Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Αγόρασα το Cerberus (xperia s) διαβάζοντας παντού τα καλύτερα, και απογοητεύτηκα .

Πρώτον. Αν είναι κλειστά τα δεδομένα δεν ανοίγουν .

Δεύτερον. Αν υποθέσουμε ότι είναι ανοιχτά τα δεδομένα και θέλεις να ανοίξεις το gps ζητάει επιβεβαίωση από τον χρήστη (δηλαδή τον κλέφτη !!!) για να το ανοίξει.

Τρίτον. Αν του ζητήσεις να πάρει τηλέφωνο σε κάποιο αριθμό που επιλέγεις ζητάει από τον χρήστη ( είπαμε. Τον κλέφτη!!!) να διαλέξει αν θέλει να κάνει κλήση δεδομένων ή κλήση τηλέφωνου. Διαφορετικά δεν προχωράει !

Τώρα όσον αφορά τα sms.

Ωραία να στείλουμε εντολές με sms αλλά που??? Δεν ξέρουμε τον αριθμό του κλέφτη .

 

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω . Αν μου ξέφυγε κάτι . Ας μου πει τι πρέπει να κάνω για να λειτουργεί σωστά .

 

Αρχικά δηλώνεις 3 αριθμούς που θες να στείλει μήνυμα το κινητό σε περίπτωση αλλαγής κάρτας sim, οπότε σου στέλνει από τον αριθμό του κλέφτη. Σε'μενα τα δεδομένα ανοίγουν κανονικά.

Και γενικά δεν μου ζητάει επιβεβαίωση σε τίποτα, κάνει όλες τις εντολές χωρίς να φαίνεται κάτι στο τηλέφωνο, είτε gps είτε κλήση.

Έχεις ενεργοποιήσει την άδεια διαχειριστή μέσα από το Cerberus? Έχεις δει τις ρυθμίσεις μέσα από το μενού της εφαρμογής?

Τουλάχιστον στο δικό μου μοντέλο δουλεύει άψογα και κάνει ότι λέει, δεν γνωρίζω αν υπάρχει θέμα ασυμβατότητας με το δικό σου, θα σου πρότεινα να ενημερώσεις την ομάδα της Cerberus.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αγόρασα το Cerberus (xperia s) διαβάζοντας παντού τα καλύτερα, και απογοητεύτηκα .

Πρώτον. Αν είναι κλειστά τα δεδομένα δεν ανοίγουν .

Δεύτερον. Αν υποθέσουμε ότι είναι ανοιχτά τα δεδομένα και θέλεις να ανοίξεις το gps ζητάει επιβεβαίωση από τον χρήστη (δηλαδή τον κλέφτη !!!) για να το ανοίξει.

Τρίτον. Αν του ζητήσεις να πάρει τηλέφωνο σε κάποιο αριθμό που επιλέγεις ζητάει από τον χρήστη ( είπαμε. Τον κλέφτη!!!) να διαλέξει αν θέλει να κάνει κλήση δεδομένων ή κλήση τηλέφωνου. Διαφορετικά δεν προχωράει !

Τώρα όσον αφορά τα sms.

Ωραία να στείλουμε εντολές με sms αλλά που??? Δεν ξέρουμε τον αριθμό του κλέφτη .

 

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω . Αν μου ξέφυγε κάτι . Ας μου πει τι πρέπει να κάνω για να λειτουργεί σωστά .

Ό,τι λέει και ο προηγούμενος.

Κανονικά τίποτα από αυτά που λες δεν έπρεπε να συμβαίνουν.

Πάντως φαίνεται ότι δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου για να δεις πώς λειτουργεί το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μολις αγορασα και εγω το cerberus , αφου την δοκίμασα δυο ημερες δεν χρειάστηκε παραπάνω .

 

Για το gps δεν έχω δει εντολή ή είναι η εντολή εντοπισμός συσκευής?

 

Κορυφαία εφαρμογή και πολύ εύκολη στον χειρισμό .

Link to comment
Share on other sites

Μολις αγορασα και εγω το cerberus , αφου την δοκίμασα δυο ημερες δεν χρειάστηκε παραπάνω .

 

Για το gps δεν έχω δει εντολή ή είναι η εντολή εντοπισμός συσκευής?

 

Κορυφαία εφαρμογή και πολύ εύκολη στον χειρισμό .

 

πρώτα ενεργοποιείς τα data και μετά κάνεις τον εντοπισμό

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φαίνεται ότι δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου για να δεις πώς λειτουργεί το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Εγώ σου λέω αναλυτικά τι μου κάνει κι εσύ μου λες να δω πως λειτουργεί. Πως λειτουργεί δηλαδή; Έχει κάποιο μυστικό;!

