Jump to content

[Tablet] Motorola XOOM


zafos90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για να φλασαρω αλλη ρομ χρειαζεται να το επαναφερω στην αρχικη του μορφη? επειδη ειναι η πρωτη φορα που κανω root ειμαι λιγο ασχετος..μπορεις μηπως να αναρτησεις καποια διαδικασια για την ics?

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κάποιος να μου πει, αν μπορούμε να βάλουμε backround μια φωτογραφία στο xoom. Προσπάθησα αλλά δεν έχω καταφέρει να έχω ολόκληρη την φωτογραφία αλλά καποιο μέρος της μόνο.Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά το ίδιο συμβαίνει και σε φωτογραφίες που έχω ρυθμίσει σε 1280x800 που είναι η ανάλυση της οθόνης.:thanks::thanks:
Link to comment
Share on other sites

για να φλασαρω αλλη ρομ χρειαζεται να το επαναφερω στην αρχικη του μορφη? επειδη ειναι η πρωτη φορα που κανω root ειμαι λιγο ασχετος..μπορεις μηπως να αναρτησεις καποια διαδικασια για την ics?

ευχαριστω..

 

Για να φλασάρεις άλλη ρομ πρέπει να κάνεις τα εξής:

1. Unlock - root (με τους οδηγούς που αναφέρθηκαν).

2. Με την διαδικασία αυτή πρέπει να έχει περαστεί και το clockworkmod recovery. Καλό είναι να έχει περαστεί ένα CWMR που να είναι συμβατό με το xoom.

3. Περνάμε στην εξωτερική κάρτα μνήμης τη rom και τα gapps που θέλουμε να εγκαταστήσουμε (πχ από εδώ) ή από την υπογραφή μου. ΔΕΝ τα κάνουμε unzip, τα αφήνουμε όπως έχουν

4. Με εκκίνηση σε recovery mode κάνουμε factory reset (wiping /data and /cache). *

5. Διαλέγουμε το zip της rom και το εγκαθιστούμε και αμέσως διαλέγουμε τα gapps και τα εγκαθιστούμε και αυτά.

6. Κάνουμε reboot και χαιρόμαστε το ICS και αφήνουμε την motorola να το ...."ετοιμάζει"

 

* το factroy reset χρειάζεται μόνο αν ερχόμαστε από άλλη rom και διαγράφει όλα τα δεδομένα μας. Καλό είναι να έχει φυλαχθεί με backup ότι χρήσιμο υπάρχει. Οι αναβαθμίσεις, πχ nightlies μπαίνουν μετά με απλό wipe cache & advanced/wipe dalvik cache που δεν σβήνουν τα δεδομένα μας.

Η πρώτη εκκίνηση πάντα καθυστερεί μερικά λεπτά, ανάλογα και πόσο φορτωμένο το έχουμε με προγράμματα (κάνει rebuild το dalvik cache).

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το simple image wallpaper

 

Εκπληκτικά απλή και λειτουργική εφαρμογή! Must have για κάθε κατοχο tablet που δεν αντέχει να ταλαιπωρείται με το cropping μήπως και καταφέρει ενα αποδεκτό wallpaper σε κάθε προσανατολισμό της οθόνης

:thanks:

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να φλασάρεις άλλη ρομ πρέπει να κάνεις τα εξής:

1. Unlock - root (με τους οδηγούς που αναφέρθηκαν).

2. Με την διαδικασία αυτή πρέπει να έχει περαστεί και το clockworkmod recovery. Καλό είναι να έχει περαστεί ένα CWMR που να είναι συμβατό με το xoom.

3. Περνάμε στην εξωτερική κάρτα μνήμης τη rom και τα gapps που θέλουμε να εγκαταστήσουμε (πχ από εδώ) ή από την υπογραφή μου. ΔΕΝ τα κάνουμε unzip, τα αφήνουμε όπως έχουν

4. Με εκκίνηση σε recovery mode κάνουμε factory reset (wiping /data and /cache). *

5. Διαλέγουμε το zip της rom και το εγκαθιστούμε και αμέσως διαλέγουμε τα gapps και τα εγκαθιστούμε και αυτά.

