο KIES μου βγάζει μήνυμα πως δεν μπορώ να κάνω αναβάθμιση.

Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα?

 

ECLAIR!!! μην το αλλάξεις! είναι συλλεκτικό:lol::lol::lol::lol:

ακολούθησε τον οδηγό που έδωσε ο Ηρακλης και θα έχεις νέο κινητό!

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, ξερουμε μηπως αν η ελληνική samsung θα δωσει επισημο ελληνικό update για το ics value pack;

 

Αν ειναι να το δωσει καποια στιγμη, να περιμενω, να μην καθομαι να φλασαρω.

 

 

Παρεμπιπτοντως, ποση ram έχει η jw6; Αξιζει η μεταβαση; Εγω ειμαι με 2.3.3 και δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα.

 

 

Επισης, επι τη ευκαιρια, γιατι ενω τα specs λενε οτι εχουμε 512 mb ram, το τηλεφωνο δειχνει να εχει μονον 329 mb;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, ξερουμε μηπως αν η ελληνική samsung θα δωσει επισημο ελληνικό update για το ics value pack;

Αν ειναι να το δωσει καποια στιγμη, να περιμενω, να μην καθομαι να φλασαρω.

Παρεμπιπτοντως, ποση ram έχει η jw6; Αξιζει η μεταβαση; Εγω ειμαι με 2.3.3 και δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα.

Επισης, επι τη ευκαιρια, γιατι ενω τα specs λενε οτι εχουμε 512 mb ram, το τηλεφωνο δειχνει να εχει μονον 329 mb;

 

Μη περιμένεις. Θα μείνεις στο περίμενε! μιλάω εκ πείρας, εχω το κινητό 2 χρόνια τώρα. και η 2.3.3 που έχεις πιθανόν να σου παρουσιάσει battery drain σε κάποια φάση. Φλάσαρε ότι θέλεις. Οι οδηγοί φλασαρίσματος και ρουτ είναι υπερπλήρεις.

329 mb είναι η διαθέσιμη ram η υπόλοιπη δεσμεύεται απο τη Rom. Μπορεί να αυξηθει η διαθέσιμη λίγο αλλα αυτά είναι για μετα.

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως σαν ποιότητα θα αξίζει το digitizer από ebay :worry: Επίσης το original ανταλλακτικο της samsung έρχεται ως οθόνη μαζί με το digitizer οπότε το κόστος αν το πας σε samsung είναι απλησίαστο. Πάντως αν αγοράσεις digitizer η αλλαγή θα θέλει πολύ μεγάλη προσοχή διότι έχω την εντύπωση πως η οθόνη είναι κολλημένη πάνω σε αυτό. Δε γνωρίζω κάποιο κατάστημα απλά είπα να αναφέρω την άποψη μου :p

 

Ευχαριστω πολυ!!:happy: Θα βολευτω με καποια διαφανεια:cool:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!:happy: Θα βολευτω με καποια διαφανεια:cool:

 

Εμένα που έχει γρατζουνιστεί η ζελατίνα και βαριέμαι να την αλλάξω? :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, προσφάτως αγόρασα από Αγγλία το Samsung Galaxy S I9000 8GB, και μου εμφανίζει το παρακάτω σφάλμα ,συνήθως μάλλον μετά τον τερματισμό μιας κλήσης, το μήνυμα είναι " Λυπούμαστε αλλά η διαδικασία com.android.phone σταμάτησε δοκιμάστε αργότερα". Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει αν το εν λόγω πρόβλημα προέρχεται από το software ή το hardware κομμάτι του κινητού, και αν κάποιος γνωρίζει πως μπορώ να το αντιμετωπίσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια. Τα στοιχεία του κινητού είναι τα εξής :

Κωδικός μοντέλου : GT-I9000

Έκδοση Firmware : 2.3.4

Έκδοση βασικού φάσματος : I9000XXJVQ

Έκδοση kernel : 2.6.35.7-I9000XXJVQ-CL281085 se.infra@SEP-39 #2

Αριθμός κατασκευής : GINGERBREAD.XXJVQ

Link to comment
Share on other sites

software ειναι περνα μια αλλη ρομ ακολουθωντας τις οδηγιες απο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882 και θα εισαι οκ, προτεινω την Gingerbread 2.3.6 "ics value pack" I9000XWJW5
Link to comment
Share on other sites

Ειναι γνωστο φαινομενο διαφορων gb roms, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις μια εκ των jw5 ή jw6 συμφωνα παντοτε με τους αναλυτικοτατους οδηγους. :rolleyes:

