Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα και το ίδιο το nexus S θα το βρεις αλλού στα κανονικά του δηλ. περι τα 580 euros...είναι καθαρά θέμα marketing για αυτό και όποιος προλάβει! Κανεις δεν ξέρει αν οι νεες παρτίδες θα είναι πάλι σε προσφορά, μη σου πω οτι δεν το νομίζω...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mε εναν φιλο που μιλησα που δουλευει σε αλυσιδα ηλεκτρικων ειδων μου ειπε οτι ειναι συμφωνια που ειχε κανει η vodafone (που ειναι και ο μοναδικος εισαγωγεας για Ελλαδα) για να ριξουν τις τιμες μεχρι να ξεστοκαρουν! Τελος του χρονου μαλλον θα ανακοινωθει το καινουριο nexus.. Το galaxy s εχει αλλα "καναλια" προωθησης στην αγορα και για αυτο δεν εχει πεσει τοσο χαμηλα η τιμη του!

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Haki θα σε παρακαλέσω να είσαι πιο ευγενικός, δεν χρειάζεται να γράφεις με τον τόνο που γράφεις.

Ο μοναδικός λόγος που μείνανε τα μηνύματα σου είναι επειδή ο nivas αναφέρει μερικά χρήσιμα - θεωρώ - πραγματάκια στις απαντήσεις του.

Ευχαριστώ.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

το παρελαβα και εγω προ 3-4 ημερων απο το πλαισιο. Εντυπωσιακο κινητο και σιγουρα η τιμη των €300 το κανει ισως τη καλυτερη android επιλογη σε αυτη τη κατηγορια τιμης.

Ομως αντιμετωπιζω θεμα με το wifi. Φαινεται σαν να ζοριζεται. Η ειρωνια ειναι πως εαν το μετακινησω σε αποσταση 40-50 εκατοστα μακρυα απο καποιο wifi hotspot πεφτουν οι μπαρες του wifi απο 3 σε 2. Επισης σε σημεια που ολα τα υπολοιπα κινητα μου πιανουν (blackberry, iphone4), το nexus s χανει το σημα wifi :confused:

Ειναι φυσιολογικα ολα αυτα?

 

Καλησπέρα! Και σε μένα τα ίδια συμβαίνουν. Όταν απομακρύνομαι από το Wifi στο γραφείο μειώνεται αρκετά το σήμα του. Δεν το θεωρώ όμως πρόβλημα γιατί σχεδόν ποτέ δεν χάνει τη σύνδεσή του.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως εχει ενα θεματακι με το signal του wifi και το συγκρινω με το desire hd που ειχα πιο πριν, που δεν εχανε τοσο ευκολα το σημα... Οποιος εχει ορεξη να ασχοληθει υπαρχουν διαφορα radio στους xda που βελτιωνουν λιγο την κατασταση...

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πήρα το κιν στα χέρια και είμαι πολύ ενθουσιασμένος... Βέβαια όπως καταλαβαίνετε έχω πολλές απορίες...

 

Μερικές από αυτές...

 

1. Πως κάνουμε βιντεοκλήση. Έκανα αναζήτηση αλλά μου έβγαλε για skype. Εγώ θέλω να κάνω μέσω δικτύου...

 

2. Γίνετε όταν κάνω την οθόνη αριστερά δεξιά να μου βγάζει ένα πάνελ με επαφές που θέλω; Αυτό το είδα σε HTC... Επίσης να μου βγάζει το ημερολόγιο ολόκληρο, όχι εικονίδιο?

 

3. Όταν πατάω το μπλεδόντι μπορώ παράλληλα να το κάνω ανιχνεύσιμο και να μην χρειάζεστε να μπαίνω στις ρυθμίσεις?

 

Ευχαριστώ...

 

Ρε παίδες βοηθήστε λίγο τον νέοπα...

