Jump to content

[Tablet] Motorola XOOM


zafos90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήρα από Αμερική το WiFi Only μοντέλο πριν μια εβδομάδα.

Τιμή στα 599$ + 61 $ φόροι Νέας Υόρκης δηλαδή γύρω στα 450 ευρώ με την τότε ισοτιμία. Αναρωτιέμαι με τι τιμή θα το φέρουν εδώ.

 

Με το που το πήρα, δεν πρόλαβα να χαρώ την 3.0, να σου η 3.1 με πολλά καλούδια και αρκετή παραπάνω ταχύτητα.

 

Rootάρεται πανεύκολα, για όσους ενδιαφέρονται, σαν google developer device. Με δύο εντολές fastboot και είσαι έτοιμος, σχεδόν με τις ευλογίες της Motorola.

 

Οι tablet specific εφαρμογές εξακολουθούν να είναι λίγες αλλά αυτό θα φτιάξει με τον καιρό (ελπίζω).

 

Mkv παίζει με αρκετούς player (Vital, Rock, etc) αλλά είναι αρκετά choppy και ο ήχος δεν παίζει πάντα. Δεν πρόκειται να αντικαταστήσει κανένα media player anytime soon.

 

Δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω τα USB host mode και hdmi out γιατί ακόμα περιμένω τους αντίστοιχους αντάπτορες και καλώδια από το ebay. Πάντως στην 3.1 officially υποστηρίζονται usb συσκευές, όπως πληκτρολόγια, ποντίκια, xbox 360 και ps3 controllers, digital cameras και usb sticks.

Επίσης υποστηρίζονται και bluetooth συσκευές. Με μεγάλη ευκολία σύνδεσα ένα logitech mx900 mouse στο xoom, αλλά από χρηστικότητα δεν έλεγε πολλά κυρίως γιατί δεν έχεις επιλογές για την ταχύτητα του pointer etc.

 

Ελληνικό πληκτρολόγιο δεν έχει καθόλου, δυστυχώς. Εν αναμονή της κυκλοφορίας από την Cosmote για να βάλουμε το αντίστοιχο apk.

 

Μεγάλα μείον πλην του πληκτρολογίου είναι η απουσία usb storage mode, το οποίο με αναγκάζει να κάνω φακιρικά στο linux για να το κάνω mount (αλλά γίνεται).

Στα windows δουλεύει κανονικά πάντως μετά από εγκατάσταση κάποιων drivers από το windows update.

Και η μεγαλύτερη έλλειψη/αστοχία είναι ότι δεν φορτίζει από το usb αλλά με δικό του καλώδιο που μοιάζει με nokia τηλεφώνων 5ετίας.

 

Όποια άλλη ερώτηση, μετά χαράς να απαντήσω.

 

 

καλησπερα θα ηθελα να σου κανω μια ερωτηση η microsd διαβαζει κανονικα η οχι γιατι ακουσα οτι δεν δουλευει ειναι αληθεια?

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η microsd υποδοχή δεν δουλεύει σε stock firmware.

O λόγος που οfficially δεν δουλεύει, είναι πως η εσωτερική μνήμη κάνει mount στο /mnt/sdcard εκεί δηλαδή που θεωρητικά έπρεπε να φορτώνεται η micro sd κάρτα όπως και στα κινητά τηλέφωνα.

Σε custom kernels δουλεύει,και κάνει mount στο /mnt/sdcard/external. Δεν είναι η καλύτερη λύση, αλλά να γίνεται η δουλειά.

Το μόνο πρόβλημα είναι όταν πατάς Settings > Storage στο χώρο που πιάνουν τα applications φαίνονται κάτι τρελά νούμερα

όπως -174385789437934.

 

Το έγραψα και σε ένα άλλο forum, αλλά νομίζω αξίζει προσοχής:

 

Διαβάζοντας στο xda, φαίνεται πως μόνο τα US Xooms θεωρούνται "experience devices" από τη Google και για αυτό ήδη έχουν λάβει την 3.1 . Η διαφορά είναι ότι το update γίνεται κατευθείαν push από την Google και όχι από την Motorola. Στις άλλες αγορές που έχει ήδη κυκλοφορήσει (Καναδάς, Αγγλία, Γερμανία) υπεύθυνη για το update είναι αποκλειστικά η Motorola και για αυτό αργεί (συν το όποιο localization).

