Jump to content

[Tablet] Motorola XOOM


zafos90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

^^ φίλε εγω εβαλα τον bs player και οι τανίες mkv 720p που πριν δεν μου παίζανε τωρα παίζουν μια χαρά!

 

βέβαια παρατήρησα καθώς παίζει η ταινία γράφει "hardware accelerated" που πιστεύω από εκεί είναι το πρόβλημα με τους άλλους players που μου κάνανε κολλήματα με αρχεία 720p !

 

θα δοκιμάσω και τον dice player που λέτε ότι λειτουργεί και αυτός μια χαρά :)

 

Και ο ΜΧ και ο Μοbo υποστηρίζουν και software & hardware acceleration. Περιέργως πως σε software δουλεύουν σε μένα καλύτερα χωρίς σπασίματα!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παγκοσμια πρωτη πετυχες φιλε Αλεξανδρε!

Γενικα στο θεμα video player νομιζω οτι δυο ειναι τα βασικα κριτηρια για να επιλεξει κανεις

α. User interface

β. ποιος παιζει τα περισσοτερα formats σε hardware acceleration προκειμενου να επιτυγχανεται το καλυτερο αποτελεσμα (εκτος...απρόπτου!) Σε αυτο το σημειο με προδωσαν οι δυο γνωστοι players με τυχαιο δειγμα. mov video @720p οποτε κατεληξα στον dice και βλεπουμε...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται βγήκε custom rom σε ICS που δουλεύει κανονικά το 3G, για τα "δικά μας" ευρωπαϊκά ΜΖ601. :D:D

Όντας στο γραφείο δεν το έχω μαζί μου να τη δοκιμάσω, θα γίνει το απογευματάκι.:O

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται βγήκε custom rom σε ICS που δουλεύει κανονικά το 3G, για τα "δικά μας" ευρωπαϊκά ΜΖ601. :D:D

Όντας στο γραφείο δεν το έχω μαζί μου να τη δοκιμάσω, θα γίνει το απογευματάκι.:O

 

Περιμένουμε νέα και εντυπώσεις! Στο τσακ ειμαι να την περάσω, απλά αν κάτι δεν δουλεύει 100% θα εκνευριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται βγήκε custom rom σε ICS που δουλεύει κανονικά το 3G, για τα "δικά μας" ευρωπαϊκά ΜΖ601. :D:D

Όντας στο γραφείο δεν το έχω μαζί μου να τη δοκιμάσω, θα γίνει το απογευματάκι.:O

 

Περιμένοντας τις πρώτες εντυπώσεις από τον φίλο έχω μια ερώτηση ως υποψήφιος αγοραστής του XOOM...

 

Υπάρχει διαδικασία ώστε να μετατρέψεις το ευρωπαϊκό XOOM σε Αμερικάνικο και κατ' επέκταση σε Google Experience Device;

(Είχα δεί στο xda κάτι σχετικό, αλλά πλέον δεν μπορώ να βρω αυτή την πληροφορία)

 

Το ρωτάω αυτό γιατί το δίλημμα είναι να το φέρω από Αμερική σε δύο μήνες ή να το αγοράσω από εδώ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας τις πρώτες εντυπώσεις από τον φίλο έχω μια ερώτηση ως υποψήφιος αγοραστής του XOOM...

 

Υπάρχει διαδικασία ώστε να μετατρέψεις το ευρωπαϊκό XOOM σε Αμερικάνικο και κατ' επέκταση σε Google Experience Device;

(Είχα δεί στο xda κάτι σχετικό, αλλά πλέον δεν μπορώ να βρω αυτή την πληροφορία)

 

Το ρωτάω αυτό γιατί το δίλημμα είναι να το φέρω από Αμερική σε δύο μήνες ή να το αγοράσω από εδώ;

 

Ευχαριστώ

Εδώ και σχεδόν ένα μήνα φοράω στο xoom (ευρωπαικό-από το mediamarkt) μια rom από το αμερικάνικο wifi only xoom, χωρίς κανένα πρόβλημα (πέρα από την απώλεια του 3G)

Η Ευρωπαϊκή έκδοση έχει ελάχιστες διαφορές με την GED, με την προσθήκη και μόνο μερικών εφαρμογών προστιθέμενης αξίας όπως το quick office HD. Είναι πολύ κοντά σε GED και το ευρωπαϊκό.

Είναι μια συσκευή που ο bootloader εύκολα ξεκλειδώνεται, εύκολα γίνεται root και εύκολα αλλάζεις rom.

 

Εχω επιλέξει τον δρόμο των custom rom (και στο κινητό) καθώς η αντίδραση των developers είναι πολύ πιο γρήγορη από κάθε κατασκευαστή (πλην ίσως των google nexus συσκευών) και πάντα έχω το ότι πιο σύγχρονο υπάρχει χωρίς να περιμένω.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και σχεδόν ένα μήνα φοράω στο xoom (ευρωπαικό-από το mediamarkt) μια rom από το αμερικάνικο wifi only xoom, χωρίς κανένα πρόβλημα (πέρα από την απώλεια του 3G)

Η Ευρωπαϊκή έκδοση έχει ελάχιστες διαφορές με την GED, με την προσθήκη και μόνο μερικών εφαρμογών προστιθέμενης αξίας όπως το quick office HD. Είναι πολύ κοντά σε GED και το ευρωπαϊκό.