Link to comment
Share on other sites

1 Δεν υποστηρίζεται μεσω 3G από το ίδιο το android

2 Αυτα που είδες είναι από το "Sense" interface της HTC. Το nexus φοράει "σκετο" γνησιο Android interface χωρις εξτρα προσθήκες

3 Δε νομίζω...αν βρεις κατι πες το και σε μενα :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω για τη βοηθεια σας, μηπως τελικα το λαθος συμβαινει μονο σε μενα.

Μεσα στη συσκευασια του Nexus υπηρχε σε εσας αυτο? :

 

http://www.vodafone.gr/portal/resources/media/shop/manuals/GT-I9023_OG_Open_Gre_D02_110201.pdf

 

Διοτι εμενα δεν υπηρχε. Και προτιθεμαι να το κανω θεμα τοσο στη Samsung οσο και στον Κωτσοβολο που το αγορασα.

Οχι για αλλο λογο. Αλλα βρε αδελφε καλα ειναι να μας τα παιρνουν. Τουλαχιστον ας ειναι συνεπεις στα οσα τους υποχρεωνουν οι Ευρωπαϊκες οδηγιες!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι...και δε νομίζω οτι προορίζεται για το κουτί παρά μονο για download...το είχα ήδη κατεβάσει στην αγγλική έκδοση από τα links του welcome mail που μου ηρθε

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ThinkFree είναι αυτό?? Βαριά κουβέντα είπες βρε αδελφέ...! :blink: Για ανάλυσε το λίγο περισσότερο αν ευκαιρείς.... :)

BTW, έχει γίνει σε κανένα σας update στο Google Maps?? Χθες έφτασε στην version 5.7 και τόσες μέρες που έχω το κινητό δεν έχει συμβεί τίποτα...Από την μια δεν μου κάνει εντύπωση, δεδομένου οτι η εφαρμογή κανονικά δεν είναι διαθέσιμη στο ελληνικό market, από την άλλη ομως στο Milestone έπαιρνε τα updates κανονικα - ασχετα αν μετά επιλέγοντας την στην λίστα με τις downloaded εφαρμογές βγάζει "the requested item is not found" εκτος αν εχει εγκατασταθει market enabler.... :confused:

 

Άνοιξε ένα PDF αρχείο και μετα πάτα τις ρυθμίσεις και ενεργοποίησε την προβολή ανάγνωσης, αν ασχολείσαι αρκετά με αρχεία PDF θα καταλάβεις γιατί το χαρακτηρίζω διαμάντι.

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...ναι αλλά είναι ακριβώς το ίδιο με την επιλογή "reflow text" του Adobe Reader X. Check it out

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

πηρα το κινητο απο το πλαισιο και δουλευει ρολοι.ειχε 3 βιβλιαρακια μεσα οποτε ταλλο σιγουρα ηταν ανοιγμενο γιατι ελειπε το βιβλιαρακι του sar.η αναβαθμιση που εκανε σε 2.3.4 ελεγε οτι πλεον το κινητο υποστηριζει βιντεοκλησεις μαυτην την αναβαθμιση.ενα θεματακι εχω μονο που μου φανηκε περιεργο.στο μενου που εχει το talk,τις ρυθμισεις κτλ. δεν εχει διαχειρηση αρχειων και μου φανηκε παραξενο
Link to comment
Share on other sites

Οτι να΄ναι λοιπον. Σε αλλους υπαρχει το βιβλιαρακι σε αλλους οχι...

Πληρης ασυδοσια. Μπανανία. Η χωρα της απολυτης κονομας που δεν εχει κανενας την παραμικρη υποχρεωση για τιποτα.

Οτι γουσταρει ο καθενας κανει.

Μιλαμε για μεγαλες εταιριες (πολυεθνικες οι περισσοτερες). Απο αυτες που απολυουν τους ακριβους υπαλληλους και προσλαμβανουν αλλους με 300-500€. Απο αυτες που φωναζουν οτι ειναι υψηλοι οι μισθοι στην Ελλαδα και δεν υπαρχει ανταγωνιστικοτητα... Και ως προς τις υποχρεωσεις τους? Σου πετανε ενα κινητο μεσα σε ενα κουτι. Μονο για να στα παρουν. Και κοψε εσυ μετα το λαιμο σου...Ουτε καν δηλωση κατοχής του προϊοντος δεν υποστηριζουν!!!

