Jump to content

[Tablet] Motorola XOOM


zafos90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

την επιλογη just scan που την βρισκεις ?

 

Στην τηλεόραση στο φορμα εικόνας

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα με την EOS,

 

1 - μου έκοβε λίγο αριστερά και δεξιά (περίπου 2 pixel) το οποίο διορθωθηκε επιλέγοντας κάτω απο την επιλογή 16:9, την επιλογή "just scan" ή αλλιώς "μόνο σκανάρισμα"

2 - δεν εμφανίζει την κάτω μπάρα με την ώρα κτλ και όταν παίζει youtube μου βγάζει κατευθείαν στην tv το βίντεο σε πλήρη οθόνη ενώ στο xoom είναι κανονικά (μάλλον έτσι είναι το φυσιολογικό του - μιά χαρά βολεύει για να αλλάζεις και βίντεο)

3 - η οθόνη δεν σβήνει - προφανώς για να βλέπεις τί επιλέγεις μιάς και απο την tv δεν μπορεί να γίνει αυτό επειδή δεν μπορείς να καταλάβεις λόγω μεγέθους που βρίσκεται το Ντάχτυλο!! :)

 

ΥΓ: Επίσης, μόλις πρόσεξα ότι αν κλείσει η οθόνη του xoom (πχ όταν τελειώσει το video στο youtube, μαυρίζει η οθόνη της tv και κάτω δεξιά μου βγάζει το μηλαράκι της apple σε ασπρόμαυρο (σε LG 3D tv) - α καλό ε?

 

Σε μενα με honeycomb 3.2 επισημη και HD READY SONY TV:

Εμφανιζει πραγματι τα youtube videos full screen, η οθονη της τηλεορασης σβηνει μαζι με το xoom και οσον αφορα την απεικόνιση, στο tablet προστίθεται μια μαυρη μπαρα ιδιου υψους με την taskbar ακριβως πανω της που απλα κρυβει περιεχόμενο, στην δε τηλεόραση η εικόνα κλειδωνει σε wide χωρις τις υπόλοιπες επιλογές και βγαινει σε αναλυση 720p. Επισης, κοβει σαν να μην χωράει, συμμετρικα δεξια, αριστερά, πανω και κατω οτι φαίνεται κανονικά στο xoom (δειτε το συνημμένο screenshot) σε μικρο αλλα ενοχλητικό μέγεθος - καθε ιδεα ευπρόσδεκτη...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι η επιλογή που αναφέρω παραπάνω. Πρέπει να επιλεξεις στην επιλογή 16:9 το "μόνο σκαναρισμα "

είναι η επιλογή που αφαιρεί από κάποια κανάλια τις διακεκομενες γραμμές

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου τρωει πιο πολυ απο δεξια και αριστερα δηλαδη φαντασου μου δειχνει μονο gle πανω αριστερα και οχι ολη τη λεξη και οτι ρυθμιση να κανω στη τηλεοραση το ιδιο , λογικο ειναι αφου νομιζω οτι η εικονα ερχεται κομενη ηδη απο το xoom αλλη μια απογοητευση ειναι η αναπαραγωγη 720p λαγκαρουν με οποιοδηποτε player
Link to comment
Share on other sites

Είναι η επιλογή που αναφέρω παραπάνω. Πρέπει να επιλεξεις στην επιλογή 16:9 το "μόνο σκαναρισμα "

είναι η επιλογή που αφαιρεί από κάποια κανάλια τις διακεκομενες γραμμές

 

 

Μονο που δεν ειναι ολες οι τηλεοράσεις ιδιες στο μενου και τις ρυθμισεις...

@panosa: Dice player δοκιμασες??? Παιζουν ολα αψογα, mkv, mov κλπ...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Μονο που δεν ειναι ολες οι τηλεοράσεις ιδιες στο μενου και τις ρυθμισεις...

@panosa: Dice player δοκιμασες??? Παιζουν ολα αψογα, mkv, mov κλπ...

 

γι αυτό αναφέρω την δεύτερη περίπτωση

σε plasma-lcd όταν επιλέγουμε 16:9 κάποια κανάλια βγάζουν στην πάνω αριστερή μεριά της οθόνης διακεκομένες γραμμές (σαν να θέλουν να οριοθετήσουν την οθόνη.

αν θυμάμαι καλά, το έκανε και στο star.

αν με επιλεγμένο το 16:9 στα φορμά εικόνας υπάρχει κάποια επιλογή που να μεγαλώνει την οθόνη του τηλεοπτικού καναλιού ώστε να μην φαίνονται οι παραπάνω διακεκομένες γραμμές, τότε η ίδια επιλογή είναι που οριοθετεί και την οθόνη της εκάστοτε συνδεδεμένης συσκευής (εδώ το xoom).

