Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα είναι ότι έχω Mac και δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι

 

Απ'ότι ξέρω σε mac και linux είναι το ίδιο εύκολο με τα pc γιατί μόνο μια εντολή αλλάζει λίγο. Απλά ξεκλειδώνεις bootloader, περνάς recovery και όλα τα υπόλοιπα γίνονται μέσω κινητού απλά απο τον mac θα περνάς τα αρχεία στο κινητό ;) Για περισσότερες λεπτομέρειες, μπορείς να δεις εδώ. Καλή συνέχεια ;)

 

ΥΓ. Κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Όσο ήμουν με stock, όταν παραδίδονταν ένα μήνυμα, έλεγε "Το μήνυμα λήφθηκε από +3069χχχ..." ενώ τώρα με apex αντί για το τηλέφωνο εμφανίζει το όνομα. Επιτέλους! :D Επίσης, δοκιμάστε το fasterfix που θα βρείτε στο store και βάλτε server "gr.pool.ntp.org" έτσι βρίσκει πιο γρήγορα δορυφόρο, χθες σε κυριολεκτικά 1 δευτερόλεπτο κλείδωσε

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πόσες ώρες κάνει να φορτίσει ρε παιδιά

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες κάνει να φορτίσει ρε παιδιά

 

Για μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας, το συγκεκριμένο κινητό φορτίζεται μέχρι το 95-96%. Δε πρόκειται να το δεις να πάει παραπάνω! Στο 95-96% πάει να πει ότι έχει φορτίσει!

Link to comment
Share on other sites

Για μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας, το συγκεκριμένο κινητό φορτίζεται μέχρι το 95-96%. Δε πρόκειται να το δεις να πάει παραπάνω! Στο 95-96% πάει να πει ότι έχει φορτίσει!

 

4 ώρες το χω στην πρίζα,νταν είχε 19% και τώρα δείχνει 94%

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες το χω στην πρίζα,νταν είχε 19% και τώρα δείχνει 94%

 

Ως εκεί γύρω φτάνει. Παραπάνω δε πάει...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες το χω στην πρίζα,νταν είχε 19% και τώρα δείχνει 94%

 

Mην κοιτάς ποσοστό. Κοίτα αν σου έβγαλε την ένδειξη "Φορτίστηκε".

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Mην κοιτάς ποσοστό. Κοίτα αν σου έβγαλε την ένδειξη "Φορτίστηκε".

 

Ουπς,ναι,στην οθόνη κλείδωματος το χει βγάλει,οπότε αποσύνδεω

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

τελικά αγόρασα το Nexus για την γυναίκα μου (για όσους είδαν το προηγούμενο post μου) και σιγά σιγά το παλεύω. Έβαλα ICS, έβαλα Ελληνικό πληκτρολόγιο και λεξικό, SMS 160 χαρακτήρων και μέχρι στιγμής όλα καλά. Αυτό που δεν έχω κάνει ακόμη και δεν βλέπω και κάτι σε όσα από τα post έχω διαβάσει είναι πως όταν πατήσω το τηλέφωνο θα μου βγάλει πάνω στα νούμερα Ελληνικούς χαρακτήρες και πατώντας να μου δώσει επιλογές από την λίστα των επαφών. Ελπίζω ότι γίνεται αλλά πως?????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

τελικά αγόρασα το Nexus για την γυναίκα μου (για όσους είδαν το προηγούμενο post μου) και σιγά σιγά το παλεύω. Έβαλα ICS, έβαλα Ελληνικό πληκτρολόγιο και λεξικό, SMS 160 χαρακτήρων και μέχρι στιγμής όλα καλά. Αυτό που δεν έχω κάνει ακόμη και δεν βλέπω και κάτι σε όσα από τα post έχω διαβάσει είναι πως όταν πατήσω το τηλέφωνο θα μου βγάλει πάνω στα νούμερα Ελληνικούς χαρακτήρες και πατώντας να μου δώσει επιλογές από την λίστα των επαφών. Ελπίζω ότι γίνεται αλλά πως?????

Τ9 Dialer εννοείς. Κάνε εγκατάσταση το exDialer & Contacts.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Τ9 Dialer εννοείς. Κάνε εγκατάσταση το exDialer & Contacts.

 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Δουλεύει άψογα. Έχεις μήπως κάτι να προτείνεις για voice recording και για συνολικό backup και restore του τηλεφώνου?