6. Κάνουμε reboot και χαιρόμαστε το ICS και αφήνουμε την motorola να το ...."ετοιμάζει"

 

* το factroy reset χρειάζεται μόνο αν ερχόμαστε από άλλη rom και διαγράφει όλα τα δεδομένα μας. Καλό είναι να έχει φυλαχθεί με backup ότι χρήσιμο υπάρχει. Οι αναβαθμίσεις, πχ nightlies μπαίνουν μετά με απλό wipe cache & advanced/wipe dalvik cache που δεν σβήνουν τα δεδομένα μας.

Η πρώτη εκκίνηση πάντα καθυστερεί μερικά λεπτά, ανάλογα και πόσο φορτωμένο το έχουμε με προγράμματα (κάνει rebuild το dalvik cache).

 

Το clockworkmod recovery δεν εχει περαστει..και δεν με αφηνει να κανω εγκατασταση κατευθειαν απο την sd card οταν επαννεκινω το xoom και μπαινω android recovery..μαλλον τα εκανα θαλασσα..:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το clockworkmod recovery δεν εχει περαστει..και δεν με αφηνει να κανω εγκατασταση κατευθειαν απο την sd card οταν επαννεκινω το xoom και μπαινω android recovery..μαλλον τα εκανα θαλασσα..:wacko:

Μισό...., το CWM την πρώτη φορά πρέπει να το περάσεις από το PC (Method 2 Without CWM).

 

Το πρώτο που κάνουμε σε ένα..."παρθένο" xoom είναι να ξεκλειδώσουμε τον boot loader, από το PC, ώστε να μπορεί να φορτώσει το cwm σε recovery mode.

Μετά πάλι από το PC, περνάμε το CWM, ώστε να μπορεί να εκκινήσει (όταν το ζητήσουμε) σε recovery mode.

Από εκεί μέσα περνάμε τα zip. Η εξωτερική κάρτα είναι αναγκαία (από όσο θυμάμαι).

Υποχρεωτικό είναι πρώτα να εγκαταστήσουμε στο PC το adb ώστε από ένα command prompt να δώσουμε στις σχετικές εντολές

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μισό...., το CWM την πρώτη φορά πρέπει να το περάσεις από το PC (Method 2 Without CWM).

 

Το πρώτο που κάνουμε σε ένα..."παρθένο" xoom είναι να ξεκλειδώσουμε τον boot loader, από το PC, ώστε να μπορεί να φορτώσει το cwm σε recovery mode.

Μετά πάλι από το PC, περνάμε το CWM, ώστε να μπορεί να εκκινήσει (όταν το ζητήσουμε) σε recovery mode.

Από εκεί μέσα περνάμε τα zip. Η εξωτερική κάρτα είναι αναγκαία (από όσο θυμάμαι).

Υποχρεωτικό είναι πρώτα να εγκαταστήσουμε στο PC το adb ώστε από ένα command prompt να δώσουμε στις σχετικές εντολές

 

αυτο εκανα και γω.. το adb δεν βρισκεται στον φακελο platform tools του sdk? υπαρχει περιπτωση να σου δωσω το mail Μου μηπως καταφερω και βγαλω καποια ακρη? ειναι η πρωτη φορα που κανω root..:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα έχω το xoom 32GB 3G&wi-fi με 3.2. Θέλω να του φορέσω την ICS αλλά δεν είμαι και πολύ γνώστης του είδους.Υπάρχει κάποιος οδηγός;Είναι κάτι εύκολο;Είναι μεγάλη διαφορά μεταξύ 3.2 & 4.0;

P.S Δεν ξέρω γιατί αλλά όλα τα πληκτρολόγια που χρησιμοποίησα για να γράψω τα παραπάνω είχαν μεγάλη χρονοκαθυστέρηση.(multiling,greek keybord και το μαμά)

Link to comment
Share on other sites

P.S Δεν ξέρω γιατί αλλά όλα τα πληκτρολόγια που χρησιμοποίησα για να γράψω τα παραπάνω είχαν μεγάλη χρονοκαθυστέρηση.(multiling,greek keybord και το μαμά)

 

Το φαινόμενο είναι...αποκλειστικότητα του myphone, συμβαίνει και σε μενα

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο είναι...απολειστικότητα του myphone, συμβαίνει και σε μενα

Επιβεβαιωνω κι'εγω.

