Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

μόλις το πήρα στα χεράκια μου και έκανε απευθείας ενημέρωση σε v20r χωρίς πολλά-πολλά. Όντως στο σκρολάρισμα είναι πιο άνετη! (απο το λίγο που έπαιξα μαζί του)
LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το εχω ταραξει το κινητο μου.

Θελησα να ξαναπερασω τη NOVAHD αποκαθιστοντας τις εφαρμογες μεσω του Titanium. Παιρνοντας την ROM, η οποια εχει ηδη εγκατεστημενο το Titanium, δεν εβρισκε κανενα backup εφαρμογων και δεδομενων και ο ES explorer εδειχνε τον φακελο του Titanium κενο. Επιστρεφοντας αναγκαστικα στην stock ROM με CWM restore, βλεπω οτι ο φακελος δεν ειναι κενος και το back υπαρχει. Ποιο το συμπερασμα λοιπον ;

 

Τσεκαρε ποια sd χρησιμοποιει η καθε ρομ.Προφανως η μια την internal και η αλλη την external.Ο backup φακελος πρεπει να υπαρχει και στις δυο μνημες αλλα στη μια αδειος και στην αλλη γεματος.Κανε ενα copy των περιεχομενων απο τον γεματο στον αδειο και μαλλον θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! είμαι καινούργιος στο σίτε και γενικά στο θέμα με smart phone. Πήρα το κινητό πριν λίγες μέρες. Έχω εγκαταστήσει τη V.2.3.4 μέσο pc από την LG και μετά κάνοντας ενημέρωση χτες από το κινητό μέσο wi-fi μου βρήκε και την V20r μόνο του. Απο GPS τι μπορώ να βρω? Είναι πολλές οι σελίδες και έτσι δεν μπόρεσα να τις διαβάσω όλες. Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει! Σε ποια σελίδα έχει λεπτομέρειες! Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

έβαλα την cm7kang-O2x-RC1-77 του temasek και από περιέργεια, είπα να δω για το RIL.

Κατέβασα το GetRil και μου λέει ότι το RIL και το Baseband δεν ταιριάζουν.

Μου έβγαλε μια λίστα με RIL, αλλά δεν ξέρω ποιο να διαλέξω.

 

Έχω Baseband: 1035.21_20110725 και RIL 0218 (V10b, Europe)

Μπορείτε να με βοηθήσετε;

 

Επίσης, έχω πρόβλημα όταν παίρνω τηλέφωνο ή όταν με παίρνουν τηλέφωνο. Δηλαδή εκεί που μιλάω, για 10 δευτερόλεπτα κόβεται ο ήχος και μετά ακούγεται κανονικά. Αυτό φταίει;

 

Ευχαριστώ

Edited by Sterios89
Link to comment
Share on other sites

agekalp όταν λες "Stock V20Q vs CM7" εννοείς κατευθείαν την ρομ από την lg ή κάποια root βασισμένη στην stock; Γιατί ένας γνωστός μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να βάλω την stock και ότι καλύτερα είναι να βάλω την manouche 1.1 η οποία βασίζεται στην stock(v20q).
Link to comment
Share on other sites

@sterios89

Η baseband ειναι η 725 της froyo ή της gingerbread?

Εγω εχω την 725 απο την v10d και το αντιστοιχο ril και ειναι ΟΚ.Ασε αυτη τη baseband και δοκιμασε το ril απο την v10d και δες αν υπαρχει βελτιωση.

 

@gre

Οπως γραφω στο ποστ μου ειναι η lg stock πειραγμενη απο μενα.Απο το να βαλεις τη Stock ισως ειναι καλυτερα να βαλεις μια αλλη βασισμενη σε stock αλλα να ξερεις πως αν δεν εχει αλλαγμενο kernel τοτε δεν υπαρχουν πολλες ουσιαστικες διαφορες αλλα κυριως εμφανισιακες...!

Link to comment
Share on other sites

@sterios89

Η baseband ειναι η 725 της froyo ή της gingerbread?

Εγω εχω την 725 απο την v10d και το αντιστοιχο ril και ειναι ΟΚ.Ασε αυτη τη baseband και δοκιμασε το ril απο την v10d και δες αν υπαρχει βελτιωση.

 

Δεν ξέρω από ποια είναι η baseband...

Μου γράφει: προτείνετε από την 10d, 20o και το 20q...