 

εύχομαι να βγάλετε άκρη!

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχει ακουστεί τίποτα για την επίσημη αναβάθμιση σε ICS?

 

To recap our earlier post, we are planning to upgrade DROID RAZR™ by Motorola, Motorola RAZR™, Motorola XOOM™ (including Family Edition) and DROID BIONIC™ by Motorola to Ice Cream Sandwich.

http://www.motorola.com/blog/2011/12/07/motorola-update-on-ice-cream-sandwich/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με την 3,2 σε wifi only για να δει usb stick κλπ θέλει root?Κι αν ναι,την οτα επίσημη αναβάθμιση θα την πάρει ρουταρισμένο?

Επίσης πήρα αυτό το bluetooth πληκτρολόγιο αλλά έχει πρόβλημα με τον τόνο στα ελληνικά(το προς τονισμό φωνήεν δεν μπαίνει κάτω από τον τόνο αλλά μετά)

Ακόμα, δεν εναλλάσσει γλώσσες με συνδυασμό πλήκτρων (alt shift) παρά μονο από το μενού του xoom.

Είναι θέμα driver λέτε?

 

Ευχαριστώ

 

Γιώργος

Edited by anaxx
Link to comment
Share on other sites

Με eos έχω ένα θέμα....

όταν συνδεω το xoom στην tv με HDMI βλέπω υπότιτλους μόνο στο ταμπλετ.

Η εικόνα ολόκληρη στην tv απλά χωρίς υπότιτλους.

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με την 3,2 σε wifi only για να δει usb stick κλπ θέλει root?Κι αν ναι,την οτα επίσημη αναβάθμιση θα την πάρει ρουταρισμένο?

Επίσης πήρα αυτό το bluetooth πληκτρολόγιο αλλά έχει πρόβλημα με τον τόνο στα ελληνικά(το προς τονισμό φωνήεν δεν μπαίνει κάτω από τον τόνο αλλά μετά)

Ακόμα, δεν εναλλάσσει γλώσσες με συνδυασμό πλήκτρων (alt shift) παρά μονο από το μενού του xoom.

Είναι θέμα driver λέτε?

 

Ευχαριστώ

 

Γιώργος

 

Μήπως κάποιος ?

Link to comment
Share on other sites

Με eos έχω ένα θέμα....

όταν συνδεω το xoom στην tv με HDMI βλέπω υπότιτλους μόνο στο ταμπλετ.

Η εικόνα ολόκληρη στην tv απλά χωρίς υπότιτλους.

 

Επιβεβαιωνω με 3.2 και dice player

Αν έχεις άλλον εγκατεστημένο εσυ, μάλλον δεν φταιει ο player...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

βαλε το mx plyer και επελεξε decoder απο τα settings εχει τρεις επιλογες δοκιμασε στην tv με πια επιλογη θα στους εμφανισει
Link to comment
Share on other sites

πάνω αριστερά που μπαίνει και η sim - η καρτα μνήμης μπαίνει μπροστά και η sim πίσω (η sim μπαίνει πάνω στο καπάκι-θηκούλα)
LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Με one click έχω κάποιο πρόβλημα αν το κάνω root?

 

Πολλά μπορείς να βρείς, εγώ το έκανα με τον οδηγό της υπογραφής μου.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει το μηχανημα 720ρ ταινια? εχω καποιεσ κ δεν τισ παιζει

 

Δοκίμασε κάποιο player από το market, ΜΧ, Mobo, ΒS κλπ.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω όλα αυτά αλλα τιποτα

Γενικότερα το tegra 2 έχει κάποια προαπαιτούμενα όσον αφορά τα χαρακτηριστικά των 720p όσον αφορά το bitrate...

Έτσι θα δείς πολλές φορές video να μην παίζουν καθόλου καλά επειδή έχουν πολύ υψηλό bitrate....

 

Players όπως ο MX ή ο DICE έχουν βοηθήσει θετικά αλλά και πάλι υπάρχουν video (συνήθως απο τηλεοπτικές σειρές ) που δεν παίζουν καλά....

 

 

Η λύση είναι το re-encode σε mp4 container με ένα εργαλείο τύπου DVD Catalyst, χρησιμοποιώντας ρυθμίσεις για το Xoom.

Αν κάνεις μια έρευνα και στα επίσημα forum της Motorola θα δείς σχετικές αναφορές απο το επίσημο support για το συγκεκριμένο θέμα.

 

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...