Είναι μια συσκευή που ο bootloader εύκολα ξεκλειδώνεται, εύκολα γίνεται root και εύκολα αλλάζεις rom.

 

Εχω επιλέξει τον δρόμο των custom rom (και στο κινητό) καθώς η αντίδραση των developers είναι πολύ πιο γρήγορη από κάθε κατασκευαστή (πλην ίσως των google nexus συσκευών) και πάντα έχω το ότι πιο σύγχρονο υπάρχει χωρίς να περιμένω.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου...

 

Κι εγώ στο κινητό custom rom έχω (MIUI)....Απλά για το tablet θα ήθελα να λαμβάνω τα updates απ'ευθείας από την google....

(πέστο δικό μου κόλλημα)

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως και εφόσον πλέον έχει ξεκλειδώσει ο bootloader τα πάντα είναι δυνατά με custom roms...

 

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου...

 

Κι εγώ στο κινητό custom rom έχω (MIUI)....Απλά για το tablet θα ήθελα να λαμβάνω τα updates απ'ευθείας από την google....

(πέστο δικό μου κόλλημα)

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως και εφόσον πλέον έχει ξεκλειδώσει ο bootloader τα πάντα είναι δυνατά με custom roms...

 

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση

Δεν είναι ακριβώς έτσι, το update από την motorola θα το λάβεις και όχι από την google. Δεν είναι στο ίδιο καθεστώς με τα nexus.

Αλλιώς θα έπρεπε να το είχαν δώσει από μήνες.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εγω δεν το περιεγραψα καλα. Τα Google Experience Devices λαμβάνουν σχεδον άμεσα τα updates. Γιαυτό και το δίλλημα μου αν θα παρω το 32GB wifi απο αμερικη ή το 32gb 3g που υπάρχει εδω.

 

Θα το σκεφτώ λίγο ακόμα και θα αποφασίσω

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εγω δεν το περιεγραψα καλα. Τα Google Experience Devices λαμβάνουν σχεδον άμεσα τα updates. Γιαυτό και το δίλλημα μου αν θα παρω το 32GB wifi απο αμερικη ή το 32gb 3g που υπάρχει εδω.

 

Θα το σκεφτώ λίγο ακόμα και θα αποφασίσω

 

Το GED xoom πήρε το ics πρίν λίγες μέρες. Δεν θα το έλεγα και άμεσα αν σκεφτεί κανείς πότε βγήκε η πρώτη συσκευή με ics!

Ειδικά όταν custom rom για την ίδια GED συσκευή κυκλοφορεί πάνω από ένα μήνα!

Αλλά δεν έχει και πολύ σημασία, αν δεν σου χρειάζεται το 3g, πάρτο από εκεί που θα το βρείς πιο φτηνά, με μία μόνο επιφύλαξη, το θέμα του σερβις (αν έχεις πρόσβαση στο Αμερικάνικο τότε οκ, αλλά αν θα το έχεις εδώ τότε υπάρχει ένα θεματάκι).

--------------------------------------------------------------------------------------------

Οσον αφορά την 3G ρομ, την "φόρεσα", αλλά χρειάστηκε full wipe (factory reset) για να κάτσει καλά. Αλλά το 3G παίζει κανονικά (με το γνωστό "bug" να μην αναφέρει τι είδους σύνδεση έχεις)

Επαναφέρω τώρα τις εφαρμογές, και όλα καλά (μέχρι τώρα).

Αν παρουσιαστεί κάτι θα το αναφέρω.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Το service είναι βασικό αφού δεν θα έχω πρόσβαση στο Αμερικάνικο.

Θα το δώ. Προσωρινά πάντως θα διαβάζω τις εμπειρίες σας με τις custom rom

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πήρα απο το MediaMarkt το 32Giga 3G και περιμένω το ICS. Οι ερωτήσεις πολλές. Βασικά παίζει να έχει Ελληνικά στο Default πληκτρολόγιο με το update;

Nokia N-gage Wasn't a bad phone...

it was a good console.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πήρα απο το MediaMarkt το 32Giga 3G και περιμένω το ICS. Οι ερωτήσεις πολλές. Βασικά παίζει να έχει Ελληνικά στο Default πληκτρολόγιο με το update;

 

Από ότι θυμάμαι από την custom που πέρασα όχι δεν έχει πάλι, πρέπει να περάσεις κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ οχι...από την επίσημη ICS που εχω στο nexus, η google πάλι "ξέχασε" το ελληνικό πληκτρολόγιο...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

H CM9 custom rom, αν θυμάμαι καλά, έχει ελληνικό πληκτρολόγιο.