Να βάλω την 10d;

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Δοκιμασε αυτη γιατι η CM δε τα παει καλα με τα GB rils.Αν δε δεις βελτιωση μαλλον θα πρεπει να δοκιμασεις αλλη baseband
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για κάποιο GPS που να λειτουργεί με το συγκεκριμένο λογισμικό και να έχει χάρτες Ελλάδας και Κύπρου!Οπως είπα και πριν δεν ξέρω και πολλά από τέτοια!
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για κάποιο GPS που να λειτουργεί με το συγκεκριμένο λογισμικό και να έχει χάρτες Ελλάδας και Κύπρου!Οπως είπα και πριν δεν ξέρω και πολλά από τέτοια!

 

Ψάξε για το navigon. Απ ότι έχω δει το προτιμούν αρκετοί.

 

 

Ερώτηση...

υπάρχει κάποια σελίδα της lg που να βλέπεις με s/n ή imei το υπόλοιπο της εργοστασιακης εγγυησης όπως με την Motorola?

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για κάποιο GPS που να λειτουργεί με το συγκεκριμένο λογισμικό και να έχει χάρτες Ελλάδας και Κύπρου!Οπως είπα και πριν δεν ξέρω και πολλά από τέτοια!

 

Εγω δουλευω το sygic για gps.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα:

1) Για το root θα πρέπει να χρησιμοποιούμε την έκδοση 2.3.2 ή την 2.3.3. του SuperOneClick; Εάν χρησιμοποιήσουμε την 2.3.3 η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια που περιγράφεται παραπάνω; Πρέπει να πάρουμε backup πριν το root και πως;

2) Το unroot πως γίνεται;

3) Για να κάνουμε upgrade σε νέα έκδοση π.χ. V20Q ή ICS στο μέλλον (τώρα είμαι σε V20L) πρέπει να το κάνουμε unroot;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλουσα να μη βαζεις το ιδιο ποστ σε διαφορα θεματα,ωστε να μη γεμιζουν ασκοπα.

 

1)Oποια θες.Υποτιθεται πως στη 2.3.3 δε χρειαζεται το βημα "στην καρτέλα advanced κάνουμε tick στην επιλογή "use alternate ADB parser"

" δοκιμασε χωρις αυτο το βημα και αν δε γινει ροοτ δοκιμασε με αυτο.*Οταν επαληθεφτει θα το αλλαξω και στον οδηγο.Oxι δε θελει backup.

2)Με τον ιδιο τροπο αλλα πατας το κουμπι unroot.

3)Απο οτι εχω δει απο αλλους το root δεν επηρεαζει το update αλλα δεν εχει χρειαστει να το κανω ποτε, οποτε και δε μπορω να σου πω με σιγουρια.Απο την αλλη σιγουρα προβλημα δημιουργει η αλλαγη της recovery.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα:

1) Για το root θα πρέπει να χρησιμοποιούμε την έκδοση 2.3.2 ή την 2.3.3. του SuperOneClick; Εάν χρησιμοποιήσουμε την 2.3.3 η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια που περιγράφεται παραπάνω; Πρέπει να πάρουμε backup πριν το root και πως;

2) Το unroot πως γίνεται;

3) Για να κάνουμε upgrade σε νέα έκδοση π.χ. V20Q ή ICS στο μέλλον (τώρα είμαι σε V20L) πρέπει να το κάνουμε unroot;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

3)Για αναβάθμιση δεν χρειαζόμαστε unroot

2) όπως γίνεται το Root αλλά πατάς το κουμπί unroot..!!!

1)Με το SuperOneClick κάνουμε Root η διαδικασία είναι.....

 

_Root στο 0ptimus 2X με Gingerbread με το τελευταιο superoneclick

 

1. κατεβαζετε απο δω την εκδοση για lg του superoneclick http://www.4shared.com/zip/tYDlYXdn/...ShortFuse.html

2. επιλεγετε στο κινητο στο ρυθμισεις>εφαρμογες>αναπτυξη την επιλογη εντοπισμος σφαλματων usb

3. συνδεεται το κινητο στο pc και αφηνετε να κανει εγκατασταση των drivers για android devices (γινεται αυτοματα με συνδεση στο internet)

4. κλειστε το τηλεφωνο και αφαιρεστε sim και Micro SD και ανοιξτε την συσκευη (εγω εκανα unmount και την Internal SD)

5. Εκτελεστε το SuperOneClick.exe και στην καρτέλα advanced πατηστε την επιλογη use alternate ADB parser"

6. στην καρτελα General και κατω απο την ενδειξη Exploit επιλεξτε auto

7. Πατηστε Root (οτι και αν ρωτησει το προγραμμα πατατε ΟΚ)

8. Κάνουμε επανεκκίνηση το τηλέφωνο και είμαστε ο.κ.