 

Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Δουλεύει άψογα. Έχεις μήπως κάτι να προτείνεις για voice recording και για συνολικό backup και restore του τηλεφώνου?

 

Καλό βράδυ.

Με recording δεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου. Αλλά 3-4 φορές έχω χρησιμοποιήσει αυτό. Όσον αφορά το backup, συνολικό γίνεται μόνο αν είσαι root και ο ευκολότερος και πιο συνηθισμένος τρόπος είναι μέσω του ClockworkMod Recovery.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας :) ηθελα να ρωτησω το go keyboard ειναι ασφαλες??διοτι μωλις το εγκατεστησα μ ελεγε πως μπορει να ελενχει τα μνμα μου και αλλα τετοια περιεργα.

Βάλε το Swype keyboard απο το site του Swype. Πολύ καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Κατα έναν παράξενο τροπο,εκλεισε και δεν ξανανοιξε.

Και να ανοίγει μένει στο google,δεν φορτώνει,έκανα το κόλπο με το volume up και power button για restore,αλλα τίποτα.κολλαει.

Το πάω για αντικατασταση και επιστροφή στο gsII.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα το 6 μηνών nexus s μου αποφάσισε να με στεναχωρήσει. Η οθόνη στο πάνω αριστερό μέρος της απέκτησε μια κιτρινίλα. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Να το πάω για αλλαγή οθόνης?
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα το 6 μηνών nexus s μου αποφάσισε να με στεναχωρήσει. Η οθόνη στο πάνω αριστερό μέρος της απέκτησε μια κιτρινίλα. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Να το πάω για αλλαγή οθόνης?

 

Μην μασας

Και εμένα είχε το ίδιο πρόβλημα. Ειναι κόλλημα της LCD. Το πήγα στην Samsung (Θεσσαλονικη) και την αντικατεστησαν με την εγγυηση. Απλά όταν το πας φρόντισε να το έχεις σε stock κατάσταση με κλειδωμένο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Κατα έναν παράξενο τροπο,εκλεισε και δεν ξανανοιξε.

Και να ανοίγει μένει στο google,δεν φορτώνει,έκανα το κόλπο με το volume up και power button για restore,αλλα τίποτα.κολλαει.

Το πάω για αντικατασταση και επιστροφή στο gsII.

 

Σίγουρα δεν πείραξες κάτι?? Γιατί για να το έπαθε στα καλά καθούμενα, λίγο παράξενο!

Link to comment
Share on other sites

Μην μασας

Και εμένα είχε το ίδιο πρόβλημα. Ειναι κόλλημα της LCD. Το πήγα στην Samsung (Θεσσαλονικη) και την αντικατεστησαν με την εγγυηση. Απλά όταν το πας φρόντισε να το έχεις σε stock κατάσταση με κλειδωμένο bootloader.

 

Πόσες μέρες σου το κρατήσανε?

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες σου το κρατήσανε?

 

Φίλε μου το πήγα στην θεσσαλονίκη και μου το έκαναν σε 20 λεπτά μέσα.

Ήταν μέσα στην εγγυηση το άφησα και σε 20 λεπτα με πήραν τηλ να περάσω να το πάρω έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν πείραξες κάτι?? Γιατί για να το έπαθε στα καλά καθούμενα, λίγο παράξενο!

 

Στα καλα καθουμενα και χωρις να πείραξε κατι,αυτο ήταν,έγινε η αντικατασταση και τωρα ξανα επιστροφή στο μεγάλο galaxy

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το πήγα στην θεσσαλονίκη και μου το έκαναν σε 20 λεπτά μέσα.

Ήταν μέσα στην εγγυηση το άφησα και σε 20 λεπτα με πήραν τηλ να περάσω να το πάρω έτοιμο.

 

Πολύ ωραία. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο να δω αν και στην Αθήνα είναι τόσο γρήγοροι. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα το 6 μηνών nexus s μου αποφάσισε να με στεναχωρήσει. Η οθόνη στο πάνω αριστερό μέρος της απέκτησε μια κιτρινίλα. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Να το πάω για αλλαγή οθόνης?

 

Παρομοίως την απέκτησα κι εγώ πριν 2-3 εβδομάδες πάνω δεξιά όμως, στο ύψος του Power button (μήπως λέμε το ίδιο σημείο?).