Αλλά έχω αγοράσει από το μαρκετ τις δύο εκδόσεις του swift που πραγματικά είναι πολύ καλύτερες από το μαμά πληκτρολόγιο, με απίθανη πρόβλεψη κειμένου, και πολύ εύχρηστο thumb layout για την ταμπλέτα.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

H CM9 custom rom, αν θυμάμαι καλά, έχει ελληνικό πληκτρολόγιο.

Αλλά έχω αγοράσει από το μαρκετ τις δύο εκδόσεις του swift που πραγματικά είναι πολύ καλύτερες από το μαμά πληκτρολόγιο, με απίθανη πρόβλεψη κειμένου, και πολύ εύχρηστο thumb layout για την ταμπλέτα.

 

Αυτό το thumb layout μου έχει φάει την ψυχή. Ψάχνω να βρώ ενα καλό που να αλλάζει σε κανονικό όταν γυρνάω την ταμπλέτα κάθετα (chat mode :p) Πάντως εγώ είμαι κατευχαριστημένος με την αγορά του Xoom. Δυνατό μηχανάκι.

Nokia N-gage Wasn't a bad phone...

it was a good console.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το thumb layout μου έχει φάει την ψυχή. Ψάχνω να βρώ ενα καλό που να αλλάζει σε κανονικό όταν γυρνάω την ταμπλέτα κάθετα (chat mode :p) Πάντως εγώ είμαι κατευχαριστημένος με την αγορά του Xoom. Δυνατό μηχανάκι.

 

Swiftkey tablet

Κάνει και αυτό που ζητάς :)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Πριν 2 μέρες μπήκα και εγώ στην οικογένεια των ΧΟΟΜ !

Όλα καλά μέχρι εχθές το βράδυ.. Πατώντας κάτω δεξιά στην ώρα όταν αναδύετε το παράθυρο μαυρίζει η οθόνη από την πλευρά του παραθύρου όπως και να το περιστρέψεις. Σε όλες τις άλλες λειτουργίες η οθόνη είναι μια χαρά.

Η αγορά έγινε από τα media markt και δεν το έχω ‘πειραγμένο.’ Πιστεύω ότι είναι πρόβλημα λειτουργικού και όχι οθόνης.

Ευχαριστώ πολύ .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Πριν 2 μέρες μπήκα και εγώ στην οικογένεια των ΧΟΟΜ !

Όλα καλά μέχρι εχθές το βράδυ.. Πατώντας κάτω δεξιά στην ώρα όταν αναδύετε το παράθυρο μαυρίζει η οθόνη από την πλευρά του παραθύρου όπως και να το περιστρέψεις. Σε όλες τις άλλες λειτουργίες η οθόνη είναι μια χαρά.

Η αγορά έγινε από τα media markt και δεν το έχω ‘πειραγμένο.’ Πιστεύω ότι είναι πρόβλημα λειτουργικού και όχι οθόνης.

Ευχαριστώ πολύ .

 

Εγώ γιατί νομίζω ότι έτσι γίνεται σε όλους ??

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Πριν 2 μέρες μπήκα και εγώ στην οικογένεια των ΧΟΟΜ !

Όλα καλά μέχρι εχθές το βράδυ.. Πατώντας κάτω δεξιά στην ώρα όταν αναδύετε το παράθυρο μαυρίζει η οθόνη από την πλευρά του παραθύρου όπως και να το περιστρέψεις. Σε όλες τις άλλες λειτουργίες η οθόνη είναι μια χαρά.

Η αγορά έγινε από τα media markt και δεν το έχω ‘πειραγμένο.’ Πιστεύω ότι είναι πρόβλημα λειτουργικού και όχι οθόνης.

Ευχαριστώ πολύ .

ετσι ειναι φιλε σε ολα τα xoom.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Μου φάνηκε πολύ έντονο και λίγο παράτερο .

Μπορεί από τον αρχικό ενθουσιασμό μου να μην το είχα προσέξει..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες πέρασα την Team EOS ICS Nightly 9 και έπαθα πλάκα... Άλλο μηχανάκι πλέον. Που να βγει και σταθερή έκδοση. Το ICS σε ταχύτητα απλά μετράει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες πέρασα την Team EOS ICS Nightly 9 και έπαθα πλάκα... Άλλο μηχανάκι πλέον. Που να βγει και σταθερή έκδοση. Το ICS σε ταχύτητα απλά μετράει.

 

Welcome to the ICS club!

πέρασα πριν λίγες μέρες πάλι το backup του HC που είχα, για να πάρω κάτι πραγματάκια, και θυμήθηκα πως ήτανε. Σαν να μπαίνεις στο παλιό σου αυτοκίνητο! Γύρισα το συντομότερο στo ICS της EOS!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

στην ΕΟS που λετε δουλευει το 3g?

 

(εκτος του οτι δε δειχνει αν εισαι σε 3γ η σε γουιφι)

 

 

Αν θες να γυρισεις πισω στην εργοστασιακη, πως το κανεις?

:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...