 

ps. για τετοιου ειδους θεματα καλο ειναι να μην ανοιγονται καινουργια threads, μια επισημανση στα αναλογα thread που ηδη υπαρχουν, ειναι προτιμοτερη :happy:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις επισημάνσεις , θα ήθελα να κάνω άλλη μία ερώτηση πριν ξεκινήσω την διαδικασία , στο κινητό δεν έχω κάνει προηγουμένως καμία διαδικασία Re-partition ή flash , εφόσον εγκαταστήσω ως καινούργια rom την Gingerbread 2.3.6 "ics value pack" I9000XWJW5 πρέπει να ακολουθήσω το πρώτο βήμα της διαδικασίας δηλαδή το Re-partition ή απλά περνάω κατευθείαν στο δεύτερο βήμα στο Flash.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φλασάρεις χωρίς re-partition και pit αφού είσαι ήδη σε επίσημη Gingerbread.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια, ολοκλήρωσα με επιτυχία το flash της rom σε 2.3.6. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει εμφανίσει ξανά το συγκεκριμένο πρόβλημα εκτός από ένα άλλο error το "com.android.vending" την στιγμή που έκανα update εφαρμογή από το market πριν όμως γίνει η αλλαγή στο κινητό από market σε Play store. Μετά αφού επανακίνησα το κινητό και το market αναβαθμίστηκε σε play store έκανα update και εγκαταστάσεις εφαρμογών χωρίς να μου επανεμφανίσει το συγκεκριμένο error. Για το συγκεκριμένο error υπάρχει κάποια λύση για να επιλυθεί ή μετά την αναβάθμιση σε Play store δεν θα μου το επανεμφανίσει.
Link to comment
Share on other sites

ειπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα αναμεσα σε jw5 kai jw6? επειδη χρησιμοποιω αρκετα 3G δικτυο και διαβασα κατι με το CSC το λεω..και αν γινοταν ενα λινκ για αυτο το CSC... Edited by mixalis2
Link to comment
Share on other sites

ειπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα αναμεσα σε jw5 kai jw6? επειδη χρησιμοποιω αρκετα 3G δικτυο και διαβασα κατι με το CSC το λεω..και αν γινοταν ενα λινκ για αυτο το CSC...

 

Tο csc που βαζεις στην jw6 ειναι της jw5..αν θελεις να βαλεις την jw6 κατεβασε και την jw5 και παρε μονο το jvc csc ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Tο csc που βαζεις στην jw6 ειναι της jw5..αν θελεις να βαλεις την jw6 κατεβασε και την jw5 και παρε μονο το jvc csc ;)

 

Ευχαριστω..!

η jw6 ειναι σε μορφη ΕΧΤ4? η πρεπει να μετατραπουν και αυτες για το lagfix?η δεν ειπαρχει lagfix για να ανυσηχω? :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω..!

η jw6 ειναι σε μορφη ΕΧΤ4? η πρεπει να μετατραπουν και αυτες για το lagfix?η δεν ειπαρχει lagfix για να ανυσηχω? :P

 

Δεν ειναι ext4, rfs ειναι αλλα μην σε απασχολει πλεον, δεν υπαρχει lag :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

ok περασα JW6 πραγματικα αλλο κινητο! εβαλα και το CSC απο JW5 εβαλα και τον semaphore 2.7.4 εχω ομως 2 θεματακια..μου πεταει αρκετες εφαρμογες που ζητανε αναγκαστικο κλεισιμο δεν μου δουλευει το superuser εικονιδιο οπως πριν στην 2.3.3 αλλα εχει ενα Semaphore προστεθει και επισης δεν εχω δικτυο 3G ενω εκανα αυτο το κολπο με το imei και εχω COS..τι κανουμε τωρα?
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη η jw6 αλλα ρε παιδια τις ασθενιες της jw5 τις εχει ακομα. Ωρες ωρες τρωει κατι μα κατι κολληματα Θεέ μουυυυυυυυυυυυυυυ.

Πριν απο λιγο ακουστε. Κολλησε και ηταν μαυρισμενη η οθονη. Δεν ανοιγε. Απο το σταθερι κανω κληση στο κινητο. Χτυπαει κανονικα αλλα η οθονη καταμαυρη. Κλεινω το σταθερο (τερματιζω την κληση) και το κινητο χτυπουσα ασταματητα. Ουτε τηλεφωνητης ουτε τιποτα. Ε τελικα εβγαλα την μπαταρια.

TCe
Link to comment
Share on other sites

ok περασα JW6 πραγματικα αλλο κινητο! εβαλα και το CSC απο JW5 εβαλα και τον semaphore 2.7.4 εχω ομως 2 θεματακια..μου πεταει αρκετες εφαρμογες που ζητανε αναγκαστικο κλεισιμο δεν μου δουλευει το superuser εικονιδιο οπως πριν στην 2.3.3 αλλα εχει ενα Semaphore προστεθει και επισης δεν εχω δικτυο 3G ενω εκανα αυτο το κολπο με το imei και εχω COS..τι κανουμε τωρα?