 

Welcome mail ειπε ο φιλος παραπανω? Αδερφε πώς εγινε αυτο? Θα εισαι VIP μαλλον εσυ και σε προσεξαν λιγο παραπανω :D

Link to comment
Share on other sites

1 Δεν υποστηρίζεται μεσω 3G από το ίδιο το android

2 Αυτα που είδες είναι από το "Sense" interface της HTC. Το nexus φοράει "σκετο" γνησιο Android interface χωρις εξτρα προσθήκες

3 Δε νομίζω...αν βρεις κατι πες το και σε μενα :)

 

Με τον Go launcher έχει συντόμευση για ρυθμίσεις μπλε δοντιού! Ναι το βρήκα και αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπορώ από ένα παλιό nokia 3110 που έχω τώρα να περάσω σε ένα Γερμανό όλες τις επαφές στο nexus s χωρίς να χρειάζεται να τις γράφω μια μια...

 

δεν γνωρίζω εαν το 3110 έχει κάποιο πρόγραμμα ώστε να συνδέεται στο PC σου. αλλά αν έχει τότε συγχρόνισε το πέρνα κάνε εξαγωγή τις επαφές απο το προγραμματακι της νοκια και μετά εισαγωγή στο google (φρόντισε να κάνεις εξαγωγή σε μορφή που αναγνωρίζεται απο τη google) αυτό καλύτερα ρώτα το σε θέμα για το 3110.

αν τις έχεις αποθηκεύσει στην SIM τότε ψάξε λίγο στο nexus!

Link to comment
Share on other sites

Welcome mail ειπε ο φιλος παραπανω? Αδερφε πώς εγινε αυτο? Θα εισαι VIP μαλλον εσυ και σε προσεξαν λιγο παραπανω

 

Είμαι λίγο VIP ναι :p αλλά θα έπρεπε να έρχεται σε όλους αφού αποστέλλεται στο gmail σου με το που το περνας στο nexus στο ξεκίνημα!

Ιδου το κειμενο:

 

Google and Samsung have partnered to bring you Nexus S, a pure Google experience phone. Learn more:

• Register your Nexus S for access to premium support from Samsung

• Visit our Nexus S Help page for a full list of help resources

• Watch Nexus S on our YouTube channel

Once registered, you can contact Samsung directly at +1 855-EZ2NEXUSS (+1 855-392-6398) for support.

Sign up to to receive updates and promotions about Nexus S.

Enjoy!

The Android Team at Google

Google, Inc.

1600 Amphitheatre Parkway

Mountain View, CA 94043

 

We sent you this one-time welcome message because you recently purchased a Nexus S phone

 

ΥΓ: Αγανακτισμένος γενικά ε?? ;)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

την μπροστα καμερα γιατι την εχει απο τη στιγμη που δεν κανει βιντεοκλησεις παρα μονο αν εισαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ μεσω talk
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...ναι αλλά είναι ακριβώς το ίδιο με την επιλογή "reflow text" του Adobe Reader X. Check it out

 

Στο android market δεν το εμφανίζει. Πως το κάνουμε check?.

Και γιατί κάποιος να απεγκαταστήσει μια εγγενή εφαρμογή για να εγκαταστήσει μια εξωτερική.

Και επειδή είμαι χρήστης apple συσκευών, (δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο) η συγκεκριμένη λειτουργία είναι ένα διαμάντι.

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Στο android market δεν το εμφανίζει. Πως το κάνουμε check?.

Και γιατί κάποιος να απεγκαταστήσει μια εγγενή εφαρμογή για να εγκαταστήσει μια εξωτερική.

Και επειδή είμαι χρήστης apple συσκευών, (δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο) η συγκεκριμένη λειτουργία είναι ένα διαμάντι.