Link to comment
Share on other sites

παίδες μία ερώτηση.

 

ψάχνω για ένα πρόγραμμα αναπαραγωγής ταινιών. να παίζει διάφορα είδη αρχείων πχ avi και το σημαντικότερο να μπορείς να δεις την ταινία σε όποιο λεπτό θες εσύ και όχι υποχρεωτικά από την αρχή.

έκανα εγκατάσταση το mx video player που παίζει διάφορα είδη αρχείων αλλά με αναγκάζει να τα δω όλα από την αρχή χωρίς να μπορώ να το πάω να παίζει σε όποιο λεπτό της ταινίας θέλω εγώ.

εσείς ποιο χρησιμοποιείτε?

Link to comment
Share on other sites

Το clockworkmod recovery δεν εχει περαστει..και δεν με αφηνει να κανω εγκατασταση κατευθειαν απο την sd card οταν επαννεκινω το xoom και μπαινω android recovery..μαλλον τα εκανα θαλασσα..:wacko:

 

Ωπα κατσε γιατι εχω χασει επεισοδια. 1) Tι εννοεις δεν σε αφηνει? Τι γραφει η οθονη? Μην περασεις το clockword στην καρτα αλλα στη μνημη του κινητου και προσπαθησε ξανα

2) Πες μου συνοπτικα ποιον οδηγο ακολουθησεις ποια αρχεια κατεβασες και αν το μονο προβλημα ειναι το wifi. Α και ποια εκδοση xoom εχεις

 

ΥΓ. Για αναπαραγωγη video το κορυφαιο για εμενα ειναι το DICE Player Παιζει MKV χωρις το παραμικρο κολλημα. Μονο WMV δεν παιζει και για αυτο εχω το ΜΧ Video player

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με teamEOS και hackers keyboard και δεν βλεπω απολυτως καμια καθυστερηση!

 

Υποθέτω ICS custom ε? Αν ναι, εκεί είναι η εξήγηση γιατί εγω προσωπικά είμαι με την stock 3.2 που όλοι ξέρουμε οτι έχει lags... :O

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ωπα κατσε γιατι εχω χασει επεισοδια. 1) Tι εννοεις δεν σε αφηνει? Τι γραφει η οθονη? Μην περασεις το clockword στην καρτα αλλα στη μνημη του κινητου και προσπαθησε ξανα

2) Πες μου συνοπτικα ποιον οδηγο ακολουθησεις ποια αρχεια κατεβασες και αν το μονο προβλημα ειναι το wifi. Α και ποια εκδοση xoom εχεις

 

ΥΓ. Για αναπαραγωγη video το κορυφαιο για εμενα ειναι το DICE Player Παιζει MKV χωρις το παραμικρο κολλημα. Μονο WMV δεν παιζει και για αυτο εχω το ΜΧ Video player

κατεβασα το android sdk manager kai κλίκαρα τα τρια πρωτα να κατεβασει..(tools, andrid sdk tools kai android sdk platform tools). στη συνεχεια αποσυμπιεσα στον φακελο platform tools τα συμπιεσμενα αρχεια root_files.zip kai boot_3.2_insecure.zip. ανοιξα το παραθυρο εντολων Cmd και εκανα unlock kai root με τον οδηγο που εχεις αναρτησει..μολις τελειωσε δεν μου δουλευε το wifi..εχω το xoom wifi με ελληνικο λογισμικο και android 3.2

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το android sdk manager kai κλίκαρα τα τρια πρωτα να κατεβασει..(tools, andrid sdk tools kai android sdk platform tools). στη συνεχεια αποσυμπιεσα στον φακελο platform tools τα συμπιεσμενα αρχεια root_files.zip kai boot_3.2_insecure.zip. ανοιξα το παραθυρο εντολων Cmd και εκανα unlock kai root με τον οδηγο που εχεις αναρτησει..μολις τελειωσε δεν μου δουλευε το wifi..