 

Δεν έκανες factory reset, έκανες;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανες factory reset, έκανες;

 

χμ..μου διεφυγε αυτο...αμα το κανω reset θα χασω τα παντα?εκανα μονο κατι ρεσετ απο το recovery, cashe και ενα αλλο..φταιει αυτο και για το 3G?

 

λοιπον με hard reset διορθωθηκαν ολα...επισης επιβεβαιωνω οτι με αλλαγη του product code δεν αλλαζει κατι στο 3G...πρεπει να πας στην ενοτητα δικτυα τηλεφωνιας και να κανεις νεο APN αναλογα τον παροχο σου και επανερχεται!

 

Ενα τεραστιο ευχαριστω στον Τyxerakias που τον επρηξα και με ανεχτηκε ολο το πρωι καθως και τον hraklhs57 για την βοηθεια του σε μερικα πραγματα που κολησα..!να στε καλα παιδες! σημερα ηταν μερα που ανακαλυψα τι εστι Αndroid!!! :p:D:D

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

λοιπον με hard reset διορθωθηκαν ολα...επισης επιβεβαιωνω οτι με αλλαγη του product code δεν αλλαζει κατι στο 3G...πρεπει να πας στην ενοτητα δικτυα τηλεφωνιας και να κανεις νεο APN αναλογα τον παροχο σου και επανερχεται!

 

Ενα τεραστιο ευχαριστω στον Τyxerakias που τον επρηξα και με ανεχτηκε ολο το πρωι καθως και τον hraklhs57 για την βοηθεια του σε μερικα πραγματα που κολησα..!να στε καλα παιδες! σημερα ηταν μερα που ανακαλυψα τι εστι Αndroid!!! :p:D:D

 

Η περιπτωση σου φιλε μου ειναι τρανο παραδειγμα των εσφαλμενων εντυπωσεων και αποτελεσματων που αποκομιζεις απο μια ρομ οταν θεωρεις οτι αφου εγκατασταθηκε η ρομ αναρωτιεσαι γιατι παρουσιαζονται τυχον διαφορα μικροπροβληματα, αδιαφορωντας για τον τροπο με τον οποιο την περασες.Για αυτο επικρατει πληθωρα αποψεων σχεδον σε καθε ρομ, γιατι πολυ απλα δεν εχει μονο σημασια το αποτελεσμα, αλλα ποια διαδικασια οδηγει στο αποτελεσμα αυτο ;)

Να εισαι καλα φιλε !

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι;

Για να στέλνω/λαμβάνω mms, πρέπει να έχω ενεργοποιημένη τη χρήση δεδομένων πακέτων; Αυτό όμως δε θα με χρεώνει και στις χαζόεφαρμογές που κάνουν κάτι συγχρονισμούς του στυλ 1 ΚΒ τη μέρα;

Εγώ έχω περάσει όλες τις ρυθμίσεις όπως αναφέρονται εδώ, αλλά δε βλέπω να μπορώ να στείλω mms... Μου γράφει απλά αποστολή, και κάθεται εκεί με τις ώρες, δε στέλνεται..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι;

Για να στέλνω/λαμβάνω mms, πρέπει να έχω ενεργοποιημένη τη χρήση δεδομένων πακέτων; Αυτό όμως δε θα με χρεώνει και στις χαζόεφαρμογές που κάνουν κάτι συγχρονισμούς του στυλ 1 ΚΒ τη μέρα;

Εγώ έχω περάσει όλες τις ρυθμίσεις όπως αναφέρονται εδώ, αλλά δε βλέπω να μπορώ να στείλω mms... Μου γράφει απλά αποστολή, και κάθεται εκεί με τις ώρες, δε στέλνεται..

 

οπως και με το 3G δικτυο που αναφερω παραπανω πρεπει να κανεις ενα λογαριασμο APN στο μενου Ρυθμισεις κινητης τηλεφωνιας που αυτος ο λογαριασμος θα ειναι για MMS σου εχει επισης και επιλογη για Ιντερνετ(3G)

Link to comment
Share on other sites

οπως και με το 3G δικτυο που αναφερω παραπανω πρεπει να κανεις ενα λογαριασμο APN στο μενου Ρυθμισεις κινητης τηλεφωνιας που αυτος ο λογαριασμος θα ειναι για MMS σου εχει επισης και επιλογη για Ιντερνετ(3G)

 

Το έχω κάνει αυτό, έχω 2 λογαριασμούς APN, έναν για ίντερνετ κι έναν για μμσ. Αλλά δε βλέπω να λειτουργεί..

Και η απορία μου είναι αν θα πρέπει να έχω ανοιχτά και τα δεδομένα, οπότε έτσι να χρεώνομαι σίγουρα καθημερινά 1€ που έχουν τα προγράμματα..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...