Jump to content

Εισαγωγή νέων πόλεων στον καιρό του HTC Sense στο Android


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τον βάση τον οδηγό από εδώ

κατάφερα να προσαρμόσω την βάση δεδομένων καιρού των panosha/jolas από το navimania ώστε να δουλεύει στο htc sense του android

κατεβάζετε από http://www.multiupload.com/6AVH5KWGBP

To αρχείο WPDB.zip που κατεβάσατε πρέπει να το αντιγράψετε στο /system/etc αντικαθιστώντας το ήδη υπάρχον

Με το που μπει στο android πηγαίνετε ρυθμίσεις--->εφαρμογές--->διαχειρίση εφαρμογών--->όλα περιμένετε λίγο να φορτώσει και βρίσκετε την εφαρμογή weather provider και κάνετε διακοπή και εκκαθάριση δεδομένων

Επειτα ανοίγετε την εφαρμογή του καιρού και θα σας ζητήσει να προσθέσετε νέες πόλεις,όπου μπορείτε να κάνετε αναζήτηση για την πόλη που σας ενδιαφέρει

Προσωπικά το δοκίμασα μόνο στο hd2 με ρομ βασισμένες στο desire hd.Αν το δοκίμασετε σε άλλες συσκευές,γράψτε αν λειτουργεί

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Εκάνα τα εξής απλά βήματα:

 

1.Κατέβασα το σχετικό αρχείο και το οποίο αντικατέστησα με τον root explorer αφού πρώτα κράτησα backup το αρχικό.

2.Για να εμφανιστούν μετά οι νέες πόλεις έκανα εκκαθάριση δεδομένων του weather provider από την διαχείριση εφαρμογών.

 

Εκανα και ένα reboot αλλά μάλλον που δεν χρειάζεται καν.:)

Link to comment
Share on other sites

Εκάνα τα εξής απλά βήματα:

 

1.Κατέβασα το σχετικό αρχείο και το οποίο αντικατέστησα με τον root explorer αφού πρώτα κράτησα backup το αρχικό.

2.Για να εμφανιστούν μετά οι νέες πόλεις έκανα εκκαθάριση δεδομένων του weather provider από την διαχείριση εφαρμογών.

 

Εκανα και ένα reboot αλλά μάλλον που δεν χρειάζεται καν.:)

 

Παρότι έχω root την συσκευή (στο E market βλέπω και τις εφαρμογές επί πληρωμή και στο terminal γράφοντας su παίρνω το # που πρέπει ) αλλά δεν με αφήνει να γράψω τίποτα στην συσκευή ,δοκίμασα με το ASTRO EXPLORER και ES EXPLORER αλλά τίποτα .....καμιά ιδέα ??????

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

αυτοί οι explorer δε δίνουν root πρόσβαση.χρειάζεσαι κάποιον άλλον explorer όπως τον root explorer ή android mate
Link to comment
Share on other sites

αυτοί οι explorer δε δίνουν root πρόσβαση.χρειάζεσαι κάποιον άλλον explorer όπως τον root explorer ή android mate

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Έκανα την αντιγραφή και την εκκαθάριση και επανεκκίνηση .... αλλά δεν είδα καμία διαφορά στις πόλης της Ελλάδος , καμία παραπάνω..

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Εκανες αναζήτηση και δε σου βγάζει νέες πόλεις της Ελλάδας;

Mήπως έχεις την γλώσσα της συσκευής στα αγγλικά;

Link to comment
Share on other sites

Εκανες αναζήτηση και δε σου βγάζει νέες πόλεις της Ελλάδας;

Mήπως έχεις την γλώσσα της συσκευής στα αγγλικά;

 

Όχι το έχω στα Ελληνικά και δεν μου βγάζει νέες πόλεις

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να σου στείλω το δικό του το αρχείο να το δεις γιατί σε MB το δικό σου είναι μικρότερο ....

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Όχι το έχω στα Ελληνικά και δεν μου βγάζει νέες πόλεις

 

Πήγαινε στη διαχείριση εφαρμογών κάνε αναγκαστική διακοπή και μετά εκκαθάριση δεδομένων του weather provider.

Μετά από αυτό θα πας στην καρτέλα του καιρού η οποία λογικά θα είναι άδεια τελείως και γράψε στο search ΕΛΛΑΔΑ.

 

Θα πρέπει τότε να φαίνονται όλες οι νέες πόλεις και είναι αρκετές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να σου στείλω το δικό του το αρχείο να το δεις γιατί σε MB το δικό σου είναι μικρότερο ....