Κανείς άλλος δεν τα έχει αντιμετωπίσει αυτά;

Όσο για τα στοιχεία της SIM που σου στέλνει.απ'ότι είδα στέλνει πάροχο και s/n της κάρτας.δεν είδα αριθμό τηλεφώνου.

Τι στο καλό μόνο εμένα λειτουργεί έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη εφαρμογή ποια πιστεύετε ότι είναι το cerberus ή το Android lost;

 

Καλές και οι δύο, αλλά δοκίμασα και το anti theft του avast και με βόλεψε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου λέω αναλυτικά τι μου κάνει κι εσύ μου λες να δω πως λειτουργεί. Πως λειτουργεί δηλαδή; Έχει κάποιο μυστικό;!

Κανείς άλλος δεν τα έχει αντιμετωπίσει αυτά;

Όσο για τα στοιχεία της SIM που σου στέλνει.απ'ότι είδα στέλνει πάροχο και s/n της κάρτας.δεν είδα αριθμό τηλεφώνου.

Τι στο καλό μόνο εμένα λειτουργεί έτσι;

 

Διάβασε αυτά που γράφει στο faq. Κοίταξε και στο forum (της εφαρμογής).

Μερικά τηλέφωνα δεν αναφέρουν τον αριθμό τηλεφώνου στο λειτουργικό. Μπορείς να το δεις και από το Ρυθμίσεις/Πληροφορίες συσκευης ότι δεν εμφανίζεται.

Έχεις κάνει το πρόγραμμα διαχειριστή συσκευης;

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα στοιχεία της SIM που σου στέλνει.απ'ότι είδα στέλνει πάροχο και s/n της κάρτας.δεν είδα αριθμό τηλεφώνου.

Τι στο καλό μόνο εμένα λειτουργεί έτσι;

 

Συγγνώμη ρε φίλε και ποια Sim σου στέλνει εσένα μήνυμα χωρίς να φαίνεται ο αριθμός της? Η Sim φάντασμα?

Είπαμε δηλώνεις τους αριθμούς που θες να ενημερωθούν σε περίπτωση κλοπής και στέλνει αυτόματα μήνυμα σε αυτούς τους αριθμούς, ΈΤΣΙ βλέπεις τον αριθμό της νέας Sim σε συνδιασμο με τη γεωγραφική θέση του στο χάρτη (αυτόματα ανοίγουν gps) και τη φάτσα του στο mail σου αν έχεις μπροστινή κάμερα.

 

Το πρόγραμμα το έχω κάνει φύλλο και φτερό και είναι αψεγάδιαστο.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτά που γράφει στο faq. Κοίταξε και στο forum (της εφαρμογής).

Μερικά τηλέφωνα δεν αναφέρουν τον αριθμό τηλεφώνου στο λειτουργικό. Μπορείς να το δεις και από το Ρυθμίσεις/Πληροφορίες συσκευης ότι δεν εμφανίζεται.

Έχεις κάνει το πρόγραμμα διαχειριστή συσκευης;

 

Φυσικα φίλε μου.

από το forum της εφαρμογής :

1

Hi !

 

Fresh install on a rooted Xperia S (LT26i, 6.0.A.3.73, 2.3.7, Cust: 1257-8080 Lebanon Generic, Update2)

need to copy Cerberus_disguised.apk to /system/app for GPS auto enabling working... all works fine ! But, same problem, if I choose "Disagree" on the GPS popup, the GPS power off

 

I'm just starting to learn about Android dev... where's this popup called from ? it's from the driver ? from android ? from an apps ? perhaps a simple patch can bypass this problem...

 

Best regards

Stephane

 

2

hello, same problem here. i have a xperia ray, tried to use the

cerberus.zip integrating in rom. worked. but using the

start locate on the web a message poped up asking me about

costs. would be very interested if there will be a solution

without the message.

 

απαντηση :

It's called by the Android OS. I'll see what I can do, but the manufacturers implement this in different ways. For instance, on my Galaxy Nexus no popup appears when you turn on GPS, it is displayed only if you turn on "Google location services" (which is the old "Location by wireless networks" setting).