 

Ο οδηγος αυτος ειναι για το 3G οπως γραφω στην ακριβως προηγουμενη σελιδα απο τον οδηγο και για εκδοση 3.2. Καλυτερα θα ηταν να γυρισεις σε stock image και μετα γραφω οδηγο για root σε εκδοση Wifi. Λογικα εχεις το MZ_604 Wifi μονο μοντελο.

 

Μπες εδω και κατεβασε την retail europe για wifi only μοντελο. οταν κατεβει πες μου να σου δωσω οδηγιες

edit: αυτο ειναι το ονομα που ψαχνεις "Build H.6.2-24 for Retail Europe"

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1049485

Edited by tsicrete
Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγος αυτος ειναι για το 3G οπως γραφω στην ακριβως προηγουμενη σελιδα απο τον οδηγο και για εκδοση 3.2. Καλυτερα θα ηταν να γυρισεις σε stock image και μετα γραφω οδηγο για root σε εκδοση Wifi. Λογικα εχεις το MZ_604 Wifi μονο μοντελο.

 

Μπες εδω και κατεβασε την retail europe για wifi only μοντελο. οταν κατεβει πες μου να σου δωσω οδηγιες

edit: αυτο ειναι το ονομα που ψαχνεις "Build H.6.2-24 for Retail Europe"

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1049485

ναι αυτη την εκδοση εχω..απλως περιμενω να κατεβει τωρα..αργει λιγο..

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτη την εκδοση εχω..απλως περιμενω να κατεβει τωρα..αργει λιγο..

τα παντα θα διαγραφουν κανε back up!!!!!!!!

 

Τσεκαρεις οτι ο εντοπισμος σφαλματων usb ειναι ενεργοποιημενος στο xoom

 

Αποσυμπιεζεις το αρχειο που κατεβασες. Θα βρεις τα αρχεια boot recovery system userdata (ολα με καταληξη .img)

Τα αντιγραφεις στο \android\platform-tools\ (προφανως θα πατησεις ναι αν σου πει οτι αντικαθιστας αρχεια)

Συνδεσε το xoom στο pc μαζι ομως και τον φορτιστη!

Ανοιγεις το cmd και πας στο φακελο \android\platform-tools\

adb reboot bootloader

θα κανει ρησταρτ

fastboot flash boot boot.img

fastboot flash system system.img

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot flash userdata userdata.img

fastboot erase cache

fastboot oem lock

με το κατω βελος εντασης διαλεγεις οτι ναι θελεις να κλειδωσει και με το πανω βελος επιβεβαιωνεις (σαν να πατας enter )

 

Λογικα το xoom ειναι κλειδωμενο και το wifi δουλευει.

Πες μου πως πηγε και κανε update στην τελευταια εκδοση

Αν ολα οκ γραφω οδηγο για root wifi

 

edit: με τον οδηγο αυτο ξε-rootαρουμε οποιοδηποτε xoom αρκει να κατεβασουμε το σωστο αρχειο για το μοντελο μας απο τη σελιδα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1049485

Edited by tsicrete
Link to comment
Share on other sites

τα παντα θα διαγραφουν κανε back up!!!!!!!!

 

Τσεκαρεις οτι ο εντοπισμος σφαλματων usb ειναι ενεργοποιημενος στο xoom

 

Αποσυμπιεζεις το αρχειο που κατεβασες. Θα βρεις τα αρχεια boot recovery system userdata (ολα με καταληξη .img)

Τα αντιγραφεις στο \android\platform-tools\ (προφανως θα πατησεις ναι αν σου πει οτι αντικαθιστας αρχεια)

Συνδεσε το xoom στο pc μαζι ομως και τον φορτιστη!

Ανοιγεις το cmd και πας στο φακελο \android\platform-tools\

adb reboot bootloader

θα κανει ρησταρτ

fastboot flash boot boot.img

fastboot flash system system.img

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot flash userdata userdata.img

fastboot erase cache

fastboot oem lock

με το κατω βελος εντασης διαλεγεις οτι ναι θελεις να κλειδωσει και με το πανω βελος επιβεβαιωνεις (σαν να πατας enter )

 

Λογικα το xoom ειναι κλειδωμενο και το wifi δουλευει.