 

Ειστε ετοιμοι.

η διαδικασια ειναι του 5λεπτου πολυ ευκολη και ασφαλης και ανα πασα στιγμη μπορειτε να κανετε unroot

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...

υπάρχει κάποια σελίδα της lg που να βλέπεις με s/n ή imei το υπόλοιπο της εργοστασιακης εγγυησης όπως με την Motorola?

 

Απο τη μερα της αποδειξης για 2 χρονια ισχυει η εγγυηση ...

 

1)Oποια θες.Υποτιθεται πως στη 2.3.3 δε χρειαζεται το βημα "στην καρτέλα advanced κάνουμε tick στην επιλογή "use alternate ADB parser"

" δοκιμασε χωρις αυτο το βημα και αν δε γινει ροοτ δοκιμασε με αυτο.*Οταν επαληθεφτει θα το αλλαξω και στον οδηγο.Oxι δε θελει backup.

 

Το χω κανει με 2.3.3 και ισχυει , δεν χρειαζεται το τικ ...

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Έκανα όλα τα βήματα όπως περιγράφονται παραπάνω αλλά δεν τα κατάφερα να κάνω root. Βγάζει κάποια βήματα Stopping server... Starting Server, βγάζει χρόνους 120s αλλά δεν βγάζει result και τελικά δεν κάνει κάτι. Τι κάνω λάθος; Μήπως φταίει ότι έχω WIN 7 64-BIT;
Link to comment
Share on other sites

@krpse

Thanks

 

@gfaf

Σιγουρα δε φταινε τα win γιατι και εγω εχω τα ιδια και δουλευει κανονικα.Τα βηματα που περιγραφονται παραπανω εχουν δυο βηματα που δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε...!Πρωτον εμενα δεν μου εκαναν εγκατασταση τους drivers αυτοματα τα windows και δευτερον ποτε δεν εχω βγαλει sim και Sd πριν το root.

Oι drivers ειναι σωστα περασμενοι?Τελικα το εκανες με το 2.3.2 ή το 2.3.3 superoneclick γιατι το ενα θελει τικ στο στην καρτέλα advanced πατηστε την επιλογη use alternate ADB parser" και το αλλο οχι αντιστοιχα

Link to comment
Share on other sites

Το προσπάθησα και με τις δύο εκδόσεις (στη μία με το τικ στην άλλη όχι). Βγάζει Killing ADB Server... 121,19s Starting ADB Server 123,22s, Waiting for device 120,16s και μετα Automatic version check failed. Is your os version higher than 2.x και πατάω Yes. Μετά σταματάει και δεν κάνει κάτι ενώ πλέον ενεργοποιείται το κουμπί Root ενώ σε όλη την προηγούμενη διαδικασία ήταν απενεργοποιημένο. Τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμαμαι να ρωταει κατι τετοιο! Ας επιβεβαιωσει καποιος που το εχει κανει προσφατα.

Εχεις βαλει εντοπισμο σφαλματων ετσι??

Μια "επαγγελματικη" προταση που μου ειχε λειτουργησει μια φορα που ειχε κολλησει κανε "επανεκκινηση pc και κινητο και ξαναδοκιμασε"

Link to comment
Share on other sites

Ναί έχω βάλει. Ήθελα να ρωτήσω οι χρόνοι που εμφανίζει είναι normal (121.19s);

Agekalp σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και τις άμεσες απαντήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω την αληθεια δεν το εχω παρατηρησει και δυστυχως χθες ξαναεβαλα cm7 και δε μπορω να δοκιμασω...!Δε πιστευω να εχεις ροοταριστει και να παιδευεσαι αδικα.
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα θα έχει. Πως καταλαβαίνω αν είμαι root; Πάντως δεν βγάζει κάτι άλλο μετά από την ερώτηση που ανέφερα προηγουμένως και δεν φαίνεται να τελειώνει.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα. Εφαρμογή τέτοια δεν υπάρχει. Μήπως στην ερώτηση πρέπει να πατήσω No; Επίσης υπάρχει και η επιλογή Cancel. Φαντάζομαι ότι αναφέρεται στο OS Android και λεει higher than 2.x, οποτε για αυτό πατάω Yes. Τι να πω... Θα τα παρατήσω.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...