 

Aρα σε κάποια τηλέφωνα ζητάει άδεια από τον χρήστη για να ενεργοποιήσει το gps και αυτό δεν γίνετε να παρακαμφθεί . τουλάχιστον προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

Σε jellybean (cm10) τελικά δεν δουλεύει όπως σε ics. Τι εννοώ.. Αν επιλέξεις να παρακολουθησει το κινητό πρώτον φαίνεται στη notification bar το εικονιδιο gps και κατά δεύτερον σου πετάει dialog για να ενεργοποιήσεις τοποθεσίες Google οπότε χάνει λίγο το όλο νόημα..

Θα στείλω mail και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Σε jellybean (cm10) τελικά δεν δουλεύει όπως σε ics. Τι εννοώ.. Αν επιλέξεις να παρακολουθησει το κινητό πρώτον φαίνεται στη notification bar το εικονιδιο gps και κατά δεύτερον σου πετάει dialog για να ενεργοποιήσεις τοποθεσίες Google οπότε χάνει λίγο το όλο νόημα..

Θα στείλω mail και θα ενημερώσω.

Υποθέτο ότι μιλάς για το Cerberus...

 

Και στην ics κάνει το ίδιο φίλε μου (Πιθανόν όχι σέ όλες τις εκδόσεις).το έχω αναφέρει λίγο πριν.είναι γνωστό πρόβλημα. Έχει πολλές αναφορές στο επίσημο forum. Λύση δυστυχώς δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά....

Πήρα το Sony Xperia go st27i,

Και επειδή είμαι τελείως άσχετος θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα,,,

αρχικά, άκουσα πως τα Android κινητά διαθέτουν Anti Theft..

Θέλω να ρωτήσω το έχει από μονο του η πρέπει να το κατεβάσω?

Κι αν το έχει πως το βρίσκω?:blink:

 

Κάθισα και διάβασα 18 σελίδες και άκρη δεν έβγαλα,,,

Επειδή είμαι απο χωρίο μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε αν το έχει η όχι?

Edited by Indianoc
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την κάθε συσκευή. Κάποιες εταιρίες βάζουν από default κάποιο software για τον εντοπισμό της συσκευής (πχ το motorola atrix που έχω εγώ το είχε από default). Κατά βάση όμως πρέπει να το βάλεις μόνος σου!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να μου πει καποιος πως κανουνε root??

 

Αν βαριέσαι να μπλέξεις με site κλπ......

Απλά κατέβασε το apk z4root και κάνε έτσι Root

Link to comment
Share on other sites

Με το android lost αν ο κλεφτής ΚΑΙ αλλάξει sim ΚΑΙ κάνει hard reset θα μπορεί η εφαρμογή να κάνει αυτά που λέει?η δουλεύει μόνο εάν αλλάξει sim μόνο?
Link to comment
Share on other sites

Με το android lost αν ο κλεφτής ΚΑΙ αλλάξει sim ΚΑΙ κάνει hard reset θα μπορεί η εφαρμογή να κάνει αυτά που λέει?η δουλεύει μόνο εάν αλλάξει sim μόνο?

 

κάνω παράθεση για να σάς δείξω μία φωτο που μέσω επεξεργασίας του tapatalk δεν με αφήνει να βάλω φωτο.αυτά βλέπω όταν μπαίνω στο android lost.που είναι οι ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

κάνω παράθεση για να σάς δείξω μία φωτο που μέσω επεξεργασίας του tapatalk δεν με αφήνει να βάλω φωτο.αυτά βλέπω όταν μπαίνω στο android lost.που είναι οι ρυθμίσεις?

Απο εδω θα το ρυθμισεις http://www.androidlost.com/#sms και να το κανεις εφαρμογη συστηματος ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Με το android lost αν ο κλεφτής ΚΑΙ αλλάξει sim ΚΑΙ κάνει hard reset θα μπορεί η εφαρμογή να κάνει αυτά που λέει?η δουλεύει μόνο εάν αλλάξει sim μόνο?

 

Αν το έχουμε κάνει system app υποθέτω πως θα παραμείνει.

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχουμε κάνει system app υποθέτω πως θα παραμείνει.

 

Σωστά, μετά δεν έχει θέμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

αρα θελει root οποτε την απεγκαθιστω γιατι ειναι αχρηστη .το πρωτο πραγμα που θα κανει ο κλεφτης ειναι αλλαγη σιμ και hard reset
Link to comment
Share on other sites

αρα θελει root οποτε την απεγκαθιστω γιατι ειναι αχρηστη .το πρωτο πραγμα που θα κανει ο κλεφτης ειναι αλλαγη σιμ και hard reset

 

Ναι το root στις συσκευές μας είναι αναγκαίο.

 

Κανένα πρόγραμμα anti-theft δεν πρόκειται να «μείνει» μετά από hard reset.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...