Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια καλησπερα και απο μενα στα παλια λημερια...

 

να πω οτι σημερα επαιξα με ενα nexus s που φορουσε την aosp 4.4

δεν εχω να πω πολλα πραγματα.

Το κινητο αντεχει μια χαρα για την ηλικια του και συγκεκριμενα πραγματα.

Μου ειχε ληψει!

 

Σαν την μανίσια με marmite v8.7_bigmem κέρνελ δεν υπάρχει λέμε. Όλα τα άλλα είναι @@.

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλη χρονια σε ολους

 

δεν μπηκε και τοσο καλα μου φαινεται,

 

το δεξι κουμπι που χρησιμοποιουμε για να ανοιξει το κινητο ΔΕΝ δινει σημα απο χθες, ειπα να ξεφορτισω την μπαταρια αλλα μολις εβαλα τον φορτιστη ανοιξε μονο του με το που πηρε ρευμα, βαζω βγαζω την μπαταρια ανοιγει μονο του , το πλαινο κουμπι τιποτα κανενα σημα, τι κανουμε τωρα ?.

 

Το κινητο φορτιζει Αλλα δεν ανταποκρινεται και το πλαινο κουμπι με τπτ .

Ευχαριστω.

Edited by Cannibal
Link to comment
Share on other sites

Ειναι θέμα hardware...ολοι λιγο πολυ το πάθαμε ή θα το πάθουμε..η μόνη λύση είναι το service για αντικατασταση του διακοπτη :(
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο στο Πλαισιο και μου ειπαν ειτε εγω το παω ειτε εκεινοι τον στειλουν στην Samsung ειναι 24,50 τα εξοδα για να το Ελεγξουν μονο... ειμαστε σοβαροι ?.

 

 

Επισης αυτο που λενε στο Ιντερνετ για Επαναφορα Εργοστασιακων ρυθμισεων ή ενα αλλο τρικ να το συνδεσεις με το USB διχως την μπαταρια και μετα να την βαλεις πιανει ή ειναι χαζομαρες ?.

Edited by Cannibal
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ειναι μεσα στην εγγυηση αν πας σε εξουσιοδοτημενο σερβις δεν χρεωνεσαι τιποτα..καλυτερα να το πας μονος σου παρα μεσω Πλαισιο γιατι θα παρει περισσοτερο χρονο.

 

Πιανουν τα κολπακια αλλά δεν θα σου λυσει το προβλημα με το κουμπι..επαναλαμβανω ειναι θεμα hardware και οτι πατεντα να κανεις δεν το γλυτωνεις ..σε μενα ετυχε στον ενα χρονο και δεκα μήνες ..το πηγα στο service της Samsung θεσσαλονικη ..και σε 1 ωρα το ειχα πισω ..

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως εμενα ειναι αγορασμενο το 2010 οποτε η εγγυηση εχει ληξη εδω και 2 χρονια.

Κανονικά θέλει αλλαγή motherboard για να φτιάξει γιατί τα κουμπιά ήχου και power είναι κολλημένα επάνω της. Αλλιώς αν έχεις κανένα ηλεκτρονικό φίλο, πουλάνε στο ebay κουμπιά που μπορεί να τα κολλήσει στην motherboard αφού βγάλει το άλλο. Μανίκι δηλαδή.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

εβαλα 2 προγραμματα απο το google play αλλα ηταν πατατες τελειως, για να κλειδωνει προσωρινα η οθονη, εχετε τπτ αλλο σαν λυση ?.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

είμαι παλαιός χρήστης android συσκευών, αλλά μόνα αυτό.Ποτέ δεν είχα ασχοληθεί με αυτό το κάτι παραπάνω. Έτσι λοιπόν επιστράτευσα το παροπλισμένο μου nexus (i9023) για να γίνει το πειραματόζωο μου προκειμένου να εντρυφήσω στον μαγικό κόσμο του root και των cvustom rom.