 

Δε το βρίσκεις στο market?? Πρώτο βγαίνει στην αναζήτηση για adobe - ακόμα και πάνω από τον flash player

Εγγενής εφαρμογή με την έννοια ότι την βρήκαμε...ναι...αν και αυτού του τύπου οι εφαρμογες υποκεινται σε αξιολογηση και πιθανη απεγκατασταση απλά είναι πιο δύσκολο γιατί απαιτεί root. Κι αν όπως εγώ δεν έχεις άλλο λόγο για root, απλά δεν ασχολεισαι

Παντως για οσους ασχολουνται με pdf, δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο ειδική -οχι αναγκαστικα καλυτερη- εφαρμογή για τον χειρισμό τους από τον adobe reader σε όλες τις πλατφόρμες. Ποσό μάλλον όταν δεν του λείπουν τέτοιες αξιόλογες λειτουργίες από 3rd party apps.

Anyway ένα suggestion έκανα., do it your own way mate! :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε το βρίσκεις στο market?? Πρώτο βγαίνει στην αναζήτηση για adobe - ακόμα και πάνω από τον flash player

Εγγενής εφαρμογή με την έννοια ότι την βρήκαμε...ναι...αυτού του τύπου οι εγγενείς ειναι που συνηθω

και δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο ειδική εφαρμογή για τον χειρισμό pdf αρχείων από τον adobe reader σε όλες τις πλατφόρμες. Ποσό μάλλον όταν δεν του λείπουν τέτοιες αξιόλογες λειτουργίες από 3rd party apps.

Anyway ένα suggestion έκανα.,

 

Φίλε μου σαν adobe reader x δεν έβγαζε τίποτα ( νόμιζα ότι ήταν συγκεκριμένη η ονομασία του ) προφανώς εννοούσες γενικά ένα adobe reader τελευταίο. Λάθος αν νομίζεις ότι όλοι χρησιμοποιούν adobe reader σε οποιοδήποτε σύστημα, είναι η χειρότερη εφαρμογή για να διαβάζεις PDF αρχεία σε οποιοδήποτε περιβάλλον εγώ έχω δει ( το σούρσιμο το ίδιο που λένε ) . Σε mac δεν νομίζω να υπάρχουν απλοί χρήστες που να χρησιμοποιούν adobe reader. Το thinkfree αν κατάλαβα καλά είναι ένας γενικός viewer που βλέπει και αρχεία office, και αν η google ήθελε δεν μπορούσε να βάλει το adobe reader προεγκατεστημένο; Το ότι η adobe το δημιούργησε δεν σημαίνει ότι είναι και η καλύτερη, βέβαια η λειτουργία προβολή ανάγνωσης είναι κορυφαία για μικρές φορητές συσκευές. Ευχαριστώ για το suggestion αλλά απο adobe πραγματικά δεν θέλω τίποτα :), ακόμα και το Photoshop αν και κορυφαίο είναι ότι πιο ξένο για να το μάθει κανείς σε οποιοδήποτε σύστημα.

 

Σε παρακαλώ μην έρθουμε σε αντιπαράθεση για τις προσωπικές μου απόψεις.

Ζητώ συγνώμη από το φόρουμ για τα εκτός θέματος.

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθειαα. Λοιπον το κινητο φορτιζει απο χτες το βραδυ .

Στις 9 το ανοιξα και εγραφε 96% φορτιση. Τωρα παλι τα ιδια !!

Εχει συμβει αυτο και σε καποιον αλλον ;; Δεν φορτιζει παραπανω βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθειαα. Λοιπον το κινητο φορτιζει απο χτες το βραδυ .

Στις 9 το ανοιξα και εγραφε 96% φορτιση. Τωρα παλι τα ιδια !!

Εχει συμβει αυτο και σε καποιον αλλον ;; Δεν φορτιζει παραπανω βλεπω.

 

Ναι ετσι δουλευει το ανδροιδ! Μην σε ανησυχει...

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...