Πες μου πως πηγε και κανε update στην τελευταια εκδοση

Αν ολα οκ γραφω οδηγο για root wifi

μολις κατεβει και το κανω θα σου πω..σε ευχαριστω εκ των προτερων παντως γιατι ειχα θολωσει τελειως..:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το έβγαλε το Mediamarkt στα 400€ ! Θα με βοηθούσατε πολύ αν μου λέγατε την γνώμη σας... Να το αγοράσω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το έβγαλε το Mediamarkt στα 400€ ! Θα με βοηθούσατε πολύ αν μου λέγατε την γνώμη σας... Να το αγοράσω?

 

all the money για μενα η συσκευη. Ηθελα να δοκιμασω κατι διαφορετικο απο iOS. Εχει βγει και το xoom 2 το οποιο ομως δεν το προτιμησα λογω ασχημου σχεδιασμου (κατ εμε). Οι πιο πολλοι εδω περα απο αυτη την προσφορα το αγορασαμε (απο Δεκεμβρη νομιζω ειναι σε προσφορα)

Link to comment
Share on other sites

τα παντα θα διαγραφουν κανε back up!!!!!!!!

 

Τσεκαρεις οτι ο εντοπισμος σφαλματων usb ειναι ενεργοποιημενος στο xoom

 

Αποσυμπιεζεις το αρχειο που κατεβασες. Θα βρεις τα αρχεια boot recovery system userdata (ολα με καταληξη .img)

Τα αντιγραφεις στο \android\platform-tools\ (προφανως θα πατησεις ναι αν σου πει οτι αντικαθιστας αρχεια)

Συνδεσε το xoom στο pc μαζι ομως και τον φορτιστη!

Ανοιγεις το cmd και πας στο φακελο \android\platform-tools\

adb reboot bootloader

θα κανει ρησταρτ

fastboot flash boot boot.img

fastboot flash system system.img

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot flash userdata userdata.img

fastboot erase cache

fastboot oem lock

με το κατω βελος εντασης διαλεγεις οτι ναι θελεις να κλειδωσει και με το πανω βελος επιβεβαιωνεις (σαν να πατας enter )

 

Λογικα το xoom ειναι κλειδωμενο και το wifi δουλευει.

Πες μου πως πηγε και κανε update στην τελευταια εκδοση

Αν ολα οκ γραφω οδηγο για root wifi

 

edit: με τον οδηγο αυτο ξε-rootαρουμε οποιοδηποτε xoom αρκει να κατεβασουμε το σωστο αρχειο για το μοντελο μας απο τη σελιδα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1049485

 

ολα μια χαρα..δουλευει και το wifi..:) περιμενω τον οδηγο..:D

Link to comment
Share on other sites

WIFI ONLY

Λοιπον αυτον τον τροπο δεν τον εχω δοκιμασει γιατι εχω το 3G. αν κατι παει στραβα γυρνας παλι σε stock

 

Κατεβαζεις

http://www.mediafire.com/?jz3ci8rxxk9xv23

http://www.mediafire.com/?vo88gkcgcm1pb93

 

Αποσυμιπεση και αντιγραφη αρχειων στον φακελο platform-tools

 

Xoom σε εντοπισμο σφαλματων usb

ανοιγεις cmd και πας στον φακελο platform-tools

adb reboot bootloader

fastboot oem unlock

Με τα βελη το ξεκλειδωνεις

Xoom σε εντοπισμο σφαλματων usb ξανα

adb reboot bootloader

fastboot flash boot rootboot.img

fastboot reboot

Το xoom εχει κανει επανεκινηση και λειτουργει κανονικα

Xoom σε εντοπισμο σφαλματων usb ξανα

adb remount

adb push su /system/bin

adb shell

ln -s /system/bin/su /system/xbin/su

chmod 4755 /system/bin/su

exit

adb push Superuser.apk /system/app

 

ετοιμο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...