Μετά κόπων και βασάνων κατάφερα(προφανώς επειδή είμαι εντελώς άσχετος με το αντικείμενο) και rootαρισα το τηλέφωνο. Διάβασα κάμποσους οδηγούς αλλά δεν ήταν όλοι χρήσιμοι μιας και προυποθέτουν γνώση μιας στοιχειώδους γλώσσας επικοινωνίας. Έτσι έκατσα και έμαθα τι είναι το flashαρω μια cyanogen rom. Το θέμα μου είναι ότι εξακολουθώ να μην μπορώ να το κάνω!!!

 

Και κάπου εδώ παίρνω το θάρρος και ζητάω βοήθεια.

Το κινητό μου είναι λίγο παλιό και φοράει 2.3.4 Έχει γίνει root με επιτυχία. Στο bootαρισμα μου βγάζει το σχετικό ξεκλείδωτο λουκετάκι. Αυτό που προσπαθώ είναι να του περάσω είτε την τελευταία έκδοση(για το nexus ήταν η 4.1.2 αν δεν απατώμαι??) είτε κάποια custom rom(έχω διαβάσει ότι η πλέον πολυφορεμένη είναι της cyanogen για αυτό λεω να την προτιμήσω, αν και θα ήθελα στο μέλλον να δοκιμάσω και την Miui)

Έχω διαβάσει οδηγούς και έχω δεί σχετικά βίντεο. Το θέμα μου είναι ότι είμαι ηλεκτρονικά αναλφάβητος προφανώς όχι όσο ο πατέρας μου , αλλά ανεπαρκώς όσον αφορά τις γνώσεις που χρειάζονται. Κι έτσι κολλάω στα απλά που εμένα μου φαίνονται βουνό.

 

Ας ξεκινήσω λοιπόν απο τα βασικά να τα ξεκαθαρίζω ένα ένα.

Έχω κατεβάσει στον υπολογιστή μου το σχετικό αρχείο android sdk (για windows xp που φοράω). Οι οδηγοί λένε ότι είναι πολύ απλό απο το φάκελο tools τρέχεις το αρχείο android.bat και μετά...

Εγώ έχω κολλήσει εδώ!

Αυτό το άτιμο το android.bat με διπλό κλικ κάνει μια και ανοίγει το παράθυρο της γραμμής εντολών του msdos και χωρίς να τρέξει τίποτα το ξανακλείνει μόνο του αστραπιαία.

Και ερωτώ επειδή έχω ακούσει ότι για τα δεινά των windows ευθύνονται οι drivers. Τι είναι αυτοί οι drivers? Τελικά μου λείπουν όντως και δεν συνεχίζεται η διαδικασία ή κάτι άλλο φταίει? Αν είναι που μπορώ να τους βρώ και να τους εγκαταστήσω?

 

Βοηθάτε ρε παιδιά ένα γεράκο(33ετών) που θέλει να ασχοληθεί με τέτοιου είδους μαγικά!

 

 

 

 

Έκανα πρόοδο!Κάπου μου πέταξε ότι δεν έχω java, οπότε και εγκαταστάθηκε. Η συνέχεια ήταν οκ,και κατέβασα κανονικά τα platform tools.Βρήκα και το σχετικό αρχείο απο την Samsung και το μόνο που μένει τώρα είναι να καταλάβω τι λέει το παλικάρι στο βίντεο γιατί εμένα οι εντολές δεν μου δουλέυουνε!Ουτε το lsusb για να δω αν ο υπολογιστής μου βλέπει το κινητό,ούτε η εντολή υπερχρήστη sudo -i

 

 

Απο το 3:44 και μετά :cry:

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Έκανα πρόοδο!Κάπου μου πέταξε ότι δεν έχω java, οπότε και εγκαταστάθηκε. Η συνέχεια ήταν οκ,και κατέβασα κανονικά τα platform tools.Βρήκα και το σχετικό αρχείο απο την Samsung και το μόνο που μένει τώρα είναι να καταλάβω τι λέει το παλικάρι στο βίντεο γιατί εμένα οι εντολές δεν μου δουλέυουνε!Ουτε το lsusb για να δω αν ο υπολογιστής μου βλέπει το κινητό,ούτε η εντολή υπερχρήστη sudo -i

 

 

Απο το 3:44 και μετά :cry:

 

Το sudo είναι εντολή Linux. Αν χρησιμοποιείς Windows δεν...