Το τηλ το έχω 8 μήνες και στάνταρ κάτι παίζει κάτι από κάτω σε εκείνο το σημείο με υπερθέρμανση, καθώς όσο το δουλεύεις και "ζεστένεται" το κινητό, τόσο πιο εμφανής είναι η κιτρινίλα...

Επίσης αν παρατηρήσετε με σβηστή οθόνη και κάτω από φως θα δείτε πως στο σημείο της κιτρινίλας η οθόνη σαν να τσακίζει...

Πάντως είναι σχετικά κοινό πρόβλημα μιας και έχει ανοιχτεί και σχετικό θέμα και στο xda. Στο ίδιο σημείο με τον topic starter του link την έχω αποκτήσει κι εγώ... :(

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1253730

Επίσης θα εκτιμούσα ιδιαίτερα φίλε xapos όταν πας να μας ενημερώσεις που πήγες και τι έγινε, μιας και σκοπεύω να ανέβω Αθήνα για μια ημέρα σχετικά σύντομα και θα με βόλευε να πεταχτώ για επισκευή αν όντως είναι τόσο γρήγορα... Ευχαριστώ.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω το πρόβλημα με την κιτρινίλα στην οθόνη, στο ίδιο σημείο που λέτε. Υπάρχει πιθανότητα επιδείνωσης; Δε θέλω να το αφήσω στο service.
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω το πρόβλημα με την κιτρινίλα στην οθόνη, στο ίδιο σημείο που λέτε. Υπάρχει πιθανότητα επιδείνωσης; Δε θέλω να το αφήσω στο service.

Αυτό με την επιδείνωση κανείς δεν το ξέρει σίγουρα αν και προσωπικά νομίζω ότι σταδιακά άρχισε να εμφανίζεται σε μένα άρα όντως επιδεινώθηκε. Θυμάμαι στην αρχή που ίσα φαινόταν αλλά τώρα πλέον κάνει μπάμ από την πρώτη στιγμή.

Όσο για το service ούτε εμένα βολεύει να το αφήσω αλλά λέω να δοκιμάσω όταν ανέβω Αθήνα το "1 Hour service" που διαφημίζει η smartec για τα samsung κινητά και αν ισχύει θα είναι καλή φάση!

Προφανώς και ο xapos εκεί θα πάει οπότε θα μπορέσει να μας πει τι παίζει. Στο τοπικό πάντως service εδώ στα Χανιά μου είπαν 10 εργάσιμες το ελάχιστο για να το στείλόυν. :blink:

Το μόνο που με ανησυχεί γενικότερα είναι ότι οκ θα σου κάνουν αλλαγή οθόνης, όμως το εξάρτημα που υπερθερμαίνεται παραμένει από κάτω άρα θα ξανακάνει την ίδια ζημιά και στην επόμενη? Γιατί αν είναι να τρέχουμε ανά εξάμηνο για αλλαγή οθόνης, κλάφτα, μιλάμε για σχεδιαστικό λάθος πλέον αφού αμέσως αμέσως μαζευτήκαμε 4 άτομα με το ίδιο πρόβλημα...

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

:D woot! :D I got myself a Gelaskins cover!

 

http://s4.postimage.org/demj34bo/DSC00424.jpg http://s2.postimage.org/2zdmuhq78/DSC00429.jpg

 

Άριστη εφαρμογή και ταχύτατη αποστολή! Έκανα την παραγγελία 2 Ιουλίου, παρελήφθη από την UPS στις 4 Ιουλίου και στις 8 του μήνα ήταν στην πόρτα μου (άσχετα αν επειδή δε βρήκαν κανέναν παρέλαβα τελικά σήμερα).

Εκτός από το Union Jack αγόρασα και το Smoggy Air.

Συνιστώ ανεπιφύλακτα τα καλύμματα αυτά σε όποιον θέλει να αλλάξει την όψη της συσκευής του. :)

 

Καλημέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτά τα καλύμματα προστατεύουν το κινητό αποτελεσματικά ή είναι μόνο για εμφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι για προστασια.

Εχω και εγω gelaskin στο κινητο, εβγαλα τα μπροστινα αυτοκολλητα και κρατησα αυτο στο πισω μερος κυρίως επειδη προσφερει πολυ καλύτερο grip απο το πλαστικό (και ειναι και όμορφο προφανως).

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...