 

Περίεργο, γιατί δεν νομίζω ότι ισχύει το ίδιο με τα Nexus One/S .

 

Οπότε αν τυχόν κανείς σκέφτεται την αγορά του Xoom όταν κυκλοφορήσει και στην Ελλάδα, καλό είναι να γνωρίζει και αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

:)ναι εγω απο germano 770Ε :)

θα το εχει απο εβδομαδα

 

Υποθέτω ότι αυτή είναι ότι αυτή είναι η τιμή του 3g μοντέλου. Κάπου εκεί θεωρούσα ότι θα έρθει, δεδομένου ότι στην Αμερική έχει 800$ χωρίς φόρους. Ξέρεις αν η Cosmote θα φέρει και το WiFi only ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιλά το βρήκα εδώ http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=21234&catid=731 στα 600ευρό... Να το πάρω??? θα εχει και ελληνικά κανονικά???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλω ότι θα έχει ελληνικά, σαν παραεισαγωγή μου κάνει.

Πάντως δεν χάνεις τίποτα να τους πάρεις ένα τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις.

Σαν τιμή πάντως δεν το λες και άσχημο, όταν το ipad2 wifi 32gb έχει 615-620 (και χωρίς hardware gps).

Αν το xoom ήταν λίγο πιο κάτω, πχ στα 500 ή 550 θα στο πρότεινα. Το honeycomb έχει ακόμα τα προβληματάκια του αλλά αν γουστάρεις να την ψάχνεις, go for it.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιλά το βρήκα εδώ http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=21234&catid=731 στα 600ευρό... Να το πάρω??? θα εχει και ελληνικά κανονικά???

 

αυτο ειναι το wifi only αλλα ελληνικα εχει το εχω τσεκαρει απο το sdk της google πληκτρολογιο δεν ειναι ελληνικο.

Link to comment
Share on other sites

Και που θα βρω το ελληνικο με ελληνικο πληκτρολογιο...Ξερετε αν θα βγει και ποτε παιδια...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

κατσε να το παρω με το καλο απο εβδομαδα να δω εχει και του γερμανου ελληνικο πληκτρολογιο και αν ναι βλεπουμε τι κανουμε

εχω και κατι πληκρολογια να δοκιμασω:rolleyes:

 

χαχαχα ουτε το xoom της cosmote εχει ελληνικα στο πληκρολογιο και τωρα ψαχνομαι

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεσαι το root και το flash της 3.1, στο xda υπάρχουν όλα τα πληκτρολόγια...H διαδικασία αυτή απο ότι είδα, μετά το τέλος της σου χαλάει τα OTA updates όποτε και αν έρθουν για τα ευρωπαϊκά XOOM. Αυτό σημαίνει οτι στηρίζεσαι πλέον στο community για updates (τουλάχιστον προς το παρόν)....

 

Το είδα στο Λονδίνο και όντως είναι πολύ καλό....το θέμα με τα updates όμως με προβληματίζει και με σταματά απο την αγορά του....είδωμεν

Edited by dkaris
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιο θεμα με τα τελωνια.....εγω σκεφτομαι μα ψαξω για συσκευη απο αμερικη.

 

Οταν παραλαβεις με το καλο, ενημερωσε μας.

Ευχαριστω

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιο θεμα με τα τελωνια.....εγω σκεφτομαι μα ψαξω για συσκευη απο αμερικη.

 

Τι πιο πιθανό είναι να πληρώσεις εκτελωνιστικά τέλη και δεν είναι λίγα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

αγορές εντός της Ευρωπαικής 'Ενωσης δεν πληρώνεις δασμούς και φόρους.Απο Αμερική ίσως και να σε πιάσει το τελωνέιο.Αν στο στείλουνε σαν δώρο(πχ με ενδειξη gift)δεν θα χρεωθείς.Αλλα δυστηχώς δεν το κάνουν πολλά μαγαζιά.
...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν στο στείλουνε σαν δώρο(πχ με ενδειξη gift)δεν θα χρεωθείς.