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα κ πέρασα την 4.1.2 κανονικά κι απροβλημάτιστα! Είμαι πολύ χαρούμενος, το κινητακι μου έγινε καινούργιο κ το ερωτεύτηκα πάλι!!!
Link to comment
Share on other sites

Για το πληκτρο μου ζητησαν 40 ευρω με την εργασια τελικα, οποτε χλωμο να το αλλαξω προς το παρον, καποιο Προγραμμα απο το google play να μου κραταει κλειστη την Οθονη για να μην καιει την μπαταρια εχετε να μου πειτε ?

 

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ειχε χαλασει το κουμπι χρησιμοποιούσα αυτη την εφαρμογή για να κλείνω την οθόνη
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ενα ScreenSaver να κραταει την Οθονη , ψαχνω στο Google Play κανα κουμπι για Reboot & Shutdown αλλα τα πιο πολλα θελουν root και εγω δεν το εχω πειραξει το κινητο εχουμε καμια ιδεα για κανα προγραμμα που ΔΕΝ θελει root ?
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ενα ScreenSaver να κραταει την Οθονη , ψαχνω στο Google Play κανα κουμπι για Reboot & Shutdown αλλα τα πιο πολλα θελουν root και εγω δεν το εχω πειραξει το κινητο εχουμε καμια ιδεα για κανα προγραμμα που ΔΕΝ θελει root ?

 

Όχι, θες root.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

την κατσαμε τοτε, εγω δεν ειμαι root..

 

Ε, γίνε, απλό είναι.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Turn Off The Screen αυτο κλειδωνει την Οθονη Δεν θελει δικαιωματα root ΑΛΛΑ μετα πρεπει να κανεις αναπαντητη ή αν εισαι σπιτι να βαλεις Usb καλωδιο για να ανοιξει την Οθονη, αλλως τροπος ξεκλειδωματος δεν παιζει να εχω βρει απο χθες.
Link to comment
Share on other sites

Turn Off The Screen αυτο κλειδωνει την Οθονη Δεν θελει δικαιωματα root ΑΛΛΑ μετα πρεπει να κανεις αναπαντητη ή αν εισαι σπιτι να βαλεις Usb καλωδιο για να ανοιξει την Οθονη, αλλως τροπος ξεκλειδωματος δεν παιζει να εχω βρει απο χθες.

 

Βάλε μια rom που να έχει wake με τα πλήκτρα του ήχου π.χ. Cyanogenmod και το screen off and lock και καθάρισες.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να το ρισκαρω γιατι με το Wildfire οκ πετυχε αλλα Δεν ειμαι τοσο καλως για να πω οτι θα το πετυχω και για Μην εχω μετα απωλεια κινητου κραταω μια πισινη στο να το κανω με custom rom .
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να το ρισκαρω γιατι με το Wildfire οκ πετυχε αλλα Δεν ειμαι τοσο καλως για να πω οτι θα το πετυχω και για Μην εχω μετα απωλεια κινητου κραταω μια πισινη στο να το κανω με custom rom .

 

Με το nexus είναι ακόμα πιο εύκολο. Πήγαινε στο site της cyanogenmod και έχει installer να το κάνεις αυτόματα αν δεν θες να ασχοληθείς.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Με το nexus είναι ακόμα πιο εύκολο. Πήγαινε στο site της cyanogenmod και έχει installer να το κάνεις αυτόματα αν δεν θες να ασχοληθείς.

 

Σωστός.... Πάρε κ backup από αυτά που δεν θες να χάσεις, σε περίπτωση που..... κ προχωρα το!!

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

http://beta.download.cyanogenmod.org/install

 

Nexus S το πρωτο εχω 16G

αυτο λετε ?

 

Ναι. Nexus s ή Crespo. Λογικά θα έχει εγκατασταθεί μέχρι τώρα...

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...