Ναι φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στη διαχείριση εφαρμογών κάνε αναγκαστική διακοπή και μετά εκκαθάριση δεδομένων του weather provider.

Μετά από αυτό θα πας στην καρτέλα του καιρού η οποία λογικά θα είναι άδεια τελείως και γράψε στο search ΕΛΛΑΔΑ.

 

Θα πρέπει τότε να φαίνονται όλες οι νέες πόλεις και είναι αρκετές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Το ξανά έκανα αλλά μου βγάζει μόνο τις παλιές πόλεις ....:cry::cry::cry:

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά.

 

Αυτό είχα εγώ : http://rapidshare.com/files/436947237/WPDB.zip

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Το ξανά έκανα αλλά μου βγάζει μόνο τις παλιές πόλεις ....:cry::cry::cry:

 

Ε τότε ξανακατέβασε το εν λόγω αρχείο και κάνε την ίδια διαδικασία από την αρχή.

Βγάλε το original για να το έχεις σαν backup και βάλε το εμπλουτισμένο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα κατάφερα μετά από 8-9 φορές και άλλες τόσες αναγκαστικές διακοπές ....όλα ΟΚ.

Σας ευχαριστώ πολύ.

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

ασχολήθηκα με το θεμα αρκετές μέρες τώρα και διαπίστωσα πως αυτό γίνεται μόνο σε rooted συσκευες και γι' αυτο δεν είχα κάνει καμία κίνηση διοτι κι εγω δεν εχω rooted συσκευή.

 

πολλά μπράβο σε όλου σας που ασχοληθήκατε και καλή απόλαυση σε αυτούς που είναι rooted και θα το εφαρμόσουν.

όσο για εμας που φοβόμαστε να πειράξουμε τη συσκευή θα περιμένουμε όποτε μας το επιτρέψει η εταιρεία. παιρνεις ενα μηχανημα και σου βαζουν περιορισμούς θα τρελαθουμε τελειως

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κάνουν όλοι δυστυχώς αλλά το να κάνεις root τη συσκευή σου δεν διατρέχεις κάποιο κίνδυνο πάντως.
Link to comment
Share on other sites

καιρός ήταν να γίνει κάτι τέτοιο. ευχαριστούμε.

απ΄ότι βλέπω δουλεύει μόνο με ελληνικό UI. προφανώς "πείραξες" μόνο το WP_0408GRK.db. υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να μεταφέρουμε τα δεδομένα σου και στο WP_0409WWE.db για να δουλέψει και με αγγλικό UI ή πρέπει να γίνει μια μια η καταχώρηση?

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν υπαρχει καποιο προγραμμα σαν το sqlite databrowser αλλα να υποστηριζει αντιγραφη και επικολληση της βασης. αλλη λυση ευκολη και γρηγορη ειναι να κανεις ενα αντιγραφο του ελληνικου αρχειου και να του δωσεις το ονομα του αγγλικου

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν υπαρχει καποιο προγραμμα σαν το sqlite databrowser αλλα να υποστηριζει αντιγραφη και επικολληση της βασης. αλλη λυση ευκολη και γρηγορη ειναι να κανεις ενα αντιγραφο του ελληνικου αρχειου και να του δωσεις το ονομα του αγγλικου

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

σίγουρα είναι μια λύση το rename του αρχείου, αλλά όχι και η καλύτερη.

θα το δοκιμάσω να δω πως φαίνεται, αλλιώς θα κάνω όσες καταχωρήσεις με ενδιαφέρουν. δυστυχώς όμως δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα κάνω δουλειά για όλους...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας,

επειδη ήθελα το κινητο μου να ειναι στα αγγλικα και να εχω τις ελληνικες πολεις στο HTC Weather, εφτιαξα ενα modified WPDB.zip οπου εβαλα στο WP_0409WWE.db ολες τις πολεις καθως και τις επιπλεον ελληνικες στα ελληνικα.

 

Εκτελουμε την διαδικασια που αναφερεται σε προηγουμενα ποστ και εχουμε σε αγγλικο locale ελληνικες πολεις.

 

Προσοχη, ολες οι πολεις βρισκονται με ελληνικη ονομασια, ετσι αν θελουμε πχ London ψαχνουμε Λονδινο ή ηνωμενο βασιλειο κλπ.

 

Δοκιμασμενο σε HTC DESIRE Z (ME ROM VIRTOUS VISION 1.0.2).

 

 

http://www.filefactory.com/file/cb3e...difiedAlex.zip

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...