 

Αυτό δεν είναι δεδομένο. Πλέον τα ψάχνουν περισσότερο.

 

Αλλά το θέμα μας εδώ είναι το XOOM και ας επικεντρωθεί η συζήτηση σε αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πήρα από Αμερική το WiFi Only μοντέλο πριν μια εβδομάδα.

 

Θα μπορούσες να μας πεις σχετικά με την διάρκεια της μπαταρίας απο την μέχρι τώρα χρήση σου;

Επίσης έχω δει μεγάλη συζήτηση γύρω από τα high definition video...έχεις κάνει κάποια δοκιμή; Παίζουν σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Το multiling keyboard πάντως δουλεύει.

 

Ναι το ανακάλυψα από το xoom γράφω τώρα ευχαριστώ πάντως

Είναι πολύ καλο

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας πεις σχετικά με την διάρκεια της μπαταρίας απο την μέχρι τώρα χρήση σου;

Επίσης έχω δει μεγάλη συζήτηση γύρω από τα high definition video...έχεις κάνει κάποια δοκιμή; Παίζουν σωστά;

 

Η μπαταρία κρατάει γύρω στις 9 με 10 ώρες "καλής χρήσης". Και εννοώ surfing με το wifi πάντα on (sleep policy never), μουσική, flash video. Πολύ παραπάνω από ότι θα κρατούσε ένα netbook.

 

Τα high def video είναι λίγο περίεργα. Με τους περισσότερους players είτε παίζουν choppy με ήχο είτε καλά (όχι τέλεια) χωρίς ήχο. Αναλόγως τι codecs και τι bitrate θα πετύχεις. Την καλύτερη απόδοση την έχω δει με το moboplayer, αλλά στα περισσότερα HD vids που έχω (κυρίως 720p σειρές HDTV.LOL.mkv και τα λοιπά) δεν παίζει τον ήχο. Βέβαια όλα αυτά τα δοκιμάζω με cifs share σε wifi b/g με 2-2,5 mb/sec , οπότε υποθέτω αν τα μετέφερα στη συσκευή θα πήγαινε και λίγο καλύτερα. Όταν βγει mplayer με matroska hardware acceleration στα tegra 2 άνετα το κάνεις media player. Μέχρι τότε υπομονή.

Όλα αυτά βέβαια αλλάζουν αν έχεις video σε mp4 που υπάρχει hardware acceleration. Εκεί όλα παίζουν τέλεια.

Edited by lazarost
Link to comment
Share on other sites

Πηγα γερμανο κολωνακι και το ειδα απο κοντα.Δεν ξερω αν εχει ελληνικο πληκτρολογιο μιας και δεν με αφησαν να το ανοιξω...αν ξερει καποιος ας μας πει ρε παιδια...

Στα 550 με το προγραμα on the go 10gb....

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Πηγα γερμανο κολωνακι και το ειδα απο κοντα.Δεν ξερω αν εχει ελληνικο πληκτρολογιο μιας και δεν με αφησαν να το ανοιξω...αν ξερει καποιος ας μας πει ρε παιδια...

Στα 550 με το προγραμα on the go 10gb....

 

Όχι δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο εγώ από τον γέρμανο το πήρα αλλά κατεβαζεις ένα και εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι αυτή είναι ότι αυτή είναι η τιμή του 3g μοντέλου. Κάπου εκεί θεωρούσα ότι θα έρθει, δεδομένου ότι στην Αμερική έχει 800$ χωρίς φόρους. Ξέρεις αν η Cosmote θα φέρει και το WiFi only ?

 

Αν και λίγο αργοπορημενα την απαντώνται την ερωτητη θα φέρει το 3g μοντέλο μόνο

επίσης την σιλικονη την έχει 20Ε και την video την θήκη που έχει και κάλυμμα για την οθόνη 40Ε

(Αλήθεια εσένα έχει lag όταν γραφής γιατί εγώ γράφω και μετά απο λίγο βλέπω τι γράφω)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...